Rodzice kłócą się o przeróżne rzeczy. O teściową, która jak zwykle wiedziała lepiej. O pieniądze (że znowu ich brakuje). O wychowanie dziecka. Ale kłótnie rodziców bardzo przeżywają dzieci. Dlatego są zachowania zupełnie zakazane. Sprawdźcie, jak się kłócić przy dziecku. Jeśli już naprawdę musicie to robić...

Reklama

Czasem trzeba

Czy kłótni da się w ogóle uniknąć? Teoretcyznie tak – jesteśmy dorośli, wiec możemy udawać, że wszystko jest OK. Tylko że to nie jest dobry­ pomysł.
Zamiatanie emocji pod dywan odradzam, to nie przynosi nic dobrego. Złość na partnera rośnie tak długo, aż w końcu przestaje się w nas mieścić, a wtedy może wybuchnąć z ogromną siłą. Lepiej więc sprzeczać się na bieżąco – ostrzega psycholog Beata Płażewska. To lepsze także dla dzieci, które niczym czułe urządzenia wyczuwają napięcie między rodzicami.
A więc zdrowo się czasem pokłócić. Ale czy przy dziecku? – Lepiej nie, bo kłótnie przy dziecku są dla dziecka jak trzęsienie ziemi. Mama i tata są dla niego najważniejsi. Jeśli się kłócą, dziecko traci grunt pod nogami – mówi psycholog. Oczywiście kłótnia kłótni nierówna. Sprzeczka zakończona przeprosina­mi to nie tragedia, ale trzeba wystrzegać się awantur.
Przeczytaj o mocy magicznych słów, których sami za rzadko używamy: Proszę, dziękuję, przepraszam...

Zachowania zakazne w czasie kłótni przy dziecku

Tego robić po prostu nie wolo. Konsekwencje mogą być zbyt dramatyczne.

  • Krzyki. Dziecko się ich po prostu boi. Gdy dorośli się kłócą, dzieci na ogół milkną. Właśnie dlatego, że są przerażone.
  • Trzaskanie drzwiami, rzucanie talerzami. Dzieci potwornie boją się gwałtownych ruchów, głośnych dźwięków i wszelkich przejawów agresji.
  • Obrażanie, szydzenie, przyklejanie etykietek. To także forma agresji.
  • Groźby. W czasie kłótni ludzie mówią rzeczy, których nie myślą. Dziecko rozumie je dosłownie. Jeśli powiesz partnerowi: „Wyrzucę ci te klamoty przez okno!”, ono będzie uważało, że naprawdę to zrobisz.
  • Wciąganie w konflikt malca. Dziecko kocha was oboje. Nie chce i nie potrafi opowiedzieć się po żadnej stronie, zmuszanie go do tego jest zamachem na jego dzieciństwo.

Co czuje dziecko w czasie kłótni rodziców

Pamiętaj, dziecko, które jest świadkiem kłótni:

  • Traci poczucie bezpieczeństwa. – Może stać się lękliwe, wycofane. Może też odreagowywać te kłótnie, np. stając się nieznośne, marudne, agresywne, stracić apetyt, czy je odchorować – ostrzega psycholog.
  • Może się obwiniać. – Z wielu badań wynika, że dziecko rozumuje zupełnie inaczej niż dorosły – wyjaśnia Beata Płażewska.
  • Wydaje mu się np., że mama zachorowała, bo kiedyś źle o niej pomyślało itd.
  • Będzie naśladowało dorosłych. Dziecko uczy się od nas także wyrażania negatywnych emocji. Jeśli rozzłoszczeni rodzice skaczą sobie do oczu, ono uczy się, że tak właśnie się postępuje. Można to zaobserwować w zabawach. Malec może krzyczeć do misia: „Jesteś głupi, nienawidzę cię”

Ktoś może powiedzieć: „Zaraz, zaraz! Przecież małe dziecko i tak nie będzie niczego pamiętać!”. To prawda, ale zdobyte w dzieciństwie doświadczenia w dużej mierze kształtują naszą psychikę. – Poza tym, nie czarujmy się: ludzie, którzy kłócą się przy niemowlęciu, nie przestaną tego robić, gdy będzie miało pięć czy sześć lat – mówi psycholog. Także starsze dzieci uczą się złych rzeczy. – Coraz więcej rozumieją (np. wiedzą, co znaczy „wyprowadzę się”, „rozwód”), więc dodatkowo zaczynają się martwić o swoją przyszłość. Co z nimi będzie, gdy mama i tata przestaną ze sobą mieszkać? – mówi Beata Płażewska.
Przeczytaj też o tym, jak ważne są wczesne lata dzieciństwa dla rozwoju człowieka: Liczą się pierwsze 3 lata

Zobacz także

Czy da się uniknąć kłótni?

Na pewno warto próbować. Ale dobre chęci to za mało. Oto strategie, które mogą być pomocne - daj to do przeczytania również partnerowi.

  • Nie oczekujcie, że partner będzie czytał w waszych myślach. Rozmawiajcie nie tylko o tym, co trzeba kupić. Mówcie też o rzeczach, które was irytują. Znajdźcie rozwiązanie.
  • Mówcie o emocjach. Jeśli macie z tym problem, poczytajcie o asertywności.
  • Ustalcie zasady. Nie powinno być tak, że wasze koncepcje na życie, wychowanie dziecka itd. są różne.
  • Nie kruszcie kopii o drobiazgi. Nie wszystkim warto sobie zawracać głowę.
  • Dbajcie o siebie. Gdy człowiek jest zmęczony, byle co wyprowadza go z równowagi. Gdy czujesz, że wybuchniesz – wyjdź z pokoju i policz do 10. Rób coś TYLKO dla siebie, każdego dnia. Wystarczy kilka minut. Polecamy: Sposób na stres, czyli ćwiczenia relaksacyjne dla mamy

Rozmowa zawsze lepsza od kłótni

Gdy zaczyna was coś irytować, reagujcie od razu: „Proszę cię, umyj po sobie wannę. Nie chcę tego robić za ciebie”. Jeśli zaczniecie układać sobie w myślach przemowę, którą wygłosicie, gdy dziecko zaśnie, wasza złość będzie coraz większa. Jeśli któreś z was czuje, że zaraz wybuchnie, niech weźmie głęboki oddech, wyjdzie z pokoju.

Reklama

Przczytaj też o zdaniach, których lepiej unikać, bo nic nie rozwiązują, tylko nasilają złe emocje: Tych zdań mężowie nienawidzą! Na pewno choć raz je powiedziałaś!

Reklama
Reklama
Reklama