Neonatologia

neonatolog
lekarz
noworodek
neonatologia

Neonatolog – czym się zajmuje? (różnica między neonatologiem a pediatrą)

Neonatolog jest pierwszym lekarzem dziecka, który zajmuje się nim po narodzinach – sprawdza odruchy noworodka, ocenia ogólny stan zdrowia, diagnozuje nieprawidłowości rozwojowe. W pierwszym miesiącu życia do specjalisty neonatologa trafiają mali pacjenci z różnymi chorobami. W niektórych przypadkach opieką neonatologiczną objęte są dzieci jeszcze w łonie mamy. Sprawdź, czym zajmuje się poradnia neonatologiczna. Zobacz, kiedy dziecko powinno znaleźć się pod opieką neonatologa, a kiedy pediatry?
Joanna Biegaj
Wyposażą szpitale z oddziałami neonatologicznymi w kabiny dezynfekujące
wcześniak
neonatologia
koronawirus

Rewolucja w szpitalach! Tak będą chronić najmłodszych pacjentów przed COVID-19!

Fundacja Pomaganie jest Trendy zainstaluje w polskich szpitalach z oddziałami dziecięcymi specjalne bramki odkażające. Chociaż skorzystają na tym wszyscy pacjenci, inicjatorom akcji zależy przede wszystkim na ochronie najmłodszych i zmniejszeniu rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce.
Ewa Janczak-Cwil
Dr Riad Haidar dla WOŚP
noworodek
akcja charytatywna
WOŚP

Grajmy dla małych wojowników! Zachęca dr Riad Haidar, neonatolog [WYWIAD]

– Bez sprzętu od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mój oddział byłby zupełnie inny – mówi doktor Riad Haidar, neonatolog i ordynator Oddziału Neonatologicznego szpitala w Białej Podlaskiej. – I na pewno nie udałoby się nam uratować tak wielu małych wojowników – dodaje. Właśnie tak doktor mówi o wcześniakach i noworodkach, które od pierwszych chwil muszą walczyć o życie.
Aleksandra Sobieraj
Zmiany w NFZ: więcej pieniędzy dla szpitali wykorzystujących kobiecy pokarm
mleko matki
bank mleka
leczenie wcześniaka

Od 1. listopada zmiany w NFZ. Dobra wiadomość dla mam wcześniaków

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza zmiany w finansowaniu oddziałów neonatologii: szpitale korzystające z banków mleka dostaną więcej pieniędzy.
Hanna Szczesiak
Owsiak
WOŚP
Owsiak
neonatologia

Serca dla dzieci: dla kogo w 2016 gra WOŚP

Gdy rok temu cała Polska kibicowała prof. Skalskiemu ratującemu 2-letniego Adasia z głębokiej hipotermii, profesor mówił, że swój udział w uratowaniu chłopca ma też WOŚP. W 2016 r. Orkiestra znów gra dla dzieci. I dla seniorów.
Katarzyna Pinkosz
dr Wojciech Walas
pediatra
WOŚP
neonatologia

WOŚP to fenomen w skali światowej: mówi dr Wojciech Walas

Nie ma w Polsce szpitala ani oddziału dziecięcego, który nie dostał pomocy od WOŚP: mówi dr Wojciech Walas, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii dzieci w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu.
Katarzyna Pinkosz
wcześniak
WOŚP
Owsiak

Pochodzi z Syrii, w Polsce leczy noworodki i chwali WOŚP

Dr Riad Haidar jest ordynatorem oddziału neonatologii w Białej Podlaskiej. 40 lat temu przyjechał z Syrii do Polski na studia medyczne i pozostał w Polsce. Gdyby nie sprzęt od WOŚP, jego odział pewnie by nie istniał.
Katarzyna Pinkosz
Ksawery/ najmniejszy wcześniak
wcześniak
neonatologia

Taki mały, a tak bardzo chciał żyć: uratowany najmniejszy wcześniak w Polsce

Po urodzeniu ważył mniej niż pół torebki cukru, cały mieścił się w dłoni dorosłego. Dzieci z wagą ponieżej 500 g często w ogóle się nie ratuje, gdyż nie mają szans, ale Ksawery miał wolę życia - opowiada ordynator krakowskiego szpitala. Chłopiec po 148 dniach w szpitalu wyszedł do domu.
Katarzyna Pinkosz