Monite – aplikacja, która chroni przed groźnym zakupem
Aby uniknąć zakupu toksycznej zabawki czy szkodliwej żywności, wystarczy zainstalować na telefon aplikację Monite.
- Ewa Janczak-Cwil
Co pewien czas docierają do nas informacje o wadliwych produktach: trującej żywności, wybuchającej elektronice czy szkodliwych dla dzieci zabawkach. Jak się przed tym chronić i nie kupować czegoś, co stwarza zagrożenie dla zdrowia naszych rodzin? To proste!
Groźne buble
W 2019 roku instytucje rządowe aż 172 razy informowały o szkodliwych produktach, które trafiły na rynek i do konsumentów. Wśród nich było 18 niebezpiecznych zabawek, 26 produktów spożywczych nienadających się o jedzenia, 41 farmaceutyków i aż 53 produkty motoryzacyjne. Dla wielu osób oznaczało to konieczność zwrotu szkodliwych produktów, a to drażni, zabiera czas i kosztuje. To i tak mały problem w porównaniu np. do sytuacji, gdy już się zjadło coś, co nigdy nie powinno było trafić na sklepową półkę, a zwłaszcza do ludzkiego żołądka...
Zobacz także: Zabawiając niemowlę smartfonem szkodzisz mu
W tym roku już 80 produktów wzbudziło zastrzeżenia co do bezpieczeństwa ich użytkowania czy spożywania. Dlatego każdemu, kto chce być na bieżąco i unikać szkodliwych towarów, przyda się aplikacja Monite.
W czym pomoże Monite
Aplikację można pobrać na iPhone i telefon z systemem Android. Jej zaletą jest to, że na bieżąco i z różnych źródeł zbiera informacje o komunikatach ostrzegających przed zakupem wadliwych produktów. Użytkownik aplikacji otrzymuje też powiadomienia o nowych ostrzeżeniach.
Sprawdź: Jak robić bezpieczne zakupy w sieci
Aplikacja monitoruje komunikaty wydawane przez:
- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
- GłównyInspektorat Farmaceutyczny,
- Główny Inspektorat Sanitarny,
- międzynarodowe podmioty no. Wspólnotowy System Szybkiej Informacji (RAPEX).
Monite jest bezpłatna i umożliwia w intuicyjny sposób przeglądanie ostrzeżeń z poszczególnych krajów i kategorii (m.in. żywność, zabawki, farmaceutyki, elektronika i motoryzacja). Istnieje także opcja udostępniania ostrzeżeń znajomym, co bardzo ułatwia wzajemne ostrzeganie się w ramach grup osób o podobnych potrzebach i zainteresowaniach, np. wśród rodziców.