Reklama

Kiedy wypada święto Trzech Króli? Za każdym razem 6 stycznia. W 2023 roku jest to sobota.

Reklama

Święto Trzech Króli inaczej nazywane jest Dniem Objawienia Pańskiego lub Epifanią. Jest bowiem nasycone symboliką, związaną z objawieniem się Boga na ziemi.

Czym jest dokładnie Dzień Objawienia Pańskiego i co oznacza w naszej tradycji? Jak obchodzone jest święto Trzech Króli w innych krajach?

Spis treści:

Święto Trzech Króli: co to za dzień?

Święto Trzech Króli to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt. To dzień, w którym chrześcijanie wspominają przybycie królów ze wschodu do Betlejem, gdzie urodził się Jezus.

Święto Trzech Króli celebrowane jest wszędzie tam, gdzie żyją katolicy, luteranie i wyznawcy prawosławia. Od 2011 roku w Polsce święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy. To powrót do dawnej tradycji – 6 stycznia był również dniem wolnym w dwudziestoleciu międzywojennym oraz po II wojnie światowej od roku 1951 do 1960.

Podobnie jak w Polsce, Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy również w: Austrii, Chorwacji, Finlandii, Hiszpanii, Wenezueli, Włoszech, Grecji, Słowacji i Szwecji oraz trzech niemieckich landach (Bawarii, Bawarii-Wirtembergii, Saksonii-Anhalt).

Historia święta Trzech Króli

​Trzech mędrców – określanych niekiedy magami – dopiero w II wieku naszej ery nazwano „królami”. Przypuszcza się, że mężczyźni, prowadzeni przez gwiazdę betlejemską, by oddać hołd Dziecięciu, prawdopodobnie byli lekarzami lub czarnoksiężnikami.

Z Biblii wiemy, że ofiarowali małemu Jezusowi: złoto, kadzidło i mirrę. Ciekawostką jest, że jedynie dzięki liczbie tych podarunków, przypuszcza się, że „królów” było trzech. W Piśmie Świętym nie znajdziemy informacji ani na temat tego, ilu królów odwiedziło Jezusa w żłóbku, ani nie są wymieniane ich imiona. W tradycji chrześcijańskiej utrwaliło się, że trzej królowie nosili imiona: Kacper, Melchior i Baltazar.

Ciekawostką jest, że w III wieku święto Trzech Króli obchodzono wraz z Bożym Narodzeniem. Podział na dwie odrębne uroczystości wprowadzono dopiero pod koniec IV w.

Trzech Króli – tradycje i zwyczaje

Współcześnie Dzień Objawienia Pańskiego wyznacza koniec uroczystości związanych z Bożym Narodzeniem (wyjątkiem jest Finlandia). Wierni biorą udział w nabożeństwach w kościołach, ulicami miast przechodzą barwne orszaki Trzech Króli, wystawiane są jasełka.

W wielu krajach właśnie dopiero 6 stycznia wręcza się prezenty – tak na przykład obchodzone jest święto Trzech Króli w Hiszpanii. We Włoszech dzieci obdarowywane są tego dnia słodyczami, a w Finlandii – wszyscy jedzą tradycyjne ciasteczka piparkaut.

6 stycznia święci się również wodę. Katolicy, po nabożeństwie w święto Trzech Króli, biorą z kościołów poświęcone kadzidło i kredę, którą kreślą na swych drzwiach inicjały trzech Mędrców (C+M+B lub K+M+B) i datę.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama