jak dobrać rozmiar butów dla dziecka
Fotolia
Zakupy

Jak dobrać rozmiar butów dla dziecka? (i czy buty mogą być trochę za duże?)

Jeśli chcesz kupić dziecku odpowiednie buty, warto wcześniej upewnić się, jaki rozmiar jest dla niego odpowiedni. Zmierzenie stopy dziecka to tylko jedna z kilku rzeczy, które trzeba zrobić przed zakupami.

Właściwy rozmiar butów ma ogromny wpływ na komfort chodzenia i zdrowie całego układu kostnego. Szkielet dorosłego człowieka składa się z 206 kości. Aż 52 z nich to kości stóp. Do tego dochodzą liczne powierzchnie stawowe, mięśnie, ścięgna... Patrząc na malutkie stópki dziecka, aż trudno uwierzyć, w jak skomplikowany sposób są zbudowane. I co ważne, już dziś pracują na zdrowie za kilkadziesiąt lat. Dobranie rozmiaru butów to jedno z zadań dla rodziców.

Spis treści:

Jak dobrać rozmiar: czy buty dla dziecka mogą być za duże?

Wybór właściwego rozmiaru bucików jest niezwykle istotny. To obowiązek rodziców − badania naukowe wykazały, że dzieci potrafią bez mrugnięcia okiem chodzić w butach nawet 2 rozmiary za małych. Zbyt małe buty dla dzieci są szkodliwe, jednak niektóre mamy, trzymając się kurczowo tej informacji, puszczają wodze fantazji, przesadzając w drugą stronę. Choć to może wydawać się niewiarygodne, wiele dzieci chodzi w butach o 3-4 rozmiary za dużych, a to wszystko w ramach zapasu, żeby starczyło do końca sezonu. Postępowanie takie jest, niestety, równie karygodne, jak kupowanie butów za małych. I nie mniej szkodliwe.

Jak zmierzyć długość stopy dziecka?

Długość stopy mierzy się, odrysowując jej kontur na kartce. Dziecko musi stać i równomiernie obciążać obie stopy (stojąc prosto, w leciutkim rozkroku). Stopę należy obrysować, trzymając ołówek tuż przy stopie, a następnie zmierzyć odległość od czubka pięty, do czubka najdalej wysuniętego palca stopy (nie u wszystkich ludzi jest to paluch). Mierzyć należy obie stopy, a rozmiar buta dobierać pod dłuższą.

Jak się numeruje buty w różnych krajach?

Metod numeracji obuwia jest kilka. Jak mówi porzekadło: co kraj to obyczaj. Poniższa tabela to doskonale obrazuje.

Numeracja sztychowa francuska powszechnie stosowana w Polsce. 1 rozmiar = 1 sztych, 1 sztych = 0,67 cm
Numeracja calowa angielska 1 rozmiar = 1 barleycorn, 1 barleycorn = 1/3 cala = 0,85 cm
Numeracja amerykańska podobna do numeracji angielskiej, lecz nieco przesunięta, zaczyna się od 1, a nie od 0


Aby uniknąć obliczeń, przeliczeń i innych skalowań, istnieją specjalne tabelki, umożliwiające odczytanie rozmiaru buta przy znajomości długości stopy. Niestety, niewiele osób wie, jak są tworzone i jak się nimi posługiwać. Przykładowa tabelka znajduje się poniżej:

rozmiar buta_m.jpg


Zestawienie to w dość jasny sposób prezentuje ideę działania takich tabelek. Widać, że do długości stopy zostaje automatycznie doliczony zapas w wielkości 15 mm. Rozmiar wskazywany przez tabelkę ten zapas już uwzględnia i nie trzeba dodatkowo wędrować po osi rozmiarów, dodając kolejne centymetry.

Dla przykładu: dziecku ze stopą o długości 15,5 cm trzeba kupić buty w rozmiarze 25 − wkładka bucika będzie miała długość 17 cm. Tak to działa, przynajmniej teoretycznie. W praktyce niestety nie jest tak idealnie: but w rozmiarze 25 nie zawsze ma wkładkę o tak pięknie wykalkulowanej długości 17 cm. Wyjście z sytuacji jest jedno: mierzyć but w sklepie. Czynność ta jest niezbędna, i to nie tylko ze względu na wybór odpowiedniej długości bucika. Stopa każdego dziecka ma swoją unikalną, trójwymiarową formę, i but musi na nią pasować, tak pod względem długości, jak i tęgości, wysokości podbicia, kształtu cholewki.

Jak dobrać rozmiar buta do stopy dziecka?

Wstępnie możemy oszacować rozmiar buta, bazując na tabelkach czy specjalnych miarkach dostępnych w sklepach. Prosimy sprzedawcę o dany rozmiar i tu następuje część praktyczna. But należy założyć na stopę, następnie dziecko postawić i dokładnie zapiąć/zasznurować bucik (w zasznurowanym bucie stopa ustawia się w pozycji „roboczej", w jakiej potem przyjdzie jej pracować). Następnie staramy się wymacać czubki palców dziecka w buciku. Bucik powinien być dłuższy od stopy o około 1 cm.

W zakrytych butach, szczególnie w tych z gumowymi przodami, np. w kaloszach, nie jest możliwe wyczucie czubków paluszków i odległości do końca bucika. W takiej sytuacji pozostaje wyjąć wkładkę wewnętrzną buta, położyć ją na ziemi i postawić na niej dziecko.

Pomiar taki może być obarczony pewnym błędem, ponieważ w zależności od konstrukcji cholewki stopa może być przesunięta nieco w tył/w przód w stosunku do tego, jak sobie jej pozycję wyobrażamy (i jak ustawimy stopę na wyjętej wkładce), ale z bez wątpienia lepsze to niż kupowanie na oko.

Czy w butach dla dzieci trzeba zostawiać zapas?

Stopa w bucie nieustannie pracuje, przetaczając się wielokrotnie od pięty po palce (propulsja). Potrzebuje do tego celu nieco przestrzeni. Gdy stopa dziecka wypełnia bucik od zapiętka po sam czubek − but taki jest za mały! Można przyjąć, że taki naddatek funkcjonalny powinien wynosić nie mniej niż 5 mm.

Ponieważ stopa dziecka nieustannie rośnie, a nie chcemy kupować nowych butów co miesiąc, kupujemy buciki o kilka milimetrów za duże − zapas ten stanowi miejsce dla rosnącej stopy. Dlatego doliczamy kolejne 5 mm. Nie należy ulegać pokusie kupna butów z większą ilością zapasu, jest to bardzo niewygodne dla dziecka (mającym wątpliwości polecamy przetestowanie, jak wygodnie chodzi się w za dużych o 5 rozmiarów butach męża), ale i szalenie niezdrowe − w najlepszym wypadku może się skończyć zawijaniem czy koślawieniem nóżek.

UWAGA! Na Eobuwie.pl trwa specjalna zimowa wyprzedaż do -50%! Przecenione modele butów znikają w mgnieniu oka!


Zobacz także:

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

pierwsze buty dziecka do nauki chodzenia
Adobe Stock
Zakupy
Pierwsze buty do chodzenia: jak wybrać rozmiar, zapiętek i materiał? [NAJLEPSZE MARKI I MODELE]
Kiedy dziecko uczy się chodzić, pora na pierwsze buty. Trzeba wybrać takie, które nie zaburzą rozwoju stopy! Liczy się odpowiedni rodzaj materiału, dobre zapięcie, wyściółka i podeszwa. Ważne jest też dobranie odpowiedniego rozmiaru pierwszych butów. Polecamy sprawdzonych producentów butów dla dzieci do nauki chodzenia.

Pierwsze buty do chodzenia trzeba kupować razem z dzieckiem , żeby wybrać odpowiedni rozmiar. Nie wystarczy, że do sklepu obuwniczego przyniesiesz patyczek o tej samej długości, co stopa dziecka. Kupując w internecie, warto zamówić 2-3 pary w podobnych rozmiarach i zostawić te najlepsze dla dziecka, a pozostałe odesłać. Czy lepszy będzie but trzymający kostkę, trampki czy może skarpetki antypoślizgowe? To ważna decyzja, bo złe i zbyt wcześnie włożone buciki przeszkadzają w swobodnym kształtowaniu się stopy dziecka Spis treści: Idealne buty do nauki chodzenia Pierwsze buty dla dziecka Cechy dobrych butów dla dziecka Czy dziecko musi mieć buty do nauki chodzenia po domu? Pierwsze buty do chodzenia na lato Pierwsze buty do chodzenia na zimę Pierwsze buty do nauki chodzenia - częste pytania Idealne buty do nauki chodzenia Pierwsze kroki dziecko może stawiać boso lub w skarpetkach antypoślizgowych. Bez bucików trenuje mięśnie stóp i lepiej wyczuwa podłoże. Gdy może swobodnie poruszać paluszkami, łatwiej mu też utrzymać równowagę. Pierwsze buty warto kupić, kiedy dziecko zacznie chodzić samo w czasie spacerów. W sklepie przymierz mu buty i dokładnie je obejrzyj. Pierwsze buty dla dziecka Ważne, aby pierwsze buty do nauki chodzenia miały: zapiętek usztywniony, do kostki nosek szeroki podeszwę  elastyczną materiał przewiewny (np. skóra, goreteks, nubuk) zapięcie na rzepy rozmiar ok. 1 cm dłuższy od stopy wyściółkę  dobrze wyprofilowaną, anatomiczny kształt szerokość dopasowaną do kształtu stopy Kupuj buty ze znakiem Zdrowa Stopa . Przyznaje go Centralne Laboratorium Przemysłu Obuwniczego w Krakowie. Tak oznaczone buciki są prawidłowo skonstruowane, wykonane z dobrych materiałów, co gwarantuje, że są zdrowe dla rozwijających się stópek dziecka. Niektóre butki...

buty dla dzieci na lato, sandały, buty do wody
Adobe Stock
Zakupy
Sandały dla dzieci: najlepsze buty na lato! Co jeszcze przyda się w upały? (buty do wody, klapki, crocsy)
Buty dla dzieci na lato powinny być wyjątkowe. Bo oprócz tego, że mają pomagać dziecku w prawidłowym chodzeniu, to jeszcze muszą być na tyle komfortowe, by nawet w upały nie obcierały i by stopy się w nich nie pociły. Warto zainwestować w buty profilaktyczne: sandały dla dzieci albo półbuty sportowe. Na wakacje przydadzą się też buty do wody oraz klapki.

Buty dla dzieci na lato muszą spełniać różne funkcje: innych butów dziecko potrzebuje na wycieczkę do lasu, inne przydadzą się nad morzem, a inne w mieście albo w domu. Buty na lato to także buty do uprawiania sportu oraz do wody i do pływania. Wszystkie te buty, zarówno sandały, jak i klapki oraz crocsy, powinny posiadać cechy, które decydują o bezpieczeństwie i prawidłowym rozwoju stóp dziecka. Buty dla dzieci na lato: Sandały dla dzieci na lato Buty sportowe dla dzieci na lato Klapki dla dzieci na plażę Buty dla dzieci do wody Kapcie dla dzieci na lato Sandały dla dzieci to buty na spacery Jakie buty dla dzieci kupić na upały? Przede wszystkim nie powinnaś kupować dla dziecka sandałów bez zabudowanej pięty – czyli posiadających z tyłu jedynie pasek. Stopa dziecka (nawet kilkulatka) musi być przez but utrzymywana w odpowiedniej pozycji, w innym wypadku łatwiej ulega zniekształceniom. Sandały nie muszą mieć zabudowanej części przedniej, ale ważne, by nie miały z przodu zbyt luźnych pasków (bo stopa wtedy ślizga się, a dziecku trudniej chodzić). Poza tym sandały profilaktyczne dla dziecka powinny mieć elastyczną podeszwę. W środku but musi być odpowiednio wyprofilowany – całkowicie płaska podeszwa dyskwalifikuje nawet najpiękniejsze sandałki.   Buty sportowe dla dzieci na lato: na wycieczki i do zabaw Na spacery do lasu czy do jazdy na rowerze dziecko powinno zakładać buty sportowe. Dzięki temu noga jest stabilniejsza, lepiej chroniona przed zwichnięciami i zwykłymi otarciami (do takich butów nie wpada piasek czy igły z drzew). Najlepiej sprawdzają się buty typu adidasy – tak jak w wypadku sandałków muszą mieć sztywny zapiętek i elastyczną podeszwę, a w środku powinny być odpowiednio wyprofilowane. W części przedniej paluszki dziecka powinny mieć na tyle dużo miejsca, by...

sandały profilaktyczne dla dzieci
Adobe Stock
Zakupy
Sandały profilaktyczne: te modele to HITY! (a jakich nie wolno kupować?)
Sandały profilaktyczne mają zapewniać stopom dziecka prawidłowy rozwój i zapobiegać wadom postawy. Sandałki dla dzieci, które mają cechy butów profilaktycznych, są wytrzymałe i komfortowe, a więc świetnie nadają się i do przedszkola, i na dwór na lato.

Sandałki profilaktyczne dla dzieci muszą spełniać wymogi obuwia profilaktycznego, czyli butów, które dzięki swojej budowie i materiałom, z jakich są wykonane, pozwalają stopom dziecka prawidłowo rosnąć. Sandały profilaktyczne to buty trwałe i wygodne, ze sztywnym zapiętkiem, dość elastyczną podeszwą i szerokimi czubkami. Ważne, aby sandałki miały regulowane zapięcie, np. na rzepy, i były zrobione z naturalnego materiału, który zapobiegnie poceniu się stóp. Spis treści: Jak wybrać sandałki profilaktyczne dla dzieci? Z czego powinny być zrobione sandałki profilaktyczne? Jakie zapięcie sandałków profilaktycznych jest najlepsze? Jaka wkładka do sandałków profilaktycznych? Jaka powinna być podeszwa sandałków profilaktycznych? Sandałki profilaktyczne: jaka marka jest najlepsza? Jakich sandałków nie kupować dziecku? Jak wybrać sandałki profilaktyczne dla dzieci? Sandałki profilaktyczne sprzyjają zdrowej postawie i nie obciążają układu kostnego dziecka, bo są odpowiednio wyprofilowane i gdy dziecko chodzi, nacisk na śródstopie i palce nie jest zbyt duży. Stopa dziecka w sandałkach profilaktycznych jest dobrze podtrzymywana i nie przesuwa się, a to szczególnie ważne przy nauce chodzenia . Dobrze dobrane sandałki profilaktyczne sięgają za kostkę i nie dopuszczają do wykształcenia się płaskostopia i koślawienia się nóżek.  Z czego powinny być zrobione sandałki profilaktyczne? Koniecznie kup sandałki wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej ze skóry. Takie buty nie tylko będą trwałe i wytrzymałe, ale i odporne na odkształcenia. Sandałki profilaktyczne z miękkiej, naturalnej skóry dopasowują się do stopy dziecka, zapewniają wentylację i zapobiegają poceniu się. Co równie ważne, naturalne tworzywo odprowadza wilgoć, przez co buty nie odparzają, a stopy dziecka są chronione przed infekcjami grzybiczymi i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj