Reklama

Wykąpać, przewinąć, ubrać maluszka. Najtrudniejszy jest oczywiście ten pierwszy raz. Ale szybko dojdziesz do wprawy.

Reklama

Tata kąpie noworodka

Kąpiel noworodka to idealne zadanie dla każdego ojca. Zanim włożysz dziecko do wanienki, przygotuj sobie stanowisko pracy, żeby wszystko mieć pod ręką. Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę zbliżoną do ciała noworodka – najlepsza to około 37°C. Po kilkunastu wieczorach dojdziesz do takiej wprawy, że ocenisz, czy jest ciepła, wkładając jedynie palec do wody. Na początku przyda się jednak termometr.

Dobrym pomysłem jest mata antypoślizgowa lub gąbkowy materacyk. Dzięki nim dziecko nie ślizga się w wanience. Jest jednak i minus – materacyk łatwo staje się siedliskiem bakterii, więc trzeba go często wyparzać. Możesz też wykładać wanienkę tetrową pieluszką.

Zanim zaczniesz kąpać noworodka przygotuj:
- Ręcznik, i to najlepiej duży.
- Mydło lub żel do kąpieli.
- Szampon do włosków (ale uwaga: dopiero gdy dziecko skończy miesiąc).
- Gaziki wyjałowione do przecierania oczu.
- Miseczkę z przegotowaną wodą lub sól fizjologiczną w ampułkach do przemywania oczu.
- Waciki do przetarcia twarzy.
- Krem przeciw odparzeniom do pupy. Nawet jeśli skóra nie jest podrażniona.
- Oliwkę lub balsam, gdy twoje dziecko ma suchą skórę.

Kąpiel noworodka krok po kroku

Najpierw połóż noworodka na przewijaku lub łóżku i przetrzyj mu oczka zwilżonymi w przegotowanej wodzie gazikami, a całą buzię umyj zmoczonymi wacikami. Potem rozbierz dziecko (nie rób tego wcześniej, bo zmarznie) i włóż do wanienki.

Jedną dłoń trzymaj podłożoną pod jego głowę i kark. Drugą myj ciałko malucha. Można używać do tego specjalnych gąbek, ale lepiej zrobić to dłonią (gąbki trzeba często wyparzać). Mycie zaczynaj od włosków, potem czas na rączki, brzuszek, plecki, nóżki i na końcu pupę. Kąpiel powinna trwać najwyżej kwadrans. Dokładnie wytrzyj dziecko – żadna fałdka i zagłębienie nie mogą pozostać wilgotne.

Tata zmienia pieluchę noworodkowi

Kiedy trzeba przewinąć dziecko? Po każdej kupie (noworodek potrafi zrobić 8-10 dziennie!) lub po trzech godzinach. W żadnym wypadku nie podciągaj noworodka do góry za stopy! To bardzo wygodny sposób, ale niezdrowy dla nóżek dziecka.

Przewijanie dziecka krok po kroku

Zacznij od przygotowania stanowiska. W zasięgu ręki podczas przewijania musisz mieć czystą pieluszkę, chusteczki pielęgnacyjne i krem do smarowania pupy. Połóż szkraba na plecach. Nie rozbieraj go do naga, tylko rozepnij pajacyk czy body u dołu bądź ściągnij mu śpioszki. Rozepnij pieluchę i jedną ręką podegnij nogi malca do góry. Drugą ręką wycieraj pupę nawilżonymi chusteczkami (u dziewczynki rób to zawsze w kierunku od sromu do pupy). Zabrudzone chustki odkładaj do środka zużytej pieluchy. Gdy smyk ma podrażnioną skórę, zbierz chusteczkami kupę, a potem umyj pupę wodą i mydłem.

Zanim założysz nową pieluchę, pozwól dziecku chwilę poleżeć na golasa. Potem posmaruj pupę kremem przeciw odparzeniom, tylną część pieluchy podłóż pod pupę, a przednią przełóż między nogami. U chłopca sprawdź, czy siusiak leży prosto. Jeśli „ucieknie” w bok, dziecko zasika się po pachy.

Tata ubiera noworodka

Nawet jeśli w szkole rodzenia pilnie słuchałeś rad, jak powinno się ubierać dziecko, w praktyce może czekać Cię kompletna klęska. Na szczęście metodą prób i błędów dojdziesz do wprawy.
- Body noworodka. Nałóż je na główkę. Przeciągnij przez rękawek jedną rączkę, potem drugą. Delikatnie przeturlaj dziecko na boczek albo brzuszek i obciągnij body na pleckach. Następnie ułóż smyka buzią do siebie i zapnij ubranko w kroku.
- Kaftanik noworodka. Wciągnij rękawek na jedną rączkę. Połóż maluszka na boku (na stronie nieubranej rączki) i podłóż kaftanik pod plecy. Przeturlaj dziecko na drugi bok, wyciągnij kaftanik spod plecków, załóż drugi rękaw.
- Śpioszki noworodka. Nałóż nogawki na nóżki, a potem – z boczku na boczek – śpiochy na plecy.
- Pajacyk noworodka. Rozepnij go i rozłóż na łóżeczku. Połóż na nim dziecko. Teraz musisz tylko włożyć rączki do rękawków, nóżki do nogawek i zapiąć ubranko.
- Czapka noworodka. Załóż ją na głowę malca, zaczynając od czółka.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama