Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak dobrać rozmiar butów dla dziecka
Fotolia
Zakupy

Jak dobrać rozmiar butów dla dziecka? (i czy buty mogą być trochę za duże?)

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dobrać rozmiar butów dla dziecka, warto wcześniej sprawdzić, jaką numerację proponuje producent. Zmierzenie stopy dziecka to tylko jedna z kilku rzeczy, które trzeba zrobić przed zakupami.

Właściwy rozmiar butów ma ogromny wpływ na komfort chodzenia i zdrowie całego aparatu ruchu. Szkielet dorosłego człowieka składa się z 206 kości. Aż 52 z nich to kości stóp. Do tego dochodzą liczne powierzchnie stawowe, mięśnie, ścięgna... Patrząc na malutkie stópki dziecka, aż trudno uwierzyć, w jak skomplikowany sposób są zbudowane. I co ważne, już dziś pracują na zdrowie za kilkadziesiąt lat. Dobranie rozmiaru butów to jedno z zadań dla rodziców. Sprawdź, jak dobrać rozmiar butów dla dziecka.

Spis treści:

Szybkie ciasto dla dzieci bez ciasta. Najszybsze i w dodatku przepyszne!

Jak dobrać rozmiar: czy buty dla dziecka mogą być za duże?

Wybór właściwego rozmiaru bucików jest niezwykle istotny. To obowiązek rodziców − badania naukowe wykazały, że dzieci potrafią bez mrugnięcia okiem chodzić w butach nawet 2 rozmiary za małych. Zbyt małe buty dla dzieci są szkodliwe, jednak niektóre mamy, trzymając się kurczowo tej informacji, puszczają wodze fantazji, przesadzając w drugą stronę. Choć to może wydawać się niewiarygodne, wiele dzieci chodzi w butach o 3-4 rozmiary za dużych, a to wszystko w ramach zapasu, żeby starczyło do końca sezonu. Postępowanie takie jest, niestety, równie karygodne, jak kupowanie butów za małych. I nie mniej szkodliwe.

Jak zmierzyć długość stopy dziecka?

Długość stopy mierzy się, odrysowując jej kontur na kartce. Dziecko musi stać i równomiernie obciążać obie stopy (stojąc prosto, w leciutkim rozkroku). Stopę należy obrysować, trzymając ołówek tuż przy stopie, a następnie zmierzyć odległość od czubka pięty, do czubka najdalej wysuniętego palca stopy (nie u wszystkich ludzi jest to paluch). Mierzyć należy obie stopy, a rozmiar buta dobierać pod dłuższą.

Jak się numeruje buty w różnych krajach?

Metod numeracji obuwia jest kilka. Jak mówi porzekadło: co kraj to obyczaj. Poniższa tabela to doskonale obrazuje.

Numeracja sztychowa francuska powszechnie stosowana w Polsce. 1 rozmiar = 1 sztych, 1 sztych = 0,67 cm
Numeracja calowa angielska 1 rozmiar = 1 barleycorn, 1 barleycorn = 1/3 cala = 0,85 cm
Numeracja amerykańska podobna do numeracji angielskiej, lecz nieco przesunięta, zaczyna się od 1, a nie od 0

Aby uniknąć obliczeń, przeliczeń i innych skalowań, istnieją specjalne tabelki, umożliwiające odczytanie rozmiaru buta przy znajomości długości stopy. Niestety, niewiele osób wie, jak są tworzone i jak się nimi posługiwać. Przykładowa tabelka znajduje się poniżej:

rozmiar buta_m.jpg

Zestawienie to w dość jasny sposób prezentuje ideę działania takich tabelek. Widać, że do długości stopy zostaje automatycznie doliczony zapas w wielkości 15 mm. Rozmiar wskazywany przez tabelkę ten zapas już uwzględnia i nie trzeba dodatkowo wędrować po osi rozmiarów, dodając kolejne centymetry.

Dla przykładu: dziecku ze stopą o długości 15,5 cm trzeba kupić buty w rozmiarze 25 − wkładka bucika będzie miała długość 17 cm. Tak to działa, przynajmniej teoretycznie. W praktyce niestety nie jest tak idealnie: but w rozmiarze 25 nie zawsze ma wkładkę o tak pięknie wykalkulowanej długości 17 cm. Wyjście z sytuacji jest jedno: mierzyć but w sklepie. Czynność ta jest niezbędna, i to nie tylko ze względu na wybór odpowiedniej długości bucika. Stopa każdego dziecka ma swoją unikalną, trójwymiarową formę, i but musi na nią pasować, tak pod względem długości, jak i tęgości, wysokości podbicia, kształtu cholewki.

Rozmiary butów dziecięcych – tabela

Poniżej tabela rozmiarów butów dla dzieci od niemowlęcia do ok. 8. roku życia:

długość stopy w cm EU UK US
7,9 15 0 0
8,9 16 1/2 1
9,5 17 1 2
10,5 18 2 3
11,4 19 3 4
12,1 20 4 5
12,7 21 4.5 5.5
13 22 5-5.5 6-6.5
14 23 6 7
14,6 24 6.5-7 7.5-8
15,5 25 7.5-8 8.5-9
15,9 26 8.5 9.5
16,8 27 9-9.5 10-10.5
17,1 28 10 11
17,8 29 10.5 11.5
18,1 30 11 12
19,4 31 12-12.5 13-13.5
19,7 32 13 1
20,6 33 13.5-1 1.5-2
21,6 34 1.5-2 2.5-3

Pamiętaj, żeby zawsze przed zakupami obuwia mierzyć dziecku stopę. Jej długość może się zmieniać w tempie 0,5 rozmiaru co 3-4 miesiące!

Poniżej ilustracja pokazująca rozmiary butów dziecięcych od niemowlaka do wieku nastoletniego i długości stopy do 27 cm (skala niebieska). Na czarno rozmiar w calach, na czerwono rozmiar UK, na fioletowo rozmiar US, na zielono – francuski, a na brązowo – japoński.

jak dobrać rozmiar butów dla dziecka tabela

rys. coolvectormaker/Adobe Stock

Jak dobrać rozmiar buta do stopy dziecka?

Wstępnie możemy oszacować rozmiar buta, bazując na tabelkach czy specjalnych miarkach dostępnych w sklepach. Prosimy sprzedawcę o dany rozmiar i tu następuje część praktyczna. But należy założyć na stopę, następnie dziecko postawić i dokładnie zapiąć/zasznurować bucik (w zasznurowanym bucie stopa ustawia się w pozycji „roboczej", w jakiej potem przyjdzie jej pracować). Następnie staramy się wymacać czubki palców dziecka w buciku. Bucik powinien być dłuższy od stopy o około 1 cm. Sprawdź także: Jaki rozmiar buta dla niemowlaka.

W zakrytych butach, szczególnie w tych z gumowymi przodami, np. w kaloszach, nie jest możliwe wyczucie czubków paluszków i odległości do końca bucika. W takiej sytuacji pozostaje wyjąć wkładkę wewnętrzną buta, położyć ją na ziemi i postawić na niej dziecko.

Pomiar taki może być obarczony pewnym błędem, ponieważ w zależności od konstrukcji cholewki stopa może być przesunięta nieco w tył/w przód w stosunku do tego, jak sobie jej pozycję wyobrażamy (i jak ustawimy stopę na wyjętej wkładce), ale z bez wątpienia lepsze to niż kupowanie na oko.

Czy w butach dla dzieci trzeba zostawiać zapas?

Stopa w bucie nieustannie pracuje, przetaczając się wielokrotnie od pięty po palce (propulsja). Potrzebuje do tego celu nieco przestrzeni. Gdy stopa dziecka wypełnia bucik od zapiętka po sam czubek − but taki jest za mały! Można przyjąć, że taki naddatek funkcjonalny powinien wynosić nie mniej niż 5 mm.

Ponieważ stopa dziecka nieustannie rośnie, a nie chcemy kupować nowych butów co miesiąc, kupujemy buciki o kilka milimetrów za duże − zapas ten stanowi miejsce dla rosnącej stopy. Dlatego doliczamy kolejne 5 mm. Nie należy ulegać pokusie kupna butów z większą ilością zapasu, jest to bardzo niewygodne dla dziecka (mającym wątpliwości polecamy przetestowanie, jak wygodnie chodzi się w za dużych o 5 rozmiarów butach męża), ale i szalenie niezdrowe − w najlepszym wypadku może się skończyć zawijaniem czy koślawieniem nóżek.

Zobacz także:

CCC_jesień
materiały prasowe
Czas wolny
Jak wybrać buty (nie tylko) do szkoły?
Choć jeszcze trwają wakacje, wielkimi krokami zbliża się 1 września, a wraz z początkiem jesieni czeka nas nowy rok szkolny. Buty dla dzieciaków – od pierwszoklasistów do maturzystów – warto wybrać z oferty CCC.

W CCC wymarzone dodatki znajdą przedstawiciele wszystkich pokoleń, także najbardziej wymagający klienci, czyli dzieci. Z oferty marek własnych – Sprandi, Nelli Blue dla dziewczynek i Action Boy dla chłopców, oraz popularnych sportowych brandów, takich jak Adidas, Champion, Puma, czy New Balance, łatwo skompletować szkolną wyprawkę. Przydadzą się stabilne sneakersy, wygodne buty na zmianę i przepastne plecaki. Dziecięca kolekcja CCC Back To School na sezon jesień-zima 2021 Dzięki Sprandi uczniowie mogą ubrać się od stóp do głów. W kolekcji znalazły się bucket haty, pastelowe dresy, sneakersy, pastelowe albo białe, często dla ułatwienia zapinane na rzepy, oraz plecaki i torby sportowe. Action Boy – marka przeznaczona dla chłopców – lansuje półbuty, lżejszą wersję traperów, w neutralnych odcieniach brązu i granatu. Nelli Blue to świat dziewczynek. Przebojem kolekcji na jesień są trampki w landrynkowych kolorach. Ze sportowych marek ze świata warto zainwestować w sneakersy Champion, New Balance czy Reebok. W kolekcji Champion nastolatki znajdą różnokolorowe dresy i sneakersy w klimacie retro, u Adidasa buty całe białe, w kontrastowych kolorach albo w neonowych odcieniach, np. oranżu. Pastele to domena nowej kolekcji New Balance. Dzieciakom, które kochają styl przełomu wieków, spodobają się vansy – wsuwane albo sznurowane, w czerni i bieli. Kolorowe t-shirty można wybrać z kolekcji Champion, Pumy i Sprandi, a najbardziej pojemne plecaki pokazują Reebok i Sprandi. Sesja amerykańskiej fotografki Lei Winkler, która pracowała już dla magazynów „Brick”, „W” i „i-D”, pokazuje radość z bycia dzieciakiem – wyzwania sportowe na boisku, swobodę jazdy na deskorolce, emocje na stadionie. Klimat amerykańskiego liceum znany z filmów – czerwone szafki, zielone murawy, orkiestra...

buty na WF
Adobe Stock
Zakupy
Buty na WF dla dzieci: za MARKOWE trampki i adidasy zapłacisz mniej niż 120 zł!
Idealne buty sportowe na WF muszą być wygodne i antypoślizgowe. Szkoła często też wymaga, by nie brudziły parkietu sali gimnastycznej. Markowe buty z białą podeszwą na WF można kupić w bardzo niskich cenach! Polecamy trampki na rzepy, za kostkę z gumką i na grubej podeszwie.

Buty na WF, jeśli spełnią kilka wymogów, będą też nadawały się do chodzenia po szkolnych korytarzach. To spora oszczędność, bo wystarczy kupić jedną parę butów zamiast dwóch. Mogą to być trampki lub obuwie sportowe typu adidas, najlepiej z białą podeszwą. Wybrałyśmy najlepsze buty na wf dla dzieci w niskich cenach. Spis treści: Buty na WF z białą podeszwą Buty na WF dla dzieci: lepsze trampki czy adidasy? Idealne buty na WF - przegląd: Buty sportowe Sprandi, 59,99 zł Adidas Roguera, 99,99 zł Adidasy Artengo na WF, 60 zł Buty sportowe Nike Pico na WF,119 zł Buty Adidas Tensaurus na WF, 108 zł Buty Adidas Altasport na WF, 99 zł Buty na WF – trampki Sprandi, 59,99 zł Buty na WF z białą podeszwą Buty na WF to buty typowo sportowe , czyli na elastycznej, niebrudzącej podłóg białej podeszwie. Idealnie by też było, gdyby amortyzowały wstrząsy i zapewniały stabilizację stopy podczas dynamicznych ruchów. Z tego względu zdecydowanie lepsze są adidasy (najlepiej markowe) niż trampki. Jednak jeśli kogoś nie stać na dobre adidasy, nie ma co dramatyzować – nasi rodzice całe dzieciństwo i lekcje WF przebiegali w trampkach :) Pamiętaj, że chociaż bardzo często WF w szkołach odbywa się w sali gimnastycznej, to w cieplejszej połowie roku dzieci wychodzą też na boisko, a w zatłoczonych szkołach czasami zajęcia odbywają się na korytarzach. Z tego powodu buty na WF powinny mieć uniwersalną podeszwę , która nie będzie się ślizgać ani na sportowym parkiecie, ani na szkolnym korytarzu i nawierzchni boiska.   Buty na WF dla dziecka: lepsze trampki czy adidasy? Kupno butów uniwersalnych, nadających się do chodzenia po szkole i do ćwiczenia na WF, to wygodne rozwiązanie. Warto jednak rozważyć zakup dwóch par butów : jednej pary na zajęcia sportowe i drugiej...

Buty zimowe dla dziewczynki
AdobeStock
Zakupy
Buty zimowe dla dziewczynki: które nie zaszkodzą stopom dziecka? [TANIE MODELE]
Buty zimowe dla dziewczynki przydadzą się już jesienią, gdy temperatura gwałtownie spada, a na ulicach robi się mokro. Na pierwsze przymrozki kup córce wygodne, ocieplane trzewiki lub trapery, a na śnieg − wysokie śniegowce. Kolorowe i urocze − w sam raz dla dziewczynki. Polecamy tanie, ale markowe i zdrowe dla stóp buty zimowe, wszystkie dostępne w sklepach online.

Buty zimowe dla dziewczynki powinny być lekkie i elastyczne. Odpowiednia wentylacja jest kluczowa zarówno z powodów zdrowotnych (by uniknąć przeziębień czy grzybicy), jak i ze względu na zachowanie ciepła. Buty zimowe dla dziecka to także komfort noszenia, czyli odpowiednia wyściółka. Proponujemy najładniejsze modele butów dziecięcych dla dziewczynki, które nie zaszkodzą stopom twojej córki. Wybraliśmy tanie buty zimowe dobrej jakości. Buty zimowe dla dziewczynki: wygodne trzewiki i trapery Dziecięce buty na zimę muszą być oczywiście ciepłe i wodoodporne, ale zbyt często zapominamy, że powinny także dbać o prawidłowy rozwój stóp dziecka. Zwróć uwagę, by zimowe buty obowiązkowo miały szerokie noski, wyprofilowaną wyściółkę i elastyczną podeszwę. Dla dziewczynki na zimę najlepsze będą sięgające za kostkę trzewiki zapinane na rzepy. To wygodne i ciepłe buty zimowe, które sprawdzą się w nieco cieplejsze dni, gdy temperatura oscyluje wokół zera. Idealne na plac zabaw i do przedszkola. Sprawdź poniżej modele w promocji: Dla dziewczynki, która często wychodzi na spacery, codziennie pokonuje drogę do przedszkola albo lubi wycieczki za miasto, kup na zimę trapery. To buty na grubszej, żłobionej podeszwie, która nie przepuszcza wilgoci i zapobiega poślizgom.   Buty dziecięce na zimę: śniegowce dla dziewczynek Wysokie śniegowce warto trzymać w szafie na wypadek, gdyby nagle spadł śnieg i ścisnął mróz. To bardzo ciepłe, ale jednocześnie lekkie buty, które dodatkowo zapobiegają wsypywaniu się śniegu do wewnątrz. Dla dziewczynki kup kolorowy model śniegowców, koniecznie oddychających i z nieprzepuszczającą wilgoci membraną. W takich zimowych butach stopy dziecka pozostaną suche i ciepłe, nawet podczas długich zabaw na śniegu.   Buty zimowe dziecięce: tanie i zdrowe Czy dziecięce buty...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj