Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
smog, choroby u dzieci, dzieci i smog, smog i astma, choroby od zanieczyszczonego powietrza
Fotolia
Zdrowie

Kiedy można przypuszczać, że dziecko choruje przez smog? - wyjaśnia ekspert

Dzieci, które mieszkają tam, gdzie powietrze jest zanieczyszczone, chorują znacznie częściej. Alergolog wyjaśnia, jak sprawdzić, że to nie słabsza odporność, ale właśnie smog jest przyczyną infekcji dziecka.

O tym, czym oddychają polskie dzieci i jak zanieczyszczenie powietrza w miejscu, w którym mieszkamy wpływa na ich zdrowie, rozmawiamy z dr. n. med. Piotrem Dąbrowieckim, alergologiem, przewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Kiedy można przypuszczać, że dziecko choruje z powodu powietrza złej jakości? 

– Jeżeli ustalimy, że w miejscu, w którym mieszkamy, normy zanieczyszczeń powietrza są znacznie przekroczone, gdy widzimy, że sąsiedzi zamiast prawdziwym węglem, palą czymś, co przypomina czarną masę, czyli mułem albo miałem węglowym, także gdy widzimy, że lubią kolekcjonować np. stare okna, możemy być pewni, że palą wszystkim. Jeśli mieszkamy w takim miejscu i dziecko choruje, możemy domniemywać, że część tych infekcji jest powodowana przez zanieczyszczenie powietrza. Dzieci z miejscowości, w których powietrze jest zanieczyszczone, chorują dwukrotnie częściej niż maluchy zamieszkujące tereny czyste ekologicznie, takie, gdzie mieszkańcy są rozsądni i  nie trują siebie oraz  sąsiadów.

Myślimy, że trują nas spaliny aut i wielkie kominy, tymczasem zło kryje się gdzie indziej?

– Ponad 75 proc. zanieczyszczeń, to tzw. niska emisja, czyli to, co generujemy we własnych domostwach, w małych nieatestowanych kotłowniach. Kiedy kupujemy najgorszy piec, bo jest najtańszy, wybieramy najgorsze paliwo, czyli muł i miał węglowy, kiedy spalamy w piecu wszystko to, co nagromadziliśmy po lecie, sami na tym cierpimy. Truciciel jest zawsze największym poszkodowanym – on i jego rodzina wdycha najwięcej zanieczyszczeń. Plus najbliżsi sąsiedzi. Obszar skażony wokół domu, który emituje zanieczyszczenia, to okrąg, którego promień odpowiada wysokości komina przemnożonej przez 10. To strefa rażenia, najbardziej zagrożone miejsce w danej miejscowości. Jeśli takich domów jest kilkanaście, może cierpieć cała wieś czy gmina.

Skąd rodzic ma wiedzieć, że powietrze w miejscu, w którym mieszka, nie spełnia norm?

– Najprościej wejść na stronę Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, znaleźć swoją miejscowość, sprawdzić, czy jest tam punkt pomiarowy, i  go monitorować. Są aplikacje, które można ściągnąć na telefon, podające prognozowany poziom zanieczyszczeń powietrza na konkretny dzień. Ułatwią one planowanie spaceru z dzieckiem czy własnej aktywności na świeżym powietrzu, jeśli np. chorujemy na przewlekłe choroby układu oddechowego.

Jakie objawy są skutkiem powietrza złej jakości?

– Możemy je podzielić na objawy ze strony górnych i dolnych dróg oddechowych. Górnych – czyli katar, ból gardła, chrypa, podrażnienie gardła i nosa. Dolnych – zapalenia krtani, oskrzeli, płuc i zaostrzenia astmy. 

Czy przychodzący do Pana pacjenci są świadomi zagrożenia? 

– Niestety, nie. Są zdziwieni, kiedy pytam: „A w jaki sposób Państwo ogrzewacie swój dom?". Odpowiadają: „A jakie to ma znaczenie?". Tłumaczę: „Bardzo duże. Bo jeżeli grzejecie wszystkim, co zostało po lecie, węglem złej jakości, to nie dziwię się, że dziecko choruje, macie kaszel albo objawy astmy oskrzelowej". Jeżeli w domu jest otwarty kominek, wiadomo, że w sezonie grzewczym częściej będzie dochodziło do podrażnienia dróg oddechowych czy incydentów skurczu oskrzeli u osób, które mają astmę oskrzelową lub alergię predysponującą do rozwoju astmy. To, czym oddychamy, ma potężne znaczenie, bo warunkuje, czy zachorujemy na jakąś chorobę układu oddechowego czy nie. 

Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, pracuje w Klinice Chorób Infekcyjnych i Alergologii w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie oraz w poradni alergologicznej NZOZ „Zdrowie” w Legionowie. Zajmuje się m.in. wpływem zanieczyszczeń środowiska na układ oddechowy, jest zaangażowany w edukację pacjentów, organizuje i prowadzi „Dni Spirometrii”.

Czytaj też:

Smog: jaki ma wpływ na zdrowie dzieci i dorosłych? [WIDEO]

Jak smog wpływa na ciążę?
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Ciężarne narażone na smog rodzą mniejsze dzieci. Wiesz, jak się chronić?
Kobiety w ciąży powinny unikać nie tylko smogu, ale nawet niewielkiego przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza. Badania pokazują dlaczego.

Co kilka dni czytasz komunikaty o znacznym przekroczeniu norm zanieczyszczeń powietrza. Słyszysz apele, aby z powodu smogu ograniczyć przebywanie na dworze dorosłych, a z dziećmi najlepiej nie wychodzić z domu. Wszystko dlatego, że smog jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia . Jakość powietrza odbija się również na zdrowiu kobiet w ciąży i ich dzieci, które dopiero mają przyjść na świat. Polskie badania dotyczące związku między smogiem a ciążą pokazują, do czego prowadzi oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przez przyszłe mamy. Czy smog wpływa na na płód? Badania prowadzone w Krakowie, w których uczestniczyło 500 kobiet, wskazują, że jeżeli ciężarne są narażone na zanieczyszczenie powietrza i to niewiele wyższe ponad normę (czyli 10-15 proc.), to dzieci rodzą się z mniejszą masą urodzeniową, są krótsze, ich główka jest mniejsza – wylicza dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, który zajmuje się m.in. wpływem zanieczyszczeń środowiska na choroby układu oddechowego. – Co więcej: dzieci dwu-, a nawet trzykrotnie częściej chorują w przyszłości na choroby układu oddechowego i częściej występuje u nich astma. Mają również mniejszą pojemność płuc” – podsumowuje specjalista, potwierdzając ewidentny wpływ zanieczyszczonego powietrza na nienarodzone dzieci . Co z taką wiedzą może zrobić kobieta, która spodziewa się dziecka, bardzo dba o siebie i chcąc nie chcąc naraża się na wdychanie zanieczyszczeń? Dzięki nagłaśnianym przez media alarmom smogowym (na bieżąco informuje o nich również nasz portal mamotoja.pl ) rząd zapowiedział wprowadzenie zmian mających poprawić jakość polskiego powietrza. Niestety trzeba na nie poczekać. Sytuacja na pewno nie zmieni się do końca tego sezonu grzewczego. Jak chronić się przed smogiem w ciąży? Czujesz złość i bezsilność z powodu tej...

Astma to obecnie najczęstsza niezakaźna choroba u dzieci. To wynik zanieczyszczonego powietrza
AdobeStock
Zdrowie
Tysiące dzieci rocznie choruje przez spaliny samochodowe. Gdzie jest najgorsze powietrze?
Jakość powietrza stale się pogarsza. Mamy coraz więcej samochodów, emitujemy coraz więcej spalin... Czym grozi naszym dzieciom częsty kontakt ze spalinami?

Jak podaje raport zamieszczony w magazynie „The Lancet Planetary Health”, każdego roku na świecie 4 miliony dzieci zapada na astmę z powodu spalin emitowanych przez samochody. Najgorzej sytuacja wygląda w Kuwejcie, ale powietrze w Polsce również dalekie jest od pożądanego. W naszym kraju rocznie choroba ta dotyka 12 tysięcy dzieci. Spaliny samochodowe powodują astmę Międzynarodowy zespół badaczy przeanalizował sytuację w 194 krajach i 125 największych miastach świata. Na łamach „The Lancet Planetary Health” alarmuje: „Już 13 proc. wszystkich przypadków astmy dziecięcej na świecie jest bezpośrednim skutkiem zanieczyszczeń powietrza związanych z nasilonym ruchem samochodowym”. Powodem tak dużej zachorowalności na astmę u dzieci jest dwutlenek azotu zawarty w spalinach, dlatego też ryzyko zapadnięcia na astmę jest największe w dużych ośrodkach miejskich. Zdaniem amerykańskiej badaczki i głównej autorki raportu, dr Susan Anenberg z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona, dopuszczane przez Światową Organizację Zdrowia oficjalne limity dwutlenku azotu są „zbyt łagodne i powinny zostać zaostrzone”. Dr Ploy Achakulwisut, inna autorka raportu dodaje, że: „Astma jest dziś najczęstszą niezakaźną chorobą u dzieci. Od lat 50. ubiegłego stulecia widzimy drastyczny wzrost liczby zachorowań”. Zobacz też: Nie dość, że smog, to jeszcze toniemy w śmieciach. Ratunku! Jak spaliny samochodowe wpływają na nasz organizm? Eksperci wyjaśniają, że oddychanie powietrzem zanieczyszczonym m.in. dwutlenkiem azotu przyczynia się do powstawania mikrouszkodzeń w drogach oddechowych, wywołując stan zapalny. U dzieci, które są genetycznie obciążone ryzykiem zapadnięcia na astmę, zagrożenie jest szczególnie duże. Zobacz też: Spacer z dzieckiem kontra powietrze. Kiedy wyjście na dwór wychodzi na zdrowie? Dane są przerażające...

Smog zabija małe dzieci
Fotolia
Aktualności
Dlaczego małe dzieci umierają? Za ¼ zgonów odpowiada m.in. smog
Dlaczego warto mówić o smogu? Bo zabija dzieci. Naprawdę.

Jeśli ktoś jeszcze uważa, że smog to wydumany problem, teraz powinien zmienić zdanie. Rocznie ponad pół miliona dzieci poniżej 5 roku życia umiera z powodu chorób układu oddechowego, wywołanych przez zanieczyszczenie powietrza i bierne palenie. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) alarmuje, że każdego roku na świecie umiera 1,7 mln dzieci z tej grupy wiekowej z powodu zanieczyszczenia środowiska: skażonego powietrza i wody, braku higieny i biernego palenia .  To 25 proc. wszystkich zgonów wśród dzieci poniżej 5 roku życia. Zdaniem WHO śmierci wielu dzieci można by zapobiec, jeśli tylko podejmie się odpowiednie kroki i inwestowało w ochronę środowiska.  Smog zabija nawet 570 tys. dzieci rocznie Niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym są szczególnie narażone na choroby dróg oddechowych spowodowane zanieczyszczonym powietrzem, u 570 tys. z nich kończy się to śmiercią. Wg danych WHO na astmę choruje od 11-14 proc. dzieci poniżej 5 r.ż., a 44 proc. tych przypadków spowodowanych jest przez zanieczyszczone powietrze, bierne palenie i pleśń w miejscu zamieszkania.  Smog osłabia działanie antybiotyków Naukowcy z uniwersytetu w Leicester opublikowali w piśmie "Environmental Microbiology" wyniki badania, z którego dowiadujemy się, że związki węgla z zanieczyszczonego powietrza zwiększają ryzyko zachorowania na groźne infekcje dróg oddechowych, szczególnie trudne w leczeniu. Badacze odkryli, że gronkowiec złocisty i dwoinka zapalenia płuc są bardziej odporne na działanie antybiotyków w miejscu, gdzie normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone – czyli prawie wszędzie, w tym w Polsce. Szacuje się, że 92 proc. światowej populacji oddycha skażonym powietrzem . 1 na 8 zgonów spowodowany jest zanieczyszczonym powietrzem. Dzieci szczególnie narażone W przypadku skażonej wody, zanieczyszczonego powietrza i braku higieny dzieci umierają na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak