Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Fotolia.pl
Święta i uroczystości

T jak tato, czyli co znaczy być dobrym ojcem

Od momentu narodzin rola, jaką odgrywa ojciec ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego tato nie czekaj na dobry moment, by włączyć się w wychowanie malucha. Rób to od pierwszych chwil od poczęcia!

Pępkowe to mały element ojcostwa

Dla wielu mężczyzn ojcostwo zaczyna się z dniem narodzin dziecka i tradycyjną imprezą tzw. pępkowym, zazwyczaj w męskim gronie. Warto przypomnieć, że więź między ojcem a dzieckiem nawiązuje się 9 miesięcy wcześniej. To wtedy w mężczyźnie powinna narodzić się świadomość nowej życiowej roli i obowiązków które są z nią związane. Okres ciąży i sam poród to etap w którym ojcowie powinni aktywnie uczestniczyć. To czas na wsparcie partnerki w codziennych aktywnościach i wspólne wizyty u lekarza. To także doskonały okres na budowanie bliskości z nienarodzonym dzieckiem poprzez mówienie do niego czy dotyk brzucha partnerki. Tego typu postawy korzystnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa partnerki, wysyłają także pozytywny, ojcowski sygnał do otoczenia – członków najbliższej rodziny czy przyjaciół.
- Powinniśmy skończyć z myśleniem, że ojciec w okresie ciąży i zaraz po porodzie jest aktorem drugiego planu - komentuje Halina Biedroń, położna, ekspert kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal". - Najwyższy czas, żeby zacząć uświadamiać, ale także doceniać znaczenie jakie odgrywa ojciec w życiu dziecka i przyszłej matki.

Czytaj też: Dlaczego warto być tatą. Pięć korzyści które mogą was zaskoczyć
 

Nie warto czekać na „odpowiedni moment"

Podstawowym błędem jaki popełniają młodzi ojcowie, jest oczekiwanie na odpowiedni moment, w którym należy włączyć się w wychowywanie dziecka. Stereotypowo, okres niemowlęctwa zarezerwowany jest dla matki, której przypisuje się wyjątkową bliskość i czułość w stosunku do maluszka. Tatusiowie zazwyczaj rezygnują z czynności opiekuńczych tłumacząc się brakiem doświadczenia i predyspozycji – nieporadność, niezgrabne ręce i za dużo siły. Nic bardziej mylnego, nawet w tym okresie ojcowie mają szansę się wykazać. Pielęgnacji, przewijania czy ubierania, szczególnie pierwszego dziecka, mogą uczyć się równocześnie z młodą mamą. Mogą odciążać ją w nocnym wstawaniu do niemowlaka, nie mówiąc już o całym szeregu czynności domowych wynikających z obecności nowego, malutkiego lokatora. W pierwszych miesiącach warto pamiętać o dwóch kardynalnych zasadach opieki nad niemowlęciem, a mianowicie o podtrzymywaniu główki i nie podnoszeniu nóżek w trakcie przewijania tylko podkładania rąk pod pośladki. Te i inne cenne wskazówki z pewnością udzieli położna w trakcie pierwszych wizyt.

Czytaj też na polki.pl: W czym tata może zastąpić mamę?
 

Praca to częsta wymówka ojców

Niejednokrotnie spotyka się przypadki, w których ojcowie odczytują swoją rolę głowy rodziny jako osoby odpowiedzialnej za domowe finanse, a co za tym idzie, skazanej na niemal ciągłą pracę. Warto jednak pamiętać, że pomimo wysiłków związanych z zarabianiem pieniędzy, okresu niemowlęctwa nie da się przeżyć po raz drugi. Przynajmniej nie z tym samym dzieckiem. To czas który warto wykorzystać na zbudowanie silnej, ojcowskiej więzi emocjonalnej. Nawet w sytuacji braku czasu, ojcowie powinni znaleźć chwilę na codzienne rytuały takie jak kąpiel dziecka, czytanie do snu czy przytulanie niemowlaka. Szczególnie ważna jest ostatnia czynność, ponieważ noworodki nie widzą wyraźnie na odległość dalszą niż 20-30 cm.

Polecamy: Dlaczego warto być zaangażowanym tatą?

Konsultacja: Halina Biedroń, położna, ekspert kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal" w ramach której podjęto temat na Dzień Ojca przypominając jak ważny jest mężczyzna w życiu dziecka i przyszłej mamy od pierwszych chwil od poczęcia i narodzin dziecka.

Ciasto na Dzień Taty: najpyszniejsze, truskawkowe – przepis plus wideo

rodzice, dziecko, ojciec
materiały prasowe
Aktualności
Nie stój tak, ja rodzę!
Coraz więcej mężczyzn w Polsce pragnie zostać tatą! W związku z premierą nowego programu Nie stój tak ja rodzę!, BBC Entertainment sprawdziło ile o ciąży i byciu ojcem wiedzą mężczyźni w Polsce.

Badanie zrealizowane na zlecenie BBC Entertainment wykazało, że wielu młodych mężczyzn w Polsce pragnie zostać tatą . Wśród grupy wiekowej 20-24 jest ich aż 80%, co więcej ponad połowa singli (66%) również deklaruje taki zamiar. Większość mężczyzn planujących posiadanie dziecka, wyraziło nawet chęć bycia obecnym przy jego porodzie (71%). Odwaga maleje jednak wraz z wiekiem - młodsi mężczyźni nie posiadający obecnie dzieci częściej deklarują taki zamiar niż starsi, powyżej 30 roku  życia. Badanie zostało przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na reprezentatywnej grupie 800 mężczyzn w wieku 20 - 39 lat. Sprawdza ono stan wiedzy młodych mężczyzn o ciąży i wczesnym etapie bycia ojcem. Jego realizacja ma związek z premierą nowego programu pt. "Nie stój tak, ja rodzę! ", który będzie można oglądać od 27 sierpnia na antenie kanału BBC Entertainment. Jego bohaterami są przyszli ojcowie, którzy próbują nauczyć się jak najwięcej o przebiegu ciąży, porodzie, jak również o przyszłych obowiązkach, które czekają na świeżo upieczonych tatusiów. W zrealizowanym badaniu 86% ankietowanych oświadczyło, że chciałoby dzielić się z partnerką obowiązkami związanymi z opieką nad potomstwem . Im młodsi respondenci (20-24 lata), tym taki zamiar deklarowała większa liczba osób (92%). Natomiast zaledwie 10% zdecydowanie wskazało na swoją partnerkę, jako osobę, która powinna mieć większy udział w wychowaniu dziecka. Panów zdecydowałoby się na takie rozwiązanie zaledwie garstka (2%). Ankietowani zostali również poproszeni o wskazanie osoby, która według nich jest idealnym ojcem – najwięcej głosów zdobył bokser Przemysław Saleta (20%). Na kolejnych pozycjach uplasowali się piłkarz David Beckham (10%) oraz aktor Maciej Stuhr (7%). Zróżnicowany natomiast jest stan wiedzy mężczyzn o okresie ciąży partnerki i etapie bycia...

Przesądy w ciąży - kobieta w ciąży zakazy
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Położna obala najczęstsze przesądy ciążowe
Kobieta w ciąży nie może farbować włosów, malować paznokci, kąpać się w wannie, przechodzić pod sznurkiem... Z najczęstszymi mitami ciążowymi rozprawia się Halina Biedroń, położna i ekspert kampanii "Położna na medal".

Ciążowych mitów jest bardzo wiele. Praktycznie styka się z nimi każda przyszła mama. Słyszy je od swoich najbliższych, styka się z nimi w internecie. Kobiety w ciąży powinny pamiętać, że wszystkie zasłyszane "rewelacje" warto skonsultować ze swoim lekarzem lub położną. Zobacz, co na temat tych najczęściej powtarzanych przesądów uważa położna na medal, czyli Halina Biedroń.  Kobiecie w ciąży nie wolno pracować przy komputerze – MIT Halina Biedroń: Kobieta w ciąży może pracować przy komputerze, ale... z umiarem. Prawo pracy określa nawet ramy czasowe – do 4 godzin dziennie. Co prawda nie udowodniono dotąd, że promieniowanie monitorów może źle wpływać na ciążę, warto jednak pamiętać o tym, że pozycja siedząca obciąża kręgosłup. Dlatego rozsądne przyszłe mamy powinny robić częste przerwy w czasie pracy przy komputerze, wstawać od biurka, robiąc krótkie spacery. Zobacz także: Pracownica w ciąży – jakie przysługują jej uprawnienia? Kobiecie w ciąży nie wolno farbować włosów, bo może to zaszkodzić dziecku – MIT  Halina Biedroń: Farbowanie włosów w ciąży jest dopuszczalne. W końcu farba wnika we włosy, a nie w skórę głowy. Współczesne farby, w odróżnieniu od tych sprzed kilkunastu lat, nie mają dużych ilości intensywnie działających składników. Są naturalne.  Lepiej jednak farbować włosy u fryzjera niż samodzielnie. Chodzi o to, by uniknąć przy farbowaniu gwałtownych ruchów czy skłonów. Swoim pacjentkom rekomenduję farbowanie włosów od II trymestru , wtedy organy dziecka są już ukształtowane. Kobiecie w ciąży nie wolno bawić się z psami, bo może zarazić się chorobami odzwierzęcymi - MIT Halina Biedroń: Jeżeli mamy kontakt z psem, który jest zaszczepiony, odrobaczony i czysty, nie ma przeciwwskazań, by go pogłaskać czy pobawić się z nim. Ważne, żeby po zabawie...

dziecko, niemowlę, tata, dziewczynka, wiśnia, kwiaty
detailblick - Fotolia.com
Tata
Obalamy 5 mitów na temat ojcostwa
Jednym z największych mitów jest to, że istnieje jedna definicja określająca „dobrego ojca”. Nie wierz w to! Sam stworzysz własną definicję wspaniałego taty na bazie własnych doświadczeń, oczekiwań i potrzeb własnej rodziny.

Jako młody lub przyszły tata masz zapewne określone wyobrażenie na temat ojcostwa. Twoja wizja ojca jest prawdopodobnie zakorzeniona w dzieciństwie, a dokładnie relacjach z własnym ojcem. Wpływ na nią mają również oczekiwania społeczeństwa. Jeśli uświadomisz sobie swoje głęboko zakorzenione wyobrażenie na temat siebie roli ojca, masz większą szansę na stanie się takim tatą, jakim pragniesz być. Oto 5 powszechnych mitów na temat ojcostwa: 1. Ważne są jedynie uczucia przyszłej mamy Twoja partnerka jest teraz w centrum zainteresowania i nie ma w tym nic dziwnego. Jej ciało zmienia się, w jej organizmie zachodzą wielkie zmiany. Samopoczucie przyszłej mamy jest bardzo ważne, ale nie można zapomnieć o uczuciach taty. Mężczyźni rzadko przyznają się do lęku czy niepokoju, które mogą pojawiać się w nich na myśl o ojcostwie. - Czy zemdleję przy porodzie? Czy nie będzie komplikacji medycznych? Jak zmieni się mój związek? Czy będę mógł kontynuować karierę i być dobrym ojcem jednocześnie? - w przyszłych ojcach rodzi się wiele pytań i wątpliwości, do których nie zawsze się przyznają. Wielu mężczyzn nie chce dodawać przyszłej mamie zmartwień, dlatego nie rozmawia z nią o swoich obawach. Rada: Nie bój się, że obciążysz żonę! Kobiety z pewnością docenią szczerość swoich partnerów. Rozmowy o swoich obawach mogą pozytywnie wpłynąć na związek i zbliżyć was do siebie. Zobacz też: Tak macierzyństwo zmieni ciało kobiety - przerażające czy piękne - film 2. Noworodkowi potrzebna jest tylko matka Niesamowita więź między matką a dzieckiem, zwłaszcza jeśli maleństwo karmione jest piersią, może sprawić, że zaczniesz zastanawiać się, czy dziecko naprawdę ciebie potrzebuje. Pamiętaj, że jesteś ważną osobą w życiu noworodka i przebywanie z tobą działa na niego uspokajająco. Zobacz, jak reaguje na twój głos. Przyzwyczaiło się do jego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak