To nie poświęcenie mam, to świadomy, instynktowny wybór, którego dokonują wszystkie mamy, nie patrząc, ile mogłyby w tym czasie zarobić. Miłości do dzieci nie przelicza się na żadne pieniądze.

Reklama

Gotowanie, sprzątanie, zajmowanie się dziećmi i domem - to wszystko praca mam, za którą nie dostają finansowego wynagrodzenia. A to przecież zajęcie na kilka etatów.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii obliczyli, że gdyby codzienne obowiązki domowe mam były płatne, kobiety zarobiłyby nawet milion w ciągu roku, zwłaszcza, że taki zawody, jak: kucharz, pani domu, czy szofer, są naprawdę dobrze płatne.
Naukowcy obliczyli, że gdyby zapłacić mamie za jej codzienne obowiązki domowe, to roczna pensja wynosiłaby więcej niż pensja premiera Wielkiej Brytanii, a to robi wrażenie prawda?

Praca przeciętnej mamy to 16 godzin dziennie od 7 do 23, czyli 112 godzin tygodniowo, bez wakacji, ale z dyspozycyjnością dwadzieścia cztery godziny na dobę. Ktoś jest chętny?

Te badania robią wrażenie:

Firma Interflora przeprowadziła badania, w których wyliczyła, ile godzin dziennie każda mama przeznacza na poszczególne prace:

  • prace domowe zajmują około 4 godziny, co przy zatrudnieniu gosposi kosztowałoby 11,53 funta/godz. (66,58 zł/godz.)
  • szef kuchni zarabiałby 33,66 funta (194,37 zł) za dwie godziny pracy w kuchni, zaś nauczyciel wziąłby 17,79 funta (102,72zł) za godzinę
  • mama, która często rozwiązuje problemy dzieci, za wykonywanie zawodu psychologa każdego dnia dostawałaby za godzinę ok. 270 zł, zaś czas spędzony z młodszymi dziećmi, kosztowałby ok. 170 zł za godzinę

Roczne wynagrodzenie było wyliczone na podstawie ilości godzin przepracowanych każdego tygodnia, z czego 40 byłyby płatne stawką standardową a 79 płatnych za wieczory i weekendy stawką 150%.

Zobacz także

Badania, w których przepytano 1000 osób wykazało, że 60% matek uważa, że ich dzieci są bardziej wymagające niż ich szefowie.
Aż 80% badanych mam, na pytanie: Jaka jest najtrudniejsza rzecz w byciu mamą?, wymieniło emocjonalne żądania/potrzeby swoich dzieci, natomiast 69% wymieniło fizyczne wymuszenia. Jednak więcej niż połowa (56%) opisuje ich rolę jako „najbardziej nagradzaną pracę jaką kiedykolwiek miały”.
Pomimo długich godzin i trudnych zadań przeprowadzanych każdego dnia, mniej niż połowa matek powiedziała, że usłyszała podziękowania od swoich dzieci.
Kiedy uczestnicy zostali poproszeni o wybranie najbardziej podziwianej mamy celebrytki, została wybrana Karren Brady jako najbardziej przedsiębiorcza, Davina McCall jako najbardziej zabawna, Victoria Beckham – z najlepszą etyką pracy.
Pod względem modowym – Księżna Cambridge miała najbardziej podziwianą garderobę, a Nigella Lawson – została gwiazdą kuchni.

Ciekawe, jakie byłyby wyniki, gdyby takie badanie zostało przeprowadzone w Polsce?

Najtrudniejsza praca na świecie - film

Reklama

Zobacz także: 8 rad dla zapracowanych mam

Reklama
Reklama
Reklama