Przeglądając oferty różnych wydawnictw, z pewnością zastanawiasz się, która z książek dla rocznego dziecka rzeczywiście okaże się ciekawa i ważna. Aby ułatwić ci zadanie, publikujemy listę książek dla roczniaków, na które warto zwrócić szczególną uwagę. W poszukiwaniu prezentu dla rocznego dziecka, właśnie te książeczki mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Reklama

Najlepsze książki dla rocznego dziecka:

1. A kuku! Słońce

Jeśli twój roczniak lubi książki z ruchomymi elementami, ta propozycja z pewnością podbije jego serce. Książeczka powinna spodobać się również wszystkim rocznym dzieciom, które uwielbiają bawić się w „a kuku”. A także wszystkim dorosłym, według których czytanie równa się doskonała rozrywka oraz poprawa nastroju i chcą, by ich dzieci od małego potrafiły czerpać z lektury mnóstwo frajdy!

Wydawnictwo Adamada powstało z myślą o dzieciach, którym chce zapewnić wyłącznie dobre książki. Tak, by od najmłodszych lat wspierać maluchy nie tylko w rozwoju poznawczym, ale i estetycznym. W oficynie tej, w serii „A kuku” opublikowano też również inną książeczkę autorstwa Camilli Reid, pt. „Krowa”, która może spodobać się małym wielbicielom zwierząt. Autorka jest znana małym polskim czytelnikom również z serii o przygodach misia Mikusia oraz Pola i Piotruś. Ingela P. Arrhenius, która zilustrowała „Słońce” to szwedzka artystka, która zajmuje się nie tylko ilustrowaniem książek dla dzieci, ale też malowaniem obrazów i projektowaniem przeuroczych wzorów tapet. W jej pracach widać nie tylko talent, ale i sentyment do stylu retro. '

Tytuł: A kuku! Słońce
Autor: Camilla Reid,
Ilustracje: Ingela P. Arrhenius
Wydawnictwo: Adamada 2022

Zobacz także

Wyd. Adamada

2. Pod gwiazdami. Niesamowity spacer

Ta książka może okazać się wyjątkowa zarówno dla rocznej dziewczynki, jak i dla chłopczyka. Wiele maluchów (i rodziców) może docenić ją zwłaszcza wieczorem, gdy tuż przed snem „wyruszycie” na spacer pod gwiazdami. Spotkacie zwierzęta, które potrafią harcować całą noc. Zobaczycie świetliki, mrugające gwiazdki i jeszcze wiele innych niesamowitych obrazków… Okazuje się, że przy pomocy tylko czterech kolorów (fioletowego, czarnego, żółtego i białego) można stworzyć przepiękne i bardzo przyjemne w odbiorze ilustracje. Po takim spacerze pozostaje tylko smacznie zasnąć.

Emiri Hayashi urodziła się w Japonii, gdzie skończyła studia z zakresu literatury francuskiej. Po przeprowadzce do Francji studiowała projektowanie graficzne. Jej prace to ukłon w stronę tu i teraz (zgodnie ze zwyczajami wielu Japończyków) oraz paryskiej, niewymuszonej elegancji.

Tytuł: Pod gwiazdami. Niesamowity spacer
Autor: Emiri Hayashi
Ilustracje: Emiri Hayashi
Wydawnictwo: Harper Collins 2011

Wydawnictwo Harper Collins

3. Bardzo głodna gąsienica

To już klasyka gatunku (pierwsze wydanie pochodzi z 1969 roku). Bardzo głodną gąsienicę doskonale znają dzieci na całym świecie. Bohaterka tej książeczki szuka sobie różnych pyszności do jedzenia a dzieci... uczą się nowych słów (nie tylko smakołyków, ale i liczby czy dni tygodnia) oraz tego, że nie wszystkie połączenia (nawet najsmaczniejszych do jedzenia) są zdrowe. I te dziurki w stronach!

Książeczka jest dostępna w księgarniach w języku polskim i angielskich, w rozmiarze mini lub XL. Jedno jest pewne: decydując się na któryś z tych wariantów, z pewnością nie pożałujesz.

Najlepszą reklamą swych wszystkich książek jest Eric Carle, malarz i ilustrator oraz założyciel pierwszego na świecie muzeum, w którym można podziwiać prace wybitnych ilustratorów dziecięcej literatury. Prace Erica Carle to opowieści na temat przyrody, które uczą najmłodszych wrażliwości na otaczający świat.

Tytuł: Bardzo głodna gąsienica
Autor: Eric Carle
Ilustracje: Eric Carle
Wydawnictwo: Tatarak, 2021

Wydawnictwo Tatarak

4. Trochę się zgubiłam

To jedna z propozycji książkowych dla dzieci od 1. roku życia od Wydawnictwa Dwie Siostry. Trochę wstyd się przyznać, ale... ja tych książek nie kupuję. Zachwycają się nimi za to wszyscy zaprzyjaźnieni z naszą rodziną artyści — ich dzieci mają w swych biblioteczkach każdą nowość od Dwóch Sióstr. Dlatego uważam, że warto lepiej zapoznać się z ofertą tego wydawnictwa, by albo je pokochać, albo... nie.

Książka „Trochę się zgubiłam” to prosta historyjka o przygodzie pewnej sówki, która się zgubiła (ale tylko trochę). Obsypana nagrodami za ilustracje, szybko zyskała status bestsellera w całej Europie. Chris Haughton to Irlandczyk, który po tym jak znalazł się na liście 100 najciekawszych grafików dziennika Times, zadebiutował książeczką „Trochę się zgubiłam”.

Tytuł: Trochę się zgubiłam
Autor: Chris Haughton
Ilustracje: Chris Haughton
Wydawnictwo: Dwie Siostry 2019

Wydawnictwo Dwie Siostry

5. Co robi Pucio?

Pierwsze urodziny to doskonała okazja do tego, by poznać Pucia. Przesympatycznego chłopca, którego polskie dzieci pokochały miłością bezwarunkową. Popularność Pucia wśród dzieci jest wprost proporcjonalna do zaufania, jakim rodzice darzą autorkę książek o tym maluchu. Dr Marta Galewska-Kustra pomaga rozwijać nie tylko zainteresowania czytelnicze wśród najmłodszych, ale wspaniale wspiera ich rozwój mowy. Oczywiście trudno wyobrazić sobie sukces Pucia, gdyby nie ilustratorka Joanna Kłos. To ona nadała Puciowi, jego rodzinie i przyjaciołom charakterystyczne rysy. Jako ilustratorka współpracuje nie tylko z Naszą Księgarnią (wydawnictwem, które lubię najbardziej od 35 lat), ale i wydawnictwem Literatura.

„Co robi Pucio” może okazać się początkiem pięknej przyjaźni, z która potrwa przez całe lata.

Tytuł: Co robi Pucio?
Autor: Marta Galewska-Kustra
Ilustracje: Joanna Kłos
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 2019

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

6. Jest tam kto?

Ta książka dla rocznych i dwuletnich dzieci, szybko okazała się bestsellerem w Szwecji. Na polski rynek księgarski wprowadziło ją Wydawnictwo Zakamarki i... z pewnością warto wziąć to pod uwagę, planując powiększenie biblioteczki rocznej dziewczynki lub chłopca. Zapukajcie i śmiało wchodźcie przez kolejne drzwi, odkrywając kolejne strony.

Zakamarki to wydawnictwo, którego propozycje najbardziej spodobają się zwolennikom twórczości skandynawskich autorów. Gros publikacji stanowią właśnie książki, które zyskały ogromną popularność wśród małych Szwedów. I wcale nie chodzi wyłącznie o książki Astrid Lindgren.

Anna-Clara Tidholm urodziła się w Sztokholmie, ale od wielu lat mieszka w niewielkiej szwedzkiej miejscowości. Jak sama mówi, przyroda wiele dla niej znaczy i — jak na rodowitą Szwedkę przystało — bardzo chwali sobie możliwość zamieszkiwanie w pobliżu lasu.

Tytuł: Jest tam kto?
Autor: Anna-Clara Tidholm
Ilustracje: Anna-Clara Tidholm
Wydawnictwo: Zakamarki 2012

Wydawnictwo Zakamarki

7. Zwierzęta i ich dzieci

Książeczka, która z pewnością zainteresuje rodziców chcących dbać o rozwój dziecka zgodnie z duchem pedagogiki Montessori. Jeśli twój maluch interesuje się zwierzątkami, na pewno z przyjemnością przekona się, jak wyglądają ich dzieci... Prócz ilustracji i tekstu pełnego ciekawostek na temat zwierząt, na malucha czekają tu ćwiczenia stymulujące rozwój.

Marzena Kunicka-Porwisz jest nauczycielką i terapeutką dziecięcą, która na co dzień korzysta z założeń pedagogiki Montessori. Równie ważne są dla niej zasady komunikacji zgodnie z duchem Porozumienie bez Przemocy. Podczas pisania książki konsultowała się z Weroniką Grabowską, dyrektorką żłobka i przedszkola Montessori.

Małgorzata Detner, która zilustrowała książkę, jest artystką, która uwielbia tworzyć dla dzieci. Dowodem na to są nie tylko jej piękne obrazki w książeczkach czy w grach, ale i mural na ścianie szpitala dziecięcego w Białymstoku.

Tytuł: Montessori. Zwierzęta i ich dzieci
Autor: Marzena Kunicka-Porwisz
Ilustracje: Małgorzata Detner
Wydawnictwo: Wilga 2021

Wydawnictwo Wilga

Wszystko gra (seria: Otwarci na świat)

Ta książeczka powstała z myślą o dziewczynkach. By od najmłodszych lat wiedziały, że to wyłącznie od ich wyobraźni i entuzjazmu zależy czy wszystko będzie grało, czy nie. Wszystko gra jest propozycją wydawnictwa Słowne Młode, w ramach serii Otwarci na świat. Autor tej obrazkowej książki jest artystą, który zilustrował już ponad czterdzieści książek dla dzieci. Julien Castanie przyznaje, że najchętniej angażuje się w prace, które są zaproszeniem najmłodszych do podróży. Trzeba przyznać, że Wszystko gra jest takim zaproszeniem — do tego, by iść przez świat z wiarą, że nawet jeśli coś nie gra, to zaraz może zacząć...

Wydawnictwo Słowne Młode

Tytuł: Wszystko gra
Autor: Julien Castanie
Ilustracje: Julien Castanie
Wydawnictwo: Słowne Młode 2022

Myj łapki, mały rekinie (seria: Baby Shark)

Nikt nie wie, jak to się stało, ale piosenka Baby shark du-du-du-du-du to przebój znany dzieciom na całym świecie. Popularność utworu sprawiła, że jej twórcy poszli za ciosem i tak powstały bajki o małym, sympatycznie rekinie... Bajki nie tylko telewizyjne, ale i te do czytania. Myj łapki, mały rekinie to jedna z propozycji książeczek o Baby Shark, którą znajdziecie w ofercie wydawnictwa Słowne Młode.

Wydawnictwo Słowne Młode

Tytuł: Myj łapki, mały rekinie
Autor: Smart Study
Ilustracje: Smart Study
Wydawnictwo: Słowne Młode 2021

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama