Badanie moczu

Leukocyty w moczu u dziecka
badanie moczu

Leukocyty w moczu u dziecka – normy, interpretacja wyniku badania

Leukocyty w moczu u dziecka zawsze budzą niepokój rodziców. Jednak nie w każdej sytuacji podwyższony poziom leukocytów oznacza zakażenie układu moczowego, np. zapalenie pęcherza czy nerek. Leukocyturia może również towarzyszyć odwodnieniu lub wyczerpaniu fizycznemu dziecka.
Milena Oszczepalińska
Erytrocyty w moczu w ciąży
badanie moczu

Erytrocyty w moczu w ciąży – co oznaczają, normy, leczenie

Erytrocyty mogą pojawiać się w moczu ciężarnej w znikomej liczbie. Gdy norma zostanie przekroczona, konieczna jest konsultacja z lekarzem, gdyż obecność erytrocytów w moczu w ciąży może być objawem wskazującym np. na nieprawidłowości w działaniu układu moczowego. Sprawdź, jakie są normy oraz przyczyny występowania krwinek czerwonych w moczu ciężarnej.
Ewa Janczak-Cwil
erytrocyty w moczu dziecka
zdrowie dziecka
badanie moczu

Erytrocyty w moczu u dziecka – normy, postępowanie

Erytrocyty nie powinny występować w moczu dziecka lub jedynie mogą być obecne w śladowej ilości. Wykrycie erytrocytów w moczu może świadczyć o procesie chorobowym, np. o zakażeniu dróg moczowych lub zapaleniu wyrostka robaczkowego. Nie wolno bagatelizować tego objawu. Jeśli wynik badania moczu wskazuje na obecność erytrocytów, należy pilnie skonsultować go z pediatrą.
Ewa Janczak-Cwil
Fosforany bezpostaciowe w moczu w ciąży
badanie moczu

Fosforany bezpostaciowe w moczu w ciąży – co oznaczają, jak je leczyć?

Fosforany bezpostaciowe w moczu ciężarnej nie powinny być powodem do niepokoju, jeśli nie występują inne wskaźniki sugerujące, że w organizmie dzieje się coś nietypowego. Same fosforany bezpostaciowe są naturalnym składnikiem moczu zasadowego lub o odczynie obojętnym.
Ewa Janczak-Cwil
bakterie w moczu w ciąży
badanie moczu

Bakterie w moczu w ciąży – objawy, przyczyny, leczenie ZUM

Bakterie w moczu w ciąży to sygnał, że doszło do zakażenia układu moczowego. Bakterie wnikają do cewki moczowej, a stamtąd do pęcherza, gdzie mogą się namnażać i powodować dotkliwe dolegliwości. Zwalczanie bakterii w moczu polega na podaniu ciężarnej antybiotyku.
Ewa Janczak-Cwil
Badania moczu w ciąży
badania w ciąży
badanie moczu

Badania moczu w ciąży: jak się przygotować i jak odczytywać wyniki?

Badanie moczu w ciąży będziesz wykonywać dość często. Choć cała procedura jest prosta, na pewno chcesz wiedzieć, jak przygotować się do badania i jak samodzielnie interpretować wyniki. Wyjaśniamy, czym różni się badanie ogólne moczu w ciąży od badania z posiewem.
Monika Karbarczyk
krew w moczu u dziecka
badanie moczu

Krew w moczu u dziecka. Jakie są przyczyny i kiedy iść do lekarza?

Krew w moczu u dziecka może być spowodowana poważnymi zmianami chorobowymi, jak i drobną infekcją. Czerwony kolor moczu może powodować też przyjmowana żywność. W zależności od ilości krwi w moczu u dziecka, wyróżnia się krwiomocz i krwinkomocz.
Katarzyna Gałązkiewicz
ketony w moczu u dziecka
badanie moczu
cukrzyca typu 1

Ketony w moczu dziecka nie muszą być objawem choroby

Ketony w moczu dziecka mogą pojawiają się wtedy, gdy jego organizm czerpie energię z tłuszczu, a nie z glukozy (cukru). Stan taki występuje np. po dłuższej przerwie w jedzeniu, ale także wtedy, gdy w organizmie dziecka toczą się procesy chorobowe.
Ewa Janczak-Cwil
bakterie w moczu u dziecka
badanie moczu

Bakterie w moczu u dziecka – normy i przyczyny nieprawidłowości

Bakterie w moczu u dziecka stwierdza się najczęściej w przypadku zakażenia układu moczowego, na które choruje na różnych etapach życia 5 proc. dziewczynek i 2 proc. chłopców. Zakażenie układu moczowego to jedna z najczęstszych infekcji dziecięcych (tuż za wszelkiego rodzaju przeziębieniami) i jednocześnie jedna z tych groźniejszych.
Sylwia Niemczyk
białko w moczu u dziecka
zdrowie dziecka
badanie moczu
gorączka u niemowlaka

Białko w moczu u dziecka – co oznacza, normy, przyczyny białkomoczu

Białko w moczu u dziecka może występować fizjologicznie jedynie w małej ilości, zwykle niewykrywanej w badaniu. Przekroczenie norm, zwane także białkomoczem, może wynikać między innymi z problemów z nerkami. Pediatra z wieloletnim doświadczeniem, dr Andrzej Malinowski, wyjaśnia, czy białko w moczu u dziecka zawsze oznacza chorobę.
Ewa Janczak-Cwil
badanie moczu u dziecka
badanie moczu
zapalenie pęcherza

Badanie moczu u dziecka – normy i interpretacja wyników, pobieranie moczu dziecka do badania

Badanie moczu u dziecka pozwala ocenić ogólny stan zdrowia lub zdiagnozować infekcję układu moczowego i choroby nerek. Jednak żeby wyniki badania moczu dziecka były wiarygodne, ważne jest odpowiednie pobranie próbki moczu. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy i wyniki badania moczu u dziecka oraz jak pobrać mocz dziecka i niemowlaka do pojemnika.
Ewa Janczak-Cwil
Rakotwórczy czarny węgiel w moczu dzieci z Rybnika
badanie moczu

Rakotwórczy czarny węgiel w moczu dzieci z Rybnika. Zatrważające wyniki badań

„Dzieci z Rybnika są średnio ponad 425 proc. bardziej narażone na działanie substancji rakotwórczych z zanieczyszczonego powietrza niż ich rówieśnicy ze Strasburga” – powiedział epidemiolog Tim Nawrot, który przebadał próbki moczu polskich i francuskich dzieci.
Milena Oszczepalińska
policja
badanie moczu
policja

16-miesięczne dziecko w szpitalu po połknięciu amfetaminy. Skąd ją miało?!

Śledztwo wyjaśni, czy rodzice narazili córkę na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Szczecinecka policja wszczęła je w sprawie poniedziałkowego incydentu. 16-miesięczne dziecko połknęło amfetaminę.
Karolina Stępniewska
badanie krwi, morfologia krwi, krew
toksoplazmoza
starania o dziecko
przygotowanie do ciąży

12 badań, które musisz zrobić przed ciążą

Starania o dziecko to także seria badań, które powinnaś zrobić, by dobrze i odpowiedzialnie przygotować się do ciąży. Oto twój plan działania.
Joanna Karwat
zdrowie dziecka
badanie moczu
badanie krwi

Morfologia, mocz, USG – kiedy je wykonać u dziecka

Kiedy trzeba dziecku zbadać krew i mocz? Kiedy konieczne jest wykonanie USG i RTG? Sprawdź, jakie badania musisz wykonać u dziecka.
Katarzyna Pinkosz
przewijanie niemowlęcia
pielucha
badanie moczu
przewijanie dziecka

Sekrety pieluszki, czyli o czym świadczy mocz i kupka niemowlaka

Zawartość pieluszki może wiele powiedzieć o zdrowiu i samopoczuciu dziecka. Razem z pediatrą z IMID wyjaśniamy, kiedy kolor i zapach moczu niemowlaka lub konsystencja kupki powinny zaniepokoić rodziców.
Małgorzata Wódz