Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Rodzice z noworodkiem
Fotolia
Związki i seks

Czy kryzys w związku po narodzinach dziecka jest nieunikniony?

Na to, jak będzie między nami, gdy pojawi się dziecko, pracujemy oboje już wcześniej – mówi Aldona Czajkowska, psycholog i psychoterapeuta oraz mama trojga dzieci. I radzi, jak się przygotować do tej ważnej zmiany, aby uniknąć kryzysu w związku.

Jak bardzo pojawienie się pierwszego dziecka zmienia dotychczasowe relacje w związku? 

Pojawienie się dziecka jest, oczywiście, bardzo dużą zmianą, do której para musi się przystosować. Przede wszystkim przestajemy być dziećmi, a stajemy się rodzicami. A już samo to może wywoływać w nas obawy. Wystarczy, że mamy negatywny obraz dorosłości wyniesiony np. z domu rodzinnego. Sama słyszałam, jak pewna babcia, składając wnuczce życzenia z okazji 18. urodzin, powiedziała: "to, co najlepsze się skończyło, teraz sam trud przed tobą."

Poza tym narodziny dziecka powodują, że nie jesteśmy już "w dwójce", a "w trójce". Jak sobie z tym poradzimy, zależy od tego, jakie mamy doświadczenia bycia "w trójce". Znam dziewczynkę, która miała dwoje rodzeństwa. I w tej konfiguracji czuła się najlepiej. Dlatego często zapraszała do siebie dwie koleżanki. Dla niej bycie "w trójce" było czymś naturalnym. Ona będzie musiała w przyszłości nauczyć się być "w dwójce", a nie "w trójce". I odwrotnie – jeśli jedynak był przez lata w koalicji z jednym z rodziców przeciwko drugiemu, to nie umie być "w trójce". 

Pojawienie się dziecka powoduje, że uczucia, które temu towarzyszyły, w nas odżywają?

Właśnie. Choć, oczywiście, zazwyczaj nie jesteśmy tego świadomi... 

Na szczęście, wielu z nas ma dobre doświadczenia z bycia "w trójce". A jeśli nie, czy to musi oznaczać kryzys w związku?

Wbrew temu, co często słyszę, pojawienie się dziecka nie musi wcale oznaczać kryzysu. Przecież mnóstwo par na świecie przeżywa taką zmianę i duża część przeżywa ją w dobrostanie. To, czy pojawienie się dziecka będzie kryzysem, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest kontekst społeczny. Doskonałym przykładem na to, jak wpływa on na przeżywanie takiej zmiany, jest późne macierzyństwo. Dziś znacznie łatwiej jest mieć dziecko po 40 niż dwadzieścia lat temu. Takie macierzyństwo jest po prostu inaczej odbierane przez otoczenie i spotyka się z większą akceptacją społeczną. 

Drugim czynnikiem, od którego zależy, jak para poradzi sobie z tą zmianą, są jej wcześniejsze doświadczenia jako pary. Bo przecież pojawienie się dziecka nie jest pierwszą zmianą w ich życiu tej pary. Wcześniej musiała ona przechodzić inne ważne zmiany, jak choćby przejście z okresu narzeczeństwa do małżeństwa albo wspólnego zamieszkania. Powoduje ona, że para musi się zmierzyć z nowymi wyzwaniami, np. codziennymi obowiązkami. Można wręcz powiedzieć, że każda para formuje się poprzez różne zmiany. Jeśli para dobrze poradziła sobie z tamtymi zmianami, to jest spora szansa, że dobrze poradzi sobie z każdą kolejną.

I wreszcie trzeci czynnik – wcześniejsze, indywidualne doświadczenia każdego z rodziców radzenia sobie ze zmianami. Na przykład to, jak w rodzinach, z których pochodzą, postrzegało się zmiany. Czy były one synonimem czegoś złego, kryzysu właśnie, czy też szansą na coś lepszego. Bardzo ważne jest też to, jak ze zmianami radzili sobie ich rodzice i jak oni sami radzili sobie ze zmianami. 

Czy jeśli po urodzeniu dziecka pojawia się kryzys, to może znaczyć, że para nie radziła sobie dobrze z wcześniejszymi zmianami, a narodziny potomka tylko pokazały, że przedtem nie było tak dobrze, jak się wydawało?

Moje doświadczenia jako terapeuty pokazują, że tak właśnie jest. Gdy przychodzi do mnie para, ponieważ – jak mówi – w ich związku pojawił się kryzys, z którym nie może sobie poradzić, to pytam, od kiedy on trwa. Często pada wtedy odpowiedź, że od momentu pojawienia się dziecka. Kiedy zaczynamy wspólnie przyglądać się związkowi, to okazuje się często, że różne trudne sytuacje były już wcześniej. Przyjście na świat dziecka jedynie uwypukliło problem lub problemy w związku. Bo ta nowa, czyli stresująca sytuacja nadała pędu temu, co działo się już przedtem.

Nawiasem mówiąc, w tym kontekście widać dokładnie, jakim nieporozumieniem jest próba "uzdrawiania" małżeństwa przez rodzicielstwo... 

Po rozwodzie małe dziecko powinno mieć jeden dom [WIDEO]

para z długim stażem małżeńskim
Fotolia
Związki i seks
Wiele (dobrych) rzeczy przydarza się parom, które są ze sobą długo
Nie tylko związek zmienia się z upływem czasu, wy też ulegacie przemianie. Przeczytajcie, co zaobserwowali psychologowie w związkach z długim stażem.

Ciągle mówimy o tym, że w związki wdziera się z czasem rutyna, gaśnie żar, spada zainteresowanie seksem, pierwsze dziecko oznacza kryzys w małżeństwie , a zakochanie i tak nie ma prawa trwać dłużej niż 3 lata, bo tako rzecze nauka. A co z pozytywami? Nie ma żadnych? Ależ skąd! "The Independent" wymienia 5 rzeczy, które przydarzają się partnerom, którzy są ze sobą długo. My dorzucamy kolejne 2, w tym jedną z polskiego naukowego ogródka.   Macie własny, prywatny język Kojarzycie te wasze prywatne żarciki, których nikt poza wami nie rozumie? A nazwy na różne przedmioty, powiedzonka rodzinne, których nikt inny nie używa? Taki własny język pogłębia więzy między partnerami. W badaniu przeprowadzonym wśród tysiąca osób w wieku od 12-90 lat prof. Robert Hopper z Uniwersytetu w Teksasie (USA) zbadał sposoby komunikowania się  i odkrył, że im bliżsi są sobie ludzie, tym bardziej skłonni są do używania własnego, prywatnego języka.  Ta bliskość, pogłębiająca się z czasem trwania związku, przekłada się na sposób komunikowania się par: "osobista komunikacja" - jak nazywa to zjawisko Hopper – jest intensywniejsza wraz z pogłębiającą się zażyłością pomiędzy ludźmi. Przejawia się w używaniu wyrażeń zarezerwowanych tylko dla tej pary, a także w mówieniu sobie o rzeczach, o których nie rozmawiamy z nikim innym, jak i w porozumiewaniu się ze sobą na różne, pozawerbalne sposoby. I dobrze, że tak się dzieje! Psycholog z Stanowego Uniwersytetu w Ohio, Carol Bruess, ustaliła, że im częściej pary używają prywatnych sformułowań i słów, tym szczęśliwsze są ze sobą – przynajmniej wg deklaracji badanych.  Przestajesz się ciągle kontrolować Pamiętacie, jak na początku związku człowiek ciągle się pilnuje? Czy dobrze wygląda, czy odpowiednio się zachowuje, nawet czy dobrze formułuje zdania... Nie ma mowy o...

matak zostawiła dziecko w sądzie
Adobe Stock
Aktualności
Rzeszów: matka zostawiła 5-miesięczne dziecko w sądzie, bo …. miała dość
Macierzyństwo przerosło ją? Dlaczego 20-latka nie poradziła sobie z opieką nad dzieckiem?

Daria to młoda mama, ma 20 lat i 5-miesięczną córeczkę. Niestety nie umiała ułożyć sobie życia – rozstała się z ojcem dziewczynki. Ponowny związek tylko na początku wyglądał dobrze. Przynajmniej tak wynikało ze zdjęć wrzucanych do mediów społecznościowych. Czy nie postąpiła zbyt pochopnie i nie będzie żałować swej decyzji? "Nie jestem w stanie opiekować się dzieckiem" W Sądzie Okręgowym w Rzeszowie nie kryli zdumienia, kiedy młoda matka oświadczyła sędziom, że zostawia dziecko. Wytłumaczyła, że ma trudną sytuację życiową i nie jest w stanie opiekować się córką. Chce zrzec się praw rodzicielskich.   Kobieta pochodzi z Gdańska. Tam do tej pory żyła i tam też urodziła córeczkę. Kiedy jednak ojciec dziecka trafił za kraty, 20-latka zaczęła szukać nowego partnera. W internecie trafiła na Kamila z Budziwoja koło Rzeszowa. Dziewczyna zakochała się i dla nowej miłości przejechała całą Polskę, aby wraz ze swoją córeczką zamieszkać w malutkim domu z Kamilem i jego rodziną. Szczęście tylko na zdjęciach w sieci Nic nie zapowiadało, że w tak krótkim czasie dojdzie do kryzysu związku. Para chętnie pozowała do zdjęć z malutką dziewczynką i chwaliła się nimi w sieci. Potem jednak coś się popsuło. Młoda kobieta zabrała córeczkę, jej dokumenty i przyszła do sądu. Rzecznik Sądu Okręgowego w Rzeszowie sędzia Tomasz Mucha przekazał, że natychmiast wezwano pogotowie. Dziecko jednak okazało się zdrowe. Matka od razu podpisała wniosek o zrzeczenie się praw do córki. Na posiedzeniu sądu, wydano postanowienie o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej . Nowi rodzice zgłosili się jeszcze tego samego dnia. Rzecznik sądu podkreślił jednak, że kobieta cały czas ma szansę wycofać się ze swojej decyzji. Czy tak się stanie? Adopcja szansą na happy end Wczesne macierzyństwo to ogromne wyrzeczenie i bardzo...

kłótnia małżeńska, kryzys małżeński
Fotolia
Związki i seks
Czy czeka was rozwód?
Jak rozpoznać, że Wasz związek chyli się ku upadkowi? Które z zachowań partnera są zwiastunami zbliżającego się kryzysu małżeńskiego? Jak ustrzec się rozwodu?

Jak rozpoznać, że Wasz związek chyli się ku upadkowi? Które z zachowań partnera są zwiastunami zbliżającego się kryzysu małżeńskiego? Jak ustrzec się rozwodu?  Młodzi małżonkowie często liczą na to, że partner lub partnerka zmienią się pod ich wpływem. Niedoświadczony w nowej roli mąż liczy, że ukochana pod jego wpływem zrezygnuje z kariery zawodowej i zajmie się domem – jak przykładna żona i matka. Tymczasem ona ma nadzieję, że blaski małżeństwa przysłonią jej mężowi prozaiczną rozrywkę w stylu wyjścia na mecz i przesiadywania z kolegami w barze.  I rzeczywiście przez pierwsze miesiące związku oboje cały swój czas poświęcają sobie nawzajem. Rezygnują z oddzielnych pasji i przyjaciół. Odmienne zdanie w dyskusji wydaje się być prawdziwą tragedią! Kiedy zaś po pewnym czasie oboje zapragną – lub przynajmniej jedno z małżonków – wrócić do swoich poprzednich zwyczajów, w związku mogą pojawić się rozczarowanie i wzajemne wyrzuty. "Przed ślubem byłeś zupełnie inny" – twierdzi ona, "Czemu się aż tak zmieniłaś?" – pyta on i chórem dodają: "Gdzie ja miałem/am oczy?" Czytaj także: Jak nie dopucić do rozstania? Oznaki kryzysu Wcześniej nie zauważałaś jego siorbania przy jedzeniu. Dziś urasta to do rangi poważnego problemu. On przed ślubem rozczulał się nad Twoją nieumiejętnością wymiany koła, dziś ze złością nazywa Cię "księżniczką o białych rączkach". Wymiana złośliwości z biegiem czasu zmienia się w długie kłótnie. Małżeńskie awantury coraz częściej przekształcają się w zjadliwe tyrady, polegające nie na przedstawianiu argumentów, ale na pomniejszaniu wartości partnera. Jedynym sposobem na poprawienie własnego samopoczucia jest poniżenie drugiego z małżonków. Coraz częstsze kłótnie powodują narastanie poczucia obcości w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak