Jak zrobić zająca wielkanocnego: z papieru, masy solnej, włóczki i innych materiałów
Jak zrobić zająca wielkanocnego, który przyozdobi świąteczny stół i sprawi dziecku frajdę podczas przygotowań do świąt wielkanocnych? Przestawiamy 7 sposobów na samodzielne wykonanie ozdobnego zajączka z włóczki, papieru, masy solnej lub plasteliny. Przydać może się nawet rolka po papierze toaletowym, pompon lub zwykła serwetka.
- Joanna Biegaj
Jak zrobić zająca wielkanocnego? Sposobów jest wiele. Można wykorzystać materiały, które znajdziecie w domu lub w każdym supermarkecie czy sklepie papierniczym. Samodzielnie wykonane zajączki mogą posłużyć jako wielkanocne ozdoby dziecięcego pokoju, a także salonu czy świątecznego stołu. Proponujemy także pomysły na laurki i opakowania na pisanki w kształcie zajączków. Możecie wykonać je w gronie rodzinnym, bądź w ramach lekcji plastyki w szkole czy przedszkolu.
Spis treści:
- Jak zrobić zająca wielkanocnego?
- Jak zrobić zająca wielkanocnego z papieru?
- Jak zrobić zająca wielkanocnego z rolki po papierze toaletowym?
- Jak zrobić dużego zająca wielkanocnego z masy solnej?
- Jak zrobić zająca wielkanocnego z serwetki i jajka?
- Jak zrobić zajączka wielkanocnego z włóczki?
- Jak zrobić zająca wielkanocnego z pomponów?
- Opakowanie na pisanki w kształcie zająca wielkanocnego
Jak zrobić zająca wielkanocnego?
Wielkanocne ozdoby DIY w kształcie zajączka z łatwością wykonacie z dzieckiem samodzielnie. Z czego zrobić zająca wielkanocnego? Możecie użyć papieru, masy solnej, plasteliny, włóczkowych pomponów, a nawet tekturowych rolek po papierze toaletowym i wielu innych rzeczy.
Obejrzyj znalezione przez nas zajączki i króliczki. Znajdź wśród nich takiego, który spodoba się dziecku. A potem spróbujcie wykonać go własnymi rękami. To łatwiejsze niż sądzisz!
Jak zrobić zająca wielkanocnego z papieru?
Zacznij od odrysowania i wycięcia szablonu zajączka wielkanocnego – mamy dla was gotowy wzór, który możecie wydrukować.
Papierowy zajączek może zostać dowolnie pokolorowany, ozdobiony bądź przyklejony na laurkę. Można do niego przykleić watę lub włóczkę, aby był puszysty. Można także przytwierdzić jedynie puszysty pompon w formie ogonka.
Poniżej przedstawiamy inspiracje do wykonania dowolnych ozdób z papierowymi zajączkami.
Jak zrobić zająca wielkanocnego z rolki po papierze toaletowym?
Zajączek wielkanocny z rolki po papierze to wyjątkowo prosta, a jednocześnie efektowna ozdoba. Jej przygotowanie nie zajmie dużo czasu – takie zajączki będą za to przepiękną wielkanocną dekoracją.
Do wykonania zajączków z rolek po papierze toaletowym będziesz potrzebować:
- kolorowych papierów,
- rolek po papierze toaletowym,
- kleju,
- nożyczek,
- flamastrów.
Wykorzystaj kolorowy papier, aby okleić nim rolki, a także wyciąć królicze uszy. Przyklej je tak, jak na powyższym zdjęciu. Możesz także wyciąć dodatkowe ozdoby takie jak kwiatki. Flamastrami domaluj króliczkom buzie, noski i policzki.
Jak zrobić dużego zająca wielkanocnego z masy solnej?
Masa solna bądź plastelina czy modelina to świetny sposób na wykonanie bardziej przestrzennego zajączka wielkanocnego. Można też poszaleć z wielkością – taki zając wielkanocny może być naprawdę sporych rozmiarów. Możecie ulepić figurki bądź płaskorzeźby z podobizną świątecznego zwierzaka i wykorzystać je jako ozdoby domowe czy dekoracje wielkanocnego koszyczka.
Zainspiruj się poniższymi wzorami na zajęcze figurki – możesz je wykonać z masy solnej, którą później pomalujesz farbkami lub z kolorowej plasteliny czy modeliny.
Jak zrobić zająca wielkanocnego z serwetki i jajka?
Do wykonania tego zająca wielkanocnego będziesz potrzebować:
- serwetki
- jajka
- wstążeczki.
Zrobienie tego zająca wielkanocnego jest bardzo proste. Złóż serwetkę tak, by powstał gruby pasek. Następnie owiń nim jajko i przewiąż wstążeczką u góry. Najlepszy efekt uzyskasz, jeśli pofarbujesz wcześniej jajko kolorowymi barwnikami.
Jak zrobić zajączka wielkanocnego z włóczki?
Chociaż szydełkowanie należy do bardziej skomplikowanych sztuk, możecie spróbować wykonać przestrzenne włóczkowe lub wełniane zajączki. Wystarczy wyszyć małe uszka i kilka kulek w różnych rozmiarach: posłużą za brzuszek, głowę, rączki i nóżki zajączka.
Miniaturową maskotkę można przyozdobić oczkami lub guziczkami, które znajdziecie w pasmanterii. Możesz też zrobić z dzieckiem prostego baranka z włóczki lub wielkanocnego kurczaczka.
Jak zrobić zająca wielkanocnego z pomponów?
Jeśli nie umiecie szydełkować ani wyszywać wzorów na drutach, możecie stworzyć nieco „oszukaną” wersję włóczkowego zajączka. Jest ona znacznie prostsza.
Do wykonania włóczkowych zajączków będziesz potrzebować:
- kolorowej włóczki,
- tektury,
- kolorowego papieru na uszka,
- kleju,
- nożyczek,
- guziczków lub oczek, które kupisz w pasmanterii.
Wykonuj zajączka zgodnie z instrukcją na obrazku. Wytnij z tektury szablony w kształcie grubych literek C - powinny mieć różne wielkości. Owiń wokół nich włóczkę i przetnij ją wzdłuż krawędzi kartonowych szablonów. Przecięta włóczka stworzy okrągły kształt pomponu. Pompony służące za głowę i tułów możesz ze sobą zszyć nitką i igłą. Doklej zajączkowi uszka i oczy i gotowe!
Jeśli chcesz przygotować szybką, uproszczoną wersję tego zajączka, możesz także kupić dwa gotowe pompony o różnych wielkościach, zszyć je razem i ozdobić uszkami oraz oczkami.
Opakowanie na pisanki w kształcie zająca wielkanocnego
Jeśli chcecie komuś podarować własnoręcznie przygotowane pisanki – możecie je wyjątkowo opakować w ozdobne, papierowe króliczki!
Do wykonania takich zajączków będziecie potrzebować:
- kolorowej bibułki albo szarego papieru do pakowania,
- sznureczka lub wstążki,
- kleju,
- nożyczek,
- puszystych pomponów.
Owiń pisankę w bibułkę lub papier i zwiąż sznureczkiem lub wstążką - tak jak cukierka. Przytnij papier, aby wyglądał jak sterczące uszy zajączka – tak, jak na powyższym zdjęciu. Następnie przyklej pompon jako ogonek.
Ręcznie robiony zając może być pięknym podarunkiem np. dla dziadków. To także fajny pomysł na prace plastyczne na Wielkanoc w szkole czy przedszkolu. Którego z nich zdecydujecie się wykonać?
Zobacz też: