Zgoda: badania naukowe na temat związku po porodzie nie nastrajają optymizmem – mówią np. że po narodzinach dziecka większość par czuje się mniej szczęśliwa, a ponownie odczuwa satysfakcję ze związku po 18-20 latach małżeństwa (czyli mniej więcej w momencie, kiedy dzieci dorastają i wyprowadzają się z domu). Trzeba jednak pamiętać, że to nie oznacza, że dzieje się tak w każdym związku! Jest wiele par, które tworzą szczęśliwe i kochające się rodziny i nie ma powodu, dla którego w waszym przypadku miałoby być inaczej. Wiele osób twierdzi, że narodziny dzieci wpłynęły na ich związek bardzo korzystnie. Oto dlaczego:

Reklama

Związek po porodzie: dom działa jak magnes

Wspominasz z nostalgią czas, kiedy byliście panami swojego czasu? Przed narodzinami dziecka rzeczywiście tak było, ale czy na pewno wtedy spędzaliście więcej czasu razem? Są duże szanse, że kiedyś mogliście zaniedbywać waszą relację, siedząc za długo w pracy lub spotykając się ciągle ze znajomymi, a odkąd są dzieci, spieszycie się do domu i – paradoksalnie – macie więcej czasu dla siebie nawzajem. Dom wzywa: chcecie spędzać jak najwięcej czasu ze sobą. Priorytety się zmieniły!

Związek po porodzie = inny stopień wtajemniczenia

Piękno bycia razem polega między innymi na budowaniu wspólnych wspomnień - to przeżyte razem chwile sprawiają, że wasza więź się pogłębia. Po porodzie tych ważnych doświadczeń i zdarzeń będzie jeszcze więcej i większość z nich będzie należeć do kategorii "niezapomniane chwile". Wszystkie wydarzenia z życia waszego dziecka to wspomnienia, które będziecie razem nieść przez życie. Od tej pory będą was łączyć tak ważne momenty i tak wielkie emocje, które przeżyjecie w związku z porodem, pierwszym uśmiechem dziecka, pierwszym ząbkiem, słowem itd., że nikt i nic nie będzie w stanie tego nigdy przebić!

Macie dzieci? Rozstanie jest mniej prawdopodobne

Każdy związek miewa kryzysy i podobno wszyscy czasem się kłócimy. Kiedy nie ma dzieci, można działać impulsywnie: rozstać się pod wpływem kłótni czy chwilowej nudy. Łatwiej powiedzieć: dość, idę sobie. Kiedy są dzieci, podejmowanie ważnych decyzji życiowych poprzedzają głębokie przemyślenia, bardziej chce się walczyć o związek, starać się i próbować zachowywać tak, by nasza rodzina przetrwała.

Po porodzie bardziej doceniacie czas sam na sam

Wcześniej byliście tylko we dwoje. Teraz większość czasu pochłania wam opieka nad dzieckiem, praca, dojazdy itd. Dlatego, kiedy uda wam się skraść chwilę tylko dla siebie, bardziej doceniacie ten czas. Drobne gesty liczą się podwójnie. Warto sprawić, by codziennie mieć chociaż 10 minut dla siebie nawzajem – na zapytanie o to, jak minął dzień, przytulenie się, okazanie troski. A kiedy uda się wam wyjść razem z domu, bez dziecka, zobaczycie, że nawet błaha wyprawa będzie wielkim, radosnym wydarzeniem dla związku!

Zobacz także

Związek po porodzie to praca zespołowa

Wcześniej wiele robiliście razem, ale to po narodzinach dziecka uczycie się naprawdę działać jako zespół: wspólnie podejmujecie decyzje dotyczące zdrowia i wychowywania, ale też rozrywek, zabawek, mebli i pojazdów, którymi się poruszacie (wózek, auto, do którego się zmieści). Już bardziej nie da się być razem!

Po porodzie stajemy się lepszymi ludźmi

Nad związkiem trzeba ciągle pracować - twierdzą eksperci. Po porodzie staje się to łatwiejsze, bo ucząc się, jak być dobrymi rodzicami i stawiając na rozwój osobisty, stajemy się również lepszymi partnerami. Bardziej wyrozumiałymi, troskliwymi i otwartymi na potrzeby partnerów. I jak tu nas bardziej nie kochać?

A w jaki sposób dziecko wzmocniło wasz związek po porodzie? Napiszcie w komentarzu.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama