buty ortopedyczne dla dzieci
Adobe Stock
Rozwój dziecka

Buty ortopedyczne dla dzieci a buty profilaktyczne: czym się różnią?

Buty ortopedyczne dla dzieci mają za zadanie wspomagać korekcję wad stóp. Zaleca się je tym dzieciom, które mają np. płaskostopie. Z kolei buty profilaktyczne mają za zadanie zapobiegać powstawaniu wad.

Buty ortopedyczne dla dzieci oraz buty profilaktyczne są dostępne w regularnej sprzedaży. Wydawać by się mogło, że zakup takiego obuwia ochroni małe stópki przed powstaniem wad – koślawości, płaskostopia czy szpotawości. Jednak źle dobrane lub kupione profilaktycznie buty ortopedyczne mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

Spis treści:

Kiedy buty ortopedyczne dla dzieci są niezbędne?

Buty ortopedyczne dla dzieci zlecić powinien lekarz. Najczęściej przepisuje je wtedy, gdy stwierdza się u dziecka wady stóp. Wczesne wychwycenie nieprawidłowości pozwala zapobiegać pogłębianiu się wady, ale i pozwala ją korygować. Buty ortopedyczne dla dzieci mogą być, obok specjalnie dobranych ćwiczeń korekcyjnych, ważnym elementem leczenia.

Kiedy iść z dzieckiem do ortopedy po buty ortopedyczne?

Jeżeli zauważysz u dziecka następujące objawy, koniecznie zapisz je do ortopedy:

 • dziecko chodzi najczęściej na palcach stóp,
 • stawia stopy skierowane palcami do środka,
 • stawia stopy na zewnętrznej krawędzi,
 • zdziera podeszwę butów po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie pięty,
 • odcisk stopy dziecka jest nieprawidłowy,
 • dziecko niechętnie bierze udział w zabawach ruchowych,
 • narzeka na ból lub zmęczenie nóżek.

Rodzaje butów ortopedycznych dla dzieci

Nie ma uniwersalnych butów ortopedycznych dla dzieci – każda wada stóp wymaga innej konstrukcji butów. Dlatego buty lecznicze musi dobrać lekarz.

W przypadku płaskostopia (stóp płasko-koślawych) buty ortopedyczne dla dzieci mają specjalny obcas – tzw. obcas Thomasa. Z kolei przy stopach szpotawych lub z tendencją do skręceń w stawie skokowym dolnym, stosuje się odwrócony obcas Thomasa. Jeśli dziecko ma stopy końsko-szpotawe, zaleca się tzw. buty redencyjne.

Niektóre buty ortopedyczne dla dzieci są tak konstruowane, aby mieściła się w nich specjalna orteza, która w odpowiedni sposób stabilizuje stawy stopy:

buty ortopedyczne dla dzieci z ortezą
Adobe Stock

fot. Adobe Stock


Wygląd butów ortopedycznych może odbiegać od wyglądu zwykłych butów dziecięcych. Najczęściej obuwie specjalistyczne jest wyższe i ma nieco masywniejszą konstrukcję.

Buty profilaktyczne dla dzieci

W zasadzie każda para butów dla dzieci powinna spełniać warunki butów profilaktycznych, czyli takich, które umożliwiają stopom prawidłowy rozwój, zapobiegając powstawaniu wad postawy. Jednak nie każde obuwie dla dzieci spełnia ten warunek.

Dlatego, zanim się kupi buty dla dziecka, warto samemu sprawdzić, czy buciki mają cechy butów profilaktycznych:

 • sztywny zapiętek. U zdrowego dziecka nie musi on sięgać nad kostkę!
 • dość miękką elastyczną i antypoślizgową podeszwę, która pozwala stópce pracować,
 • dość szerokie i wysokie czubki, aby nie ściskały palców,
 • regulowane zapięcie (sznurówki lub rzepy) umożliwiające dopasowanie obuwia do objętości stóp,
 • powinny być wykonane z naturalnych materiałów, aby nie powodowały pocenia się stóp.


Najczęściej buty profilaktyczne dla dzieci wyglądają jak zwykłe buciki, ale są przygotowane do tego, aby w razie potrzeby włożyć do nich wkładki ortopedyczne – nie każda wada stóp wymaga bowiem butów ortopedycznych; w wielu przypadkach wystarczą buty profilaktyczne z indywidualnie przygotowanymi wkładkami. Warto jednak pamiętać, że w bucie z dodatkową wkładką robi się ciaśniej. Dlatego kupując dziecku buty profilaktyczne do wkładek ortopedycznych, trzeba je mierzyć z wkładką w środku.

Prawidłowy rozwój stóp dziecka

Wielu rodziców myśli, że o stopy dzieci należy zacząć dbać, gdy malec zaczyna chodzić. Tymczasem na rozwój stóp wpływ ma cały rozwój w okresie niemowlęcym – jeszcze zanim malec stanie na własnych nogach.

Rozwój niemowlęcia a jego stopy

Wszystkie etapy rozwoju ruchowego niemowlęcia są rodzajem stopni: są jak schody, po których dziecko wspina się na kolejny etap rozwoju. Opanowywanie kolejnych umiejętności jest treningiem całego ciała. Każda umiejętność, czy to obracanie się z boku na bok, czy siadanie, czy raczkowanie itd., wzmacnia różne mięśnie i struktury ciała dziecka i przygotowuje je do zdobywania kolejnych umiejętności. Każdy z tych etapów jest ważny także dla stóp dziecka.

Z tego względu tak ważne jest, aby maluszka obserwować i kontrolować, czy rozwija się prawidłowo oraz stwarzać mu najlepsze warunki do osiągania kolejnych etapów rozwoju. Nie należy też dziecka popychać do jak najszybszego opanowywania kolejnych umiejętności. Każdy etap musi potrwać i na każdy z nich przyjdzie czas w życiu zdrowego malucha.

Buty dla chodzącego dziecka

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, trzeba je zaopatrzyć w odpowiednie obuwie. To jest moment, aby kupić tzw. buty profilaktyczne.

Ale to nie wszystko! Żeby buciki profilaktyczne faktycznie spełniały swoje zadanie, muszą być dobrane do wielkości stóp dziecka – sprawdź jak to zrobić: Jak dobrać dziecku właściwy rozmiar butów. Oczywiście nie mogą być za małe, ale i zbyt duże także nie są dobre. Choć stopa ma w nich więcej miejsca, to za duże buciki gorzej stabilizują piętę i nie zginają się tam, gdzie powinny, co zmusza stopy dziecka do nieprawidłowej pracy, co sprzyja tworzeniu się wad.

Zdecydowanie nie należy dziecku zakładać butów używanych, np. po starszym rodzeństwie. Zakładanie maluchowi używanych butów może skutkować nieprawidłowym rozwojem stóp.

Profilaktyka wad stóp to też gimnastyka!

Żeby stópki dziecka mogły się wzmacniać i prawidłowo kształtować, muszą wszechstronnie pracować. Nawet najlepsze buty nie zapewniają stopom pełnej swobody ruchu. Dlatego warto pozwalać dziecku chodzić boso. Ale uwaga! Chodzenie na bosaka przynosi korzyści wtedy, gdy dziecko chodzi po nierównym, niezbyt twardym podłożu, np. trawie czy piasku.

Niekorzystne dla rozwoju stóp dziecka jest częste chodzenie boso (lub w samych skarpetach) po twardym, płaskim podłożu, np. podłodze.


Więcej o stopach dzieci:

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

bartek
materiały prasowe
Rozwój dziecka
Jak zadbać o prawidłowy rozwój stopy dziecka?
Czy wiesz, że co 4 starsze dziecko ma wady stóp i kolan, mimo że 90% maluchów rodzi się ze zdrowymi stopami? Przyczyną nie są więc wrodzone wady, ale niewłaściwie dobrane obuwie. Sprawdź, jak dbać o stopy dziecka, by rosły zdrowo.
Superfit
materiały prasowe Superfit
Zakupy
Wielka odpowiedzialność za małe stopy
O odpowiednie obuwie dla dziecka trzeba zadbać już od pierwszych kroków malucha. Dobre buty to gwarancja zdrowych stóp i radości z każdego kroku. Na co zwrócić uwagę, wybierając buty dla dziecka?

Nie ma nic bardziej ekscytującego dla rodziców niż pierwsze kroki malucha. Nauka chodzenia jest jedną z najprzyjemniejszych i najważniejszych rzeczy w życiu dziecka – teraz szkrab może sam przemierzać świat. Ważne, aby już w tych pierwszych wędrówkach małe stópki miały zapewnione odpowiednie obuwie . Dobre buty = zdrowa stopa W przybliżeniu 98% dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, ale już tylko 38% dorosłych może pochwalić się stopami bez żadnych wad. Oznacza to, że zdecydowana większość problemów ze zdrowiem naszych stóp pojawia się w trakcie naszego życia i zazwyczaj jest spowodowana czynnikami zewnętrznymi, takimi jak chociażby nieodpowiednie obuwie . Złe obuwie może mieć również wpływ na kłopoty z kręgosłupem i postawą. Długoletnie badania udowodniły, że pierwsze 6 lat życia dziecka jest decydujące dla rozwoju ścięgien i mięśni. Dlatego tak ważne jest, aby o zdrowie stóp dziecka zacząć dbać, jak tylko maluch zacznie stawiać pierwsze kroki. Stopa dziecka wcale nie jest miniaturą stopy dorosłego. Potrzebuje wyjątkowo trwałych, innowacyjnych technologii i wysokiej jakości materiałów , które zagwarantują to, co najważniejsze w chodzeniu – wygodę, ochronę i oparcie. Superbuty Superfit Maluch nie jest jeszcze w stanie sam ocenić, czy dana para butów jest dla niego dobra i czy jest mu w nich wygodnie, dlatego tak duża odpowiedzialność w trosce o małe stopy spada na rodziców. To oni powinni sprawdzić, czy buty są odpowiednie dla dziecka i czy zapewnią właściwą ochronę jego stopie. Wybierając obuwie, warto postawić na sprawdzone marki, które swoje produkty opracowują i konsultują z ortopedami i naukowcami, tak jak marka Superfit , która przy projektowaniu obuwia nie zgadza się na żadne kompromisy kosztem wygody i zdrowia dziecka. Właśnie dlatego pięty w butach Superfit są amortyzowane, a ich specjalna konstrukcja z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz