Ojciec z dzieckiem nad morzem, ojciec, dziecko, morze
Fotolia
Tata

Dlaczego warto być tatą? 5 korzyści. To może was zaskoczyć

Dziecko potrzebuje miłości, akceptacji, zrozumienia i wsparcia od obojga rodziców. Jednak ojcowie mogą dla swoich dzieci zrobić znacznie więcej. Sprawdź, dlaczego warto być ojcem. Co dzieci mogą otrzymać od swoich ojców?

1. Ojcowie pomagają córkom zrobić karierę

Dzielisz się obowiązkami domowymi z matką swoich dzieci? Prasowanie, pranie, gotowanie, sprzątanie to dla ciebie żaden problem? To dobrze. Dzięki temu twoja córka w przyszłości łatwiej osiągnie sukces... w zawodach stereotypowo postrzeganych jako męskie. 
Podejście ojców do równouprawnienia w pracach domowych ma ogromny wpływ na kształtowanie postaw związanych z płcią i aspiracjami ich dzieci, zwłaszcza córek. Jeśli ojcowie biorą czynny udział w pracach domowych (gotowaniu, sprzątaniu, robieniu zakupów oraz chodzą z dziećmi na spacery), ich córki częściej wybierają zawody, które postrzegane są jako typowo męskie, a rzadziej zawody postrzegane jako typowo kobiece (np. pielęgniarstwo, bibliotekarstwo czy nauczycielstwo). Tak wynika z badań, które zostały opublikowane w "Psychological Science". 
To badanie udowadnia, że czyny są ważniejsze niż słowa, że nie wystarczy publicznie popierać równości płci, ale rzeczywiście czynnie działać na rzecz równouprawnienia. W ten sposób ojcowie pokazują, że pomoc w domu nie umniejsza ich męskości, a robienie kariery przez kobiety nie pozbawia je kobiecości. 
Ojcowie mogą inspirować swoje córki, pomóc im w robieniu kariery, inspirować do podjęcia wyzwania w takich zawodach, z których są tradycyjnie wykluczone. 

Zobacz także: Jak wzmocnić więź ojca z dzieckiem?

2. Ojcowie są lepsi w opowiadaniu historyjek na dobranoc

Lubisz opowiadać dzieciom różne historyjki, czasem je koloryzując? To dobrze. Dzięki temu szybciej nauczą się mówić, czytać i lepiej będą się uczyć. 
Naukowcy dowiedli, że ojcowie mogą mieć niebagatelny wpływ na rozwój umiejętności językowych u małych dzieci. Okazało się, że maluchy, którym rodzice czytali lub opowiadali bajki na dobranoc, znały znacznie więcej słów niż ich rówieśnicy. Szybciej też uczyły się czytać, o wiele łatwiej potrafiły opisać swoje uczucia i znacznie częściej używały dłuższych, złożonych zdań. I choć rola obojga rodziców w tym wieczornym rytuale jest bardzo ważna, to jednak ojcowie - jak podkreślają badacze - wykazują się w tej czynności większą kreatywnością niż mamy. 
Jeśli więc twoja partnerka powie: "nie opowiadaj bajek", możesz w swojej obronie użyć powyższego argumentu. 

Warto przeczytać: Po co dziecku ojciec? Wyjaśnia psycholog, Jarek Żyliński

Rudy kolor włosów: dziedziczenie genu rudości

Ojcowie inaczej traktują córki niż synów
AdobeStock
Aktualności
Jesteś innym tatą dla córki niż dla syna? Badania pokazują, że tak właśnie jest!
Płeć naszego dziecka wpływa na to, jakimi jesteśmy rodzicami – są na to dowody. Czyżby córeczkom było lepiej?

Badania przeprowadzono przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne dowodzą, że ojcowie małych dziewczynek są bardziej obecni w ich codziennym życiu i bardziej dbają o ich potrzeby dziecka, niż ojcowie chłopców. Tata dla córki zaśpiewa i pokaże emocje Takie wnioski powstały na podstawie badania przeprowadzonego z użyciem rezonansu magnetycznego. Sprawdzano reakcje mózgów ojców. Ich skany pokazały, że ojcowie dziewczynek wykazywali lepsze reakcje na szczęśliwy wyraz twarzy ich córek, niż robili to ojcowie synów. Obserwacje pokazały także, że ojcowie dziewczynek częściej śpiewają swoim córkom, bardziej otwarcie mówią o swoich emocjach i chętnie używają takich słów jak: "wszystko" i "dużo". Natomiast ojcowie małych chłopców chętniej bawią się z nimi w fizyczne zabawy . Używają wobec nich słownictwa związanego z osiągnięciami jak "dumny", "zwycięstwo", czy "pierwszorzędny". Zobacz, jak karuzele świetnie wpływają na rozwój i zmysły dziecka Z kolei naukowcy z Emory University i University of Arizona sugerują, że różnice w kontaktach mogą brać się stąd, że ojcowie łatwiej akceptują uczucia dziewczynek niż chłopców. "Okazuje się, że jeżeli dziecko płacze i krzyczy "tato", to ojcowie córek szybciej zareagują niż ojcowie synów" – mówi naukowiec Jennifer Mascaro z Emory University. Według Mascaro, dziewczynki mogą nauczyć się większej empatii niż chłopcy, jeśli mają ojców reagujących na ich potrzeby i otwartych emocjonalnie. Sugeruje, aby ojcowie chłopców podobną taktykę zastosowali wobec swoich synków. "Fakt, że ojcowie mniej obserwują potrzeby emocjonalne swoich synów, pomimo ich dobrych intencji, jest rzeczą, której nie można pomijać" - mówi naukowiec. Konkluzja naukowców jest jedna: powinniśmy wszyscy być świadomi, jak płeć naszego dziecka...

para, małżeństwo, ciąża, brzuch
© Igor Mojzes - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży
Czy obecność ojca ma wpływ na przebieg ciąży?
Zdrowy tryb życia, odpowiednia, niekiedy wspomagana suplementacją dieta, regularne badania kontrolne w ciąży – to podstawowe zalecenia dla każdej przyszłej mamy. Okazuje się jednak, że dla zdrowia dziecka niebagatelne znaczenie ma także… obecność i zaangażowanie jego ojca. I to już od chwili poczęcia.

Do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy z University of South Florida, a wyniki swoich badań opublikowali w Journal of Community Health. Wcześniej udowodniono już, że dzieci, których ojcowie angażują się w ich wychowanie, nie tylko szybciej się rozwijają, ale także lepiej radzą sobie w szkole. Tym razem grupa badaczy pod kierunkiem dr Aminy P. Alio postanowiła sprawdzić, czy i jaki wpływ ma obecność przyszłego ojca na przebieg ciąży oraz zdrowie nienarodzonego malucha . W tym celu wzięli pod lupę akty urodzenia niemal miliona czterystu tysięcy dzieci, urodzonych na Florydzie w latach 1998–2005. Dla naukowców ważne było, czy w dokumentach widniało nazwisko ojca, czy też nie. Można oczywiście zarzucić im, że to zbyt wielkie uproszczenie – że sam fakt podania w akcie urodzenia nazwiska nie czyni jeszcze z nikogo troskliwego rodzica… Jednak badacze uznali, że choć rzeczywiście trudno tylko na tej podstawie przesądzać o stopniu zaangażowania ojca , o tyle można przynajmniej mówić o jego obecności i jakiejś formie aktywności podczas dziewięciu miesięcy oczekiwania na narodziny potomstwa. Ojciec – antidotum na stres? Po przeanalizowaniu wspomnianych aktów urodzeń oraz zestawieniu ich z historią ciąż i losami dzieci naukowcy doszli do wniosku, że brak wsparcia ze strony ojca mającego się narodzić dziecka może być jednym z czynników powodujących wzrost śmiertelności noworodków, zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia komplikacji u przyszłej mamy. Okazało się, że kobiety, które samotnie przeżywały ciążę, znacznie częściej miały anemię, wysokie ciśnienie tętnicze i rzucawkę ciążową, a ich dzieci częściej przychodziły na świat przed terminem i z niską wagą urodzeniową. Dlaczego? Naukowcy twierdzą, że nieobecność ojca u boku przyszłej mamy zwiększa u niej poziom stresu . Poza tym często to właśnie mężczyźni dopingują matki swoich...

Jak ojcostwo wpływa na karierę
Fotolia
Tata
Tata w pracy: jak ojcostwo wpływa na karierę?
Wiele mówi się o sytuacji zawodowej matek, a co z mężczyznami? Czy ich sytuacja na rynku pracy zmienia się po tym, jak zostają ojcami? Przeczytaj, co mówią o tym badania naukowe.

Kiedy mężczyzna zostaje ojcem, staje oko w oko z życiową rewolucją. Musi przewartościować swoje życie, odpowiedzieć sobie na ważne pytania: jakim ojcem chcę być dla mojego dziecka? Ile czasu chcę mu poświęcać? Czy chcę być zaangażowany w opiekę nad dzieckiem na równi z żoną? I jaka jest teraz moja pozycja w rodzinie? Okazuje się jednak, że oprócz kwestii związanych z życiem prywatnym i emocjami, mężczyzna, który zostaje ojcem, może stanąć wobec zmian, które będą dotyczyć jego kariery. Oto jak ojcostwo wpływa na sytuację zawodową mężczyzn: Ojcowie mają większe szanse na zatrudnienie Wiele mówi się o tym, że młode matki mają problemy ze znalezieniem zatrudnienia, bo potencjalni pracodawcy niechętnie zatrudniają kobiety z małymi dziećmi, obawiając się, że będą często przebywać na zwolnieniach lekarskich na dziecko. Inaczej jest z mężczyznami. Zdaniem naukowców z prestiżowego Cornell University (USA) ojcowie nie tylko nie są dyskryminowani ubiegając się o pracę, ale ojcostwo wypada na ich korzyść!  Odkrycia tego naukowcy dokonali wysyłając spreparowane CV w odpowiedzi na ogłoszenia o pracę – aplikacje były niemal identyczne, z tą różnicą, że w niektórych z nich była informacja o tym, że kandydat jest członkiem rady rodziców w szkole. Okazało się, że to właśnie kandydaci z taką informacją w CV byli częściej zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne (dla porównania: ten sam eksperyment w przypadku kobiet, dał zupełnie odwrotny efekt...). Pracodawcy oceniali ojców jako bardziej kompetentnych i oddanych pracy niż bezdzietni mężczyźni oraz matki. Czy ojcowie gorzej pracują? Pracodawcy obawiają się, że rodzice mają zbyt wiele obowiązków związanych z rodziną, będą więc częściej nieobecni i mniej wydajni w pracy. Tymczasem, jak wykazało badanie, ojcowie przynajmniej 2 dzieci są bardziej wydajni w pracy od kolegów,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz