Pogoda dopisuje, a piękne słońce przypomina, że czas, by w szafie zagościły krótkie rękawki, krótkie spodenki, sukienki i... sandałki. Jednym słowem czas na zakupy! Choć latem głównie zwracamy uwagę na to, by mała stópka miała przewiew, to nie możemy zapominać, że także te buty należy dobierać bardzo starannie, by nie zaszkodzić dziecięcym nóżkom.

Reklama

Na co zwrócić uwagę kupując sandałki?

Przede wszystkim pamiętaj, że dziecięca stópka rośnie bardzo szybko. Kupując buty w maju może się okazać, że w połowie sezonu dziecko z nich wyrośnie. Choć podczas kupowania buty powinny być nieco większe (ok. 1 cm), nie staraj się za wszelką cenę kupować sandałków tak, by starczyły do jesieni. Zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonane jest obuwie. Powinna to być skóra lub wysokiej jakości materiał tekstylny. Gwarantuje to, że buciki będą przewiewne i dopasują się do anatomicznego kształtu stopy. Nie bez znaczenia jest podeszwa, powinna być elastyczna, tak by bucik bez problemu zginał się podczas chodzenia. Zbyt sztywna może być nawet przyczyną nieprawidłowego rozwoju stopy. Podeszwa powinna być również antypoślizgowa. Kolejną niezwykle ważną rzeczą jest sztywny zapiętek. W przypadku sandałków dla dzieci jest do wyboru bardzo wiele ładnych modeli, ale z paseczkiem na piętę. Dziecięce buciki powinny prawidłowo trzymać małą stópkę, dlatego koniecznie wybierz takie, które mają sztywny zapiętek. Z paseczkiem na piętę warto poczekać nawet kilka lat.

Problemy małych stópek

Zwróć uwagę koniecznie na tęgość buta. Moja córka ma bardzo wąską stopę, a większość dostępnych w sklepach modeli, jest zbyt szeroka. Sandałki zazwyczaj są zapinane na rzep lub klamerki, rzadziej sznurowane. Bardzo ważne, by po zapięciu bucik dobrze trzymał się stópki. Jest to szczególnie ważne w przypadku przedszkolaka, który musi sam sobie radzić zapinaniem bucików. Jeśli twój maluch jest energiczny i bardzo szybki, warto rozważyć sandałki z krytym przodem, by ochronić małe paluszki.

I na basen, plażę i do ogrodu

Oprócz dobrze dobranych sandałków, w których dziecko powinno głównie chodzić latem, warto także zakupić buciki, które świetnie się sprawdzą np. podczas zabawy nad wodą. Pamiętaj jednak, że guma może odparzać małą stópkę. Buty takie także nie posiadają sztywnego zapiętka, wiec dziecko nie może w nich chodzić non-stop! Przypominamy, że w przypadku plażowych zabaw najzdrowsze dla małej stopy będzie bieganie boso po piasku.

Zapobiegaj płaskostopiu także latem

Dziecięce stopy w okresie od urodzenia do trzeciego roku życia podwajają swoją długość. Są bardzo plastyczne i wiotkie, ponieważ cały czas trwa proces kostnienia, a więzadła i mięśnie nie osiągnęły jeszcze maksymalnego pułapu wytrzymałości. Stopa rocznego dziecka jest jeszcze płaska i ma wyraźną poduszeczkę tłuszczową, która zanika dopiero około trzeciego-czwartego roku życia. Wtedy pojawia się prawdziwy kształt stopy malucha, jednak nadal jest ona wrażliwa i podatna na zniekształcenia. Proces kształtowania stóp trwa aż do ósmego roku życia, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie bucików na każdą porę roku.

Zobacz także

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama