O ile o żywieniu dzieci rodzice wiedzą coraz więcej i zdają sobie sprawę, że to ważna sprawa, to na temat diety kobiet w ciąży krąży wciąż wiele mitów i przekonań, które mogą być szkodliwe. "Poradnik żywienia kobiet w ciąży" w jasny i przystępny sposób przekazuje najważniejszą wiedzę na ten temat, dostarcza praktycznych wskazówek, obala mity związane z żywieniem kobiet w ciąży. - Wszystko po to, aby zapewnić zdrowie mamie i jej dziecku - mówi Dorota Świątkowska, specjalista ds. żywienia, autorka poradnika.

Reklama

Czego dowiesz się z "Poradnika żywienia kobiet w ciąży"?

• Jaka jest rola właściwego żywienia w okresie poprzedzającym ciążę i w trakcie jej trwania
Zdrowa dieta przyszłej mamy ma ogromne znaczenie dla właściwego przebiegu ciąży, rozwoju dziecka i jego zdrowia w ciągu całego życia.

• Ile możesz przytyć podczas ciąży, a kiedy waga staje się nieprawidłowa
Okazuje się, że nadmierny przyrost masy ciała podczas ciąży zwiększa ryzyko otyłości zarówno u mamy, jak i u dziecka, a także może być przyczyną powikłań ciążowych.

Zobacz też Kalkulator wagi w ciąży - ile możesz przytyć

• Jak mądrze planować posiłki podczas ciąży
Układanie jadłospisu należy rozpocząć od zaplanowania trzech głównych i dwóch uzupełniających posiłków. Minimalna przerwa między posiłkami to 2 godziny, maksymalna - 4 godziny.

Zobacz także

Zobacz też: Dieta na każdy trymestr ciąży

• Których składników pokarmowych szczególnie potrzebują kobiety w ciąży
W diecie powinno znaleźć się najwięcej węglowodanów złożonych, na drugim miejscu są warzywa i owoce, potem produkty mleczne, zaś mięsa, ryb, wędlin, jajek i tłuszczów powinno być w diecie przyszłej mamy mniej.

• Jakich produktów należy unikać podczas ciąży
Przede wszystkim serów pleśniowych, także sera camembert oraz feta. Mogą być one źródłem listerii, która powoduje m.in. ostre zatrucia pokarmowe. Z diety należy też wyeliminować: niepasteryzowane mleko, surowe i niedopieczone mięso, surowe ryby i owoce morza, surowe jaja, kolorowe napoje gazowane, słodziki oraz żywność wysokoprzetworzoną.

Zobacz też 10 zakazanych produktów podczas ciąży

• Czy i jakie suplementy są potrzebne kobietom ciąży
Najważniejszy jest kwas foliowy, bo jego niedobór sprzyja powstawaniu wrodzonych wad układu nerwowego u nienarodzonego dziecka. Ważna jest też witamina D oraz nienansycone kwasy tłuszczowe omega-3, a także składniki mineralne, m.in. żelazo, jod, wapń, magnez, i witaminy: A i E.

Więcej dowiesz się z poradnika żywienia.

Reklama

Książkę w formie pdf można ściągnąć ze strony www.imid.med.pl

Reklama
Reklama
Reklama