Wystarczy kilka sprytnych sztuczek i odpowiedni dobór ubranek, by sprawnie i dobrze ubrać dziecko. Ubierając niemowlę trzymaj się reguły: dół trochę cieplej, ale góra lekko. Niemowlęta pocą się przede wszystkim na plecach i klatce piersiowej.
Polecamy też: 7 sposobów, by nie przegrzać noworodka latem

Reklama

Wygodne body

Zapinane między nóżkami body to najlepsza opcja. W przeciwieństwie do zwykłej koszulki, nie roluje się na pleckach i utrzymuje pieluszkę na swoim miejscu. Dla niemowląt nadają się wyłącznie te body, które są wykonane w 100 procentach z bawełny.
Jak zakładać?

  • Najpierw rozciągnij otwór na głowę i zroluj body jak skarpetkę.
  • Wsuń na głowę dziecka.
  • Obracając jego ciało raz w lewo, raz w prawo, naciągaj ubranko coraz niżej. To nie jest łatwe, ale fizjoterapeuci radzą, żeby przy ubieraniu nie podnosić główki malucha, bo to utrwala u niego nieprawidłowe wzorce ruchu i wzmaga napięcie mięśniowe.

Dobry trick! Gdy ubierasz malucha, zagaduj do niego albo zanuć coś. To dużo ułatwia. Po pierwsze: w ten sposób pokażesz mu, że nie chcesz zrobić mu krzywdy. Po drugie: uśmiechając się, nawet jeśli robisz to na siłę, łatwiej opanujesz swoje nerwy.

Luźne śpioszki

Dobrze, jeśli śpioszki będą o jeden rozmiar większe. Łatwiej się je zakłada i nie krępują ruchów dziecka. Najłatwiejsze w ubieraniu będą śpioszki z zatrzaskami na całej długości, bo ich nie musisz przeciągać przez główkę dziecka. Wystarczy, że je rozepniesz, położysz na nich małego człowieka, włożysz mu rączki do rękawów, a nóżki do nogawek i pozapinasz zatrzaski.
Jak zakładać?

Zobacz także

  • Wkładając śpioszki, nie prostuj na siłę rąk i nóg dziecka. Wystarczy, że delikatnie pukniesz w łokieć albo kolanko, a bobas sam zrobi to, czego od niego oczekujesz.

Dobry trick! Nawet miesięczne niemowlę uprzedzaj, co chcesz zrobić. Mów: „Teraz przekładamy przez głowę”, „Teraz włożymy rękawki”. Jasne, dziecko jeszcze niewiele rozumie, ale mimo tego postaraj się, aby takie tłumaczenia już teraz weszły ci w krew. Dzięki temu już za 2-3 lata unikniesz awantur z broniącym swoich granic kilkulatkiem.

Rajstopki

Te koszmarne rajstopki! Je też najlepiej kupować na wyrost. Zaletą rajstop jest to, że dobrze utrzymują pieluszkę na miejscu, chociaż dla dziecka wygodniejsze są śpioszki czy tzw. półśpioszki (szerokie dresiki) + skarpetki.
Jak zakładać?

  • Zroluj i nasuwaj na nóżkę.
  • Nie ciągnij za stopy i nie szarp.
  • U niemowląt nóżki są jeszcze słabo osadzone w miednicy. Nagłe szarpnięcie może wyrwać kość udową ze stawu.

Dobry trick! Dziecku, które zaczyna wstawać, zakładaj rajstopki albo skarpetki z ABS-em, czyli silikonowymi „guziczkami” czy podeszwą.

Czapeczka

Czapka przyda się, ale tylko na spacerze. Czapeczkę po kąpieli zakłada się jedynie dzieciom w pierwszych czterech tygodniach życia i tylko na chwilę. Dzieci w domu nie powinny spać w czapce, to niezdrowe!
Jak zakładać?

  • Podobnie jak body.
  • Zroluj czapkę w rękach, nasadź leżącemu bobasowi na czubek głowy i przekręcając na boki całe jego ciało (nie tylko samą głowę), nasuwaj na uszy.

Dobry trick! Jeżeli czapka ma troczki, zawiązuj je nie pod bródką, ale z boku, raz z prawej, raz z lewej strony. Takie zmiany są potrzebne, żeby maluch nie przyzwyczaił się do przekręcania głowy tylko w jednym kierunku.

Pierwsze buciki

Dla leżącego dziecka właściwe są tylko miękkie papucie. Pierwsze buty zaczyna się nosić dopiero, zwykle kupuje się je mniej więcej miesiąc po tym, jak dziecko postawi swój pierwszy samodzielny krok.
Jak zakładać?

  • Nie na siłę.
  • Lepiej maksymalnie rozszerz but i kręcąc nim lekko, nasuwaj na nóżkę.
  • Zanim zapniesz, włóż palec i sprawdź, czy pięta weszła do końca.

Dobry trick! Najlepsze buty dla dziecka mają żółto-czarny znak „zdrowej stopy” (oznaczenie przyznaje komisja, złożona m.in. z ortopedy i materiałoznawcy).

3 rady ważne przy ubieraniu dziecka

  1. Zakładaj warstwy
    Zamiast jednego grubszego sweterka lepiej założyć dziecku dwie lżejsze bluzki. Powietrze między nimi tworzy dobrą izolację przed zimnem.
  2. Nie przegrzewaj…
    Ubieranie na cebulkę ma jeszcze drugą zaletę: pozwala reagować na zmiany temperatur. Jeżeli dziecku jest za ciepło (poznasz to po tym, że będzie miało spocony kark) zdejmij mu jedną warstwę ubrania.
  3. … i nie ubieraj za lekko.
    Jeżeli na spacerze smyk w wózku leży nieruchomo a jego buzia jest blada, trzeba koniecznie założyć mu coś dodatkowego.

Reklama

I jeszcze film o ubrankach i ubieraniu. Film na pewno też warto obejrzeć: Najlepsze ubranka dla niemowląt - film.

Reklama
Reklama
Reklama