Co robić, gdy zadławiło się dziecko powyżej 1. roku życia?
Bywa, że czasem wpada coś nie w tę dziurkę, co trzeba, i zamiast trafić do żołądka, wędruje do dróg oddechowych. Czy wiesz, co wtedy robić? Potrafiłabyś fachowo pomóc swojemu dziecku? Jeśli nie, koniecznie sprawdź, jak krok po kroku to zrobić. Bezcenna wiedza!
1 z 4
Charakterystyczne objawy zadławienia u dziecka powyżej 1. roku życia to:
- pochylona postawa,
- trzymanie się za szyję,
- zasinienie,
- brak możliwości mówienia.
Jak reagować, gdy podejrzewasz zadławienie? Sprawdź i zapamiętaj!
2 z 4
1. Podejdź do dziecka i sprawdź jego stan
Zapytaj, czy się dławi. Jeśli odpowie, to znaczy, że nie jest zadławione i jest spora szansa, że wykaszle to, co tkwi w jego drogach oddechowych. Zachęcaj dziecko do kaszlu, zostań przy nim.
2. Wezwij pomoc
Jeżeli jednak dziecko kaszle bezgłośnie, nie może oddychać ani płakać albo mówić i/lub sinieje, głośno wezwij pomoc. Jeśli ktoś zareaguje na twoje zawołanie, poproś o zadzwonienie na pogotowie i przekazanie dyspozytorowi, gdzie jesteście i co się stało. Nie rozłączajcie się, to dyspozytor zadecyduje o końcu rozmowy! Dyspozytor może cię poinstruować, co robić dalej, albo chcieć uzyskać dodatkowe informacje. Dzięki temu będzie mógł wysłać odpowiednio wyposażoną karetkę we właściwe miejsce. Do jej przyjazdu ratuj dziecko sama.
3 z 4
3. Uciskaj brzuch dziecka
Powiedz dziecku, że mu pomożesz i że będziesz uciskać jego brzuch, by mu pomóc. Następnie uklęknij za dzieckiem, pochyl je do przodu i obejmij jego tułów (przełóż ramiona pod jego pachami). Zwiń jedną dłoń w pięść, obejmij ją drugą dłonią i uciśnij mocno nadbrzusze (kieruj nacisk do siebie i do góry) w połowie odległości między pępkiem a końcem mostka.
Czytaj też: Gdy dziecko boli brzuch
4 z 4
4. Sprawdź oddech
Wykonuj uciśnięcia nadbrzusza do odkrztuszenia ciała obcego i powrotu samodzielnego oddechu lub utraty przytomności – wtedy sprawdź oddech i, jeśli potrzeba, przystąp do resuscytacji. Jeżeli wykonujesz resuscytację po zadławieniu, pamiętaj, żeby po każdych 30 uciśnięciach skontrolować jamę ustną przed wykonaniem wdechów.
konsultacja: Małgorzata Bochniak i Marcin Podstawka,
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy