Rośliny oczyszczające powietrze. Jakie kwiaty warto mieć w domu?
Istnieją rośliny, które potrafią oczyszczać powietrze z toksycznych substancji i szkodliwych związków chemicznych. Jakie kwiaty warto kupić, by pozbyć się zanieczyszczeń z mieszkania?
Jeśli chcesz, żeby rośliny doniczkowe w twoim domu nie tylko pięknie wyglądały, ale też oczyszczały powietrze ze szkodliwych związków chemicznych zwróć uwagę na 18 konkretnych gatunków. Te rośliny wchłaniają szkodliwą chemię lub wiążą niebezpieczne związki takie jak benzen, formaldehyd, trójchloroetylen, ksylen, toluen czy amoniak w nieszkodliwe postaci.
Szkodliwe związki chemiczne, które krążą w powietrzu domowym
- Amoniak - powstaje np. przy produkcji tkanin syntetycznych. Może wywoływać bóle głowy i zaburzenia oddechowe.
- Benzen - bardzo niebezpieczna substancja przemysłowa - toksyczna i rakotwórcza. Stosowana w produkcji tworzyw sztucznych, klejów, lakierów i farb.
- Formaldehyd - to środek konserwujący, który znajdziecie w kremach, lakierach do paznokci, dezodorantach, mydłach i szamponach.
- Ksylen - jest rakotwórczy. Najczęściej stosowany w produkcji środków do konserwacji drewna i lakierów.
- Toluen - można go znaleźć w środkach czyszczących, klejach i farbach. A nawet w perfumach!
- Trichloroeten - jest składnikiem rozpuszczalników. Stosowany w produkcji tekstyliów.
Lista roślin najlepiej oczyszczających powietrze
Jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty w doniczce umieścić w swoim mieszkaniu, wybierz któreś z poniższych. Oprócz tego, że będą piękną, zieloną ozdobą, poprawią też jakość powietrza.
Chryzantema wielkokwiatowa
Chryzantema wielkokwiatowa świetnie się nadaje w doniczce do domu jako strażnik świeżego powietrza bez zanieczyszczeń. Poradzi sobie z benzenem, formaldehydem, trichloroetenem, ksylenem i toulenem. Wszystkie odmiany chryzantem doniczkowych zalicza się do gatunku Dendranthema grandiflora - chryzantema wielkokwiatowa. Pochodzą i rosną naturalnie w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii.
Dracena odwrócona
Dracena odwrócona to gatunek drzewiastej draceny, która w warunkach naturalnych rośnie na Madagaskarze, Mauritiusie oraz pobliskich wyspach Oceanu Indyjskiego. Ma łukowato wygięte, długie, lancetowate liście, zielone z pięknymi, kremowymi brzegami. Jest bardzo łatwa w uprawie. I chroni przed zanieczyszczeniami powietrza.
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat ma zdolność do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych wydzielanych, m.in. przez meble, wykładziny oraz plastikowe obudowy sprzętów domowych. Tworzy więc w mieszkaniu dobry klimat. Usunie z powietrza benzen, formaldehyd, ksylen i toluen, a także amoniak. Ma białe kwiaty podobne do anturium. Roślina jest także bardzo łatwa w uprawie.
Bluszcz pospolity
Bluszcz pospolity (Hederia helix) usuwa z powietrza: benzen, formaldehyd, trichloroetan, ksylen i toluen. Jest długowieczny (może rosnąć nawet kilkaset lat!). Wszystkie części bluszczu są trujące więc uwaga na dzieci! Bluszcz może wspomóc oczyszczanie powietrza i stanowić pewną barierę dla zanieczyszczeń powietrza typu smogowego.
Sanseweria gwinejska
Sanseweria gwinejska (wężownica gwinejska), roślina pochodząca z zachodniej Afryki równikowej (Gwinea), usunie z powietrza szkodliwe związki takie jak: benzen, formaldehyd, ksylen i toluen. Jest bardzo wytrzymała.
Rapis wyniosły
Rapis wyniosły (Rhapis excelsa) czy też palma biczowa pozbędzie się z powietrza: formaldehydu, ksylenu i toluenu oraz amoniaku.
Gerbera Jamesona
Gerbera Jamesona (lub Jamesonii, gerbera doniczkowa) pozbędzie się z powietrza: benzenu, formaldehydu, trichloroetenu. Trudna w hodowaniu.
Dracena wonna
Dracena wonna (Dracaena fragrans lub Smokowiec) usunie z powietrza: benzen, formaldehyd, trichloroeten. Pochodzi z tropikalnych obszarów Afryki i jest bardzo łatwa w utrzymaniu, ma małe wymagania.
Dypsis lutescens
Dypsis lutescens (gatunek palmy) oczyści powietrze ze szkodliwych związków typu: formaldehyd, ksylen i toluen.
Figowiec Benjamina
Fikus benjamina (Ficus Benjamina, Figowiec benjamina) oczyszcza z powietrza: formaldehyd, ksylen i toluen. Jest odporny.
Epipremnum złociste
Epiprenum aureum (Epiprenum złociste, Rhaphidophora aurea)to ozdobne pnącze z liści, którego pędy mogą osiągnąć do 4,5 m długości. Ma sercowate, bardzo dekoracyjne liście – nakrapiane, o żółtych bądź jasnozielonych smugach.
Anturium Andrego
Anturium Andrego usuwa z powietrza: ksylen, formaldehyd, benzen i toluen.
Liriope szafirkowata
Liriope szafirkowata (Liriope muscari) to kępiasta bylina pochodząca ze Wschodniej Azji, gdzie rośnie w cienistych lasach, na wzniesieniach (100-1400m npm) Chin, Japonii i Korei. Bardzo popularna w USA.
Daktylowiec niski
Daktylowiec niski (Phoenix roebeleni) naturalnie rośnie w północnych Indiach, ale również w Laosie i na południu Wietnamu.
Nefrolepis wyniosły
Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata, Paprotka) usunie z domowej atmosfery - formaldehyd, ksylen i toluen. Nie lubi mocno ogrzewanych pomieszczeń domowych.
Nephrolepis obliterata
Nefrolepis obliterata (Nephrolepis obliterata) usunie formaldehyd, trójchloroetylen, ksylen i toluen. Oryginalna, niezbyt znana w Polsce odmiana paproci.
Zielistka Sternberga
Zielistka Sternberga (Chlorofytum, Chlorophytum comosum) poradzi sobie z usunięciem takich związków chemicznych jak: formaldehyd, ksylen i toluen, amoniak.
Aalaonema
Aglaonema (Aglaonema modestum, podobna do Difenbachii) oczyści powietrze ze związków takich jak: benzen, formaldehyd.
Zobacz też:
- Kiedy wiadomo, że dziecko choruje przez smog?
- Twoje dziecko "wypala" kilka papierosów dziennie!
- Jak naprawdę wygląda świeże polskie powietrze?