Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Edipresse
Tata

Co tata robi lepiej od mamy?

Nie możesz karmić piersią, to prawda. Ale możesz usypiać czy kąpać dziecko znacznie lepiej niż mama. Tak, jest sporo rzeczy, w których tata jest lepszy od mamy. Przekonaj się i... działaj!

Przez dziewięć miesięcy ciąży, w czasie niemowlęctwa, przez najmłodsze lata, aż do momentu, kiedy dziecko stanie się nastolatkiem, wmawiają nam, facetom, że nie nadajemy się do opieki nad dzieckiem. Słyszymy, że źle karmimy butelką i zbyt lekko (za ciepło) ubieramy. Biegamy z nimi za szybko (za wolno) i karmimy słodyczami (lub ich skąpimy).

Choć bardzo nam przykro, przyjmujemy jako prawdziwe te zapewnienia i szybko się wycofujemy. Tymczasem to my w wielu przypadkach jesteśmy skuteczniejsi niż mamy! Jeśli nie porzucimy prób udowodnienia tego bliskim, ominą nas kompleksy „mniej ważnych” rodziców. Oto tylko niektóre z naszych atutów.

Tata mistrz kąpieli

Utarło się, że kąpiel niemowlęcia to ojcowskie zadanie i słusznie! Jesteśmy bardziej opanowani od żon, a nasz uchwyt jest pewniejszy. Myślimy zadaniowo, więc dodatkowe kłopoty, jakie mamom sprawia kąpiel (wybór śpioszków i kremu), dla nas są drugorzędne. Skupiamy się na umyciu i ubraniu malca. Reszta wychodzi nam niejako przy okazji, choć tak wygląda to tylko z boku. W rzeczywistości po pierwszych nerwowych próbach szybko osiągamy wprawę, co daje doskonałe efekty.

Tata usypia dziecko

Wieczorem mama po całym dniu z dzieckiem często marzy o odpoczynku. Tata, czując nerwową atmosferę, stara się zniknąć z pola widzenia, by nie zaogniać sytuacji. Tymczasem powinien wykorzystać to, że jest spokojniejszy i zająć się usypianiem niemowlęcia. Dziecko wyczuje twoje opanowanie i szybko zaśnie. Sprawdź!

Tata lepiej bawi się z niemowlakiem

To my od dziecka wdrapujemy się na drzewa, wbijając drzazgi w dłonie. To my ganiamy się w berka, po którym mamy starte kolana. To wreszcie my bijemy się, upadamy na rowerach i łamiemy ręce. Co z tego wynika? Że to nas życie lepiej nauczyło oceniać ryzyko, czy coś się uda. Dlatego kiedy podrzucamy nasze pociechy wysoko do góry, przewracamy się z nimi na trawie albo turlamy z zaśnieżonych górek, to wiemy, co robimy. Za młodu popełnialiśmy błędy, teraz już się nam nie zdarzają. Krzyki przerażonych babć i cioć nie powinny nas odstręczać od tego typu zabaw. Bo są one potrzebne dzieciom tak samo jak przytulanie z mamami i czytanie książek z dziadkami.

„Wszystko jest na mojej głowie, mąż mnie nie wspiera” – pisze mama [WIDEO]

Jak nawiązać bliską więź z dzieckiem?
Tomasz Bergmann
Rozwój
W czasach rodzicielstwa bliskości mamy duży problem z bliskością [WYWIAD]
„W Polsce ciało jest tematem tabu. Jeśli zgubimy prawdziwy, żywy kontakt z dzieckiem ciało do ciała, to za jakiś czas nie będziemy już tego dziecka znać. Będzie zamknięte w swojej kapsule, do której nie będziemy mieli dostępu" – mówi Izabela Chlewińska, tancerka i mama.

Choć nosimy dzieci w chustach i kangurujemy, mamy problem z dotykiem – mówi Izabela Chlewińska, która jest twórczynią instalacji performatywnej „MaMoMi” dla dzieci do 2 lat i ich opiekunów w Nowym Teatrze w Warszawie. W rozmowie z nami opowiada, jak dla całej rodziny ważna jest bliskość i zwykłe wygłupy na dywanie. Jako rodzice za mało przytulamy swoje dzieci, za rzadko je dotykamy? Pracujemy dziś ciężko i coraz dłużej, dlatego czas na nawiązywanie fizycznej więzi z dzieckiem bardzo się skurczył. Problem jednak nie dotyczy jedynie relacji z dzieckiem, ale również nas, dorosłych. Można powiedzieć, że rodzinnie mamy za mało czasu na bliskość.  A może winien jest nie tylko brak czasu? Gdy patrzę na rodziców w naszej instalacji „MaMoMi”, to mam wrażenie, że dotyk jest im obcy. Nie mają z nim problemu, gdy chcą dziecko przesunąć, postawić czy podnieść. Kłopot pojawia się, gdy chodzi o dotyk bezinteresowny, o bliskość, która płynie z serca, a nie z głowy . Zaczęłam zastanawiać się, dlaczego tak się dzieje. Dzieci przecież są otwarte na bliskość, są skomunikowane ze swoim ciałem w sposób oczywisty, a my, dorośli, nawet wobec siebie i naszych partnerów zachowujemy duży dystans i powściągliwość, jeśli chodzi o kontakt fizyczny.  Z czego Pani zdaniem to wynika?  W Polsce ciało jest tematem tabu. Być może wstydzimy się, być może nie mamy takich doświadczeń bliskościowych, bo sami byliśmy wychowywani z dystansem . Dzisiejsi rodzice, 30-, 40-latkowie, to pokolenie, które raczej wypłakiwało się w łóżeczkach . Nie noszono nas często, nie przytulano... Martwimy się o rozwój intelektualny swoich dzieci. Często słyszę, jak ogromną wagę rodzice przywiązują do nauki czytania, już gdy dziecko ma dwa latka. Mocno zwracają uwagę, aby od wczesnych lat znało języki. Próbują zabezpieczyć przyszłość maluchów...

depresja poporodowa
Fotolia
Mama
Psycholog mówi: 2 tyg. smutku to może być depresja
Depresja po porodzie ma swoje logiczne uzasadnienie: – Poród to rodzaj biologicznego sponiewierania kobiety  – mówi psycholog dr Aleksandra Jasielska. – Nic dziwnego, że może skutkować depresją poporodową. Pytamy ją o to, jak można odróżnić depresję od baby blues i kiedy należy pójść do psychologa, a kiedy do psychiatry.

Cudownie by było, gdyby narodziny dziecka wywoływały w nas wyłącznie radość i euforię. Często jednak tuż po porodzie pojawia się rozczarowanie albo smutek, a nawet baby blues i depresja . Czemu tak się dzieje? Co z tym można robić? Pytamy dr Aleksandrę Jasielską, psycholog, zawodowo zajmującą się m.in. psychologią emocji, z Instytutu Psychologii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. „Urodziłam zdrowe dziecko, nie mam w życiu żadnych problemów. Powinnam być bardzo szczęśliwa, a jestem smutna. Dlaczego?”. Co odpowiedziałaby Pani młodej mamie na takie pytanie? – Najpierw zapytałabym ją, jak długo utrzymuje się ten smutek. Chciałabym także, aby odpowiedziała mi i sobie, skąd wzięła się u niej myśl, że „powinna być szczęśliwa”. Być może stąd, że tak mówią jej bliscy,albo stąd, że wszystkie znajome mamy są bardzo szczęśliwe. – Czy na pewno są szczęśliwe 24 godziny na dobę? Wątpię w to. Często przyjmujemy za pewnik cudze przekonania albo karmimy się jakimś wyidealizowanym wyobrażeniem macierzyństwa i gdy w praktyce okaże się ono nieprawdą, czujemy zagubienie albo wyrzuty, że to w nas jest problem. Tymczasem smutek po porodzie nie jest jeszcze żadnym niepokojącym objawem ani powodem do przypuszczeń, że jest się złą mamą. Co robić, gdy poczujemy smutek po porodzie? – Mamie, o której mówiłyśmy przed chwilą, zaproponowałabym dwie rzeczy. Pierwszą: abyśmy popracowały nad tym, by nie kierowała się cudzymi przekonaniami. Drugą: by zastanowiła się nad przyczynami swojego smutku czy rozczarowania. Aby nie myślała: „Jestem smutna, bo jestem smutna”, tylko by zagłębiła się w swoje emocje o wiele bardziej. Mogłybyśmy wspólnie najpierw wyobrazić sobie ten smutek jako coś w rodzaju tortu , na który składają się różne warstwy – a potem te warstwy po kolei ponazywać. W...

szczepienia dzieci
Fotolia
Aktualności
Oto kolejny dowód na to, dlaczego warto szczepić dzieci
Alecia Rankin opublikowała w sieci apel, w którym przestrzega przed nieszczepieniem. Powód? Jej 7-tygodniowa siostrzenica Aryn trafiła do szpitala z powodu zakażenia pałeczką grypy. Do tragedii nie doszłoby, gdyby dziewczynka była zaszczepiona.

Dziewczynka trafiła do szpitala, ponieważ dużo pluła, miała biegunkę i gorączkę . Tymczasem lekarze uznali, że objawy które ma dziewczynka świadczą o zwykłej infekcji wirusowej i dziecko zostało odesłane do domu. Niestety gorączka nie ustępowała , a dziewczynka dodatkowo zaczęła wymiotować. Ponieważ jej stan nieustannie się pogarszał, rodzina ponownie zgłosiła się do szpitala. Lekarze robili co mogli Małej Aryn założono dwa wenflony – w rączce i w głowie. Lekarze aż osiem razy nakłuwali ją igłą, ponieważ nie mogli znaleźć żyły. Dziewczynka była mocno odwodniona . Gdy to nie pomogło, podłączono jej cewnik dożylny . Wszystkie zabiegi wykonywano bez znieczulenia. Na szczęście wszystko skończyło się pomyślnie i dziewczynka została niedawno wypisana ze szpitala. "Powiedziano nam, że jej stan może zagrażać życiu, jeśli nie zostanie szybko poddana leczeniu" - wspomina Alecia. Apel: szczepmy się Alecia podzieliła się tą historią na swoim profilu na Facebooku. Jej post rozszedł się błyskawicznym tempie i został udostępniony ponad 18 tys. razy. Alecia Rankin ma bardzo ważną wiadomość dla tych rodziców, którzy wciąż odmawiają szczepienia swoich pociech. "Po prostu to zrób" – mówi kobieta. – "Kolejny powód przemawiający za tym, żeby szczepić dzieci ?"  "Moja siostrzenica ma grypę Hib  wywołaną pałeczką Haemophilus influenzae. Jest to tak rzadkie, że lekarze słyszeli o niej tylko z książek. Nie dochodzi do niej, gdy dziecko jest szczepione. Zanim więc zdecydujesz się nie szczepić swoich dzieci, ponieważ to 'twój wybór', pomyśl o tych maluchach, które mogą zachorować, zanim otrzymają szczepionkę". - dodaje. Alecia po kilku dniach napisała kolejną...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta