Lęk

macierzyństwo
lęk
główka niemowlaka

Zobaczyła „ducha” w łóżeczku dziecka. Rano odkryła prawdę

Wieczór. Mama, nie chcąc wchodzić do pokoju synka, by go nie obudzić – sięga po elektroniczną nianię. Na obrazie z kamerki widzi, że jej dziecko słodko śpi. A jednak serce podchodzi jej do gardła i dostaje gęsiej skórki, bo… w łóżeczku synka leży nieruchome, półprzezroczyste widmo niemowlęcia.
Luiza Słuszniak
Zaszłam w nieplanowaną, czwartą ciążę.
ciąża
lęk
ciąża a praca

„Zaszłam w nieplanowaną, czwartą ciążę. Mam już dwóch nastolatków i 3-latka. Jak ja sobie teraz poradzę?” [LIST DO REDAKCJI]

Mam 38 lat. Jestem mamą dwóch nastolatków (Jaś ma 14 lat, Wiktor – 12) i 3-latka (Wojtuś właśnie poszedł do przedszkola). Kiedy planowałam, że po ostatnim urlopie wychowawczym wrócę do pracy, by jakoś podreperować domowy budżet… dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Zamiast się cieszyć, nie mogę przestać się martwić.
Luiza Słuszniak
lęk separacyjny u dzieci
wychowanie dziecka
rozstania z mamą
lęk

Co to jest lęk separacyjny i jak sobie z nim radzić? Kiedy się objawia?

Lęk separacyjny jest zaburzeniem, podczas którego dziecko obawia się rozłąki ze swoimi bliskimi. Ten nieuzasadniony lęk pojawia się wtedy, kiedy ma dojść do rozłąki lub na samą myśl o niej. Lęk separacyjny występuje zarówno u niemowlaka, rocznego dziecka, jak i np. dwulatka. Niekiedy borykają się z nim również dorośli.
Joanna Biegaj
zaświadczenie o tokofobii i co dalej
cesarskie cięcie
cesarka na życzenie
poród naturalny

Zaświadczenie o tokofobii i co dalej: czy zaświadczenie o tokofobii to powód do cc?

Zaświadczenie o tokofobii może umożliwić poród przez cesarskie cięcie, wystawia je psychiatra. Tokofobia to silny strach przed porodem, mający podłoże psychiczne. Zdarza się jednak, że ciężarne udają lęk przed porodem naturalnym, aby otrzymać dokument. Ale uwaga, zaświadczenie o tokofobii nie przesądza o wykonaniu cesarki.
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
Rasistowski atak na dziecko
lęk
agresja

Sąsiad zaatakował dziecko na placu zabaw. Krzyczał do niego: „TY CZARNUCHU, CYGANIE”

Chłopiec został zaatakowany przez dorosłego sąsiada, który już wcześniej zachowywał się nieprawidłowo. Ojciec dziecka zadeklarował, że będzie ścigał agresora.
Aleksandra Zaborowska
obecność mężczyzny przy porodzie
poród rodzinny
lęk
mężczyzna przy porodzie

Obecność mężczyzny przy porodzie może zmienić relacje z partnerem zarówno na lepsze, jak i na gorsze - wyjaśnia seksuolog [WIDEO]

Nic na siłę – taka zasada niech przyświeca partnerom podczas podejmowania decyzji, czy mężczyzna powinien być przy porodzie – uważa seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, z którego dowiesz się, jakie są "za" i "przeciw" obecności partnera podczas porodu.
Agnieszka Majchrzak
dziecko się boi
lęki
psycholog radzi
porady psychologa

Zmiana albo życie, czyli jak przygotować się do tego, że wszystko wokół się zmienia

Lęk przed zmianą przybiera różne formy. Jedni boją się tego, że nie dadzą rady, inni boją się, że te zmiany mogą być zbyt radykalne i obawiają się konsekwencji, jeszcze inni boją się samotności i tego, że zmiany wiążą się z bezpowrotną stratą tego, co było, albo tego, co mieli lub do czego byli przyzwyczajeni.
redakcja MamoToJa
Każda matka boi się o dziecko
macierzyństwo
strach
lęk

Wszystkie mamy ze sobą coś wspólnego: ten sam lęk

Mamy inne poglądy, różnimy się w podejściu do karmienia czy wychowania, ale jedna rzecz nas, matki, łączy: ten sam lęk. Czego boją się wszystkie mamy?
Karolina Stępniewska
miałam, zły, sen, dziecko
koszmary senne
lęk

Miałam zły sen

Jak pomóc dziecku, które męczą nocne koszmary? Radzi psycholog.
Edipresse