Reklama

Na wczesnym etapie życia dziecka wizyta na wsi lub nawet widok przeciągającego się kotka lub wesoło machającego ogonem psa sąsiada to niesamowite doświadczenie. To więcej niż zabawa - to nauka, która wspiera rozwój odpowiedzialności, ponieważ dziecko, obcując ze zwierzętami, dowiaduje się, jak działa świat i jak dbać o tych, których kochamy.

Reklama

Zwierzęta bardzo się liczą

Dzieci kochają wszystkie zwierzęta, a w pierwszych latach życia mogą one być im nawet bliższe niż ludzie. Dla maluchów zwierzaki, zarówno te żywe, jak i pluszaki, są bardzo rzeczywiste. Mięciutka przytulanka małpka lub krówka może być jednym z najcenniejszych przedmiotów - partnerem w zabawie albo odpędzać nocne strachy. Dorośli czasem zapominają o roli tej wyjątkowej zabawki. Czy kiedykolwiek rozważaliście posiadanie jednej na zapas, na wypadek gdyby ulubiona maskotka zniszczyła się lub zgubiła się na podwórku?

Emocjonalny azyl

Dzięki zwierzętom, zarówno tym żywym, jak i zabawkowym, dzieci mogą rozwijać umiejętności emocjonalne. Dla nich to nie są tylko obiekty o określonych kolorach i kształtach. Dzieci bawią się z nimi i odgrywają scenki, aby zrozumieć różne zachowania społeczne. W pewien sposób zwierzęta rozmawiają z nimi i mają bardzo określone zdanie na temat życia.

- Zwierzę w życiu dziecka to postać, której przypisują ludzkie cechy i nawiązują prawdziwe więzi emocjonalne. Zwierzątko może pełnić rolę przyjaciela, powiernika, a czasami nawet zastępować rodzica. Dlatego dzieci od najmłodszych lat żywo reagują na wszelkie tematy związane ze zwierzętami. Chcą odgrywać z nimi scenki, uruchamiając swoje kompetencje emocjonalne, takie jak opieka, troska, odpowiedzialność czy zaangażowanie. Nie każdy może mieć w domu psa czy kota, a nawet jeśli ma - chętnie odtwarza w zabawie różne sytuacje z nim związane. LEGO DUPLO „Moja pierwsza farma” to świetne narzędzie do wspólnej zabawy oraz bacznego obserwowania, z kim dziecko się identyfikuje i jakie związki emocjonalne tworzy między zwierzętami, światem zewnętrznym i sobą. Gdy urodził się mój syn, spędzaliśmy długie godziny budując ogród zoologiczny z klocków LEGO DUPLO, tworząc zwierzęce rodziny, sąsiedztwa i związki między nimi. Pamiętam, że zawsze chciał być małym lwem, co dziś doskonale rozumiem, patrząc na autorytarną naturę mojego już 13-letniego syna. Ten zestaw LEGO DUPLO mam nadal schowany na strychu jako pamiątkę naszych najpiękniejszych, wspólnych chwil :-) – mówi Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny.

Blisko

Dzieci chcą jak najbardziej poznać zwierzęta. Ciepłe i puchate szczenięta, kocięta i koźlęta są szczególnie interesujące. Z tego powodu dzieci uwielbiają wizyty na wsi i na długo zapamiętują mini zoo, gdzie spotykają mniejsze, nie tak groźne zwierzęta jak lwy czy krokodyle. Oczywiście najchętniej wzięłyby do domu wszystkie te słodkie zwierzaki.

Jak najbliżej

Zabawki mogą ułatwić dzieciom naukę o zwierzętach bez zbędnego bałaganu i nieprzyjemnego zapachu. Za pomocą pluszaków mogą ćwiczyć rozpoznawanie kolorów i nazw zwierząt. Przy odrobinie improwizacji i wykorzystując swą wyobraźnię, będą codziennie zajmować się karmieniem zwierząt, zbieraniem jajek i pracą w ogrodzie.

Reklama

Odpowiedzialność

Dzieci często pragną mieć psa lub kota w domu, jednak nie zdają sobie sprawy z obowiązków, jakie się z tym wiążą. Tu przydatne może okazać się wsparcie zabawkowych zwierzątek. Dzieci w zabawie mogą odgrywać codzienne czynności karmienia, czesania czy czyszczenia, a rodzice mogą spać spokojnie, wiedząc, że nowi „domownicy” nie zaczną szczekać o piątej nad ranem.

Reklama
Reklama
Reklama