Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Tima Nawrota, epidemiologa z Uniwersytetu Uhasselt w Belgii, polskie dzieci mieszkające w Rybniku mają o 425 proc. wyższe stężenie czarnego węgla w moczu niż ich rówieśnicy z Francji. Wyniki badań naukowca ujawniono na konferencji „Smog – Szok” zorganizowanej przez Rybnicką Radę Kobiet. Wydarzenie to odbyło się w sobotę, 10 października, w Rybniku.

Reklama

Rakotwórcza substancja w moczu rybnickich dzieci

Martin Boudot, francuski badacz, pojawił się w lutym w Rybniku, aby zanalizować próbki moczu pobrane od 26 dzieci oraz sprawdzić poziom zanieczyszczenia dioksynami kurzych jaj. Te same badania przeprowadził na dzieciach mieszkających w Strasburgu we Francji. Następnie badaniem próbek zajął się epidemiolog Tim Nawrot.

Wyniki, jakie uzyskano, okazały się zatrważające. W moczu dzieci z Rybnika wykryto aż od 3 do 9-krotnie wyższy poziom czarnego węgla niż u dzieci ze Strasburga. Średnio stężenie tej rakotwórczej substancji powstającej przy spalaniu paliw kopalnych u rybnickich dzieci było o 425 proc. wyższe.

Epidemiolog tak skomentował wyniki swoich badań słowami: „Wyniki dowodzą, że dzieci z Rybnika są średnio ponad 425 proc. bardziej narażone na działanie substancji rakotwórczych z zanieczyszczonego powietrza niż ich rówieśnicy ze Strasburga. Ale w próbkach pobranych od niektórych małych rybniczan czarnego węgla było więcej nawet o 900 proc. niż u młodych Francuzów! Nigdy dotąd nie widziałem tak wysokiego stężenia w podobnych próbkach”.

Projekt Rybnickiej Rady Kobiet w sprawie wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci

Rybnicka Rada Kobiet od roku współpracuje z francuskimi dokumentalistami, belgijskimi epidemiologami i lokalnymi działaczami w ramach projektu poświęconego smogowi i jego wpływie na zdrowie dzieci.

Zobacz także

„Tim Nawrot, jako jeden z pierwszych naukowców, zajął się analizowaniem zawartości czarnego węgla w moczu. Jest to rakotwórczy składnik zanieczyszczonego powietrza, który odkłada się w naszych organizmach. Dzięki stworzonej przez niego technologii po raz pierwszy w historii możemy precyzyjnie określić, jak bardzo nasze dzieci narażone są na zanieczyszczenie powietrza (zwłaszcza na smog) i jak wpływa ono na ich zdrowie. Możemy też porównać sytuację w Rybniku z sytuacją mającą miejsce w innych krajach. Wiemy już, że wyniki badań są zatrważające” – stwierdziła jedna z przedstawicielek Rybnickiej Rady Kobiet.

Dzieci, które przez długi czas narażone są na działanie rakotwórczego czarnego węgla, który bardzo łatwo przedostaje się do krwi, wątroby i moczu, mogą mieć bardzo poważne problemy zdrowotne. Substancja ta uszkadza pracę niemal wszystkich organów.

Martin Boudot, który uczestniczył w konferencji „Smog – Szok”, przyznał, że ma nadzieję, że przeprowadzone badania staną się impulsem do bardziej efektywnej walki ze smogiem, choć jego zdaniem lobby węglowe wciąż jest bardzo silne.

Źródło: dziennikzachodni.pl, wyborcza.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama