Światowy Dzień Orderu Uśmiechu
fot. mat. pras. RPD

21 września to Światowy Dzień Orderu Uśmiechu – to oznaczenie zostało wymyślone w Polsce!

Obchodzimy go 21 września. Jednocześnie w 2017 roku upływa też 50 lat, odkąd dzieci zaczęły wręczać ten order dorosłym, którzy są ich najlepszymi przyjaciółmi. Liczba uhonorowanych przekroczyła już 1000.
Aleksandra Sobieraj
Światowy Dzień Orderu Uśmiechu
fot. mat. pras. RPD

Światowy Dzień Orderu Uśmiechu to jedno z najpiękniejszych świąt dla dorosłych i dzieci. W tym roku z okazji Światowego Dnia Orderu Uśmiechu Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak napisał specjalny list, w którym wspomina, że w sierpniu 2017 r. miał zaszczyt wręczyć to odznaczenie Papieżowi Franciszkowi. Ceremonia wręczenia odznaczenia papieżowi Franciszkowi rozpoczęła również obchody 50-lecia Orderu Uśmiechu. 

Co to jest Order Uśmiechu?

Order Uśmiechu to międzynarodowe odznaczenie nadawane za działania przynoszące dzieciom radość. Przyznawany jest 2 razy w roku. Kawalerem Orderu Uśmiechu może zostać dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom radość, często ratuje ich życie. 

Projekt Orderu Uśmiechu stworzyła dziewięciolatka z Głuchołaz, Ewa Chrobak. Od talerzyka i szklanki odrysowała słońce, do którego ręcznie dorysowała promienie. Następnie do znanej nam dziś formy dopracował go Szymon Kobyliński, znany polski grafik. Znak i nazwa „Order Uśmiechu” są zastrzeżone, a wyłączne prawa autorskie posiada Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu. Podczas ceremonii pasowania na Kawalera Orderu Uśmiechu kandydat musi z uśmiechem wypić puchar soku z cytryny, pasowany jest różą.

Redakcja poleca: Premiera książki Doroty Zawadzkiej "Dziecko swoje prawa ma" – film
Nowa książka Doroty Zawadzkiej wylicza podstawowe prawa dziecka i ukazuje, jak działają w praktyce. To lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców. Zobacz film z premiery książki!

Kto wymyślił to słoneczne odznaczenie?

Nie byłoby Orderu Uśmiechu bez Wandy Chotomskiej – pisze w swoim liście Marek Michalak. To ona jako autorka książek dla dzieci, ale przede wszystkim znanych już pół wieku temu przygód Jacka i Agatki spotkała się z chorymi dziećmi w szpitalu w Konstancinie pod Warszawą, gdzie usłyszała od jednego chłopców, że Jacuś powinien dostać jakiś medal za przynoszenie dzieciom radości. Zapoczątkowało to serię wydarzeń, które doprowadziły do stworzenia jedynego na świecie orderu przyznawanego wyłącznie przez dzieci. W 1979 roku Sekretarz Generalny ONZ nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową

Jak zgłosić kandydata do Orderu Uśmiechu?

Mogą to zrobić tylko dzieci! Order Uśmiechu to jedyne i niepowtarzalne na świecie odznaczenie przyznawane tylko na wniosek dzieci ich dorosłym przyjaciołom. Każde dziecko (osoba która nie ukończyła 18. roku życia) może być wnioskodawcą. Należy tylko znaleźć wyjątkowego dla dzieci kandydata, sporządzić swoje zgłoszenie (więcej na stronie Orderu Uśmiechu) i wysłać pod adresem:
Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu
ul. Konopnickiej 6
00-491 Warszawa

Najsłynniejsi Kawalerowie Orderu Uśmiechu

Wśród ponad 1000 Kawalerów Orderu Uśmiechu są m.in.:

 • Papież Franciszek
 • Papież Jan Paweł II
 • Dalajlama, zwierzchnik Kościoła Buddyjskiego w Tybecie
 • Matka Teresa z Kalkuty
 • Tove Janson, pisarka, autorka książek o Muminkach
 • Astrid Lindgren, pisarka, autorka powieści o Pippi Langstrumpf
 • Jolanta Kwaśniewska, prezydentowa RP
 • Ewa Szelburg-Zarembina, pisarka 
 • Majka Jeżowska, piosenkarka
 • Marek  Kotański, twórca Monaru i Markotu
 • Steven Spielberg, reżyser
 • Joanne Rowling, pisarka, autorka „Harry’ego Pottera”
 • Irena Sendlerowa, która uratowała podczas wojny 2500 żydowskich dzieci.

W tym gronie jest też wiele innych osób, nie aż tak znanych, ale na pewno są to ludzie wielkiego serca.

List Marka Michalaka z okazji Światowego Dnia Orderu Uśmiechu możesz w całości przeczytać na stronie Rzecznika Praw Dziecka.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy