przeniesienie dziecka do innej szkoły
Adobe Stock
Edukacja

Przeniesienie dziecka do innej szkoły: uzasadnienie, potrzebne dokumenty + wzór pisma

Przeniesienie dziecka do innej szkoły wymaga złożenia odpowiedniego pisma u dyrektora placówki. Podpowiadamy, jak napisać podanie o przeniesienie, a także jakie dokumenty należy przygotować.

Niekiedy sytuacja życiowa zmusza rodziców do przeniesienia dziecka do innej szkoły. Czasami działa to także w drugą stronę – nauczyciele wychodzą z inicjatywą, by uczeń zmienił placówkę, np. ze względu na złe zachowanie. Należy jednak pamiętać o tym, że taka decyzja nie powinna być podejmowana pochopnie.  Decyzję o przeniesieniu dziecka do innej szkoły warto skonsultować z pedagogiem szkolnym. Być może podpowie on mniej radykalne rozwiązanie.

Wielu rodziców zastanawia się także, kiedy można przenieść dziecko do innej szkoły. Nie ma w tej kwestii ograniczeń – dziecko może mieć zmienioną szkołę, do której uczęszcza, zarówno w czasie trwania roku szkolnego, jak i po jego zakończeniu. Poniżej dokładnie tłumaczymy, jak przenieść dziecko do innej szkoły. 

Spis treści

  1. Uzasadnienie przeniesienia dziecka do innej szkoły
  2. Pismo o przeniesienie dziecka do innej szkoły
  3. Przeniesienie dziecka do innej szkoły – dokumenty
  4. Ile trwa przeniesienie dziecka do innej szkoły?
  5. Czy dyrektor może odmówić przeniesienia dziecka do innej szkoły?

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Uzasadnienie przeniesienia dziecka do innej szkoły

Przeniesienie dziecka do innej szkoły, choć wydaje się ostatecznością, w niektórych sytuacjach jest najlepszym wyjściem z sytuacji. Taka decyzja może być spowodowana wieloma czynnikami: przeprowadzką, niezadowoleniem z poziomu nauczania, konfliktami klasowymi.

Pozostałe powody przeniesienie dziecka do innej szkoły: 

  • brak porozumienia z rówieśnikami,
  • zmiana profilu nauczania,
  • zbyt niski lub zbyt wysoki poziom nauczania,
  • konflikty z nauczycielami,
  • prześladowanie dziecka przez rówieśników,
  • indywidualne kwestie.

O przeniesienie dziecka do innej szkoły mogą ubiegać się jego opiekunowie prawni, ale także nauczyciele. W tym drugim przypadku dzieje się tak, gdy uczeń ma negatywny wpływ na pozostałą część grupy lub bardzo źle się zachowuje.

Pismo o przeniesienie dziecka do innej szkoły

Pismo o przeniesienie dziecka do innej szkoły powinno zawierać:

  • miejscowość i datę,
  • dane prawnego opiekuna,
  • adresata dokumentu (dyrektora placówki),
  • imię i nazwisko ucznia, jego rok urodzenia,
  • profil i numer klasy, do której uczęszcza uczeń,
  • placówkę, do której uczeń ma zostać przeniesiony,
  • uzasadnienie prośby o przeniesienie dziecka do innej szkoły,
  • podpis opiekuna prawnego.

Możesz skorzystać z naszego gotowego wzoru podania o przeniesienie dziecka do innej szkoły. Kliknij w miniaturę obrazka, żeby go wydrukować lub zapisać w oryginalnym rozmiarze.


podanie o przeniesienie dziecka do innej szkoły


Opiekunowie prawni ucznia muszą złożyć podanie w sekretariacie szkoły. Jeżeli uczeń ma skończone 18 lat – podanie może napisać i złożyć osobiście.

Przeniesienie dziecka do innej szkoły – dokumenty

Po złożeniu podania o przeniesienie dziecka do innej szkoły należy pobrać z sekretariatu druk przeniesienia i go wypełnić. Do druku należy dołączyć:

  • kartę zdrowia dziecka,
  • kartę szczepień dziecka,
  • dowód wpłat na ubezpieczenie dziecka,
  • arkusz ocen (jeśli przeniesienie dziecka do innej szkoły odbywa się w czasie trwania roku szkolnego).

Całość dokumentów rodzic lub opiekun prawny dziecka musi zanieść do nowej placówki. Czasami zdarza się jednak, że szkoły same przesyłają między sobą te dokumenty.

Ile trwa przeniesienie dziecka do innej szkoły?

Jeżeli rozmowa rodziców ucznia z dyrektorem docelowej placówki zakończy się pozytywną opinią ze strony dyrekcji – rodzicom pozostaje jedynie dopełnienie formalności. Cała procedura może potrwać 1-2 dni. W dużej mierze czas ten zależy od tego, jak szybko rodzice złożą odpowiednie dokumenty do nowej szkoły. 

Czy dyrektor może odmówić przeniesienia dziecka do innej szkoły?

Dyrektor placówki, do której rodzice chcą przenieść dziecko, może odmówić przyjęcia ucznia z kilku następujących powodów:

  • w danym oddziale nie ma już wolnych miejsc,
  • są znaczące różnice między programem realizowanym w aktualnej szkole dziecka, a placówce, do której chcą przenieść ucznia rodzice,
  • uczeń nie uzyskał wystarczającej liczby punktów podczas czerwcowej rekrutacji do wybranego oddziału,
  • rodzice nie dostarczyli wszystkich wymaganych dokumentów.

Zobacz także: 

wyprawka do drugiej klasy podstawowej
Adobe Stock
Zakupy
Wyprawka do drugiej klasy szkoły podstawowej: lista potrzebnych rzeczy
Wyprawka do drugiej klasy tylko trochę różni się od wyprawki, którą kompletowaliście rok wcześniej. Dziecko już w miarę sprawnie pisze, nie będzie więc potrzebować zeszytów w trzy linie. Zacznie się za to intensywnie uczyć się ortografii i gry na flecie, a to wymaga zakupu dodatkowych akcesoriów. Co z podręcznikami w wyprawce do drugiej klasy?

Wyprawka do drugiej klasy szkoły podstawowej to poważne zadanie i dość spory wydatek dla rodziców. Potrzebny będzie komplet zeszytów, wyprawka plastyczna, strój sportowy i kapcie. Warto skorzystać z gotowej listy, by wyprawka dla drugoklasisty była kompletna. Spis treści :  Wyprawka do drugiej klasy Co jest potrzebne dla drugoklasisty? Jakie zeszyty do drugiej klasy? Przybory do pisania dla drugoklasisty Wyprawka plastyczna dla drugoklasisty Plecak do drugiej klasy Kapcie dla drugoklasisty Strój gimnastyczny dla drugoklasisty Co jeszcze kupić do wyprawki dla drugoklasisty? Wyprawka do drugiej klasy Przygotowania wyprawki dla drugoklasisty zacznij od przejrzenia rzeczy z poprzedniego roku – część z nich nadal będzie potrzebna, nie warto więc wydawać pieniędzy na nowości. A oszczędność się opłaci! Oprócz podstawowych przyborów szkolnych, ubrań i butów rodzice muszą bowiem kupić także podręczniki dla drugoklasisty do przedmiotów dodatkowych (np. drugiego języka obcego). Państwo płaci jedynie za podręczniki do przedmiotów obowiązkowych z zakresu kształcenia ogólnego. Co jest potrzebne dla drugoklasisty? W wyprawce do drugiej klasy nie będzie zbyt wiele nowości – większość przyborów szkolnych już znacie, bo kupowaliście je w ramach wyprawki do pierwszej klasy . W niektóre akcesoria warto jednak zainwestować i kupić nowe komplety. Jakie zeszyty do drugiej klasy? Dziecko nadal potrzebuje zeszyty w trzy linie, które sprawdzały się do nauki pisania w pierwszej klasie. Jakie zeszyty do drugiej klasy należy kupić? Oto lista: zeszyty w trzy linie do języka polskiego; zeszyty w kratkę do pozostałych przedmiotów + brudnopis; zeszyt w pięciolinię do muzyki. Przybory do pisania dla...

Lepszy plecak na plecach czy tornister na kółkach? Przedstawiamy najlepsze modele
Adobe Stock
Zakupy
Plecak czy tornister: co wybrać do pierwszej klasy?
Plecak noszony na plecach może zaburzać prawidłową postawę dziecka, ale tornister ciągnięty na kółkach nie zawsze jest zdrowszym wyborem. Zarówno plecak z kółkami, jak i bez nich, może spowodować skrzywienie kręgosłupa, jeśli jest źle używany. Co w takim razie wybrać: plecak czy tornister?

Plecak szkolny i tornister do pierwszej klasy znacznie się od siebie różnią. Plecak nie zawsze ma usztywniony tył, a jedynie miękką wkładkę, przez co może nadmiernie obciążać plecy dziecka. Tornister z kolei ma ramowy kształt i sztywne plecy, niestety, często jest też dość ciężki. Niektóre tornistry są dodatkowo wyposażone w kółka, dzięki czemu kilkulatek może je ciągnąć po ziemi, zamiast dźwigać na plecach. Który z tych modeli plecaka jest najzdrowszy dla postawy dziecka? Plecak czy tornister: co wybrać? Zarówno tornistry, jak i plecaki dla dzieci mają swoje wady i zalety. Tornister pozwala łatwiej utrzymać porządek (zazwyczaj znajduje się w nim więcej przegródek), ale też waży więcej. Co najważniejsze, zwykle jest zdrowszy dla kręgosłupa pierwszoklasisty – posiada on bowiem usztywnienie „pleców”, dzięki któremu dziecko utrzymuje prawidłową postawę ciała. Plecak posłuży jednak na dłużej (tornister kupujemy na rok, najdłużej dwa lata, później dzieci zazwyczaj domagają się plecaka) i w sklepach znajdziemy ich większy wybór. Niezależnie od tego, czy wybierzesz plecak, czy tornister, zwróć szczególną uwagę na szelki. Niech będą szerokie (min. 5 cm), a jeszcze lepiej – grubo wyściełane w środku (wówczas  nie będą wpijać się w ramiona dziecka). Szelki powinny być też regulowane na górze i na dole. Plecak dla pierwszoklasisty: jaki wybrać? Źle dobrany plecak może doprowadzić do groźnego skrzywienia kręgosłupa. Potwierdzają to liczne badania: uczeni z Granady, analizując sposób poruszania się dzieci z plecakami na plecach i na kółkach, doszli do wniosku, że obciążenie pleców plecakiem poważnie szkodzi postawie dziecka: skraca długość kroku (dziecko spędza z plecakiem na ramionach więcej czasu); powoduje nieustanne wyginanie się ciała, bo dziecko próbuje zrównoważyć ciężar noszony na plecach;...

kalendarz roku szkolnego 2022/2023
AdobeStock
Edukacja
Kalendarz roku szkolnego 2022/2023: dni wolne od szkoły, ferie, święta
Oto kalendarz roku szkolnego 2022/2023. Dowiedz się, kiedy przypadną dni wolne i przerwy od zajęć lekcyjnych w szkole. Sprawdź, jak wygląda organizacja nowego roku szkolnego 2022/2023, kiedy wypada rozpoczęcie i zakończenie roku.

Znamy już niemal cały kalendarz roku szkolnego 2022/2023. Ten zbiór ważnych dat i dni wolnych od zajęć lekcyjnych pozwoli z wyprzedzeniem zaplanować między innymi rodzinne wyjazdy.  Terminarz roku szkolnego został już przedstawiony przez MEiN. Obejmuje m.in. wakacje, ferie, święta oraz przybliżone daty egzaminu ósmoklasisty i egzaminów maturalnych.  Spis treści :  Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 Kalendarz roku szkolnego 2022/2023 – dni wolne Terminarz roku szkolnego 2022/2023 – ferie zimowe Organizacja roku szkolnego: majówka i Boże Ciało Kalendarz roku szkolnego 2022/2023: wakacje Kalendarz roku szkolnego 2022/2023: tabela Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 Rok szkolny rozpocznie się 1 września 2022 roku (czwartek), a zakończy 23 czerwca 2023 roku (piątek). Tym samym uczniów czeka 87 dni nauki w pierwszym semestrze oraz 96 dni nauki w drugim semestrze, czyli łącznie 183 dni nauki w całym roku szkolnym 2022/2023. Kalendarz roku szkolnego 2022/2023 – dni wolne  Plan na rok 2022/2023 przewiduje następujące dni wolne od szkoły: 23 grudnia 2022 – 1 stycznia 2023 : zimowa przerwa świąteczna; 6 stycznia 2023 – święto Trzech Króli (Objawiania Pańskiego); 16 stycznia 2023 – 26 lutego 2023 : ferie zimowe; 6-11 kwietnia 2023 –  wiosenna przerwa świąteczna; 1-3 maja 2023  –  majówka; 8 czerwca 2023  –  Boże Ciało; 24 czerwca – 31 sierpnia 2023 : wakacje. Terminarz roku szkolnego 2022/2023 – ferie zimowe Jeśli chodzi o kalendarz roku szkolnego 2022/2023, znane są także terminy ferii zimowych. Jak co roku będzie obowiązywać podział na poszczególne województwa Polski. 16 – 29 stycznia 2023 : województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz