Skąd się biorą rude włosy u dziecka? Wyjaśnia prof. Ewa Bartnik, genetyk

Zdarza się, że rude dziecko przychodzi na świat w rodzinie, w której nikt nie ma takiego koloru włosów. Jak to możliwe? Zapytaliśmy o to genetyka, prof. Ewę Bartnik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Naturalnie rude włosy to rzadkość.  Może się nimi poszczycić zaledwie 1 - 2 procent ludzi na świecie. W jaki sposób dziedziczy je rude dziecko?

Dziecko zawdzięcza rude włosy obojgu rodzicom...

By urodziło się rudowłose dziecko, i mama, i tato muszą mu dostarczyć gen, który warunkuje rudy kolor włosów.

Jeden gen, np. przekazany tylko przez mamę albo tylko przez tatę, nie wystarczy. To dlatego, że – jak mówi prof. Ewa Bartnik, genetyk z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego  – gen rudych włosów jest cichy, delikatny i ustępliwy. Te, które odpowiadają a inne kolory włosów są silniejsze i zawsze z nim wygrywają.
 

Przeczytaj także: Sekrety dziedziczenia

... ale rodzice i dziadkowie rudego dziecka wcale nie muszą być rudzi

Choć gen warunkujący rudy kolor włosów musi być przekazany przez oboje rodziców, ani mama, ani ojciec  nie muszą być rudzi.
  W ich przypadku gen rudości mógł być uśpiony. Dziecko o płomiennej czuprynie może więc mieć mamę blondynkę i tatę bruneta (lub odwrotnie), jego krewni mogą być szatynami itd.

Tak właśnie jest w rodzinie pani profesor. Jedna z jej wnuczek odziedziczyła kolor włosów po prababci ze strony mamy (a więc rudość przeskoczyła dwa pokolenia) oraz po innym, być może odległym przodku ze strony taty (w jego rodzinie od przynajmniej dwóch pokoleń gen rudych włosów był zamaskowany przez geny warunkujące inny kolor włosów). Rodzice i siostra dziewczynki są ciemnymi blondynami, a brat ma włosy jasnoblond.

Dziadkowie rudego dziecka także mogą mieć inny kolor włosów.  Malec może zawdzięczać rudą czuprynkę np. prapradziadkowi ze strony mamy i – powiedzmy – bratu pradziadka ze strony taty.

Przeczytaj także: Do kogo będzie podobne twoje dziecko?

A po kim twoje dziecko odziedziczyło kolor włosów?

Ocena (7 ocen)

3.6
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Pielęgnacja niemowlaka

Zakupy dla niemowlaka