Trójkąt rodzinny
Mama, tata i dziecko – nic prostszego. Tylko że to nie sumuje się tak łatwo. Maluch sprawia, że łatwo się wam pogubić. Zwłaszcza na początku.
- Danuta Marcinkowska/"Twoje dziecko"
Dom, dzieci bawiące się w ogrodzie. Ona siedzi w fotelu, On przygotowuje aromatyczną kawę. Marzenia o spokojnym rodzinnym popołudniu pryskają jak bańka mydlana wraz z przyjściem na świat dziecka. Wrzuceni na głębokie wody rodzicielstwa dryfujecie każde w swoją stronę. Oto pomysły, dzięki którym uda wam się ominąć przeszkody i razem dopłynąć do przystani RODZINA.
Inne życie
Nierozłączni On i Ona nie dowierzają, że taka bezbronna istotka może przewartościować ich poukładany świat. Najpierw euforia, potem szok, bo dotąd kompetentni, teraz są przytłoczeni odpowiedzialnością i brakiem doświadczenia. Ich związek zamienia się w układ Ona-Ono, a miejsce młodego taty często jest... w pokoju obok.
Co możecie zrobić?
On: Daj swojej kobiecie czas, wspieraj ją, okazuj czułość. I pamiętaj: twoje miejsce jest w sypialni, nawet jeśli płacz malca nie daje ci zmrużyć oka.
Ona: Nie ma idealnych matek! Zadawaj pytania, czerp z doświadczenia innych, ale wyrabiaj sobie też własne zdanie.
Nowe role
Wczoraj kobieta i mężczyzna, dziś także mama i tata. Przez pierwsze tygodnie po narodzinach wspólnie dzielą obowiązki. Wkrótce wszystko wraca do „normy”. Jego w pracy napędza głównie odpowiedzialność za rodzinę. Nowe zlecenia, późne powroty. Ona, do tej pory kobieta aktywna, łączy trzy w jednym: bycie matką, żoną i... gospodynią. Nie tylko ogranicza swoją wolność, ale też sprawia, że tata oddala się od dziecka. Bo co może przy maluszku zrobić On, skoro wszystko wykonała już Ona?
Co możecie zrobić?
On: W sobotni poranek zaplanuj spacer z maleństwem. Dzięki temu Ona będzie miała chwilę tylko dla siebie.
Ona: Spraw, by On czuł się potrzebny przy dziecku. Niech wieczorne przygotowanie kaszki będzie jego zadaniem.
Czułe słówka
Po ciężkich negocjacjach w pracy On marzy o jednym: ciszy i spokoju w domu. Ona po dniu spędzonym w piaskownicy i próbach charakteru nie tylko malucha, pragnie w końcu schronić się w objęciach swojego mężczyzny. Bo nic tak nie podnosi na duchu jak miłe słowo, gest. Każdy tego pragnie, ale na oczekiwaniach często się kończy.
Co możecie zrobić?
On: Mimo zmęczenia wysil się choć na jeden komplement, który sprawi, że Jej dzień nie będzie do końca stracony.
Ona: Gdy twój mężczyzna po raz kolejny spóźnił się na kąpiel malucha, zamiast wymówek zrób dobrą minę do złej gry. Wyraź uznanie dla tego, co On robi dla was.
[CMS_PAGE_BREAK]
Pomocna dłoń
Czas to jeden z najbardziej pożądanych towarów młodych rodziców. Choć Ona do perfekcji opanuje tajniki bycia gospodynią, a On godzenie obowiązków domowych z pracą, i tak zabraknie im chwili dla siebie. Ważne jest korzystanie z pomocy innych ludzi i sprawdzonych metod.
Co możecie zrobić?
On: Zamiast udowadniać, że prawdziwy mężczyzna potrafi naprawić każdy kran, wynajmij sprawdzoną ekipę.
Ona: Jeśli gotowanie nie jest twoją mocną stroną, kup pyszne obiadki w słoiczkach dla dziecka. A dla was wypróbuj kilka prostych przepisów i tylko je modyfikuj.
Randka we dwoje
Chandra, rutyna, stres, zmęczenie. Gdy rozmowy sprowadzają się do relacji z minionego dnia, a czułość i pieszczoty są głównie dla maleństwa, to pora na randkę we dwoje. Kolacja przy świecach, romantyczny spacer o zachodzie słońca sprawią, że On i Ona znów będą blisko.
Co możecie zrobić?
On: Zarezerwuj stolik w ulubionej restauracji lub kup bilety na romantyczny film.
Ona: Ustal wcześniej z nianią lub dziadkami wieczorne wyjście, a sama odpręż się i bądź piękna tego wieczoru.
Spełnieni rodzice
Dzieci potrzebują rodziców... zadowolonych. Dlatego On i Ona nie mogą pozbywać się swoich pasji, marzeń, przyjaciół. Warto to pielęgnować. Niech właśnie Ono i radość z dzielenia z nim każdej chwili będą inspiracją dla waszych działań.
Co możecie zrobić?
On: Kup aparat fotograficzny i załóż kronikę rodzinną. Wspomnienia to kapitał!
Ona: Wybierz się w miejsce, gdzie spotykają się inne mamy, i nawiąż nowe przyjaźnie. Wspólne sprawy łączą.
ABC udanej komunikacji
Jak się dogadać, przetrwać kryzysowe chwile i im zapobiegać? Oto sposoby:
1. Rozmawiając, słuchaj aktywnie, zadawaj pytania.
2. Wspieraj żonę w trudnych chwilach, każdy miewa gorsze dni.
3. Odpuszczaj sobie i drugiej stronie, wasz związek jest ważniejszy niż błahe zdarzenie.
4. Doceń każdy wysiłek, nikt nie jest przecież doskonały.
5. Powstrzymuj się i unikaj negatywnych krytycznych uwag.
Konsultacja: Justyna Święcicka, psycholog dziecięcy, pracuje w warszawskiej poradni „Uniwersytet dla Rodziców”.