Obecność mężczyzny przy porodzie może zmienić relacje z partnerem zarówno na lepsze, jak i na gorsze - wyjaśnia seksuolog [WIDEO]
Nic na siłę – taka zasada niech przyświeca partnerom podczas podejmowania decyzji, czy mężczyzna powinien być przy porodzie – uważa seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, z którego dowiesz się, jakie są "za" i "przeciw" obecności partnera podczas porodu.
Chociaż porody rodzinne od wielu lat cieszą się dużą popularnością i właściwie stały się codziennością polskich porodówek, to jednak wciąż jest sporo mężczyzn, mających obawy przed obecnością przy porodzie. Według najnowszych badań marki Pampers, 1 na 3 panów wolałoby nie uczestniczyć w porodzie swojego dziecka.
Pogłębienie więzi między partnerami
W związku najważniejsza jest komunikacja, porozumienie. Jak mówi dr Jędrzejewska, jeśli umawiamy się na coś i jeżeli spełnione są oczekiwania obu stron, bez szkody dla jednej z nich, to wtedy jest sukces. Ta samo jest z porodem rodzinnym. Jeżeli mężczyzna chce w nim uczestniczyć, wspierać kobietę i wraz z nią witać na świecie ich dziecko, to jest to podejście, które bardzo dobrze wpłynie na ich relacje.
"Kobieta czuje wsparcie, że nie jest sama i dziecko jest ich wspólnym skarbem, a co za tym idzie, poród też jest wspólny" - mówi seksuolog. Jej zdaniem, ma to znaczenie więziotwórcze i będzie pozytywnie wpływało na przyszłe życie partnerów. I to zarówno jako rodziców, ale także jako związku, w którym jest wspólne wspieranie się, dźwiganie trudów, razem przechodzenie ciężkich sytuacji.
Poród może zdeterminować życie seksualne
Jeżeli jednak partner będzie wbrew sobie uczestniczył w porodzie, może to negatywnie wpłynąć na jego relacje z kobietą. "Jeżeli mężczyzna nie chce uczestniczyć w porodzie, bo wie, że widok bólu, zakrwawionej w kroczu kobiety, rodzącego się dziecka, będą dla niego traumatycznym przeżyciem, to może to zdeterminować życie seksualne". Przestanie on spostrzegać swoją partnerkę jako atrakcyjną seksualnie. "Będzie miał cały czas w pamięci ból i krew z porodu" – ocenia dr Jędrzejewska.
Dlatego apeluje, aby w tej sprawie partnerzy rozmawiali ze sobą. "Próbujmy zrozumieć druga osobę i jej potrzeby i nie róbmy nic na siłę" – radzi.
Zobacz także
Dr Sylwia Jędrzejewska jest seksuologiem klinicznym, prowadzi praktykę w Klinice Gameta w Warszawie.
Czy rodziłyście z partnerem? A jeżeli nie, to dlaczego? Podzielcie się swoim doświadczenie w komentarzach!
Zobacz też: