Marko kskids sowa
materiały prasowe
Rozwój

Rozwój fizyczny dziecka i zabawki, które go wspierają

Gdy dziecko przychodzi na świat, nie panuje jeszcze nad rękami ani resztą ciała, a jego ruchy są przypadkowe. Nie potrafi też w pełni korzystać z informacji, jakich dostarczają mu zmysły. Dzięki zabawie sytuacja jednak szybko się zmienia. Jakie zabawki najlepiej stymulują rozwój fizyczny maluszka?

Rozwój fizyczny obejmuje:
ZMYSŁY, a więc wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Ich rozwój jest ważny z wielu powodów, m.in. dlatego, że rozbudza ciekawość maluszka i zachęca go, by poznawał swoje otoczenie oraz znajdujące się w zasięgu jego rąk przedmioty. Małe dziecko poznaje świat zmysłami inaczej niż dorosły. Nie wystarcza mu rzut oka na jakiś przedmiot. Dotyka go, ściska, gniecie, próbuje włożyć do buzi, obwąchuje, a nawet oblizuje, dlatego tak ważne jest, by każda rzecz, która znajdzie się w jego zasięgu, była bezpieczna, nietoksyczna i pozbawiona niebezpiecznych (np. zbyt ostrych lub dających się połknąć) elementów.
MOTORYKĘ MAŁĄ, czyli precyzyjne ruchy, które umożliwiają chwycenie czegoś palcami, przebieranie paluszkami i stóp, oblizywanie języka wargami, ułożenie ust w dzióbek itd. Rozwój małej motoryki jest bardzo ważny, bo umożliwia m.in. manipulowanie przedmiotami oraz mówienie.
MOTORYKĘ DUŻĄ, a więc ruchy większych mięśni odpowiedzialnych za pracę ramion, nóg i całego ciała, umożliwiające unoszenie głowy, siadanie, raczkowanie, chodzenie, skakanie etc.

Jakie zabawki wspierają rozwój fizyczny?

Zabawki, które wspierają rozwój fizyczny, stymulują zarówno rozwój zmysłów (przede wszystkim wzrok, dotyk i słuch), jak i małą oraz dużą motorykę.
W jaki sposób pobudzają rozwój zmysłów? Stymulują wzrok wyrazistymi, miłymi dla oka kolorami i różnorodnymi kształtami, rozwijają zmysł dotyku dzięki ciekawym fakturom (jedne elementy są np. gładkie i twarde, inne miękkie i aksamitne etc.), wydają różne interesujące dźwięki (np. szeleszczą, grzechoczą, grają melodie, wydają odgłosy zwierząt), rozwijając tym samym słuch.
A jak zabawki wspierające rozwój fizyczny wpływają na rozwój małej motoryki? Zachęcają, by je chwytać, obracać je w dłoniach i manipulować nimi, upuszczać, podawać je z ręki do ręki.
Zabawki wspierające rozwój fizyczny rozwijają oczywiście także dużą motorykę: zachęcają dziecko do tego, by wyciągało w ich stronę rękę, uczyło się siadać (bo wtedy ma wolne obie ręce), samodzielnie się do nich zbliżało (najpierw pełzając, potem raczkując, wreszcie chodząc), schylało się po nie, rzucało, łapało.

Trójkąt Umiejętności

Rozwój fizyczny nie jest oczywiście jedynym obszarem, który warto rozwijać. Pozostałe, a więc rozwój poznawczy i rozwój społeczny, ściśle się z nim wiążą i są równie ważne.
By ułatwić rodzicom zrozumienie, jakie korzyści rozwojowe czerpie dziecko z zabawy, znany producent zabawek - firma K’s Kids - umieszcza na opakowaniach Trójkąt Umiejętności, który jest prostym przewodnikiem, pokazującym, jakie umiejętności zdobywa i rozwija maluszek, gdy się nimi bawi.

Marko zabawki K's Kids trójkąt umiejętności
materiały prasowe

Jakie zabawki podarować maluszkowi, by najlepiej pomagały mu w rozwoju? 
W dokonaniu wyboru pomoże ci Doradca Rozwoju Dziecka.  
To bardzo proste: wybierasz na stronie wiek dziecka, zaznaczasz, co już potrafi (np. „stara się naśladować różne dźwięki”, „uśmiecha się w odpowiedzi na uśmiech dorosłych”, „potrafi chwytać grzechotkę”) i natychmiast otrzymujesz analizę dotyczącą poziomu jego rozwoju wraz z sugestiami, jakie zabawki będą w jego przypadku najlepiej stymulować poszczególne obszary.

Zabawki, wspierające rozwój fizyczny to między innymi:

Domek Psa Patryka
Ten bajecznie kolorowy, pobudzający zmysł wzroku sorter ma kształt domku i składa się z elementów o różnych fakturach, co doskonale wpływa także na zmysł dotyku. W ścianach są duże otwory różnych kształtach, do których dziecko dopasowuje większe, miękkie klocki, a w dachu panel z kolejnymi otworkami, do których pasują klocki mniejsze i nieco twardsze – zabawa w sortowanie doskonali precyzyjne ruchy rąk.

Marko zabawki K's Kids domek
materiały prasowe
Pod miękką klapką z wizerunkiem Psa Patryka kryje się niespodzianka: bezpieczne lusterko.
Gdy maluch potrafi już chodzić, może bez trudu przenosić zabawkę z miejsca na miejsce (pracując przy okazji nad motoryką dużą), bo domek ma duży, wygodny uchwyt.

Klocki Połącz i słuchaj
Każdy z tych kolorowych, mięciutkich, łatwych do chwycenia klocków jest zabawką samą w sobie, jednak można je także łączyć. Gdy uda się dopasować części obrazka, dziecko słyszy odgłos zwierzęcia (kwakanie kaczki, miauczenie kota, beczenie owcy, szczekanie psa) lub pojazdu (dźwięki wydawane przez samochód straży pożarnej, helikopter, statek i pociąg), który na nim widzi.

Marko zabawki K's Kids klocki
materiały prasowe

Każdy element klocków jest zaprojektowany w taki sposób, by wspierać rozwój dziecka: miłe dla oka kolory stymulują wzrok, przyjemne faktury – dotyk, a dźwięki – słuch. Klocki zachęcają dziecko do tego, by je łączyć (bo tylko wtedy można usłyszeć dźwięk), ucząc je tym samym chwytania dwóch przedmiotów naraz i manipulowania nimi, a więc wspierając rozwój małej motoryki. Klocki rozwijają także motorykę dużą: z czasem maluch zaczyna się po nie schylać, rzucać nimi, nosić je ze sobą.

Przenośna mata Słoń
To przytulanka w kształcie słonia, książeczka przedstawiająca zwierzątka jadące pociągiem oraz łatwa do przenoszenia, całkiem spora (86 na 63 cm) rozkładana mata w jednym.

Marko zabawki K's Kids mata słoń
materiały prasowe

Grzechoczące nóżki, szeleszczące uszy i piszcząca trąba Słonia oraz miłe dla oka, bogate kolory, różnorodne materiały, strony, które można odwracać a także guzik-gryzak z pętelką, na którym można ćwiczyć zapinanie, pobudzają zmysły maluszka i rozwijają małą motorykę. Zabawkę wszędzie można zabrać ze sobą.
 
Zegar Sowa –  noc i dzień
Sowa z zegarem jest bajecznie kolorowa i zrobiono ją z materiałów o różnych fakturach. Jest bardzo miękka – w sam raz do przytulania.

Zegar sowa marko kskids
materiały prasowe

Bawiąc się nią, dziecko może słuchać dźwięku Tik Tak i muzyki (zabawka gra 3 melodie), ciągnąć za gryzaki (i oczywiście je gryźć) oraz przesuwać paluszkami wskazówki. Dzięki temu rozwija zmysły i precyzyjne ruchy rąk. Z czasem dzięki niej nauczy się także odczytywania czasu. 

Artykuł powstał z udziałem Marko
 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA