Latem choćbyś bardzo się starała, możesz nie uniknąć śladów po ugryzieniach owadów na ciele twojego dziecka. Wszędobylskie komary, meszki, mrówki czy końskie muchy potrafią nieźle pokąsać, zwłaszcza, że maluchy z reguły wcale od nich nie stronią, a wręcz bywa, że mocno są nimi zaciekawione. Największe zagrożenie może wywołać ugryzienie szerszenia, ale osy również bywają niebezpieczne, zwłaszcza jeśli dziecko jest uczulone na jad owadów. Jak chronić przed nimi swoją pociechę i jakie środki stosować, gdy już dojdzie do ugryzienia? Podpowiadamy!

Reklama

Czy ugryzienia owadów mogą być groźne dla dziecka?

Gdy dziecko zostanie ugryzione przez jakiegoś owada, zawsze wiąże się to z jakimś dyskomfortem, a nierzadko również bólem. Zaczerwienienie, pieczenie lub swędzenie miejsca, w którym owad ukąsił skórę dziecka to najczęstsze dolegliwości z tym związane. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia ranki, wówczas może pojawić się nawet wyciek ropny, silny ból, a nawet wzrost temperatury ciała. Ugryzienia owadów mogą być niebezpieczne, gdy np.

  • dany owad był nosicielem jakiejś choroby i przeniósł ją na dziecko (np. ugryzienia kleszczy wywołują niebezpieczną chorobę, jaką jest borelioza);
  • dojdzie do reakcji alergicznej (uczulenie na jad owadów może być groźne dla życia);
  • dziecko dozna wstrząsu anafilaktycznego (szybka pomoc medyczna jest wręcz konieczna).

Ugryzienie osy

Jeśli zdarzy się pierwszy raz, możesz nie wiedzieć, czy dziecko jest uczulone. Świadczą o tym duża opuchlizna i trudności z oddychaniem. Wówczas jak najszybciej udaj się z dzieckiem do lekarza lub wezwij karetkę. Uczulenie na jad stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Jeśli dziecko nie wykazuje alergii wystarczy, że przyłożysz na miejsce po ukąszeniu chłodny kompres z roztworu octu albo przekrojoną cebulę lub pietruszkę. Możesz też ochładzać bolące miejsce kostkami lodu.

Ugryzienie meszki

Meszki latają zwykle stadami, dlatego najczęściej gdy dochodzi do ugryzienia, nie jest to jeden ślad, ale co najmniej kilka. Ulgę przyniesie dziecku posmarowanie swędzącego miejsca np. Fenistilem. Dobrym sposobem są też okłady z sody oczyszczonej lub wypicie wapna.

Ugryzienie komara

Na swędzące bąble po ugryzieniu komara zastosuj Fenistil lub homeopatyczny żel Dapis. Dobrze jest też zdezynfekować rankę spirytusem salicylowym i podać dziecku do picia wapno. To szybko przyniesie ulgę w nieprzyjemnym swędzeniu.

Zobacz także

Ugryzienie szerszenia

Ukąszenie szerszenia jest bardzo bolesne, a do tego może być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli osoba jest wysoce uczulona na jad owadów lub doszło do ukąszenia przez kilka szerszeni jednocześnie. Może wówczas dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który może spowodować śmierć przez uduszenie. W takich sytuacjach należy podać dziecku lek przeciw wstrząsowi, a w przypadku jego braku wezwać karetkę pogotowia.

Pierwsza pomoc przy ugryzieniu przez szerszenia wygląda następująco:

  • wyjmujemy żądło ze skóry dziecka;
  • przemywamy miejsce po ukąszeniu wodą z mydłem, sokiem z cebuli lub roztworem octu;
  • przykładamy na bolące miejsce okład z sody oczyszczonej lub kostki lodu;
  • smarujemy opuchliznę po ugryzieniu maścią przeciwhistaminową;
  • podajemy dziecku do picia wodę, ewentualnie wapno.

Zobacz też: Co robić, gdy szerszeń wleci do domu?

Ugryzienie mrówki

Ugryzienie mrówki przypomina ukłucie igłą. W chwili ukąszenia mrówka zostawia toksyny na skórze, jednak nie są one szczególnie groźne. Zwykle po kontakcie z mrówkami na skórze nie pozostają żadne ślady oni opuchlizny. Nie trzeba jej też niczym smarować oni psikać.

Ugryzienie końskiej muchy

W przypadku ugryzienia końskiej muchy należy posmarować opuchliznę maścią na ugryzienia (np. Fenistilem). Oprócz tego warto smarować rankę roztworem octu lub altacetem. Jeśli dziecko zacznie mieć dreszcze, wymioty, bóle stawów, wówczas konieczna będzie wizyta u lekarza.

Jak chronić dziecko przed ugryzieniami owadów?

Najlepiej jest przed wyjściem z dzieckiem na spacer ochronić je przed owadami, stosując specjalne preparaty odstraszające, które można kupić na przykład w aptece (np. Off lub Bayer). Niektóre owady, takie jak kleszcze i komary, nie lubią pewnych zapachów. Nie zaatakują dziecka, jeśli będzie pachniało:

  • goździkami,
  • czosnkiem,
  • czeremchą,
  • eukaliptusem,
  • pelargonią,
  • lawendą.

Pamiętaj też, by w miarę możliwości przykrywać ciało dziecka ubraniami, do lasu zawsze zakładaj mu długie spodnie i długi rękaw, kryte butki i czapkę na głowę. Z kolei w domu zmniejszysz też ilość owadów, jeśli nie będziesz wieczorami paliła dużego światła przy otwartych oknach. Jasne światło przyciąga owady. Na rynku dostępne są też specjalne żarówki „antykomarowe”.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama