Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Święta i uroczystości

Sezon na truskawki

Czerwone owoce kuszą swym zapachem i wyglądem. Korzystaj z nich latem, bo truskawkowy sezon jest bardzo krótki.

W letnie dni dzieci często nie mają apetytu. Nie chcą zjadać na obiad zupy i drugiego dania, wolą np. naleśniki czy pierogi z owocami. Mimo że truskawki są pyszne i zdrowe, lekarze zalecają wprowadzanie ich dopiero od 10. miesiąca życia, jeśli dziecko nie jest alergikiem. Malcowi, który cierpi na alergię, podajemy je dopiero w 2.-3. roku życia.

Owoce najlepiej podawać malcom na surowo, nie przetworzone i bez cukru. Podczas gotowania tracą cenne witaminy, dlatego czas obróbki termicznej należy skrócić do minimum. Na zimę warto przygotować mrożone truskawki. Proces ten nie wpływa ujemnie na wartość owoców, dlatego dobrze jest mieć je w zamrażarce, aby zimą przygotować pyszny kompocik czy zupę.

Po co są truskawki?
Z soczystych i aromatycznych owoców można zrobić niemal wszystko. Doskonale nadają się do deserów, ciast, lodów, galaretek, a także dżemów. Są znakomitym nadzieniem do naleśników czy pierogów, tak chętnie jedzonych przez dzieci.

Jak przygotować truskawki?
Truskawki umyj na plastikowym sicie pod strumieniem bieżącej wody, osącz, a następnie usuń szypułki. Do rozdrabniania używaj narzędzi plastikowych, nie metalowych, ewentualnie z nierdzewnej stali.

Zalety truskawek
1. Te wspaniałe owoce są niskokaloryczne, 100 g to zaledwie około 35 kcal. Są bogate w witaminy C, A i z grupy B. Zawierają również cenne sole mineralne: potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, sód, cynk, miedź i mangan.
2. Truskawki zawierają również kwasy organiczne, które nadają im orzeźwiający smak, oraz łatwo przyswajalne przez organizm cukry.
3. Pobudzą apetyt nawet największego niejadka.
4. Truskawki znakomicie regulują pracę jelit. Są zalecane osobom cierpiącym na bóle mięśni i artretyzm.
5. Osoby cierpiące na bezsenność powinny rozpoczynać dzień w sezonie truskawkowym od sporej porcji tych owoców.

Przepis na naleśniki z truskawkami dla trzylatka >>

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać alergię u dziecka?)

Fotolia.pl
Przepisy
Przetwory z truskawek – przepisy
Dlaczego warto jeść truskawki? Zobacz przepisy na przetwory z truskawek.

Dlaczego warto jeść truskawki? Truskawki to doskonałe źródło witaminy C (lepsze niż cytrusy); w 100 g truskawek znajduje się 60 mg kwasu askorbinowego. W truskawkach znajdziemy również witaminy B2, B3 (niacynę), A i E oraz szereg składników mineralnych, w tym fosfor i krzem (wzmacniają kości, korzystnie wpływają na skórę, włosy i paznokcie), magnez (odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego), mangan (zapobiega zmęczeniu i poprawia pamięć), potas, wapń, żelazo i cynk. Owoce te zawierają sporo błonnika (2,2 g na 100 g owoców), węglowodanów i białka. Truskawki to owoce niskokaloryczne – 100 g porcja to ok. 30–35 kcal. W truskawkach znajdziemy również bromelinę (enzym, który ułatwia spalanie tłuszczu), fitocydy (mają działanie bakteriobójcze), antocyjany o właściwościach przeciwzapalnych. Dzięki witaminom, minerałom i innym wymienionym wyżej związkom aktywnym, truskawki mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Odkwaszają organizm, obniżają poziom złego cholesterolu, regulują poziom cukru we krwi. Truskawki chronią też przed rakiem. Antynowotworowe właściwości truskawki zawdzięczają obecności kwasu elagowego. Związek ten nie tylko wzmacnia układ immunologiczny , ale również hamuje mutację komórek, uniemożliwiając powstanie komórek rakowych, a także powoduje obumieranie już powstałych. Polecamy: Truskawki to dobre owoce dla karmiącej mamy?     Kiedy w Polsce jest sezon na truskawki? W Polsce najwięcej odmian truskawek owocuje w czerwcu i lipcu. Można je kupić w sklepach niemal cały rok, ale te są sztuczne mało aromatyczne i nie nadają się na przetwory.       Przetwory z truskawek Przepisy na przetwory z truskawek znajdziesz klikając tu: Dżem truskawkowy Szybki dżem z truskawek - zobacz przepis Konfitura truskawkowo-rabarbarowa Zobacz też: 5 zasad jak...

Niemowlę i owoce
Fotolia
Dieta
Owoce dla niemowlaka dopiero po warzywach – ważne zasady rozszerzania diety 
Owoce w diecie niemowlaka powinny pojawić się, jeśli dziecko spróbowało już warzyw i zaakceptowało ich smak. Najlepiej podawać dziecku owoce sezonowe i świeże. Warto zacząć od tych, które uchodzą za bezpieczne, czyli najmniej uczulają. Najlepszy czas na dobre owoce to jesień, wtedy pojawią się najlepsze jabłka, gruszki czy śliwki.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Owoce w diecie niemowlaka to dobre źródło ważnych składników odżywczych. Trzeba jednak podawać je z umiarem i zachowaniem zasad. Choć owoce z różnych stron świata są dostępne w sklepach przez okrągły rok, podawanie ich dziecku warto zacząć od owoców sezonowych, rosnących lokalnie, takich jak jabłka, gruszki, morele, maliny czy śliwki. Zawierają nie tylko witaminy, błonnik, ale również składniki mineralne, w tym cenne pierwiastki śladowe, których nie może zabraknąć niemowlęciu podczas rozszerzania diety.  Spis treści: Od kiedy owoce dla niemowlaka i jakie? Dlaczego owoce dopiero po warzywach? Surowe czy gotowane owoce dla niemowlaka? Jak podawać owoce małemu dziecku? Ile owoców dziennie może jeść niemowlak? Czy owoce mogą uczulać dziecko? Od kiedy owoce dla niemowlaka i jakie? Owoce warto wprowadzić do diety niemowlęcia jako drugą po warzywach grupę produktów. Można je podawać najwcześniej, gdy dziecko skończy czwarty miesiąc życia (między 17. a 26. tygodniem życia). Pierwsze owoce to zazwyczaj jabłka i gruszki (są dobrze tolerowane). Początkowo niemowlę może dostać mus (lub przecier ze słoiczka); Potem skrobane łyżeczką jabłuszko; Po kilku dniach dziecko może spróbować innych owoców, np. jagód, porzeczek, malin, truskawek. Ważne jest, żeby nowe owoce pojawiały się w diecie dziecka pojedynczo i w odstępach kilku dniowych. Najpierw podajemy małą ilość owocu, stopniowo ją zwiększamy i obserwujemy dziecko. Jeśli dziecko dobrze reaguje, po kilku dniach może poznać smak innego owocu. Dlaczego owoce dopiero po warzywach? Kiedyś rozszerzanie diety niemowlaka zaczynano od jabłka. Teraz eksperci...

Czy wolno jeść czereśnie karmiąc piersią?
Fotolia
Karmienie
Czy wolno jeść czereśnie, karmiąc piersią?
Soczyste czereśnie kuszą wystawy straganów, a ty zastanawiasz się, czy możesz skusić się na kilka, bo karmisz piersią? Podpowiadamy, co robić.

Czereśnie należą do owoców pestkowych. Jeśli spojrzymy na listę produktów, które może jeść karmiąca mama, znajdują się one w rubryce "dozwolone". Ale może warto bliżej przyjrzeć się, jaka jest prawda? Jakie właściwości mają czereśnie? Czereśnie są doskonałym źródłem witamin i mikroelementów. Zawierają witaminy: A, B i C, a także cenne minerały: potas, żelazo , wapń i cenny jod , którego w czereśniach jest trzy razy więcej niż w rybach morskich. Czy czereśnie są zakazane w trakcie karmienia piersią? Czereśnie podobnie jak morele, wiśnie, brzoskwinie i śliwki należą do owoców pestkowych. Są ciężkostrawne, dlatego jeśli są jedzone w dużych ilościach, mogą powodować kolki u niemowlęcia. Podobnie jak truskawki, warto je wprowadzać powoli do jadłospisu karmiącej mamy . W przypadku każdych owoców zalecamy stosować umiar i zaczynać jedzenie od małych ilości, jednocześnie obserwując samopoczucie i wygląd skóry dziecka. Ważne: Koniecznie sprawdzaj pochodzenie owoców, które jesz. Najbezpieczniejsze są oczywiście te z naszego ogródka, ale nie każda z nas ma do nich dostęp. Kupuj owoce w sezonie, bo wtedy masz pewność, że nie są sprowadzane zza granicy. Czytaj też: Czy można jeść truskawki, karmiąc piersią

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz