Reklama

Błona dziewicza znajduje się na granicy pochwy i jej przedsionka. Najczęściej przypomina półksiężyc. Jak dotąd nie ustalono ostatecznie, jaką pełni funkcję, choć istnieje jedna ciekawa teoria na ten temat. Sprawdź, co warto wiedzieć o błonie dziewiczej, czy można ją zobaczyć, gdzie się znajduje, jak wygląda i kiedy dochodzi do jej przebicia. Temat wyjaśnia lek. med. Tomasz Leonowicz, ginekolog położnik i seksuolog, prowadzący prywatny gabinet w Warszawie.

Reklama

Spis treści:

Czym jest błona dziewicza?

Błona dziewicza (z gr. hymen) to cienki i elastyczny fałd błony śluzowej, zaczepiony o ścianki przedsionka pochwy, w ten sposób ograniczający wejście do niej. Zbudowana jest z włókien elastycznych i kolagenowych tkanki łącznej. Błona nie jest całkowicie szczelna, ma jeden otwór lub więcej, dzięki czemu krew miesiączkowa, jak i inne wydzieliny mogą wydostawać się z pochwy.

W tym miejscu warto wspomnieć, że dziewictwo jest terminem kulturowym, nie medycznym. Obecność błony dziewiczej nie gwarantuje, że kobieta nie uprawiała wcześniej seksu i odwrotnie – jej uszkodzenie nie musi świadczyć o tym, że wcześniej współżyła. Być może zatem należałoby zmienić nazwę błony dziewiczej na inną, neutralną, np. tak, jak zrobiła to Norwegia. Tam zyskała ona nową oficjalną nazwę: wieniec waginalny, co oddala ją od kwestii dziewictwa rozumianego jako abstynencję seksualną.

Gdzie się znajduje błona dziewicza – czy można ją zobaczyć i wyczuć?

Błona dziewicza znajduje się na głębokości 1-1,5 cm od wejścia do pochwy i oddziela przedsionek pochwy od jej wnętrza, czyli jest umiejscowiona na granicy zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych.

Wiele osób zastanawia się, czy można zobaczyć błonę dziewiczą. Owszem, jest to możliwe. Aby zobaczyć błonę dziewiczą, wystarczy lekko rozchylić wargi sromowe. Na granicy przedsionka pochwy widoczny jest fałd błony śluzowej. Zazwyczaj ma kształt półksiężyca. To oznacza, że fałd błony zaczepiony jest o ściankę pochwy tylko częściowo. Jeżeli chcesz wyraźnie zobaczyć swoją błonę dziewiczą, użyj lusterka.

Jak wyczuć błonę dziewiczą? Można to zrobić, delikatnie wsuwając palec do pochwy. Błona dziewicza w dotyku przypomina wnętrze policzka – jest elastyczna i śliska.

​Niektóre kobiety mają błonę tak cienką, że mogą ją przerwać lub uszkodzić podczas aktywności fizycznej. U innych jest dosyć gruba, a jej uszkodzenie powoduje silne krwawienie oraz intensywny ból podczas pierwszego stosunku.

Jak wygląda błona dziewicza?

Ze względu na kształt otworu znajdującego się w błonie dziewiczej, ginekolodzy wyróżnili kilka jej rodzajów:

  • pierścieniowata błona dziewicza,
  • półksiężycowata błona dziewicza,
  • strzępiasta błona dziewicza,
  • sitowata błona dziewicza.

błona dziewicza rysunek
mamotoja.pl

Wszystkie typy błony dziewiczej mogą różnić się nie tylko kształtem, ale również grubością i elastycznością samej błony, która ma kolor taki sam jak okalające ją tkanki.

W rzadkich przypadkach błona dziewicza zakrywa ujście pochwy i powoduje komplikacje. Większość noworodków ma błonę dziewiczą w kształcie pierścienia, ale zanim osiągną wiek szkolny, przybiera ona kształt półksiężyca.

U większości kobiet występuje błona dziewicza półksiężycowata. Przypomina półokrąg. Fałd śluzówki nie jest szczególnie okazały, zaś znajdujący się wewnątrz błony otwór jest duży. Przebicie tego rodzaju błony sprawia niewielką bolesność i wiąże się jedynie ze śladowym krwawieniem albo żadnym. Kobieta w związku z tym wcale nie czuje, że błona dziewicza uległa przerwaniu w czasie pierwszego stosunku.

Przerwana błona dziewicza może wyglądać jak mały kawałek tkanki, który został odsunięty na bok. Jest trudna do zobaczenia i nie można jej wyczuć palcem. W niektórych przypadkach wtapia się z powrotem w otwór pochwy.

Klasyfikacja rzadziej spotykanych błon dziewiczych:

  • błona dziewicza sitowata – stan, w którym błona dziewicza zawiera wiele małych otworów, przez które ucieka krew menstruacyjna, ale włożenie tamponu jest niemożliwe.
  • nieperforowana błona dziewicza – błona dziewicza całkowicie zakrywa wejście do pochwy. Ten rzadki stan występuje u 1 na 1000 dziewcząt. Oznacza to, że podczas miesiączki krew nie może wydostać się z pochwy. Zamiast tego cofa się i powoduje ból.
  • błona dziewicza z mikroperforacją – błona pokrywa cały otwór pochwy z wyjątkiem małego otworu. Krew miesiączkowa może wypływać z tego małego otworu, ale możesz mieć trudności z wkładaniem lub wyjmowaniem tamponu.
  • błona dziewicza z przegrodą – błona dziewicza ma dodatkowy kawałek tkanki, dzięki czemu wygląda jak dwie błony. Otwór pochwy znajduje się za dwoma kawałkami tkanki. Błona dziewicza z przegrodą utrudnia wkładanie lub wyjmowanie tamponów.

Jak zmienia się błona dziewicza?

Wygląd i właściwości błony dziewiczej ulegają zmianie na przestrzeni czasu. U noworodków potrafi samoistnie pęknąć w ciągu pierwszych dni czy tygodni życia, bo choć jest wtedy dość gruba, to jest podatna na uszkodzenia. Przed okresem dojrzewania jest ona cienka i wrażliwa. W okresie dojrzewania wpływ na nią, jak i na inne tkanki, mają hormony płciowe, co sprawia, że staje się bardziej elastyczna, ale i grubsza. W okresie menopauzy i po niej błona dziewicza staje się na powrót cieńsza. Z kolei w czasie ciąży i porodu błona dziewicza jest bardzo elastyczna, o ile przetrwała do tego czasu. W trakcie porodu siłami natury może zmienić kształt lub ulec uszkodzeniu.

Błona dziewicza – jaką pełni funkcję?

Błona dziewicza przez część naukowców postrzegana jest jako rodzaj naturalnej zapory chroniącej wnętrze pochwy przed drobnoustrojami. Jednak ze względu na szerokość jej otworów, teoria ta nie do końca ma uzasadnienie (wniknięcie bakterii do pochwy jest możliwe).

Zwykło się uważać, że błona dziewicza nie spełnia żadnej funkcji w organizmie kobiety, będąc co najwyżej pozostałością po życiu płodowym. Jednak badacze amerykańscy zwracali uwagę na to, że członek u praczłowieka był znacznie mniejszy i cieńszy niż u współczesnego człowieka, więc z błoną dziewiczą mógł sobie poradzić tylko osobnik z większym penisem. Stąd wniosek, że błona dziewicza była czymś w rodzaju próby wytrzymałości. Kto ją przebił za pierwszym razem, był dobrym samcem. Jednak to tylko teoria, a środowisko medyczne jednogłośnie twierdzi, że funkcja błony dziewiczej pozostaje nadal nieznana.

Przebicie błony dziewiczej

Przerwanie błony dziewiczej nazywane jest defloracją. Zazwyczaj ma miejsce podczas stosunku płciowego, gdy członek mężczyzny zostaje wsunięty do pochwy. Błonę dziewiczą można też przerwać podczas masturbacji lub pettingu wykonywanego palcami lub wibratorem. Zdarza się też, że do przerwania błony dziewiczej dochodzi podczas stosowania tamponu o zbyt dużym rozmiarze – dlatego kobiety mające błonę dziewiczą powinny używać mniejszych tamponów.

Możliwe jest także, że błona dziewicza nie pęknie podczas współżycia, jeżeli fałd błony dziewiczej jest bardzo gruby lub wyjątkowo rozciągliwy. Szczególnie gdy członek w trakcie współżycia wprowadzany jest bardzo płytko i ma miejsce tzw. stosunek przedsionkowy. Bywa też tak, że członek nie jest na tyle gruby, aby przebić błonę dziewiczą.

Czy błona dziewicza może pęknąć samoistnie? Może się tak zdarzyć u dziewcząt intensywnie trenujących sport, np. jazdę na rowerze, gimnastykę, jazdę konną. Zdarza się też, że ulega uszkodzeniu podczas wprowadzania tamponu czy podczas badania ginekologicznego.

Jak sprawdzić, czy błona dziewicza została przerwana?

Może to zrobić lekarz podczas badania ginekologicznego, jednak nie w każdym przypadku kobieta jest w stanie samodzielnie to ustalić.

Ból i krwawienie podczas pierwszego stosunku nie są najlepszym miernikiem tego, czy błona dziewicza została przerwana. Kobieta może odczuwać napięcie lub naprężenie błony śluzowej i jej pęknięcie. Czasem przebiciu błony dziewiczej towarzyszy lekki ból i pojawienie się krwi (tkanka błony może być dość mocno ukrwiona). Jednak do krwawienia i dolegliwości bólowych podczas defloracji dochodzi tylko u połowy kobiet. Na odczuwane dolegliwości wpływa budowa błony dziewiczej. Ponieważ większość kobiet ma błonę półksiężycowatą, podczas pierwszego stosunku prawie nie odczuwa bólu, nie pojawia się też krwawienie, gdyż śluzówka jest mało ukrwiona i pęka bez trudu.

​Ból podczas przebicia błony dziewiczej

Jak zmniejszyć ból przy przebiciu błony dziewiczej? Kobieta powinna być zrelaksowana i pewna tego, że chce, by doszło do odbycia stosunku. Napięcie i stres będą powodować napięcie mięśni i większy dyskomfort.

Duże znaczenie ma też gra wstępna. Długie pieszczoty pomogą rozluźnić ciało i sprawić, że wejście do pochwy będzie dobrze nawilżone, ukrwione, a zatem bardziej elastyczne.

Najlepszą pozycją seksualną do przebicia błony dziewiczej jest pozycja klasyczna. Kobieta leży na plecach z udami przywiedzionymi do tułowia – wtedy napięcie mięśni wokół pochwy jest najmniejsze, a błona dziewicza jest naciągnięta. Można zastosować lubrykant i posmarować nim przedsionek pochwy, dzięki czemu penisowi łatwiej będzie przebić błonę. Mniej odczuwalne będzie również napięcie.

Gdy nie uda się przebić błony dziewiczej

W wyjątkowych wypadkach błona dziewicza jest na tyle gruba, że nie udaje się jej przerwać. Może pojawić się silny ból i krwotok. W takiej sytuacji trzeba zgłosić się do ginekologa, który może na życzenie wykonać hymenotomię, czyli zabieg chirurgicznego lub laserowego nacięcia błony dziewiczej w znieczuleniu.

Przeszkodą może być również pochwica, czyli niezależny od woli kobiety skurcz mięśni otaczających pochwę i uniemożliwiający penetrację. Przerwanie błony może też być niemożliwe w przypadku zespołu bólowego przedsionka pochwy – westibulodyni, czyli patologicznego stanu odczuwania bólu w obrębie przedsionka pochwy.

Błona dziewicza – kiedy do lekarza?

Po rozpoczęciu współżycia zalecana jest wizyta u lekarza. Ginekolog może zbadać kobietę, stosując wziernik. To badanie jest o wiele dokładniejsze od badania przez odbyt, które wykonuje się u kobiet posiadających błonę dziewiczą. Badanie z użyciem wziernika daje większy pogląd na temat stanu zdrowia pacjentki, umożliwia również wykonanie cytologii.

Dobrym pomysłem jest też udanie się do ginekologa przed rozpoczęciem współżycia. Jeśli będą jakiekolwiek problemy z błoną dziewiczą, lekarz je zauważy i porozmawia o tym z pacjentką, uprzedzając ewentualne kłopoty z rozpoczęciem współżycia.

Z powodu błony dziewiczej przed rozpoczęciem współżycia trafiają zwykle dziewczęta, które mają nieperforowaną błonę dziewiczą. Wywołuje ona dolegliwości bólowe, które zwykle konsultuje się z ginekologiem.

Błona dziewicza a ciąża

Bona dziewicza nie chroni przed ciążą, ponieważ nie zamyka całkowicie wejścia do pochwy. Plemniki mogą przedostać się do pochwy podczas pieszczenia miejsc intymnych, gdy członek wsuwany jest płytko do przedsionka pochwy. W takich sytuacjach może dojść do zapłodnienia.

Warto pamiętać, że żywe, zdolne do zapłodnienia plemniki znajdują się także w płynie preejakulacyjnym, czyli substancji, którą wydziela członek jeszcze przed wytryskiem.

Hymenoplastyka – odtworzenie błony dziewiczej

Błona dziewicza nie odrasta. Jeżeli została przerwana, nie zrośnie się całkowicie i nie odzyska dawnego kształtu. Możliwe jest jednak jej chirurgiczne odtworzenie, nazywane hymenoplastyką.

Zabieg odtworzenie błony dziewiczej jest prosty. Trwa 30-60 minut. Najczęściej wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Polega na nacięciu i zszyciu za pomocą wchłanialnych szwów strzępków błony dziewiczej. Błonę można też wytworzyć ze śluzówki pochwy. Dzięki temu uzyskuje się efekt, jakby błona nigdy wcześniej nie została przerwana. Podczas defloracji po takim zabiegu może wystąpić niewielkie krwawienie i pojawić się lekki ból.

Zabieg odtworzenia błony dziewiczej kosztuje od 3 do 5 tysięcy złotych.

Sztuczna błona dziewicza

Sztuczną błonę dziewiczą opracowali japońscy naukowcy. Instrukcja obsługi tego erotycznego gadżetu jest bardzo prosta: wystarczy wsunąć implant do pochwy. Po upływie 15-20 minut, pod wpływem ciepła preparat zwiększa swoją objętość i dokładnie wyścieła pochwę, imitując tym samym prawdziwą błonę dziewiczą. Po wsunięciu członka do pochwy następuje pękniecie sztucznej błony i wypłynięcie substancji imitującej krew. Gadżet kosztuje ok. 200 złotych.

Źródło: clevelandclinic.org

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

lek. med. Tomasz Leonowicz

Ginekolog-położnik i seksuolog, członek założyciel Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. Prowadzi prywatny gabinet lekarski świadczący profesjonalne usługi medyczne w zakresie ginekologii, położnictwa, seksuologii oraz ultrasonografii

Reklama
Reklama
Reklama