Wasz związek po porodzie będzie wystawiony na próbę – już nie będziecie dla siebie najważniejsi na świecie, nie będziecie mieć czasu tylko dla siebie, w waszym życiu pojawi się nowy człowiek, którego pokochacie miłością ogromną i obezwładniającą, zmienią się wasze priorytety, pojawią się emocje, których do tej pory nie znaliście, nowa odpowiedzialność i nowe obowiązki – to wszystko sprawi, że będziecie musieli odnaleźć się na nowo w waszym małżeństwie. Kryzys pierwszego dziecka nie jest mitem - jak wynika z badań Instytutu Gottmanów (USA) 67 proc. par uważa, że ciągu pierwszych 3 lat po narodzinach pierwszego dziecka byli mniej szczęśliwi w swoich związkach.

Reklama

Związek po porodzie wymaga uwagi

Po narodzinach dziecka możecie zapomnieć o leniwych dniach i porankach, wasze potrzeby zejdą na drugi plan, pożegnacie spontaniczność, a powitacie zarwane noce i zmęczenie. I będzie przez większość czasu cudownie, ale żeby wasz związek nie ucierpiał po porodzie, musicie być uważni, żeby nie obudzić się pewnego dnia (o ile zaśniecie, patrz: nocne czuwanie przy dziecku) ze smutną refleksją, że przegapiliście moment, w którym zaczęliście się od siebie oddalać. Pocieszająca informacja jest taka, że jeśli zapytasz rodziców o to, czy żałują, że zdecydowali się na dziecko, odpowiedzą, że nie – to najlepsza rzecz, jaka im się przydarzyła w życiu. Dziecko może scementować i wzbogacić wasz związek, musicie tylko wiedzieć, jak dobrze przejść przez tę życiową zmianę.

Jak zachować szczęście w małżeństwie po narodzinach dziecka?

Aby dobrze funkcjonować jako para po narodzinach dziecka, musicie nauczyć się radzić sobie ze stresem, nową odpowiedzialnością i nowymi obowiązkami. Ważne jest, żebyście wypracowali wspólne podejście do opieki i wychowywania dziecka, aby unikać konfliktów na tym tle. Nie zapomnijcie, że oprócz tego, że jesteście rodzicami, nadal jesteście dorosłymi ludźmi w związku, który powstał z miłości: jesteście kochankami i partnerami. Znajdźcie dla siebie czas i spójrzcie na te 3 rady z warsztatów dla nowych rodziców, opracowane przez Instytut Gottmanów:

1. Bądźcie przyjaciółmi po porodzie

Jak odkryli naukowcy z Instytutu Gottmanów, partnerzy, których łączyła głęboka przyjaźń, po porodzie odczuwali mniej złości i wrogości wobec siebie nawzajem. Czuli się też lepiej przygotowani na wyzwania, które stawia rodzicielstwo. Aby zachować tę przyjaźń w małżeństwie po narodzinach dziecka, ważne jest ciągłe aktualizowanie informacji o swoim partnerze – innymi słowy, zamiast krążyć tylko wokół spraw związanych z dzieckiem, musicie nadal się sobą interesować, być ciekawymi przeżyć, zainteresowań i rzeczy ważnych dla partnera. Dzięki temu nadal będziecie ze sobą blisko.

2. Walczcie ze stresem codziennie. Rozmową!

Jeśli dziecko ma kolki albo często płacze, budzi się co godzinę, wymaga stałej uwagi, musicie być przygotowani na to, że będziecie zmęczeni, sfrustrowani i łatwo będziecie się denerwować. Jeśli dojdą do tego nowe obciążenia finansowe, kłopoty w pracy, brak czasu dla siebie (kiedy ostatnio wypiłaś ciepłą kawę?), nie unikniecie stresu. A stres działa zabójczo na związki. Dbajcie o siebie nawzajem, rozmawiając codzienne o tym, co się wydarzyło, co was zdenerwowało, co was martwi. Możliwość wygadania się zmniejsza napięcie. Wsparcie, które możecie sobie dać nawzajem jest nie do przecenienia i sprawia, że czujecie się zespołem. Jesteście w tym razem!

Zobacz także

3. Bądźcie dla siebie delikatni podczas kłótni

Zmęczenie młodych rodziców bywa monstrualne. A kiedy jesteśmy zmęczeni, łatwo tracimy cierpliwość, trudniej nam kontrolować emocje. To nasz organizm wysyła sygnał: jest ci źle, zrób coś z tym, a twój mózg, zamiast analizować rzeczywistość korą przedczołową, wysyła sygnał prosto do ciała migdałowatego, które odpowiada za szybkie wybuchy emocji. I co? Awantura gotowa. Ta ze złością, krzykiem i epitetami. Niestety, obarczanie się nawzajem winą i obrażanie się, to coś, co może zaszkodzić waszemu związkowi. Jeśli krzyczysz i jesteś niemiła, reakcją twojego partnera może być takie samo zachowanie albo zamknięcie się w sobie. Uważajcie na zachowania, które szkodzą relacjom z partnerami. Zamiast tego, jeśli czujesz się zła i zmęczona, coś cię denerwuje lub masz o coś żal, opowiedz partnerowi, o tym, jak się czujesz. Zachowaj spokój, nie oskarżaj, nie obrażaj, nie mów "bo ty nigdy" albo "bo ty zawsze" - po prostu rzeczowo przedyskutuj problem.

I nie martwcie się na zapas. Rodzicielstwo może pomóc wam być jeszcze bliżej ze sobą jako para. To wspaniałe doświadczenie, zobaczycie!

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama