Ugryzienia owadów
StockAdobe
Czas wolny

Czy ugryzienia owadów mogą być groźne dla dziecka?

Przed ugryzieniami owadów trudno jest się ochronić. Niektóre z nich, jak w przypadku komarów czy mrówek, zwykle nie wywołują poważnych skutków. A co, jeśli dziecko zostało ukąszone przez osę lub szerszenia, a jest uczulone na jad? Przeczytaj!

Latem choćbyś bardzo się starała, możesz nie uniknąć śladów po ugryzieniach owadów na ciele twojego dziecka. Wszędobylskie komary, meszki, mrówki czy końskie muchy potrafią nieźle pokąsać, zwłaszcza, że maluchy z reguły wcale od nich nie stronią, a wręcz bywa, że mocno są nimi zaciekawione. Największe zagrożenie może wywołać ugryzienie szerszenia, ale osy również bywają niebezpieczne, zwłaszcza jeśli dziecko jest uczulone na jad owadów. Jak chronić przed nimi swoją pociechę i jakie środki stosować, gdy już dojdzie do ugryzienia? Podpowiadamy!

Czy ugryzienia owadów mogą być groźne dla dziecka?

Gdy dziecko zostanie ugryzione przez jakiegoś owada, zawsze wiąże się to z jakimś dyskomfortem, a nierzadko również bólem. Zaczerwienienie, pieczenie lub swędzenie miejsca, w którym owad ukąsił skórę dziecka to najczęstsze dolegliwości z tym związane. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia ranki, wówczas może pojawić się nawet wyciek ropny, silny ból, a nawet wzrost temperatury ciała. Ugryzienia owadów mogą być niebezpieczne, gdy np.

 • dany owad był nosicielem jakiejś choroby i przeniósł ją na dziecko (np. ugryzienia kleszczy wywołują niebezpieczną chorobę, jaką jest borelioza);
 • dojdzie do reakcji alergicznej (uczulenie na jad owadów może być groźne dla życia);
 • dziecko dozna wstrząsu anafilaktycznego (szybka pomoc medyczna jest wręcz konieczna).

Ugryzienie osy

Jeśli zdarzy się pierwszy raz, możesz nie wiedzieć, czy dziecko jest uczulone. Świadczą o tym duża opuchlizna i trudności z oddychaniem. Wówczas jak najszybciej udaj się z dzieckiem do lekarza lub wezwij karetkę. Uczulenie na jad stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Jeśli dziecko nie wykazuje alergii wystarczy, że przyłożysz na miejsce po ukąszeniu chłodny kompres z roztworu octu albo przekrojoną cebulę lub pietruszkę. Możesz też ochładzać bolące miejsce kostkami lodu.

Ugryzienie meszki

Meszki latają zwykle stadami, dlatego najczęściej gdy dochodzi do ugryzienia, nie jest to jeden ślad, ale co najmniej kilka. Ulgę przyniesie dziecku posmarowanie swędzącego miejsca np. Fenistilem. Dobrym sposobem są też okłady z sody oczyszczonej lub wypicie wapna.

Ugryzienie komara

Na swędzące bąble po ugryzieniu komara zastosuj Fenistil lub homeopatyczny żel Dapis. Dobrze jest też zdezynfekować rankę spirytusem salicylowym i podać dziecku do picia wapno. To szybko przyniesie ulgę w nieprzyjemnym swędzeniu.

Ugryzienie szerszenia

Ukąszenie szerszenia jest bardzo bolesne, a do tego może być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli osoba jest wysoce uczulona na jad owadów lub doszło do ukąszenia przez kilka szerszeni jednocześnie. Może wówczas dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który może spowodować śmierć przez uduszenie. W takich sytuacjach należy podać dziecku lek przeciw wstrząsowi, a w przypadku jego braku wezwać karetkę pogotowia.

Pierwsza pomoc przy ugryzieniu przez szerszenia wygląda następująco:

 • wyjmujemy żądło ze skóry dziecka;
 • przemywamy miejsce po ukąszeniu wodą z mydłem, sokiem z cebuli lub roztworem octu;
 • przykładamy na bolące miejsce okład z sody oczyszczonej lub kostki lodu;
 • smarujemy opuchliznę po ugryzieniu maścią przeciwhistaminową;
 • podajemy dziecku do picia wodę, ewentualnie wapno.
   

Zobacz też: Co robić, gdy szerszeń wleci do domu?

Ugryzienie mrówki

Ugryzienie mrówki przypomina ukłucie igłą. W chwili ukąszenia mrówka zostawia toksyny na skórze, jednak nie są one szczególnie groźne. Zwykle po kontakcie z mrówkami na skórze nie pozostają żadne ślady oni opuchlizny. Nie trzeba jej też niczym smarować oni psikać.

Ugryzienie końskiej muchy

W przypadku ugryzienia końskiej muchy należy posmarować opuchliznę maścią na ugryzienia (np. Fenistilem). Oprócz tego warto smarować rankę roztworem octu lub altacetem. Jeśli dziecko zacznie mieć dreszcze, wymioty, bóle stawów, wówczas konieczna będzie wizyta u lekarza.

Jak chronić dziecko przed ugryzieniami owadów?

Najlepiej jest przed wyjściem z dzieckiem na spacer ochronić je przed owadami, stosując specjalne preparaty odstraszające, które można kupić na przykład w aptece (np. Off lub Bayer). Niektóre owady, takie jak kleszcze i komary, nie lubią pewnych zapachów. Nie zaatakują dziecka, jeśli będzie pachniało:

 • goździkami,
 • czosnkiem,
 • czeremchą,
 • eukaliptusem,
 • pelargonią,
 • lawendą.


Pamiętaj też, by w miarę możliwości przykrywać ciało dziecka ubraniami, do lasu zawsze zakładaj mu długie spodnie i długi rękaw, kryte butki i czapkę na głowę. Z kolei w domu zmniejszysz też ilość owadów, jeśli nie będziesz wieczorami paliła dużego światła przy otwartych oknach. Jasne światło przyciąga owady. Na rynku dostępne są też specjalne żarówki „antykomarowe”.


Zobacz też:

Opuchlizna po ukąszeniu - sposoby na opuchliznę po ukąszeniu owadów [WIDEO]

co na komary dla dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Sio komary i meszki, czyli jak nie dać się pogryźć

Ukąszenia, użądlenia, ugryzienia są zmorą wszystkich rodziców, którzy wybierają się w plener. Aby dobrze chronić dziecko , warto więcej wiedzieć o tych istotach, które lubią bliski kontakt z naszą skórą.   Ugryzienia komarów - jak chronić przed nimi dziecko? Poznaj kilka sposobów na komary , a dokładnie na to, by zapobiec ich ugryzieniom. Stosuj repelenty, ale nigdy nie bezpośrednio na skórę dziecka, Unikaj spacerów w okolicach zbiorników wodnych, w wilgotnych lasach, parkach i ogrodach Mądrze wybieraj pory spaceru - komary można spotkać o świcie i zmierzchu, kiedy wilgotność powietrza jest największa, Używaj moskitier - na wózek, a także w domu na okna, np. w pokoju dziecinnym. Ugryzienie komara - co robić? W miejscu ugryzienia komara pojawia się obrzęk, bladoróżowe lub białe bąble, skóra swędzi, więc dziecko zaczyna się drapać lub płacze. Przemyj miejsce ukąszenia zimną wodą i posmaruj Fenistilem, Hydrocortisonem, Dapisem. U najmłodszych dzieci stosuj te środki ostrożnie. Zobacz też: Co na ugryzienia komarów? 8 redakcyjnych propozycji Jak chronić dziecko przed meszkami? To trudne zadanie, bo meszki atakują niemal przez całą dobę, także w ciągu dnia, gdy świeci słońce. Latają gromadnie, co jest groźne dla małych dzieci. Staraj się nie spacerować w pobliżu płynących wód - tam się wylęgają się larwy meszek, Stosuj repelenty, czyli środki odstraszające dobrane do wieku dziecka, Używaj moskitiery, jeśli wozisz dziecko w głębokim wózku  Jak postępować z ranką po ugryzieniu przez meszkę? Meszki pozostawiają na skórze krwawiący ślad, który boli i trudno się goi, może pojawić się obrzęk, czasem gorączka . Postępuj podobnie jak w przypadku ugryzienia komara, czyli przemyj miejsce ukąszenia zimną wodą i posmaruj Fenistilem, Hydrocortisonem, Dapisem.    Zobacz...

ugryzienia, owady, dzieci, wakacje
Fotolia
Czas wolny
Ugryzienia owadów
Osy, komary, meszki, mrówki to prawdziwe utrapienie podczas letnich wyjazdów. Co robić, gdy dojdzie do bolesnego lub swędzącego pogryzienia?

Osy, komary, meszki, mrówki to prawdziwe utrapienie podczas letnich wyjazdów. Czy można skutecznie odstraszać je naturalnymi metodami? Co robić, gdy dojdzie do bolesnego lub swędzącego pogryzienia? Trudno wyobrazić sobie wakacje bez spacerów, ale też trudno znaleźć miejsce, gdzie nie ma owadów. Dają się nam we znaki już od maja. Pierwsze pojawiają się komary, meszki i muchy, do których latem dołączają osy, pszczoły i bąki. Gryzą jednak nie tylko owady latające, lecz także mrówki, kleszcze i pająki. Skutki spotkań z nimi są nieprzyjemne, a nawet dość bolesne, szczególnie dla maluchów. Gdy dojdzie do ukąszenia, powstaje miejscowy odczyn zapalny, czyli zaczerwienienie i obrzęk czy pieczenie. Zazwyczaj nie jest to niebezpieczne, choć może stać się przyczyną zakażeń, jeśli dziecko zainfekuje rankę drapiąc ją brudnymi rączkami. Wówczas objawy zapalenia mogą się mocno nasilić. Ugryzione miejsce stanie się bardzo bolesne, pojawi się wyciek ropny, wzrośnie także temperatura ciała dziecka (koniecznie zabierz wtedy malca do lekarza). Poza tym ugryzienia owadów mogą wywołać różne choroby, a także reakcje alergiczne o rozmaitym nasileniu, wymagające pomocy medycznej. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego pomoc musi być natychmiastowa! Co złagodzi dolegliwości? Ugryzienie komara – rankę zdezynfekuj np. spirytusem salicylowym. Swędzenie będzie mniej dokuczliwe, jeśli bąble posmarujesz Fenistilem lub homeopatycznym żelem Dapis. Użądlenie pszczoły – delikatnie zdrap żądło ostrzem noża lub paznokciem (nie chwytaj go za wystający czubek, bo wyciśniesz z niego więcej jadu!). By zmniejszyć ból i obrzęk, na ukłucie połóż kompres z roztworu sody oczyszczonej (łyżeczka na szklankę wody). Ugryzienie osy – pomoże zimny kompres z roztworu octu, oziębienie bolącego miejsca lodem lub przyłożenie do ranki przekrojonego korzenia pietruszki lub...

szerszeń w domu
AdobeStock
Zdrowie
Szerszeń w domu – co robić?
Szerszenie mogą być niebezpieczne, dlatego lepiej jak najszybciej się ich pozbyć ich z domu. Jak się za to zabrać? Co robić, gdy wizyty nieproszonych gości są częste albo pojawia się wiele szerszeni naraz? Jak się pozbyć gniazda szerszeni? Gdzie go szukać? Radzą specjaliści.

Co robić, gdy pojawi się szerszeń w domu? Czy szerszeń jest groźny? Co robić, gdy wizyty nieproszonych gości są częste albo pojawia się wiele szerszeni naraz? Jak się pozbyć gniazda szerszeni? Jak chronić dziecko przed tymi owadami? Zadaliśmy  te pytania lekarzowi – dr Ewie Willak Janc , która jest alergologiem oraz specjalistom zajmującym  się ich zwalczaniem –  Szymonowi  Piłatowi , autorowi strony strony www.zwalczanieszerszeni.waw.pl i Mateuszowi Krzyżowskiemu z firmy DDD Serwis. Spis treści: Jak wygląda szerszeń? Czy szerszeń jest groźny? Co robić, gdy w domu pojawi się szerszeń? Jak się pozbyć gniazda szerszeni? Jak chronić dziecko przed szerszeniami? Jak wygląda szerszeń? Szerszeń wyglądem przypomina bardzo dużą osę. Jest jednak najczęściej w barwach brązowo-żółtych, a nie czarno-żółtych, choć zdarzają się i szerszenie z czarnym kolorem na ciele. Długość ciała szerszenia wynosi od 17 do 23 mm, królowa jest jeszcze większa – ma długość nawet do 35 mm. Szerszeń jest znacznie większy od osy (zobacz zdjęcie poniżej), a żółty kolor jego ciała cieplejszy niż żółć na ciele osy. Latający szerszeń wydaje dużo niższy dźwięk niż mucha, pszczoła, osa czy trzmiel. Szerszeń i osa. fot.: Eric Isselée, Daniel Prudek/Adobe Stock Czy szerszeń jest groźny? I tak, i nie. Szerszeń jest wielki i przerażająco bzyczy, jednak tak naprawdę to osa, tyle że duża. Jest mniej agresywny od zwykłej osy: gdy nie jest prowokowany, rzadko żądli. Ugryzienie szerszenia nie jest tak groźne, jak się często słyszy. Tak naprawdę o wiele groźniejsze jest użądlenie pszczoły . Szerszeń ma jednak dłuższe żądło i nieco więcej toksyn w jadzie, przez co jego użądlenie odczuwa się jako bardziej bolesne i piekące. Niebezpiecznie robi się, gdy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz