czy Święty Mikołaj istnieje
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Czy Święty Mikołaj istnieje naprawdę? Co mówić, gdy dziecko pyta?

Co mówić dzieciom, gdy pytają, czy Święty Mikołaj istnieje? Psycholog i mama, Magda Gąssowska, radzi, żeby mówić prawdę, ale wykorzystać również ten moment na opowiedzenie maluchowi o prawdziwym św. Mikołaju.

Większość dzieci wychowywana jest w wierze w Świętego Mikołaja. Jednak prędzej czy później pytają, czy Święty Mikołaj istnieje. Wtedy niektórzy rodzice podtrzymują u dziecka wiarę w Świętego Mikołaja, inni mówią prawdę, co zawsze kończy się mniejszym lub większym żalem dziecka.

Podpowiadamy, jak rozmawiać z dzieckiem, gdy zapyta, czy istnieje prawdziwy Święty Mikołaj, czy warto tę wiarę podtrzymywać. Poruszamy również kwestię adresu św. Mikołaja, ponieważ wiele maluchów może zastanawiać się, czy mieszka on w niebie, Laponii czy może w Polsce (i np. dociekać, czy Mikołaj zrozumie list pisany po polsku).

Spis treści:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Co odpowiadać na pytanie, czy Święty Mikołaj istnieje?

Jeżeli dziecko zapyta wprost: czy Święty Mikołaj istnieje czy nie, warto powiedzieć prawdę. Opowiedz dziecku, że był kiedyś taki święty, pomagał biednym, ale nie afiszował się ze swoją dobrocią. Na pamiątkę jego uczynków do dzisiaj utrzymujemy zwyczaj obdarowywania się prezentami, ale Mikołaj już nie przychodzi. To rodzice stają się jego wysłannikami.

Nie wychodźmy sami z inicjatywą rozmów o tym, czy Święty Mikołaj istnieje, zwłaszcza jeżeli dziecko w niego wierzy. Poczekajmy, aż samo o to zapyta. Warto pozwolić maluchowi wierzyć w istnienie tej postaci tak długo, jak tego potrzebuje. Poznanie prawdy o Mikołaju to duży krok w świat dorosłych. Nie ma co tego przyspieszać. Dzieci chcą jak najdłużej wierzyć w św. Mikołaja.

Nie warto też znienacka pozbawiać dziecka wiary w św. Mikołaja, bo np. „Jaś już jest za duży na te bajki”. Na ogół przejście od mitu do prawdy dokonuje się stopniowo. Dziecku coś świta, coś tam mówią koledzy w przedszkolu, zasiane zostaje ziarno niepewności. Zwykle dzieci zaczynają kwestionować istnienie św. Mikołaja w wieku ośmiu, dziewięciu lat, niektóre wcześniej, inne nieco później.

Czy Święty Mikołaj i jego odwiedziny podczas wigilii mają dziś sens?

Święty Mikołaj uosabia bezinteresowną dobroć, jest kimś, kto nikogo nie wyróżnia, nie karze, nie krzyczy. Kojarzy się wyłącznie pozytywnie. Przychodzi do wszystkich dzieci i jest tylko dla nich. Dzieci go potrzebują, by wierzyć w dobro, dzięki niemu ładują swoje „emocjonalne akumulatory” i wzmacniają się psychicznie – by za jakiś czas mieć siłę stawić czoła rzeczywistości.

Poza tym św. Mikołaj jest częścią wiary katolickiej. Historia Świętego Mikołaja ukazuje dziecku chrześcijańskie wartości. Święty Mikołaj uosabia też magię świąt. Małe dzieci to czują, chociaż nieraz – te najmłodsze – się go boją. Ale już u trzylatków to zwykle taki strach przez ciekawość, takie „chciałbym, ale boję się...”. I choć maluch kurczowo trzyma się mamy, to na Mikołaja czeka i nawet nie zastanawia się, czy Święty Mikołaj istnieje czy nie.
 

Ale czy nie ma nic złego w okłamywaniu dzieci, że Mikołaj istnieje?

To nie tyle kłamstwo, co baśń. A czy nazywamy baśnie kłamstwem? Świat szybko konfrontuje dzieci z rzeczywistością, która wcale nie zawsze jest wspaniała i dobra. Więc gdzie się da, warto chronić ich wiarę w dobro.

My, dorośli, podtrzymujemy tę fantazję głównie dlatego, że pamiętamy ją z dzieciństwa i pięknie nam się kojarzy. Mikołaj pozwala na chwilę wrócić do czasów dzieciństwa. Pamiętam, jakie to dla mnie było ważne, że Mikołaj jest i na pewno przyjdzie do mnie na Gwiazdkę. Potem chciałam podarować tę samą frajdę mojej córce. Myślę że większość z nas tym się kieruje.

Jak tłumaczyć ogromną liczbę Mikołajów w sklepach?

To zależy od naszej fantazji. Można powiedzieć, że co prawda jest jeden prawdziwy Mikołaj, który przychodzi wraz z pierwszą gwiazdką, ale ma wielu pomocników. Albo że niektórzy przebierają się za św. Mikołaja, bo to taki zwyczaj, by było nam przyjemnie przed świętami, a dzieci miały uciechę w przedszkolu.

Czy warto pisać list do św. Mikołaja?

Oczywiście. Pisanie listu do Świętego Mikołaja to dla kilkulatka ważne wydarzenie. Może sam narysować to, o czym marzy, a mama podpisze taki obrazek. Starszy przedszkolak być może sam poradzi sobie z pisaniem. Poza tym list do św. Mikołaja pozwala nam dowiedzieć się, co dziecko pragnie dostać pod choinkę. A maluch czuje się ważny i wysłuchany.

Ważne, aby dziecko wiedziało, że św. Mikołaj na pewno doskonale zrozumie treść listu (nie trzeba pisać go w języku fińskim, który obowiązuje w Laponii – miejscu, które w masowej wyobraźni bardzo często uchodzi za jego siedzibę).

Jak zaadresować list? Gdzie właściwie mieszka św. Mikołaj – w niebie czy w Laponii?

Zaadresujmy list tak, jak nam się podoba! Adres niebiański wydaje się mniej skomercjalizowany i bliższy prawdy, zwłaszcza dla osób wierzących. Zresztą współczesne dzieci są świetnie poinformowane. Wiedzę o Mikołaju, jego domu i elfach pomocnikach, o jego środku lokomocji czerpią z filmów. A tych nie brakuje. Uważam zresztą, że komercjalizacja tego tematu jest za daleko posunięta. To niedobrze, ale nie bardzo mamy na to wpływ.

Zresztą jest adres Świętego Mikołaja, ten stacjonarny, ale i emailowy!

Warto tylko pamiętać, że świąteczny nastrój nie powstaje w centrum handlowym (nawet gdy fajne Mikołaje rozdają tam kupony zniżkowe), bo akurat ten element świąt nie jest dziecku potrzebny do wiary w dobro. Maluch nie musi też spędzać wiele czasu na oglądaniu w TV bajek o Mikołaju. Wszyscy wiemy, że święta to wspólnie spędzany czas – na spacerach, pieczeniu ciastek, robieniu ozdób. Takie dobre święta malec zapamięta i do takich chwil będzie w przyszłości wracał pamięcią.

A atmosferę świąteczną można już tworzyć przed świętami. Idealnie do tego celu nada się kalendarz adwentowy z zadaniami (zobacz: Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru i jakiezadania do kalendarza adwentowego można przygotować dla dzieci).

Czy przebierać się za Mikołaja?

Przebieranki, wynajmowanie „specjalisty”, wszelkie przesadne starania mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Dzieci są spostrzegawcze – gdy maluch rozpozna przebraną osobę, straci złudzenia. Czasami wystarczy mniej zachodu, by św. Mikołaj zagościł w domu.

  • Tajemnicze pukanie w szybę drzwi balkonowych – zastukać może ktoś z rodziny, kto wymknie się na chwilę na zewnątrz.
  • Worek z prezentami zostawiony na tarasie lub na balkonie.
  • Dzwonek do drzwi (można umówić się z sąsiadem) – po ich otwarciu znajdujemy prezenty. A potem możemy z dzieckiem wyglądać przez okno, czy hen, wysoko nie widać sań Świętego.


Bardziej chodzi o iluzję i wrażenie niż odgrywanie realistycznego przedstawienia. Dzieci mają wspaniałą wyobraźnię i każdy smyk sobie resztę „dośpiewa”.

Rad udzieliła psycholog i mama – Magda Gąssowska.

Zobacz też:

mikołaj kolorowanka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Mikołaj: kolorowanki do druku (28 obrazków)
Kolorowanki ze św. Mikołajem wprowadzą dziecko w świąteczny nastrój. Nie wiesz, czym zająć malucha? Wykorzystaj gotowe kolorowanki do druku. Pobierz szablony i daj maluchowi. Przy okazji możesz porozmawiać z nim o tej niezwykłej postaci. Przygotowaliśmy aż 28 obrazków do kolorowania z tym zimowym ulubieńcem dzieci.

Kolorowanki świąteczne z Mikołajem uprzyjemnią maluchowi oczekiwanie na Boże Narodzenie. Oprócz Świętego Mikołaja są też na nich choinki, renifery, prezenty i inne świąteczne gadżety. Oto wesoły zbiór 28 kolorowanek ze św. Mikołajem gotowy do druku. Wystarczy pobrać obrazek, puścić na drukarkę i dać dziecku, które z chęcią go pokoloruje.  Św. Mikołaj – kolorowanki Chyba każde dziecko zna sympatycznego staruszka w czerwonym stroju z długą białą brodą. Według legend Święty Mikołaj mieszka wraz z elfami w Laponii. Raz do roku rozwozi grzecznym dzieciom prezenty saniami zaprzęgniętymi w renifery. Nie ma malucha, który nie odliczałby dni do Gwiazdki! Oczekiwanie możesz umilić dziecku świątecznymi kolorowankami z Mikołajem.    Kolorowanki świąteczne – Mikołaj:  Święty Mikołaj biskup – kolorowanka Czapka Mikołaja – kolorowanka List do Mikołaja – kolorowanka do wydrukowania Sanie Mikołaja – kolorowanka z reniferem Worek Mikołaja – kolorowanka do wydrukowania Głowa Mikołaja – świąteczna kolorowanka Kolorowanka: twarz Mikołaja Mikołaj na saniach – zimowa kolorowanka Skarpeta Mikołaja – kolorowanka do druku Kolorowanka: Mikołaj z reniferami  Postać Mikołaja – kolorowanka Mikołaj – tradycyjna kolorowanka  Mikołaj z długą brodą – obrazek do pokolorowania Grzeczne dzieci – kolorowanka Mikołaj w śniegu – kolorowanka do druku Mikołaj w domu – kolorowanka Mikołaj z prezentami – pokoloruj obrazek Kolorowanka: Mikołaj na nartach  Święty Mikołaj z dzieckiem – kolorowanka do druku Mikołaj i góra prezentów – obrazek do...

Wiara w Świętego Mikołaja
AdobeStock
Święta i uroczystości
Wiara w Świętego Mikołaja: 10 powodów, dla których warto w niego wierzyć
Wiara w Świętego Mikołaja jest jedną z tradycji okołobożonarodzeniowych, które warto celebrować. To między innymi dzięki niej dziecko może poczuć magię świąt. Nie trzeba mu tego odbierać.

Wiara w świętego Mikołaja jest dziecku (i wam) bardzo potrzebna. Nie tylko daje malcowi możliwość poczucia magii świąt, lecz także uczy cierpliwości, dobrego zachowania i wielu innych pożytecznych rzeczy. Święty Mikołaj pomaga także rodzicom. Jak to możliwe? Podpowiadamy, dlaczego warto, by dziecko wierzyło w świętego Mikołaja. 10 dowodów na to, że wiara w Świętego Mikołaja ma sens Jeśli wydaje ci się, że mówienie dziecku o tym, że Mikołaj istnieje, jest z jakichś powodów niewłaściwie, przeczytaj nasze argumenty za tym, że to nieprawda. Wiara w Świętego Mikołaja ma sens i uzasadnienie. Mamy na to aż 10 dowodów! Oto one: Dzięki świętemu Mikołajowi spełniają się marzenia dziecka Święty Mikołaj może spełniać także marzenia rodziców Dziecko, czekając na św. Mikołaja, ćwiczy cierpliwość Dziecko stara się być grzeczne, bo chce dostać prezent Święty Mikołaj uczy dorosłych skromności Tata może zagrać rolę życia Święty Mikołaj uczy tradycji Święty Mikołaj pomaga wierzyć Święty Mikołaj dodaje świętom magii Dzięki św. Mikołajowi sama możesz znów poczuć się dzieckiem 1. Dzięki świętemu Mikołajowi spełniają się marzenia dziecka Zanim przyjdzie św. Mikołaj, musicie napisać do niego list . Dziecko z pewnością zasypie cię lawiną swych potrzeb i pragnień, począwszy od absolutnie niezbędnej plasteliny, poprzez upragnionego konika na biegunach, a skończywszy na... wymarzonym małym szczeniaczku. Ty te wszystkie sugestie i propozycje zapiszesz i wyślesz listem do Finlandii. Dzięki temu prezent na Gwiazdkę dla dziecka będzie strzałem w dziesiątkę. Poza tym dzięki listom dziecko ćwiczy umiejętność przelewania myśli i pragnień na papier. To trudna sztuka, wymagająca od dziecka skupienia. 2. Święty Mikołaj może spełniać także marzenia rodziców Przy okazji tych dziecięcych...

Dziecko zastanawia się, czy Święty Mikołaj istnieje
fotolia
Wychowanie
Kiedy dzieci przestają wierzyć w Świętego Mikołaja?
„Nie wciskam dziecku tego kitu z Mikołajem, bo co dalej? Będzie wierzył, a tu nagle okaże się, że on wcale nie istnieje i co takie dziecko sobie pomyśli? No tak, rodzice kłamali”.

Doskonale pamiętam moment, gdy ciągnąc za brodę Mikołaja, zrobiłam to na tyle mocno, że odpadła i zamiast Mikołaja pojawił się mój tata. Równie dobrze przypominam sobie rozczarowanie, które wtedy poczułam. Chciałam wybiec z domu i uciec jak najdalej przed siebie boso po śniegu zalewając się łzami. Jako grzeczna dziewczynka, nie zrobiłam tego. Przełknęłam ślinę z goryczą, a z policzków popłynęły mi pojedyncze łzy.  Święty Mikołaj nie istnieje – pomyślałam. W życiu każdego małego człowieka przychodzi moment, w którym wiara w Mikołaja zostaje zachwiana. Czasem sprawcami tego zdarzenia są sami rodzice. Najczęściej jednak brutalną prawdę wyjawiają inne dzieci (koledzy z przedszkola, szkoły czy starsze rodzeństwo). Kiedy dzieci przestają wierzyć w Świętego Mikołaja? Wiara w Mikołaja jest kwestią bardzo indywidualną, bo zależy od wielu czynników (charakteru dziecka, wychowania rodziców, rówieśników itp.). Najczęściej dzieci zaczynają poddawać w wątpliwość istnienie Mikołaja ok. 7-8 roku życia. Oczywiście zdarza się też, że sporo starsze dzieci (a nawet dorośli :)) nie tracą wiary.  Jeśli twoje dziecko ma starsze rodzeństwo prawdopodobnie wiara w Mikołaja zostanie zachwiana wcześniej. Starszaki lubią brutalnie uświadamiać młodsze rodzeństwo. Tak również było w przypadku moich dzieci.  Czy wierząc w Mikołaja, okłamujesz dziecko? "Mój synek ma 4 lata i nie wierzy w Św. Mikołaja. Nie wciskam dziecku tego kitu z Mikołajem, bo co dalej? Będzie wierzył, a tu nagle okaże się, że on wcale nie istnieje i co takie dziecko sobie pomyśli? No tak, rodzice kłamali."   To wypowiedź znaleziona na forum i co ciekawe zyskała ona poparcie innych mam. Czy więc mówiąc dziecku, że Mikołaj istnieje, okłamujemy je? Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, czy każde kłamstwo jest złe? Jeśli dostajemy od męża prezent,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj