Marko kskids sowa
fot. materiały prasowe

Rozwój fizyczny dziecka i zabawki, które go wspierają

Gdy dziecko przychodzi na świat, nie panuje jeszcze nad rękami ani resztą ciała, a jego ruchy są przypadkowe. Nie potrafi też w pełni korzystać z informacji, jakich dostarczają mu zmysły. Dzięki zabawie sytuacja jednak szybko się zmienia. Jakie zabawki najlepiej stymulują rozwój fizyczny maluszka?
Marko kskids sowa
fot. materiały prasowe
Rozwój fizyczny obejmuje:
ZMYSŁY, a więc wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Ich rozwój jest ważny z wielu powodów, m.in. dlatego, że rozbudza ciekawość maluszka i zachęca go, by poznawał swoje otoczenie oraz znajdujące się w zasięgu jego rąk przedmioty. Małe dziecko poznaje świat zmysłami inaczej niż dorosły. Nie wystarcza mu rzut oka na jakiś przedmiot. Dotyka go, ściska, gniecie, próbuje włożyć do buzi, obwąchuje, a nawet oblizuje, dlatego tak ważne jest, by każda rzecz, która znajdzie się w jego zasięgu, była bezpieczna, nietoksyczna i pozbawiona niebezpiecznych (np. zbyt ostrych lub dających się połknąć) elementów.
MOTORYKĘ MAŁĄ, czyli precyzyjne ruchy, które umożliwiają chwycenie czegoś palcami, przebieranie paluszkami i stóp, oblizywanie języka wargami, ułożenie ust w dzióbek itd. Rozwój małej motoryki jest bardzo ważny, bo umożliwia m.in. manipulowanie przedmiotami oraz mówienie.
MOTORYKĘ DUŻĄ, a więc ruchy większych mięśni odpowiedzialnych za pracę ramion, nóg i całego ciała, umożliwiające unoszenie głowy, siadanie, raczkowanie, chodzenie, skakanie etc.

Jakie zabawki wspierają rozwój fizyczny?

Zabawki, które wspierają rozwój fizyczny, stymulują zarówno rozwój zmysłów (przede wszystkim wzrok, dotyk i słuch), jak i małą oraz dużą motorykę.
W jaki sposób pobudzają rozwój zmysłów? Stymulują wzrok wyrazistymi, miłymi dla oka kolorami i różnorodnymi kształtami, rozwijają zmysł dotyku dzięki ciekawym fakturom (jedne elementy są np. gładkie i twarde, inne miękkie i aksamitne etc.), wydają różne interesujące dźwięki (np. szeleszczą, grzechoczą, grają melodie, wydają odgłosy zwierząt), rozwijając tym samym słuch.
A jak zabawki wspierające rozwój fizyczny wpływają na rozwój małej motoryki? Zachęcają, by je chwytać, obracać je w dłoniach i manipulować nimi, upuszczać, podawać je z ręki do ręki.
Zabawki wspierające rozwój fizyczny rozwijają oczywiście także dużą motorykę: zachęcają dziecko do tego, by wyciągało w ich stronę rękę, uczyło się siadać (bo wtedy ma wolne obie ręce), samodzielnie się do nich zbliżało (najpierw pełzając, potem raczkując, wreszcie chodząc), schylało się po nie, rzucało, łapało.
Redakcja poleca: Superniania: Zabawa ma pobudzać kreatywność dziecka – obejrzyj film
Moja ulubiona zabawa z dzieciństwa? Bezkonkurencyjnie: zabawa w dom i w szkolę. Moje lalki dostawały bardzo dużo dwój, bo nic się nie uczyły! – opowiada Dorota Zawadzka.

Trójkąt Umiejętności

Rozwój fizyczny nie jest oczywiście jedynym obszarem, który warto rozwijać. Pozostałe, a więc rozwój poznawczy i rozwój społeczny, ściśle się z nim wiążą i są równie ważne.
By ułatwić rodzicom zrozumienie, jakie korzyści rozwojowe czerpie dziecko z zabawy, znany producent zabawek - firma K’s Kids - umieszcza na opakowaniach Trójkąt Umiejętności, który jest prostym przewodnikiem, pokazującym, jakie umiejętności zdobywa i rozwija maluszek, gdy się nimi bawi.


Jakie zabawki podarować maluszkowi, by najlepiej pomagały mu w rozwoju? 
W dokonaniu wyboru pomoże ci Doradca Rozwoju Dziecka.  
To bardzo proste: wybierasz na stronie wiek dziecka, zaznaczasz, co już potrafi (np. „stara się naśladować różne dźwięki”, „uśmiecha się w odpowiedzi na uśmiech dorosłych”, „potrafi chwytać grzechotkę”) i natychmiast otrzymujesz analizę dotyczącą poziomu jego rozwoju wraz z sugestiami, jakie zabawki będą w jego przypadku najlepiej stymulować poszczególne obszary.

Zabawki, wspierające rozwój fizyczny to między innymi:

Domek Psa Patryka
Ten bajecznie kolorowy, pobudzający zmysł wzroku sorter ma kształt domku i składa się z elementów o różnych fakturach, co doskonale wpływa także na zmysł dotyku. W ścianach są duże otwory różnych kształtach, do których dziecko dopasowuje większe, miękkie klocki, a w dachu panel z kolejnymi otworkami, do których pasują klocki mniejsze i nieco twardsze – zabawa w sortowanie doskonali precyzyjne ruchy rąk.

Pod miękką klapką z wizerunkiem Psa Patryka kryje się niespodzianka: bezpieczne lusterko.
Gdy maluch potrafi już chodzić, może bez trudu przenosić zabawkę z miejsca na miejsce (pracując przy okazji nad motoryką dużą), bo domek ma duży, wygodny uchwyt.

Klocki Połącz i słuchaj
Każdy z tych kolorowych, mięciutkich, łatwych do chwycenia klocków jest zabawką samą w sobie, jednak można je także łączyć. Gdy uda się dopasować części obrazka, dziecko słyszy odgłos zwierzęcia (kwakanie kaczki, miauczenie kota, beczenie owcy, szczekanie psa) lub pojazdu (dźwięki wydawane przez samochód straży pożarnej, helikopter, statek i pociąg), który na nim widzi.


Każdy element klocków jest zaprojektowany w taki sposób, by wspierać rozwój dziecka: miłe dla oka kolory stymulują wzrok, przyjemne faktury – dotyk, a dźwięki – słuch. Klocki zachęcają dziecko do tego, by je łączyć (bo tylko wtedy można usłyszeć dźwięk), ucząc je tym samym chwytania dwóch przedmiotów naraz i manipulowania nimi, a więc wspierając rozwój małej motoryki. Klocki rozwijają także motorykę dużą: z czasem maluch zaczyna się po nie schylać, rzucać nimi, nosić je ze sobą.

Przenośna mata Słoń
To przytulanka w kształcie słonia, książeczka przedstawiająca zwierzątka jadące pociągiem oraz łatwa do przenoszenia, całkiem spora (86 na 63 cm) rozkładana mata w jednym.


Grzechoczące nóżki, szeleszczące uszy i piszcząca trąba Słonia oraz miłe dla oka, bogate kolory, różnorodne materiały, strony, które można odwracać a także guzik-gryzak z pętelką, na którym można ćwiczyć zapinanie, pobudzają zmysły maluszka i rozwijają małą motorykę. Zabawkę wszędzie można zabrać ze sobą.
 
Zegar Sowa –  noc i dzień
Sowa z zegarem jest bajecznie kolorowa i zrobiono ją z materiałów o różnych fakturach. Jest bardzo miękka – w sam raz do przytulania.


Bawiąc się nią, dziecko może słuchać dźwięku Tik Tak i muzyki (zabawka gra 3 melodie), ciągnąć za gryzaki (i oczywiście je gryźć) oraz przesuwać paluszkami wskazówki. Dzięki temu rozwija zmysły i precyzyjne ruchy rąk. Z czasem dzięki niej nauczy się także odczytywania czasu. 

Artykuł powstał z udziałem Marko
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy