Na co dzień łatwiej znosić fochy malucha, ale nie w święta – chciałoby się, by były idealne. I na co dzień i od święta może być tak, jak chcesz, jeśli masz dobrą strategię, dzięki której zapewnisz sobie odpoczynek w Boże Narodzenie (i inne święta). Oto siedem rad, co zrobić, gdy dziecko...:

Reklama

1. ... nie chce założyć świątecznego ubranka

Mama w eleganckiej sukience, tata w garniturze, a dziecko chce założyć kostium pszczółki lub strój piłkarski. Dwu-, trzylatki próbują przekraczać granice, by sprawdzić, na ile mogą sobie pozwolić. Ubieranie na siłę to największy błąd. Lepiej zostawić maluchowi poczucie niezależności i zaproponować dwa ubrania do wyboru, jeśli nie całe komplety, to np. dwie różne spódniczki lub koszule. Zajęte podejmowaniem decyzji dziecko bez mrugnięcia okiem założy pozostałe elementy garderoby. Gdyby jednak pojawiły się trudności, spokojnie wyjaśnij, dlaczego do kolacji w wigilię Bożego Narodzenia nie wypada siadać w getrach.

2. ... rozbiera choinkę

Choinka jest jedną z największych atrakcji dla malucha. Jeśli stoi w waszym mieszkaniu, sprawę rozwiąże ozdobienie jej tak, by nie stanowiła zagrożenia dla dziecka – zamiast szklanych bombek na dole można powiesić np. zabawki, własnoręcznie wykonane łańcuchy. Warto ubierać choinkę razem z dzieckiem. Gdy maluch jest sprawcą tego dzieła, a ty chwaliłaś go za wieszanie ozdób, nie będzie chciał psuć własnej pracy, tylko z dumą wypręży pierś, by docenili go także zaproszeni na święta goście.
Jeśli Wigilię spędzacie poza domem, postaraj się odwracać uwagę dziecka od choinki. Zabierz dla niego kilka atrakcyjnych zabawek, które wręczysz mu w krytycznym momencie (to sprawdzona rada mam, które wiedzą, jak odpocząć w święta).

3. ... nie chce się przywitać z ciocią

Uroczystości rodzinne to okazja do spotkania dawno niewidzianych krewnych i przyjaciół. Nie dziw się, że dziecko może krępować się ich towarzystwa. Przed spotkaniem opowiedz maluchowi, kto was odwiedzi, a jeśli to możliwe, pokaż zdjęcia rodzinne. W trakcie uroczystości daj dziecku czas na oswojenie się z mało znanymi osobami. Jeżeli malec nie życzy sobie, by ktoś z gości całował go lub przytulał, tak zaaranżuj sytuację, aby tego uniknął.

Zobacz także

4. ... ucieka, gdy zaczynamy składać życzenia

Dziecko może się przestraszyć, gdy nagle wszyscy wstaną od wigilijnego stołu, by ściskać się i całować. Przypomnij mu wcześniej o tej świątecznej tradycji. Wytłumacz, dlaczego wszyscy wszystkim życzą pomyślności. Może ułożycie razem życzenia i potrenujecie ich składanie? Wystarczy prosta formułka w rodzaju „życzę ci, dziadku, zdrowia i szczęścia”. Gdyby maluch ją zapomniał, złóż życzenia w jego imieniu. Aby dziecko czuło się pewniej w tym momencie, trzymaj je na rękach.

5. ... grymasi przy stole

Wigilijne dania nigdy nie były dla dzieci atrakcją na miarę choinki, prezentów czy buszowania pod świątecznym stołem. Nie zdziw się, jeśli maluch przez cały wieczór będzie prosił cię o kromkę chleba z masłem albo suchą bułeczkę – świat zna takich wigilijnych kilkuletnich stołowników. Zmuszanie do jedzenia może tylko popsuć dobry nastrój. Lepiej zostawić dziecku możliwość wyboru – być może samo podpatrując innych, zechce zjeść z apetytem kluski z makiem lub pierogi. A może pomogą prezenty, które można zjeść?

6. ... płacze i złości się

Gdy w domu panuje świąteczny rozgardiasz, pojawia się więcej ludzi, jest głośno, maluch może źle się w tym wszystkim czuć. Nadmiar wrażeń, napięcie, jakie towarzyszy oczekiwaniu na wizytę Mikołaja, mogą doprowadzić go do zdenerwowania i łez. Warto poświęcić mu więcej czasu, wziąć na ręce, przytulić, pocieszyć, by się uspokoił i poczuł lepiej.

7. ... nie chce spać

Świętowanie z kilkulatkiem aż do pasterki to niedobry pomysł. Najlepiej, by maluch poszedł spać o zwykłej porze lub z małym opóźnieniem. By uniknąć wieczornej awantury, daj dziecku szansę przyzwyczaić się do myśli o zbliżającym się końcu zabawy. Kilka minut wcześniej uprzedź je, że nadchodzi pora spania. Pośpiech to najprostsza droga do histerii. Nie zaniedbuj wieczornych rytuałów, choć w święta, gdy w domu są goście, nie jest to proste. Krótka kąpiel, słuchanie kolęd pozwolą dziecku wyciszyć się po tym szczególnym dniu. A wam w spokoju jeszcze trochę poświętować i... odpocząć w święta.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama