Witamina na komary: czy witamina B1 faktycznie działa?
Czy istnieje witamina na komary? Niektóre osoby przekonują, że tak. W wielu źródłach internetowych możemy przeczytać, że regularna suplementacja witaminy B1 zmienia wydzielany przez ciało zapach, a tym samym odstrasza komary. Czy to możliwe, że witamina B jest naturalnym sposobem na walkę z komarami?
Chyba nie ma na świecie takiej osoby, która lubi być pogryziona przez komary. Nic dziwnego, zaczerwieniona skóra i swędzące bąble nie zachęcają do zawarcia bliższej znajomości z tymi brzęczącymi owadami. Nie przekonuje fakt, że gryzą jedynie komarzyce, i to tylko po to, by zapewnić przetrwanie gatunku. Ludzie od dawna zastanawiają się, czego nie lubią komary. Witamina na komary: czy to możliwe, że rozwiązanie jest tak proste?
Jaka witamina odstrasza komary?
Niektóre osoby przekonują, że zwiększone dawkowanie witamin z grupy B, a w szczególności witaminy B1, odstrasza komary. Zgodnie z tą teorią suplementacja witaminy B w postaci tabletek lub zwiększonego spożycia między innymi: drożdży, szparagów, wątróbki, jaj i czosnku ma na celu zmianę zapachu człowieka, co z kolei ma sprawić, że jesteśmy dla komarów… niewidoczni. Problem w tym, że komary nie reagują na zapach, tylko na wydzielany przez organizm cukier i ciepło. Dlatego też osoby z cukrzycą oraz mające szybką przemianę materii częściej padają ofiarą komarów.
Zgodnie z najnowszymi standardami wiedzy naukowej nie ma żadnych przesłanek jednoznacznie stwierdzających, że przyjmowanie witamin z grupy B odstrasza komary lub sprawia, że jesteśmy dla nich niewidzialni. A zatem pytania, kto może stosować witaminę B1 i czy u dzieci taka metoda przyniesie oczekiwane rezultaty, są bezzasadne.
Witaminy z grupy B
Witaminy z grupy B odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Mają wpływ na prawidłową pracę układu nerwowego (witamina B3, B4, B6, B8, B9, B12), i odpornościowego (witamina B6), procesów metabolicznych (witamina B1, B2, B4, B5, B6, B7, B12), wspieraj układ krwionośny i pracę serca (witamina B1, B6, B9, B12) oraz mają dobroczynne działanie na skórę, włosy i paznokcie (witamina B2, B7). Chociaż można spotkać się ze stwierdzeniem, że tiamina, czyli witamina B1, odstrasza komary, nie jest to prawdą.
Nazwy najpopularniejszych witamin z grupy B:
- witamina B1 – tiamina,
- witamina B2 – ryboflawina,
- witamina B4 – cholina,
- witamina B5 – kwas pantotenowy (pantotenian wapnia),
- witamina B6 – pirydoksyna,
- witamina B7 – biotyna (nazywana również witaminą H),
- witamina B8 – inozytol,
- witamina B12 – kobalamina.
Suplementacja witamin z grupy B jest wskazana w przypadkach ich niedoboru np. przy stosowaniu mało urozmaiconej diety. Należy jednak zachować ostrożność, szczególnie przy samodzielnym dawkowaniu witamin z grupy B. W przypadku ich nadmiaru w organizmie mogą pojawić się: nudności, biegunka, zaburzenie łaknienia, zaburzenia nastroju, drażliwość, bezsenność, potliwość oraz zmiany skórne. Aby uzupełnić niedobry witamin z grupy B, w pierwszej kolejności należy zwiększyć ilość spożywanych warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych oraz ryb.
Przedawkowanie witaminy B1
Witamina B1 dobrze rozpuszcza się w wodzie i jest wydalana z moczem, dlatego jej przedawkowanie jest trudne, ale nie niemożliwe. Długotrwałe stosowanie witamin B1 może wywołać zaburzenia pracy serca, zawroty głowy, drżenie mięśni, reakcje alergiczne, a nawet trudności z przełykaniem.
Zobacz także: