Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, mama, tata, ciąża, całować, brzuch, brzuszek
Tata

Przyszły tata może mieć zachcianki! Syndrom couvade

Zachcianki, poranne nudności, skurcze i bóle krzyża... Ciążowe dolegliwości zdarzają się także panom!
Przyszły tata może mieć także wahania nastroju,  a nawet ...  przybrać na wadze i mieć wzdęty brzuch.  Wygląda wtedy jakby sam był w ciąży!  

- Gdy Olę bolał kręgosłup, cierpiałem i ja. Gdy puchły jej stopy, puchły i moje. Zachcianki w ciąży? Niby nie miałem,  ale gdy żona zapragnęła pierogów ze Środy Śląskiej, pognałem po nie na sygnale, a potem zjadłem je razem z nią. No i cóż: tyłem. Miałem świetne wytłumaczenie: byłem w ciąży!  - śmieje się Robert, tato Majki i Borysa.

Skąd to wszystko? - Chyba z powodu empatii - mówi Robert. -  Dla mnie słowa w rodzaju „rodzimy razem” czy „rodzi się we dwójkę” nie są bzdurą. Bardzo przeżywałem obie ciąże żony i od samego początku zaangażowałem się w opiekę nad dziećmi.
 
Robert nie jest jedyny.  Ciążowe dolegliwości, zachcianki itd, przydarzają się wielu przyszłym ojcom. Naukowcy nazywają to zespołem lub sydromem couvade (od francuskiego couver - wysiadywać, dojrzewać w ukryciu). Nazwę zapożyczono od antropologów, którzy tym mianem określają obrzędy odprawiane od pradawnych czasów przez ojców różnych kultur, polegające m.in. na odgrywaniu bólów porodowych. 

Jest mnóstwo teorii wyjaśniających zespół couvade. Jedna z nich zakłada, że w ten sposób ojcowie solidaryzują się z rodzącą matką i nawiązują więź ze swoim maluszkiem.   

Czy w takim razie brak ciążowych objawów u mężczyzny świadczy o tym, że nie dość głęboko przeżywa swoje ojcostwo? Absolutnie nie. Każdy przyszły tata  jest inny i każdy przeżywa ciążę partnerki po swojemu.

 

Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]

ciąża, zdjęcia ciążowe
fot. awkwardfamilyphotos.com
Tata
Co gryzie tatę? O tym, czego boją się przyszli ojcowie
Gdy jesteś w ciąży, wszyscy skupiają się na tobie i dziecku. Pytają o samopoczucie, podtykają najlepsze kąski, uważają, by cię nie zdenerwować. Przyszły tato może liczyć co najwyżej na klepnięcie w łopatki i gratulacje. A on także się boi.

Jesteś w ciąży ? Nawet jeśli dotąd traktowałaś przyszłego ojca swego dziecka jak księcia z bajki, teraz  jesteś tak wsłuchana w siebie, że pewnie nie poświęcasz mu zbyt wiele uwagi. Tymczasem dla niego to co się dzieje, także jest zupełnie nowe i nim też targają różne emocje i obawy . Przyszły tata jeszcze jeden problem: trudniej mu o tym wszystkim z kimś rozmawiać. Raz, bo – jak to mężczyzna – ma problemy z mówieniem o uczuciach . Dwa, bo także on sam skoncentrowany jest przede wszystkim na tobie i pewnie nie zawsze uświadamia sobie, co się z nim dzieje. Zobacz także: Tata to więcej niż ojciec - wzruszające spoty reklamowe     Czy będę dobrym ojcem? Przyszły tata najczęściej wie o ciąży niewiele: że kobieta ma wtedy ochotę na kiszone ogórki, że miewa zmienne nastroje, że lepiej jej niczego nie odmawiać, choćby wiązało się to z nocną wyprawą do spożywczego. O małych dzieciach wie pewnie jeszcze mniej. Słyszał, że dużo śpią, płaczą i siusiają.  I że wreszcie będzie miał pretekst by kupić sobie wymarzoną kolejkę elektryczną. Nic więc dziwnego, że choć pęcznieje z dumy, trochę boi się tego, co go czeka. Co do jednego nie ma wątpliwości: jego życie zmieni się o 180 stopni. Reszta to same zagadki.       Czy będę dobrym ojcem ? Czy nie zrobię dziecku krzywdy, biorąc je w swoje niedźwiedzie łapska? A co z odpowiedzialnością ? Udźwignę ją? Czy będę w stanie utrzymać rodzinę ? Czy będę musiał zrezygnować ze swojej pasji ? Takich pytań jest o wiele więcej.       Jak być w dwóch miejscach naraz i czy dziecko mnie pokocha? – Pracuję w Warszawie, a mieszkam ze swoją dziewczyną we Wrocławiu – opowiada Zbyszek, przyszły tata. –  Ciągle się zastanawiam, jak to wszystko zorganizować. Nie...

syndrom wicia objawia się m.in. nieprzepartą chęcią robienia porządku
Fotolia
Mama
Uwiłam czerwone gniazdko - syndrom wicia gniazda (Level Hard)
„Pani Kasiu, proszę nie skakać!!! Dziecko to nie koniec świata!” – krzyczał sąsiad do mojej znajomej, gdy w 9 miesiącu ciąży zawzięcie pucowała okno na 4 piętrze. Nie miała zamiaru się z niego rzucać. Wiła gniazdko.

– Oj, wiłam. Wiłam na maksa! –  śmieje się Kasia. – Syndrom wicia gniazda sprawił,  że nie mogłam sobie tego odpuścić.  Nie ograniczyłam się do okien. Kupowałam mnóstwo durnostojek :  dzbanuszki, cacuszka, świeczuszki... Tak żeby ładnie było. Cały dom błyszczał: uprane zasłony, pachnąca pościel... Nawet fugi wyszorowałam! – wspomina. Polecamy także: Ciążowe niespodzianki     Syndrom wicia gniazda i Perfekcyjna Pani Domu Inna moja znajoma, Hanka, także szorowała co tylko się dało.   –  A gdy już wszystko wyczyściłam, szukałam co by tu jeszcze… Wreszcie znalazłam: kontakty (Yes! Yes!! Yes!!!). Pucowałam je patyczkami do uszu   –  opowiada.  Zabrała się też za remont sypialni. A że nowe łóżko nie dojechało na czas, jeszcze tydzień przed porodem musiała spać na materacu rozłożonym  na podłodze. Za to ubranka jej nienarodzonego dziecka od miesiąca miały już swoje miejsce: leżały  równiutko ułożone w szafce, wyprane, wyprasowane i posegregowane rozmiarami...       Moje czerwone gniazdko Ja sama też zaszalałam:  gdy już kupiliśmy wyprawkę i przygotowaliśmy pokoik dla dziecka , wypłakałam u męża pomalowanie przedpokoju na czerwono . Dlaczego akurat na czerwono? Dlaczego przedpokój? Bo tak! Po pomalowaniu wyglądał koszmarnie, a ja płakałam jeszcze bardziej...  Tomek zachował się jak anioł:  zacisnął zęby i bez słowa przemalował go z powrotem na kremowo.       Syndrom wicia gniazda – skąd to bierze? Urszula Sajewicz Radtke, psycholog rozwojowy z wydziału zamiejscowego SWPS w Sopocie zupełnie nie jest zdziwiona tymi opowieściami. Takie zachowania są w ciąży zupełnie normalne. – Za  syndrom wicia gniazda odpowiadają hormony: oksytocyna...

Małowodzie w ciąży
aragami - Fotolia.com
Wygląd i samopoczucie
Kochanie, ja też jestem w ciąży!
„Ciążowe dolegliwości” ma 10–25 procent przyszłych ojców. Bóle brzucha, ciążowe zachcianki...

Choć może brzmieć to zaskakująco, to pierwsze obserwacje dotyczące zmiany zachowania i dolegliwości u mężczyzn, których żony były w ciąży, poczyniono już... w starożytności. Z tego okresu zachowały się informacje o przyszłych ojcach cierpiących m.in. na bóle w dole brzucha i bóle zębów. A co na to psychologia? Czy męska wrażliwość to jedyne wytłumaczenie tego zjawiska? - Dla nazwania tych nietypowych doświadczeń psycholodzy posługują się terminem „couvade” zaczerpniętym z prac antropologów. Tak określano zwyczaje prymitywnych ludów, które polegały na naśladowaniu przez mężczyznę cierpień rodzącej żony oraz rytuał związany z uznaniem dziecka i ojcostwa. Psycholodzy rozpoczęli systematyczne badania nad tym ciekawym zjawiskiem w połowie XX wieku. Zgromadzone od tego czasu wyniki pozwalają sądzić, że „ciążowe dolegliwości” ma 10–25 procent przyszłych ojców. Dostrzegają oni u siebie charakterystyczne objawy, które pojawiają się w okresie, gdy ich partnerka jest w ciąży i zanikają po porodzie. U przyszłych tatusiów najczęściej wzrasta masa ciała, ale występują też dolegliwości ze strony układu trawiennego, nudności, bóle zębów, spadek apetytu, a nawet... jedzeniowe zachcianki w ciąży . I nie można tego traktować jako naśladowania partnerki, gdyż – z wyjątkiem przybierania na wadze – wszystkie inne objawy pojawiają się z różną częstotliwością u każdego z przyszłych rodziców. Ale łączy ich... strach. Jeśli przyszła mama wyraźnie niepokoi się o przebieg ciąży i porodu, to jest bardziej prawdopodobne, że jej partner będzie miał ciążowe dolegliwości. Udzielają mu się jej obawy, przybierając postać fizycznych problemów, np. bólu krzyża. Zaobserwowano również, że przypadłości te zmieniają się w charakterystyczny sposób. Są intensywniejsze na początku ciąży (żony), w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz