Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Antykoncepcja, minipigułki, pigułki jednoskładnikowe
Fotolia
Związki i seks

5 pytań o minipigułki antykoncepcyjne

Nie każda kobieta dobrze znosi standardowe pigułki antykoncepcyjne. Na szczęście mamy do wyboru aż 9 innych metod antykoncepcji, w tym – minipigułkę.

Działanie wszystkich hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych jest w przybliżeniu takie samo: pod ich wpływem jajniki nie produkują własnych hormonów płciowych.

Pigułki antykoncepcyjne dostarczają nieco więcej hormonów, niż produkuje organizm kobiety. W ten sposób oszukuje się przysadkę mózgową, która normalnie pobudza jajniki do pracy. Przysadka dostaje bowiem sygnał, że hormonów tych jest dostatecznie dużo, zatem nie trzeba stymulować ich wydzielania. Jajniki nie produkują więc własnych hormonów, nie dochodzi do owulacji.

1. Czym minipigułka różni się od innych tabletek antykoncepcyjnych?

Minipigułki to normalny hormonalny środek antykoncepcyjny, tyle że zamiast dwóch składników (progestagenu i estrogenu) ma jeden składnik - progestagen. I właściwie tylko tym różnią się one od złożonych preparatów hormonalnych.
Gestageny to syntetyczne hormony, które naśladują oddziaływanie naturalnego hormonu progesteronu na śluzówkę macicy. Oszukują one organizm kobiety - w pewnym sensie „udają”, że jest ona już w ciąży i w ten sposób wstrzymują owulację.

 

Przeczytaj: po co kobiecie owulacja?

 

 

2. Dla kogo minipigułka będzie najlepsza?

Minipigułki przygotowano specjalnie z myślą o kobietach, które z różnych powodów nie mogą zażywać preparatów zawierających estrogeny - np. karmiących piersią, mogą one stosować minipigułkę już trzy tygodnie po porodzie. Poleca się je również wszystkim kobietom, dla których do tej pory pigułka hormonalna była niedostępna ze względu na wiek (powyżej 35. roku życia), nadciśnienie, ryzyko wywołania choroby zakrzepowo-zatorowej. No i palaczkom, które generalnie powinny unikać preparatów hormonalnych.

 

 

3. Jakie są wady minipigułki?

Również minipigułka ma swoje wady. Z jednej strony ingerencja w naturalną gospodarkę hormonalną jest znacznie mniejsza niż w przypadku innych antykoncepcyjnych środków hormonalnych, a z drugiej strony problemem w „konstrukcji” minipigułki była zawsze ich niższa skuteczność, gdyż nie hamują one owulacji w każdym cyklu. Można dodatkowo zwiększyć ich działanie, dostosowując porę ich zażywania do pory, w której zazwyczaj uprawia się seks - oczywiście w pewnym przybliżeniu, w końcu nikt nie będzie się rzucał na partnerkę tylko dlatego, że ta cztery godziny wcześniej zażyła minipigułkę. Zazwyczaj „wpadki” w przypadku antykoncepcji hormonalnej są wynikiem zapomnienia o zażyciu pigułki, wzięcia jej nie o tej godzinie co należy, generalnie lekceważeniem zaleceń wypisanych w ulotce. No, ale kto czyta ulotki leków i instrukcje obsługi wideo? W każdym razie mniej więcej w cztery godziny po zażyciu minipigułki macica wytwarza najskuteczniejszą barierę śluzową dla plemników.

Inną wadą minipigułki jest to, że często zaburza ona miesiączkę, czasem wywołuje tzw. plamienia międzymiesiączkowe - zazwyczaj jednak znikają one po kilku miesiącach. Minipigułkę trzeba brać codziennie dokładnie o tej samej porze, zażywa się ją bez siedmiodniowej przerwy. Tak jak i inne hormonalne środki minipigułka jest dostępna tylko na receptę, przepisuje ją lekarz i to on zdecyduje, czy to najwłaściwsze dla ciebie zabezpieczenie.

 

 

4. Jak szybko wraca płodność po odstawieniu minipigułki?

Bardzo szybko. Kobieta może zajść w ciążę już w trakcie pierwszego cyklu, który nastąpi po odstawieniu pigułek.

 

Poznaj 4 pozycje, w których najłatwiej zajść w ciążę

 

5. Co może osłabić działanie minipigułki antykoncepcyjnej?

Minipigułka może być mniej skuteczna, gdy kobieta ma biegunkę lub wymiotuje krótko po połknięciu tabletki (do trzech godzin). Działanie minipigułki mogą tez osłabić antybiotyki, preparaty na bazie dziurawca i węgiel lekarski.

 

 

 

Poznaj wszystkie metody antykoncepcji dostępne w Polsce

 

 

 

 

 

 

Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]

jaką metodę antykoncepcji wybrać?
Fotolia
Związki i seks
Kobieta u ginekologa: jak zapobiegać ciąży?
Każda z nas szuka idealnej metody zapobiegania ciąży. Idealnej, czyli przede wszystkim skutecznej i dającej pewność, że nie zawiedzie. Zobacz, jakie metody antykoncepcyjne poleca lekarz ginekolog.

Antykoncepcja nie tylko nie może szkodzić zdrowiu, ale także powinna dawać kobiecie dodatkowe korzyści. Idealna antykoncepcja powinna nie dawać skutków ubocznych, być skuteczna i niekłopotliwa w stosowaniu. Zaskakujące? Niekoniecznie. Są przecież metody zapobiegania ciąży , które dodatkowo sprawiają, że młoda dziewczyna może na przykład pozbyć się szpecącego trądziku, a czterdziestolatka wyleczyć z anemii spowodowanej zbyt obfitymi miesiączkami. Naprawdę teraz każda z nas może znaleźć sposób, który właśnie dla niej spełni wszelkie wymagane kryteria. Oto jeden dzień pracy prof. Violetty Skrzypulec, ginekologa z ogromnym doświadczeniem. Przedstawiamy kobiety, które zgłosiły się do jej gabinetu z prośbą o wybranie najlepszej dla nich metody antykoncepcji. O tym, który sposób każdej z nich zaproponowała i dlaczego właśnie ten, przeczytaj sama. Ważne, że skuteczność tych metod jest w zasadzie taka sama i wynosi blisko 100 proc. Dla kogo pigułka antykoncepcyjna? Ewa, 30 lat: Ma jedno dziecko, nie wie jeszcze, czy chciałaby kiedyś urodzić następne. Teraz chce mieć pewne zabezpieczenie przed ciążą, bo niedawno wróciła do pracy po urlopie wychowawczym. Wybór lekarza : Najkorzystniejszą metodą zapobiegania ciąży w takich przypadkach jest doustna antykoncepcja hormonalna . Zabezpiecza skutecznie przed zajściem w ciążę, a jednocześnie daje możliwość szybkiego powrotu do płodności po odstawieniu tabletek (najczęściej już w następnym cyklu, choć niektórzy lekarze doradzają odczekanie kilku miesięcy). Pigułki tego typu zawierają dwa rodzaje hormonów: gestagen i estrogen, a ich działanie polega na zahamowaniu owulacji. Przyjmuje się je przez 21 dni, w czasie tygodniowej przerwy w ich stosowaniu pojawia się krwawienie (około 2–3 dni po przyjęciu ostatniej pigułki). Jest ono jednak najczęściej mniej obfite i krótsze, niż zwykła miesiączka. Wady tej...

kobieta, mężczyzna, sex, łóżko
Związki i seks
10 pytań o antykoncepcję: rozwiewamy wątpliwości
Bez względu na to, jaką metodę zapobiegania ciąży stosujemy, warto pytać w razie najmniejszych wątpliwości. W końcu chodzi o nasze zdrowie.

Coraz chętniej w Polsce stosujemy pigułki antykoncepcyjne . I słusznie, bo ich skuteczność oceniana jest najwyżej, a dobrze dobrane nie szkodzą w żaden sposób naszym organizmom. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące tej i innych metod antykoncepcji. Skuteczne metody naturalne? Chciałabym zapobiegać ciąży bez żadnej ingerencji w mój organizm. Czy można jakoś poprawić skuteczność „kalendarzyka małżeńskiego”? Jeśli kobieta ma regularne cykle, może stosować metody naturalne z dobrym skutkiem. Trzeba tylko nauczyć się dokładnie obserwować swój organizm, np. mierzyć codziennie rano temperaturę i umieć rozpoznać rodzaj śluzu szyjkowego (w okresie płodnym jest on przezroczysty, rozciągliwy i śliski). Nasza rada: Możesz dokładniej określić swoje dni płodne, używając np. testera Persona . To urządzenie, które na podstawie codziennej analizy próbki moczu (pobranej rano) ocenia, w jakim momencie cyklu się znajdujesz: dni płodne oznaczone są na czerwono, pozostałe na zielono. Samo urządzenie jest jednak dość drogie (kosztuje ok. 350 zł), trzeba też kupować paski testowe (ok. 100 zł na 2 miesiące). Przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych Jak często trzeba robić przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych, żeby oczyścić organizm? Nowoczesne pigułki antykoncepcyjne są bezpieczne w czasie długotrwałego stosowania. Nie ma konieczności robienia przerw. Nasza rada: Biorąc pigułkę, pilnuj terminów badań kontrolnych u ginekologa. Regularnie, co rok powinnaś robić USG piersi i jajników, cytologię, tzw. próby wątrobowe, morfologię i ocenę układu krzepnięcia krwi. Nadwaga a plastry antykoncepcyjne Czy to prawda, że kobiety z nadwagą nie mogą stosować plastrów antykoncepcyjnych? Plastry antykoncepcyjne nie są skuteczne, tylko jeśli nadwaga jest duża. Producent nie gwarantuje pełnej skuteczności plastrów...

kobieta, pigułki, antykoncepcja
Fotolia
Starania o dziecko
Płodność po odstawieniu antykoncepcji
Powrót do prawidłowych cykli miesiączkowych po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może trwać nawet kilka miesięcy. Przeczytaj, od czego to zależy.

Czas potrzebny do powrotu płodności po odstawieniu antykoncepcji uzależniony jest od wieku kobiety, jej wagi oraz od rodzaju hormonów dostarczanych do organizmu. Działanie antykoncepcji Antykoncepcja hormonalna polega na dostarczaniu do organizmu kobiety zazwyczaj dwuskładnikowych tabletek estrogenno-progestagenowych. Ilość hormonów w doustnych środkach jest znacznie wyższa niż w czasie naturalnej produkcji przez organizm kobiety. Hormony podawane w takiej formie blokują układ hormonalny na poziomie podwzgórze-przysadka. Hamują produkcję hormonów folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH), czyli naturalnych hormonów jajnikowych, w efekcie czego obserwujemy zmiany cykliczne w ustroju kobiety. Zmiany cykliczne dotyczą: Blokowania jajeczkowania - przyczyną jest brak wzrostu pęcherzyków Graafa oraz owulacji . Zmiany w śluzie kobiety - najczęściej występuje tylko czop śluzu. Zmiany w perystaltyce jelit. Zmiany w śluzówce macicy blokujące zagnieżdżanie. Antykoncepcja a miesiączka Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych następuje krwawienie. Jest ono traktowane przez kobietę jako zwykła miesiączka , ale nią nie jest. Na unormowanie cyklu trzeba poczekać. Czas oczekiwania zależy od wieku kobiety, rodzaju tabletek, okresu, w jakim kobieta dostarczała do organizmu tabletki oraz typu płodności przed rozpoczęciem zażywania antykoncepcji . Czas owulacji w swoim cyklu możesz określić w kalkulatorze dni płodnych . Co się dzieje po odstawieniu tabletek? Po odstawieniu doustnych tabletek antykoncepcyjnych: cykle miesiączkowe mogą być bardziej obfite i bolesne mogą różnić się pod względem długości – prowadź więc kalendarz miesiączki mogą być z owulacją lub możesz mieć cykl bezowulacyjny śluz może być bardziej obfity Sprawdź, jak rozpoznać cykl bezowulacyjny. Przypominamy, że zgodnie z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak