Kąpiel bez płaczu - 5 rad dla taty
Wieczorna kąpiel to zadanie dla taty. Ale jak bezpiecznie trzymać dziecko w wodzie? Co robić, by nie płakało w kąpieli? Oto rady położnej, prowadzącej szkołę rodzenia.
1 z 6
Kąpiel powinna odbywać się zawsze o podobnej porze i przebiegać tak samo. Stanie się wtedy rytuałem: dzieci uwielbiają, gdy codziennie dni, wieczory, noce są podobne do siebie
Przygotuj wszystko, co będzie potrzebne:
- wanienka,
- przewijak,
- dwa ręczniki lub rożek kąpielowy,
- kostka myjąca lub żel, emolient do mycia
- nieszczypiący szampon do włosów Johnson's Baby
- bawełniana myjka lub gaza,
- jedna miseczka z przegotowaną wodą do mycia buzi i druga do pupy,
- chusteczki pielęgnacyjne,
- bawełniane waciki,
- krem na odparzenia,
- pieluszka,
- ubranko
- i szczoteczka do włosów.
Jeżeli boisz się, że dziecko wyślizgnie ci się w wodzie z rąk, możesz na dno wanienki położyć pieluszkę tetrową lub matę antypoślizgową. Po każdej kąpieli przelej jednak wrzątkiem taką pieluchę lub gąbkę, by nie były siedliskiem dla bakterii.
2 z 6
Wsuń lewą rękę po kark dziecka
Chwyć dziecko lekko za bark, tak by jego główka leżała ci na przedramieniu. Drugą ręką podtrzymuj pośladki. Zanurzaj dziecko powoli, cały czas mów do niego spokojnym tonem.
Przeczytaj też: B jak błędy pielęgnacyjne
3 z 6
Myj w odpowiedniej kolejności
Zacznij od nóżek. Potem namydl brzuszek (od zwykłego mydełka lepsza będzie tzw. kostka myjąca - nie podrażnia skóry). Wreszcie pachwiny, wnętrza dłoni i miejsca między paluszkami.
Przeczytaj co to jest kostka myjąca i dlaczego nie każde mydło jest dobre dla dziecka: Co do mycia niemowlaka
4 z 6
Zrezygnuj z gąbki do mycia
Twoja dłoń jest najdelikatniejsza i bardziej higieniczna niż gąbka. Postaraj się nie zachlapać dziecku buzi - niemowlaki zwykle tego nie lubią. Umyjesz ją dopiero po wyjęciu dziecka z wanny (wacikiem i przegotowaną wodą).
Zobacz krok po kroku jak dbać o buzię dziecka
5 z 6
Jak obrócić dziecko?
Klatka piersiowa dziecka powinna się opierać na twojej dłoni i części przedramienia. Drugą ręką umyj dziecku plecy i pupę.
Jeżeli myjesz dziecku głowę, zostaw to na ostatek. Jest duże ryzyko, że dziecko się przy tym rozpłacze, a lepiej, żeby się to stało na końcu kąpieli.
O myciu główki przeczytaj koniecznie: Pytania o mycie głowy niemowlaka
6 z 6
Osuszanie - nie trzyj ręcznikiem
Z wanny wyjmij dziecko od razu na rozłożony ręcznik. Delikatnie osusz skórę. Nie trzyj ręcznikiem, tylko przykładaj go do kolejnych partii ciała dziecka. Póki skóra jest jeszcze wilgotna, możesz posmarować ją mleczkiem albo balsamem.
Jak, kiedy i dlaczego smarować wyjaśniamy w tekście: Mleczko kosmetyczne dla niemowląt?