Zajączek wielkanocny: kolorowanki dla dzieci [DO DRUKU]
Zajączek wielkanocny: kolorowanka do druku w ośmiu wersjach – wybierz dla dziecka tę, która najbardziej mu się spodoba. Możesz też wydrukować je wszystkie – maluch będzie miał co robić, a ty, dzięki zajączkom wielkanocnym do kolorowania, spokojnie przygotujesz święta.
Ewa Janczak-Cwil
30 marca 2022
Zajączek wielkanocny w formie kolorowanek to idealny pomysł na przygotowania do Wielkanocy i okazja do rozmowy na temat świątecznych tradycji. Na kolorowankach wielkanocnych znajdują się kurczaczki, pisanki i baranki, które symbolizują nowe życie i zbliżającą się wiosnę. A co symbolizuje zajączek? Tak, on też ma znaczenie – jest symbolem przemijania i pokory, ale też zmartwychwstania i płodności. Więcej o tym, dlaczego króliczek wielkanocny jest kojarzony z Wigilią Zmartwychwstania, znajdziesz w opisach niektórych obrazków.
Zajączki wielkanocne przygotowaliśmy na szablonach, które można wydrukować, klikając w obrazek i pobierając plik PDF. Kolorowanki są darmowe. Pokolorujcie je razem z dzieckiem na pamiątkę albo podarujcie barwną kartkę świąteczną w prezencie babci lub dziadkowi.
Sympatyczny zajączek wiezie sześć pisanek. Czy któraś przypomina pisanki zrobione przez was? Niech dziecko pokoloruje obrazek najdokładniej, jak potrafi. Może nabierze ochotę na zrobienie prawdziwych pisanek?
Na tym obrazku zajączek jest tylko dodatkiem do ogromnej pisanki. Dziecko może ją pomalować farbkami, powyklejać plasteliną albo wypełnić kredkami. Podpowiedz dziecku, że obrazek można pokolorować różnymi technikami.
Zajączek jest symbolem Wielkanocy, ale okazuje się, że symbolika ta ma pogańskie korzenie. W czasach przedchrześcijańskich był symbolem płodności i tak jest też traktowany obecnie, gdy stawia się go na wielkanocnym stole.
Wielkanoc po angielsku to Easter. Nazwa ta pochodzi od pogańskiej bogini Ēostre, której ulubionym zwierzęciem był... zając. To kolejny trop pokazujący, jak symbole pogańskie zostały wkomponowane w tradycję chrześcijańską. Starszemu dziecku można takie wielkanocne ciekawostki opowiadać w czasie, gdy będzie kolorować obrazki z wielkanocnymi zajączkami.
Ciąg dalszy o symbolice zająca – kolorowanka z zajączkiem może być pretekstem do przekazywaniu dzieciom ciekawych informacji! Umieszczano go w starożytnej Grecji obok Afrodyty jako symbol płodności i odrodzenia, a było to tysiące lat przed zmartwychwstaniem Jezusa.
Jeśli myślicie, że starożytni Grecy jako pierwsi użyli zajączka jako symbolu, to jesteście w błędzie. Jeszcze wcześniej starożytni Egipcjanie wierzyli, że zmartwychwstały bóg – Ozyrys – przyjmował postać zająca. Skoro zając od tak dawna pełnił rolę symbolu, warto obrazek z nim kolorować bardzo starannie, prawda?
Czy wiecie, że kiedyś ludzie nieco bali się zajęcy? Były traktowane trochę jak czarne koty – obawiano się, gdy zając przebiegł człowiekowi drogę, bo miało to zapowiadać nieszczęście. Dobrze, że wielkanocny zajączek kojarzy nam się sympatyczniej.
W Polsce symbolem Wielkanocy jest zając. Natomiast w Europie Południowej i Zachodniej symbolem tego święta jest królik. Wynika to stąd, że zające były zwierzętami licznymi na terenach Polski, a w Europie Południowej dominowały dzikie króliki. To teraz pytanie: na obrazku znajduje się zając czy królik? Sprawdź, co odpowie dziecko i jak uzasadni swoje zdanie.
Znajdź różnice: 11 zadań wielkanocnych dla dzieci [DO DRUKU]
Zadania „Znajdź różnice” to świetna edukacyjna zabawa dla dzieci. Kształtuje spostrzegawczość, która jest bardzo przydatna na etapie nauki szkolnej i w życiu codziennym. Tu znajdziesz 11 obrazków o tematyce wielkanocnej z różnicami do odnalezienia.