Piękne szopki krakowskie na zdjęciach
Krakowskie szopki znane są w całej Polsce. Obejrzyj galerię zdjęć szopek krakowskich i dowiedz się więcej o ich historii.
1 z 7
Jedne z piękniejszych szopek powstają w Krakowie – szopki krakowskie znane są chyba każdemu Polakowi. Bajecznie kolorowe, z mnóstwem szczegółów, elementami historycznymi i patriotycznymi, szopki krakowskie cieszą Polaków od końca XIX w. , a krakowskie rzemiosło szopkarskie wpisane jest na Listę Dziedzictwa UNESCO. Szopki to część świątecznego klimatu w wielu domach. Tradycją świąteczną jest też odwiedzanie kościołów, by obejrzeć przygotowane tam szopki. Dzieci chętnie budują szopki, ozdabiają je, bawią się nimi, a po latach wspominają szopkę z dzieciństwa z dużą nostalgią i rozrzewnieniem.
Historia szopek krakowskich
Tradycyjna szopka krakowska powstała pod koniec XIX w.. Na początku szopki krakowskie były przenośnym teatrzykiem kukiełkowym, z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Po pewnym czasie przedstawienia odgrywane przez amatorów zastąpiono poruszanymi mechanicznie figurkami, wyrzeźbionymi lub ulepionymi z modeliny czy gipsu. W tradycyjnych szopkach krakowskich znajdziemy Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa, której najczęściej towarzyszą anioły, Trzej Królowie, zwierzęta i pasterze. To, co wyróżnia krakowskie szopki to motywy historyczne i patriotyczne – znajdziemy więc w nich również polskich królów, bohaterów narodowych oraz postaci z legend krakowskich – hejnalistę, Pana Twardowskiego i Lajkonika. W niektórych szopkach krakowskich umieszcza się też postaci w tradycyjnych strojach ludowych: krakowskich i góralskich, a także znane Polaków, np. Lecha Wałęsę, czy papieża Jana Pawła II.
Architektura szopek krakowskich
Gdybyście zastanawiali się, dlaczego szopki krakowskie mają nietypowy kształt, odpowiedź na to pytanie znajdziecie w krakowskiej architekturze – krakowskie szopki mają przypominać najpiękniejsze zabytki Krakowa. Szopka krakowska ma więc wieże, najczęściej wzorowane na zwieńczonej koroną wyższej wieży kościoła Mariackiego (często w jej oknie widoczny jest trębacz odgrywający hejnał), ale także na wieżach katedry na Wawelu i na wieży Ratuszowej. Poza wieżami, w szopce krakowskiej znajdziemy często elementy Zamku Królewskiego na Wawelu, Barbakanu i Bramy Floriańskiej.
Konkurs Szopek Krakowskich
W grudniu w Krakowie odbywa się co roku Konkurs Szopek Krakowskich. Tegoroczny konkurs to już 74 edycja tego wydarzenia. Obejrzyjcie galerię szopek krakowskich, nacieszcie oczy, pozachwycajcie się i dajcie się porwać świątecznej magii.
Zobacz też:
2 z 7
Tradycyjna szopka krakowska
4 z 7
Tradycyjna szopka krakowska
6 z 7
Konkurs Szopek Krakowskich na krakowskim rynku