Gdzie można wykorzystać bon turystyczny? Pierwotnie bonem turystycznym można było płacić pod warunkiem, że dziecko spędzało co najmniej jedną noc poza domem. Zgodnie z nowymi przepisami bonem można także uiścić opłatę za wycieczkę jednodniową (bez noclegu). Bonem turystycznym można również opłacić dziecku krajowy wyjazd na ferie zimowe lub letni obóz. Na tym nie kończą się zmiany. Przedłużona została również ważność bonu – dzięki temu w 2022 roku obejmie on także wakacje.

Reklama

Spis treści:

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny

Zasady funkcjonowania bonu turystycznego dla wielu z nas są niejasne. Rodzice często szukają w Internecie haseł: na co można wydać bon turystyczny czy gdzie wykorzystać bon turystyczny lub wykaz obiektów. Dlatego poniżej kompendium wiedzy, gdzie, jak i co zrobić, aby z bonu skorzystać.

Bon turystyczny – na co można wydać?

Bonem można zapłacić za nocleg dziecka w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym. Można również wykorzystać go, by opłacić wyjazd kolonijny, obóz sportowy, wyjazd harcerski na terenie Polski. Od 22 stycznia 2021 bonem można także opłacić usługi przewodnika zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.

Bon turystyczny – lista obiektów

Pełna lista miejsc, w których można płacić bonem, znajduje się w specjalnie przygotowanej na te cele bazie Polskiej Organizacji Turystycznej: https://bonturystyczny.polska.travel/mapa.

Zobacz także

Baza ma postać wyszukiwarki. Firmy, w których można zrealizować bon, wyszukuje się po nazwie lub wpisując interesującą nas miejscowość – wtedy otrzymujemy pełną listę ośrodków i innych podmiotów turystycznych zarejestrowanych w programie i działających na danym terenie.

W sprawach związanych z bonem można dzwonić na całodobową specjalną infolinię (nr telefonu 22 11 22 111).

Zmiany w sposobie korzystania z bonu turystycznego

Uchwalona przez Sejm poprawka do przepisów dotyczących korzystania z bonów turystycznych wprowadza możliwość płacenia nimi za wycieczki jednodniowe. To pozwala na opłacenie dziecku np. jednodniowej wycieczki szkolnej lub półkolonii, o ile organizator znajduje się w bazie firm, które zarejestrowały się w programie związanym z realizacją bonów turystycznych – lista firm opublikowana przez Polską Organizację Turystyczną.

Ważność bonu została przedłużona. Miał mieć ważność do końca marca 2022, jednak podjęto decyzję o wydłużeniu jego ważności do 30 września 2022 r. Tak więc ci, którzy jeszcze nie wykorzystali bonu, mogą nim pokryć część kosztów wakacji w 2022 roku.

Jak wykorzystać bon turystyczny?

Polski Bon Turystyczny, bo tak brzmi oficjalna nazwa programu, jest przyznawany w wysokości 500 złotych każdej rodzinie posiadającej dzieci, na które pobierane jest świadczenie 500 plus. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami jest to 1000 złotych, gdyż ich rodzice ponoszą większe koszty w związku z koniecznością zapewnienia dzieciom całodobowej opieki osoby dorosłej.

Jeśli już wiesz, jak pobrać bon turystyczny oraz jak płacić bonem turystycznym, sprawdźc pozostałe ważne informacje!

Z bonu turystycznego korzystają rodziny i branża turystyczna, ale nie jest on wypłacany w formie gotówki i nie można go wymienić na pieniądze.

  • Bon jest w formie elektronicznej – wystarczy zarejestrować się w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
  • Wysyłany jest SMS-em lub pocztą elektroniczną.
  • Można nim zapłacić za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną, także jednodniową.

Płacenie bonem w restauracji

Przepisy ustawy wykluczają możliwość zapłacenia bonem za zjedzenie z rodziną obiadu w restauracji. W ustawie zapisano:

„Za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego, lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

To wyklucza możliwość opłacenia bonem wydatków ponoszonych w lokalach gastronomicznych. Nawet symbolicznego loda lub gofra dla dziecka w ten sposób się nie opłaci. Od tej zasady są jednak wyjątki.

Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy wyjaśnił, że płacenie bonem za usługi gastronomiczne jest możliwe tylko w przypadku, kiedy są one „częścią składową większego pakietu”. Chodzi o sytuacje, gdy posiłki są wliczone w cenę pokoju hotelowego lub gdy są elementem kompleksowej oferty turystycznej.

Atrakcje dla dzieci na bon

Gdzie wykorzystać bon turystyczny poza hotelami i zorganizowanymi wycieczkami? Bonem turystycznym można płacić także za wizytę w miejscach, które oferują atrakcje dla dzieci. Taką ofertę przygotowało wiele dużych parków rozrywki, np. Energylandia czy Jura Park, Rabkoland. Firmy te korzystają z tego, że mogą zaoferować pakiet minimum dwóch usług turystycznych. To uprawnia je do przyjmowania płatności bonami (sprawdź, jakie atrakcje dla dzieci opłacisz bonem turystycznym).

Wielu rodziców pyta o wstęp do ZOO na bon turystyczny. Same ogrody zoologiczne nie dają możliwości płacenia za wstęp bonami. Jeśli jednak bilet do ZOO jest elementem szerszej oferty, np. zorganizowanej wycieczki jednodniowej dla dziecka, którą organizuje firma uprawniona do przyjmowania płatności bonem, rodzice mogą za taką wycieczkę zapłacić bonem.

Zobacz także:

Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama