Badania krwi

CRP w ciąży: po co wykonuje się to badanie, jakie są normy i co oznacza podwyższone CRP w ciąży
badania w ciąży
badania krwi

CRP w ciąży: po co wykonuje się to badanie, jakie są normy i co oznacza podwyższone CRP w ciąży

CRP w ciąży to badanie, które pozwala stwierdzić, czy w organizmie ciężarnej rozwija się stan zapalny. Na podstawie wyniku badania lekarz prowadzący ciążę może zlecić dodatkową diagnostykę. Sprawdź, jaka jest norma CRP w ciąży i czy podwyższone CRP jest groźne.
Luiza Słuszniak
czy przed badaniem krwi można pić wodę
badania krwi

Czy przed badaniem krwi można pić wodę?

Wiele osób zastanawia się, czy przed badaniem krwi można pić wodę, skoro przed wizytą w laboratorium bardzo często trzeba być na czczo. Okazuje się, że przed można (z wyjątkiem jednego badania!), ale nie każdy rodzaj wody jest odpowiedni do picia w takiej sytuacji.
Ewa Janczak-Cwil
Mała Ania zbadała synka
badania krwi

Mała Ania zbadała synka i wpadła w panikę. Co z małym Natanem?

Mała Ania, nauczona przykładem Magdaleny Stępień, postanowiła przezornie zbadać swojego synka. Wyniki badań mocno ją zaskoczyły – nie tego się spodziewała!
Magdalena Drab
pct podwyższone u dziecka
badania krwi

PCT podwyższone u dziecka – co oznacza? Wskazania do badania PCT

Badanie PCT wykonuje się z krwi. Może być częścią ogólniejszego badania krwi, zwanego morfologią krwi. Podwyższone PCT u dziecka oznacza, że toczy się infekcja, choć jej objawy mogą nie być jeszcze widoczne. Na podstawie wyniku można nawet określić, czy doszło do infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej.
Ewa Janczak-Cwil
podwyższone limocyty w ciąży
badania krwi

Podwyższone limfocyty w ciąży – przyczyny, jak obniżyć poziom limfocytów

Podwyższony poziom limfocytów w ciąży świadczy o aktywacji układu odpornościowego. Zbyt duża liczba limfocytów we krwi może sugerować, że organizm podjął walkę. Ważne staje się ustalenie, jaka jest przyczyna przekroczenia normy.
Ewa Janczak-Cwil
obniżone limfocyty w ciąży
badania krwi

Obniżone limfocyty w ciąży – przyczyny, leczenie, normy

Obniżony poziom limfocytów w ciąży nie musi świadczyć o tym, że w ciele kobiety dzieje się coś niedobrego. Niższy poziom limfocytów we krwi jest charakterystyczny dla I i II trymestru ciąży. Wyniki morfologii krwi zawsze powinien konsultować lekarz, który właściwie zinterpretuje uzyskane dane.
Ewa Janczak-Cwil
ALAT ASPAT
badania krwi

ALAT i ASPAT: normy i interpretacja wyników dla dzieci, mężczyzn i kobiet (także w ciąży!)

Badania ALAT i ASPAT pozwalają ocenić poziom enzymów wątrobowych. Wykonuje się je, aby ocenić stan wątroby oraz to, czy pracuje prawidłowo, a także aby stwierdzić cholestazę ciężarnych. Poziom enzymów oznacza się w próbce krwi pobranej od pacjenta.
Ewa Janczak-Cwil
grupa krwi dziecka
badania krwi

Grupa krwi dziecka: od czego zależy

Grupa krwi dziecka zależy od grup krwi, jakie mają jego rodzice. Dziecko może mieć grupę krwi zupełnie inną niż jego rodzice, gdyż to zależy od tego, jaką kombinację genów od nich otrzyma.
Ewa Janczak-Cwil
grupy krwi
badania krwi

Grupy krwi i ich dziedziczenie

Grupy krwi zależą od obecności pewnych białek, zwanych antygenami, na powierzchni czerwonych krwinek. Wyróżnia się cztery grupy krwi. W oznaczeniu grupy krwi ważny jest też tzw. czynnik Rh.
Ewa Janczak-Cwil
RDW w morfologii krwi
anemia
niedokrwistość
badania krwi

RDW - kiedy jest w normie, a kiedy podwyższone i co oznacza wynik?

Jednym z elementów mierzonych w trakcie morfologii krwi jest właśnie RDW. Dlaczego tak ważne jest, by znać poziom tego wskaźnika?
Milena Oszczepalińska
Palenie w w ciąży zostawia ślad w krwi dziecka na kilka lat
badania krwi
badania naukowe
palenie papierosów w ciąży

Paliłaś w ciąży? Ślad zostaje w krwi dziecka nawet przez kilka lat!

Najnowsze badania naukowe wykazują, że na podstawie badań krwi u pięciolatka można jednoznacznie stwierdzić, czy matka paliła papierosy w ciąży. To może być klucz do diagnozy różnych schorzeń!
Milena Oszczepalińska
Hipercholesterolemia u dzieci
badania kontrolne
badania krwi
choroby genetyczne

Zdrowo je, a ma wysoki cholesterol? To może być hipercholesterolemia

Hipercholesterolemia to uwarunkowany genetycznie podwyższony poziom cholesterolu. Wydaje się, że tylko dorośli cierpią z tego powodu, a to nieprawda. Hipercholesterolemia może dotykać także dzieci!
Milena Oszczepalińska
Hipercholesterolemia rodzinna
badania krwi
choroby genetyczne

Czym jest hipercholesterolemia rodzinna i jakie są skutki tej choroby?

Jeśli twoi dziadkowie lub rodzice cierpieli z powodu wysokiego poziomu cholesterolu, ty również możesz mieć do tego predyspozycje i cierpieć na hipercholesterolemię. Dlaczego szybka diagnoza jest tak ważna? Sprawdź!
Milena Oszczepalińska
Dziecko u lekarza
badania kontrolne
badania krwi
miażdżyca

Prof. Gruchała: Sprawdź u dziecka cholesterol! [WYWIAD]

Dziecko może mieć 3 razy za wysoki poziom cholesterolu, chociaż jest szczupłe. Grozi to miażdżycą i zawałem serca przed czterdziestką. Dlaczego już 5-latkom trzeba sprawdzić cholesterol, co to są cholesterolata - wyjaśnia prof. Gruchała, kardiolog.
Katarzyna Pinkosz
przeglad zdrowia
mama
zdrowie kobiety
badania krwi

Zrób przegląd! To ważne dla twojego zdrowia

Nawet jeśli czujesz się zdrowo, nie zapominaj o regularnych wizytach u lekarza. Kobiety wymagają troskliwej opieki lekarskiej. Jednak same muszą pamiętać o tym, jak ważna jest profilaktyka.
Joanna Kieniewicz-Górska