przeniesienie dziecka do innej szkoły
Adobe Stock
Edukacja

Przeniesienie dziecka do innej szkoły: uzasadnienie, potrzebne dokumenty + wzór pisma

Przeniesienie dziecka do innej szkoły wymaga złożenia odpowiedniego pisma u dyrektora placówki. Podpowiadamy, jak napisać podanie o przeniesienie, a także jakie dokumenty należy przygotować.
Niekiedy sytuacja życiowa zmusza rodziców do przeniesienia dziecka do innej szkoły. Czasami działa to także w drugą stronę – nauczyciele wychodzą z inicjatywą, by uczeń zmienił placówkę, np. ze względu na swoje złe zachowanie. Należy jednak pamiętać o tym, że taka decyzja nie powinna być podejmowana pochopnie.

Decyzję o przeniesieniu dziecka do innej szkoły warto skonsultować z pedagogiem szkolnym. Być może podpowie on mniej radykalne rozwiązanie. Wielu rodziców zastanawia się także, kiedy można przenieść dziecko do innej szkoły. Nie ma w tej kwestii ograniczeń – dziecko może mieć zmienioną szkołę, do której uczęszcza zarówno w czasie trwania roku szkolnego, jak i po jego zakończeniu.

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Uzasadnienie przeniesienia dziecka do innej szkoły

Przeniesienie dziecka do innej szkoły, choć wydaje się ostatecznością, w niektórych sytuacjach jest najlepszym wyjściem z sytuacji. Taka decyzja może być spowodowana wieloma czynnikami: przeprowadzką, niezadowoleniem z poziomu nauczania, konfliktami klasowymi.

Pozostałe powody przeniesienie dziecka do innej szkoły: 
 • brak porozumienia z rówieśnikami,
 • zmiana profilu nauczania,
 • zbyt niski lub zbyt wysoki poziom nauczania,
 • konflikty z nauczycielami,
 • prześladowanie dziecka przez rówieśników,
 • indywidualne kwestie.

O przeniesienie dziecka do innej szkoły mogą ubiegać się jego opiekunowie prawni, ale także nauczyciele. W tym drugim przypadku dzieje się tak, gdy uczeń ma negatywny wpływ na pozostałą część grupy lub bardzo źle się zachowuje. 

Pismo o przeniesienie dziecka do innej szkoły

Pismo o przeniesienie dziecka do innej szkoły powinno zawierać:
 • miejscowość i datę,
 • dane prawnego opiekuna,
 • adresata dokumentu (dyrektora placówki),
 • Imię i nazwisko ucznia, jego rok urodzenia,
 • profil i numer klasy, do której uczęszcza uczeń,
 • placówkę, do której uczeń ma zostać przeniesiony,
 • uzasadnienie prośby o przeniesienie dziecka do innej szkoły,
 • podpis opiekuna prawnego.

Możesz skorzystać z naszego gotowego wzoru podania o przeniesienie dziecka do innej szkoły. Kliknij w miniaturę obrazka, żeby go wydrukować lub zapisać w oryginalnym rozmiarze.

podanie o przeniesienie dziecka do innej szkoły


Opiekunowie prawni ucznia muszą złożyć podanie w sekretariacie szkoły. Jeżeli uczeń ma skończone 18 lat – podanie może napisać i złożyć osobiście.

Przeniesienie dziecka do innej szkoły – dokumenty

Po złożeniu podania o przeniesienie dziecka do innej szkoły należy pobrać z sekretariatu druk przeniesienie i go wypełnić. Do druku należy dołączyć:
 • kartę zdrowia dziecka,
 • kartę szczepień dziecka,
 • dowód wpłat na ubezpieczenie dziecka,
 • arkusz ocen (jeśli przeniesienie dziecka do innej szkoły odbywa się w czasie trwania roku szkolnego).

Całość dokumentów rodzic lub opiekun prawny dziecka musi zanieść do nowej placówki. Czasami zdarza się jednak, że szkoły same przesyłają między sobą te dokumenty.


Zobacz także: 

wyprawka do drugiej klasy podstawowej
Adobe Stock
Zakupy
Wyprawka do drugiej klasy szkoły podstawowej: lista potrzebnych rzeczy
Wyprawka do drugiej klasy tylko trochę różni się od wyprawki, którą kompletowaliście rok wcześniej. Dziecko już w miarę sprawnie pisze, nie będzie więc potrzebować zeszytów w trzy linie. Zacznie się za to intensywnie uczyć ortografii i gry na flecie, a to wymaga zakupu dodatkowych akcesoriów. Co z podręcznikami w wyprawce do drugiej klasy?

Wyprawka do drugiej klasy szkoły podstawowej to poważne zadanie i dość spory wydatek dla rodziców. Potrzebny będzie komplet zeszytów, wyprawka plastyczna, strój sportowy i kapcie. Warto skorzystać z gotowej listy, by wyprawka dla drugoklasisty była kompletna. Wyprawka do drugiej klasy Przygotowania wyprawki dla drugoklasisty zacznij od przejrzenia rzeczy z poprzedniego roku – część z nich nadal będzie potrzebna, nie warto więc wydawać pieniędzy na nowości. A oszczędność się opłaci! Oprócz podstawowych przyborów szkolnych, ubrań i butów rodzice muszą bowiem kupić także podręczniki dla drugoklasisty do przedmiotów dodatkowych (np. drugiego języka obcego). Państwo płaci jedynie za podręczniki do przedmiotów obowiązkowych z zakresu kształcenia ogólnego. Co jest potrzebne dla drugoklasisty? W wyprawce do drugiej klasy nie będzie zbyt wiele nowości – większość przyborów szkolnych już znacie, bo kupowaliście je w ramach wyprawki do pierwszej klasy . W niektóre akcesoria warto jednak zainwestować i kupić nowe komplety. Zeszyty dla drugoklasisty Dziecko nie potrzebuje już zeszytów w trzy linie, które sprawdzały się do nauki pisania w pierwszej klasie. Do wyprawki kup zatem: zeszyty w jedną linię do języka polskiego; zeszyty w kratkę do pozostałych przedmiotów + brudnopis; zeszyt w pięciolinię do muzyki. Przybory do pisania dla drugoklasisty Na początku drugiej klasy dobrze zaopatrzyć dziecko w nowe komplety przyborów szkolnych: do pisania, rysowania i wycinania: długopisy; 2 ołówki; linijka; temperówka; gumka; klej w sztyfcie; nożyczki. Wszystkie przybory szkolne zapakuj w poręczny piórnik. Być może model z pierwszej klasy nadal nadaje się do użytku? Sprawdź też stan nożyczek, linijki i innych artykułów, których dziecko używało w pierwszej klasie. Możliwe, że na...

dni wolne od szkoły 2021
Adobe Stock
Aktualności
Dni wolne od szkoły 2022: kalendarz ferii, świąt i wakacji
Podajemy ważne daty dotyczące organizacji roku szkolnego oraz terminy ferii i dni wolnych od nauki. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz wyjazdy i wypady weekendowe. Sprawdź, kiedy wypada wolne od szkoły w 2022 roku.

Kiedy uczniowie zostaną zwolnieni z obowiązku szkolnego, kiedy wypadają najbliższe dni wolne, a kiedy ferie? Oto kalendarz dni wolnych od nauki w 2022 roku.  Spis treści: Dni wolne od szkoły 2022: majówka, Boże Ciało i inne święta Dni wolne: egzamin ósmoklasisty w 2022 roku Dni wolne: matury w 2022 roku Wakacje 2022 – kiedy zaczyna się wolne? Dni wolne od pracy w 2022 roku Dni wolne od szkoły 2022 Wolne dni od nauki związane ze świętami, które mają jeszcze przed sobą uczniowie w 2022 roku: 2 maja 2022, poniedziałek – majówka (w większości szkół tego dnia jest wolne),  3 maja 2022, wtorek – majówka: Święto Narodowe Trzeciego Maja,  16 czerwca 2022, czwartek – Boże Ciało, 1 listopada 2022, wtorek – uroczystość Wszystkich Świętych 11 listopada 2022, piątek – Święto Niepodległości 23-31 grudnia 2022 – przerwa świąteczna na Boże Narodzenie. Dni wolne w związku z egzaminem ósmoklasisty 2022 Wielu uczniów zastanawia się, czy podczas egzaminu ósmoklasisty 2022 jest wolne w szkole. Tak, młodsze dzieci będą miały wtedy wolne od zajęć . Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022 będzie przeprowadzony w dniach 24-26 maja: 24 maja – egzamin z języka polskiego, 25 maja – egzamin z matematyki, 26 maja – egzamin z języka obcego nowożytnego. Dni wolne: matury 2022 Czy podczas matur 2022 jest wolne w szkole? Owszem, uczniowie szkół ponadpodstawowych nie będą mieć w tym czasie zajęć lekcyjnych. Oznacza to dla nich kilka dni przerwy w nauce. Dotyczy to jednak tylko terminów podstawowych egzaminów maturalnych, czyli 4-6 maja . W niektórych szkołach może to wyglądać nieco inaczej, ponieważ dyrektorzy mogą wykorzystać...

Lepszy plecak na plecach czy tornister na kółkach? Przedstawiamy najlepsze modele
Adobe Stock
Zakupy
Plecak czy tornister: co wybrać do pierwszej klasy?
Plecak noszony na plecach może zaburzać prawidłową postawę dziecka, ale tornister ciągnięty na kółkach nie zawsze jest zdrowszym wyborem. Zarówno plecak z kółkami, jak i bez nich, może spowodować skrzywienie kręgosłupa, jeśli jest źle używany. Co w takim razie wybrać: plecak czy tornister?

Plecak szkolny i tornister do pierwszej klasy znacznie się od siebie różnią. Plecak nie zawsze ma usztywniony tył, a jedynie miękką wkładkę, przez co może nadmiernie obciążać plecy dziecka. Tornister z kolei ma ramowy kształt i sztywne plecy, niestety, często jest też dość ciężki. Niektóre tornistry są dodatkowo wyposażone w kółka, dzięki czemu kilkulatek może je ciągnąć po ziemi, zamiast dźwigać na plecach. Który z tych modeli plecaka jest najzdrowszy dla postawy dziecka? Plecak czy tornister: co wybrać? Zarówno tornistry, jak i plecaki dla dzieci mają swoje wady i zalety. Tornister pozwala łatwiej utrzymać porządek (zazwyczaj znajduje się w nim więcej przegródek), ale też waży więcej. Co najważniejsze, zwykle jest zdrowszy dla kręgosłupa pierwszoklasisty – posiada on bowiem usztywnienie „pleców”, dzięki któremu dziecko utrzymuje prawidłową postawę ciała. Plecak posłuży jednak na dłużej (tornister kupujemy na rok, najdłużej dwa lata, później dzieci zazwyczaj domagają się plecaka) i w sklepach znajdziemy ich większy wybór. Niezależnie od tego, czy wybierzesz plecak, czy tornister, zwróć szczególną uwagę na szelki. Niech będą szerokie (min. 5 cm), a jeszcze lepiej – grubo wyściełane w środku (wówczas  nie będą wpijać się w ramiona dziecka). Szelki powinny być też regulowane na górze i na dole. Plecak dla pierwszoklasisty: jaki wybrać? Źle dobrany plecak może doprowadzić do groźnego skrzywienia kręgosłupa. Potwierdzają to liczne badania: uczeni z Granady, analizując sposób poruszania się dzieci z plecakami na plecach i na kółkach, doszli do wniosku, że obciążenie pleców plecakiem poważnie szkodzi postawie dziecka: skraca długość kroku (dziecko spędza z plecakiem na ramionach więcej czasu); powoduje nieustanne wyginanie się ciała, bo dziecko próbuje zrównoważyć ciężar noszony na plecach;...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj