Jak zostać supertatą? Opiekując się dzieckiem, tworzysz więź!
Drogi tato, na pewno chcesz być opiekuńczym tatą, by twoje dziecko mocno cię pokochało. Nic prostszego! Mamy dla ciebie kilka rad, dzięki którym zbudujesz ze swoim niemowlakiem silną emocjonalną więź. To właśnie miłość!
- Maciej Nowicki
Silna więź taty z dzieckiem nie wynika tylko z faktu zostania ojcem. To zasługa chwil, które spędzasz razem ze swoim niemowlakiem. Twoja obecność daje mu większe poczucie bezpieczeństwa. Ale nie staraj się być drugą mamą, dziecku wystarczy jedna. Wprawdzie tylko ona może karmić piersią, ale ty też masz spore pole do popisu...
1. Zmieniaj dziecku pieluchy
Tak naprawdę mało który ojciec lubi przewijanie, ale zmiana pieluchy jest znakomitą okazją do pierwszych bliskich kontaktów. Łatwo się też przekonasz, że swoimi wielkimi dłońmi wcale nie zrobisz dziecku krzywdy. Wystarczy tylko, że sprawdzisz, jak wygląda przewijanie noworodka krok po kroku.
2. Czytaj dziecku książki
Książki możesz czytać dziecku jeszcze przed porodem. Pamiętaj, że dziecko częściej słyszy głos mamy, niż twój, dlatego wieczorami staraj się nadrobić te zaległości. Po narodzinach dziecka, czytaj mu co wieczór książki dla dzieci przez kilka–kilkanaście minut. Nie muszą to być bajki dla dzieci – małe dziecko jeszcze nie rozumie twoich słów. Na razie uczy się barwy twojego głosu.
3. Łaskocz i przytulaj dziecko
Czy wiesz, że ojciec głaszcze dziecko inaczej niż mama? Kobieta najczęściej dotyka koniuszkami palców, podczas gdy mężczyzna kładzie całą dłoń na głowie dziecka, jakby na znak, że odtąd zawsze będzie go chronił. A w łaskotaniu ojcowie są absolutnie niezastąpieni. Dziecko poznaje świat przez skórę. A bliski kontakt fizyczny nie jest zarezerwowany tylko dla mam. Dziecko uwielbia chwile, kiedy jego ciało styka się z ciałem taty. Czuje się wówczas bardzo bezpiecznie. Nie zrażaj się, jeśli zauważysz, że na razie chętniej przytula się do mamy. Któregoś dnia wdrapie się na kanapę, na której będziesz siedzieć i przytuli do ciebie główkę.
4. Patrz dziecku w oczy
Wystarczy spojrzeć dziecku głęboko w oczy, a ono z reguły natychmiast rewanżuje się tym samym. Później czekasz, kto pierwszy odwróci wzrok. Wbrew pozorom nie jest łatwo wygrać z dzieckiem!
5. Dyżuruj przy łóżku dziecka
W zdrowiu i w chorobie. Dzieci zwykle nie lubią kłaść się wieczorem spać. Ale jeśli wiedzą, że tata przy nich posiedzi i zamruczy kołysankę, nudny rytuał może stać się atrakcją. Podobnie, gdy dziecko jest chore – spędzanie dni (a czasem także nocy) z rozgorączkowanym, kaszlącym dzieckiem pozwoli ci zrozumieć, jak bardzo ważny jesteś dla swego synka czy córki, a dziecku twoja obecność osłodzi trudne chwile.
6. Kąp się z dzieckiem
Wspólna kąpiel z dzieckiem to fajna zabawa. Poczekaj, aż dziecko będzie pewnie siedziało w wannie i dołącz do niego! Taka kąpiel w dużej wannie to prawdziwa frajda. Im więcej wody uda się wam wylać na podłogę, tym bardziej zadowolone będzie dziecko. Mama, wchodząc do łazienki, powinna odegrać scenę przerażenia wywołaną przez was powodzią.
7. Baw się z dzieckiem
Tata potrafi świetnie bawić się z dzieckiem. Kobiety z bliżej nieokreślonych powodów nie przepadają za błaznowaniem. Natomiast mężczyźni – podobnie jak dzieci – uwielbiają się wygłupiać. Wykorzystaj to. Zabawcie się w berka, wyciągnijcie z kuchennych szafek wszystkie garnki i zróbcie z nich perkusję. Pobiegaj z dzieckiem na plecach po mieszkaniu, udając konia... Możesz w ten sposób zdobyć parę ładnych punktów.
[CMS_PAGE_BREAK]
8. Karm dziecko
Po skończeniu sześciu miesięcy dziecko już nie tylko ssie pierś, ale też zaczyna jadać pierwsze zupki, owoce, kaszki – możesz je karmić. Gotowanie dla niemowlaka jest zwykle proste, najczęściej polega na wymieszaniu jakiegoś proszku z przegotowaną wodą albo podgrzaniu zawartości słoiczka. A poza tym możesz poczytać, jak zdrowo gotować dla niemowlaka. Trudniejsze bywa karmienie – ale spróbuj. Z doświadczeń wielu rodziców wiadomo, że gdy karmi tata, dziecko mniej grymasi. Za to zdobędziesz punkty u żony.
Poradnik dla zapracowanych ojców
Ojcowie często skarżą się, że ich dzieci odrzucają propozycje wspólnej zabawy. Najprawdopodobniej do tej pory poświęcali im zbyt mało czasu. Przydatne może okazać się ćwiczenie opracowane przez amerykańskiego pediatrę Daniela Amena, szczególnie godne polecenia zapracowanym ojcom, którzy muszą szybko nadrobić zaległości:
- Codziennie, przez dwadzieścia minut, rób ze swoim dzieckiem coś, na co ono naprawdę ma ochotę. Sam o to poproś, podkreślając, jak bardzo ci na tym zależy. Pamiętaj, że twoim celem jest bliższy związek z dzieckiem. W tym czasie nie wydawaj żadnych dyrektyw ani zakazów. W końcu chodzi o poprawę stosunków między wami, a nie o lekcję dyscypliny. Jeżeli w coś gracie, a dziecko zaczyna oszukiwać, dostosuj się do okoliczności. Powiedz: "Widzę, że zmieniłeś reguły. Od tej pory będę grać jak ty”. Nie oznacza to oczywiście, że masz na co dzień akceptować oszustwa dziecka.
- Chwal dziecko za wszystko, co ci się w nim podoba. Pochwały są lepsze niż krytyka.
- Raczej słuchaj dziecka niż mów. Dziecko woli rozmawiać, niż wysłuchiwać monologów taty – choćby najmądrzejszych.
Przeczytaj także:
- Zabawy z tatą
- Sposoby na wieczorne usypianie
- Zabawy edukacyjne dla dzieci