zabawki dla niemowląt
Panthermedia
Rozwój

Zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc: genialne i proste (lista)

Zabawki uczą, wspomagają rozwój i chronią przed nudą. Warunek? Muszą być odpowiednio dobrane do wieku dziecka i jego umiejętności. Wybrać zabawki dla niemowlaka – to wymagające zadanie. Sprawdź, z czego najbardziej ucieszy się malutkie dziecko.
dr hab. Aleksandra Jasielska
Konsultacja merytoryczna

Zanim dziecko sięgnie po zabawki takie jak pilot do telewizora albo twój telefon, przydadzą się wam zabawki dla niemowlaka. Bo „dorosłe” rzeczy w rękach dziecka będą znajdowały się dopiero po jego 1. urodzinach. Na razie, dopóki maluch nie ma jeszcze roku, ucieszą go zabawki przeznaczone dla dzieci w jego wieku. Podpowiadamy, co możesz dla niego wybrać – lista zabawek dla niemowlaka wcale nie jest krótka, a niektóre z nich wspaniale wpływają na jego rozwój.

Jak się bawić z niemowlakiem - film

Zabawka dla niemowlaka na 1. miesiąc: balonik

Balonik dla niemowlaka
AdobeStock


Noworodek jest zajęty głównie spaniem i jedzeniem, ale to nie znaczy, że zabawa go zupełnie nie obchodzi. Obchodzi, ale polega przede wszystkim na obserwowaniu. Nowo narodzone dziecko z przyjemnością będzie przyglądało się przedmiotom w wyrazistych, mocnych kolorach (pastele dla niego na razie nie istnieją), zwłaszcza gdy znajdą się w odległości 20-30 cm od jego twarzy.

 • Jeżeli przywiążesz do poręczy łóżeczka kolorowy balonik, zapewnisz noworodkowi rozrywkę idealnie dostosowaną do jego możliwości.
 • Gdy noworodek będzie patrzył na balonik, powoli przesuwaj go w jedną i drugą stronę – zachęcisz go, by wodził za nim wzrokiem.

 

Zabawka dla niemowlaka na 2. miesiąc: grająca karuzela

Karuzela nad łóżeczko dla niemowlaka
AdobeStock

 

 • Dwumiesięczne dziecko dostrzega o wiele więcej niż noworodek.
 • Umie też już śledzić wzrokiem przedmioty w ruchu.
 • Coraz lepiej wyłapuje dźwięki z otoczenia i coraz bardziej interesuje się światem.


Ruchoma karuzelka z wiszącymi zabawkami to prezent w sam raz dla niego. Jej zaletą jest to, że przez kilka miesięcy rośnie razem z dzieckiem. Niemowlę będzie ją najpierw obserwować, po kilku tygodniach zacznie sięgać do niej rączką, a jeszcze później będzie próbować (z marnym zresztą skutkiem!) wkładać wiszące zabawki do buzi.

Zabawka dla niemowlaka na 3. miesiąc: grzechotka

Grzechotka dla niemowlaka
AdobeStock


Zabawki dla 3-miesięcznego dziecka powinny rozwijać, ale dawać też dużo frajdy. Dziecko w 3. miesiącu co prawda nie umie jeszcze samo sięgać po zabawkę ani przekładać jej z rączki do rączki, ale kiedy już włożysz mu grzechotkę w dłoń, ze szczęściem w oczach będzie nią potrząsać. Taka prosta zabawa:

 • sprawia przyjemność, 
 • wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka.


Dlaczego? Ponieważ maluch w trakcie zwykłej zabawy grzechotką przekonuje się, że ma władzę nad przedmiotami (na zasadzie: „Potrząsam nimi, a one dźwięczą!”).

 

Zabawka niemowlaka na 4. miesiąc: mata edukacyjna

Mata edukacyjna dla niemowlaka
AdobeStock


To hit niemowlęcych zabawek!

 • Zapewnia dziecku dużo swobody i jednocześnie wspomaga jego rozwój ruchowy – mnóstwo maluchów właśnie na macie wykonało swój pierwszy obrót z pleców na brzuszek albo odwrotnie.
 • Pobudza spostrzegawczość i kreatywne myślenie.


Dziecko może napawać się kolorami, poznawać różnorodne faktury i odgłosy (coś szeleści, grzechocze, piszczy). Najlepsze maty edukacyjne są zrobione z dość grubego materiału, dzięki czemu można je rozłożyć prawie wszędzie: w kuchni, gdy np. gotujesz, w sypialni albo nawet na trawie w parku. Zobacz, jakie zabawki kupować dziecku. Film z podpowiedziami Doroty Zawadzkiej:

 

Zabawka dla niemowlaka na 5. miesiąc: kaczuszka do kąpieli

Kaczuszka do kąpieli dla niemowlaka
AdobeStock


Prawie półroczne dziecko jest już dobrze oswojone z wodą i kąpiel najpewniej przestała mu się kojarzyć z torturami. Teraz prawdopodobnie nawet zechce dłużej chlapać się w wannie, a jego ulubionymi zabawami staną się:

 • plaskanie rączką o powierzchnię wody,
 • wzbijanie fal nóżkami.


Wybierając kaczuszkę do kąpieli, zwróć uwagę, czy nie ma w niej dziurki, przez którą do środka wlewałaby się woda. W środku takiej zabawki z dziurką łatwo rozwija się pleśń czy bakterie, a wtedy trzeba ją wyrzucić.

Zabawka dla niemowlaka na 6. miesiąc: książeczka

Książeczka dla niemowlaka
AdobeStock


Czytać warto już noworodkowi, ale dopiero w 6. miesiącu życia niemowlę wytrzyma nad książeczką dłużej niż pół minutki. Dla półrocznego czytelnika najbardziej odpowiednie będą książki dla dzieci z dużymi rysunkami. Słowa na razie są w niej niepotrzebne – malucha o wiele bardziej będzie interesować oglądanie obrazków i słuchanie, nawet po sto razy, że krówka robi „muu”, a kotek „miau”. Powtarzanie wyrazów dźwiękonaśladowczych pomaga w nauce mówienia. Taka książeczka to również wspaniały prezent dla półtocznego dziecka.

Zabawka dla niemowlaka na 7. miesiąc: piłka

Piłeczka dla niemowlaka
AdobeStock


Idealna piłeczka dla malucha powinna być:

 • miękka,
 • np. z dzwoneczkiem w środku,
 • lekka,
 • gumowa lub materiałowa,
 • kolorowa.


Kiedy zacznie uciekać, maluszek zrobi wszystko, aby ją dogonić – czyli będzie pełzał, turlał się albo nawet pod koniec 7. miesiąca zacznie raczkować! Możesz też wykorzystać piłkę w inny sposób. Schowaj ją (ale na oczach dziecka) np. za fotel i zapytaj: „Gdzie jest piłka?”. Kiedy niemowlę znajdzie, nagrodź je gorącymi brawami. Ta zabawa uczy dziecko, że przedmioty nie znikają, nawet kiedy ich nie widać.

Zabawka dla niemowlaka na 8. miesiąc: przytulanka

Przytulanka dla niemowlaka
AdobeStock


Przytulanka spełnia wiele funkcji. Dziecko może:

 • przytulać się do niej,
 • ćwiczyć na niej dawanie buziaka,
 • spać z nią.


Fajnym pomysłem jest podarowanie dziecku szmacianej lalki. Należy jednak pamiętać, że pierwsza lalka dziecka powinna być cała wykonana z materiału, mieć włóczkowe włosy i namalowane albo wyhaftowane oczka (te z guzików są zbyt łatwym wyzwaniem dla paluszków i buzi dziecka).

 

Zabawka dla niemowlaka na 9. miesiąc: drewniane klocki

Klocki dla niemowlaka
AdobeStock


Genialne w swej prostocie (w tym twierdzeniu nie ma ani krzty przesady). Chociaż producenci kuszą nas coraz bardziej skomplikowanymi urządzeniami, które mają bawić dzieci, to dla malucha najlepsze są najprostsze zabawki, np. drewniane klocki – którymi można bawić się na wiele sposobów. Kolorowe klocki:

 • uczą dziecko rozróżniania barw,
 • kształtują wyobraźnię przestrzenną (to zabawka w sam raz dla przyszłych matematyków).


Około 1. urodzin dziecko będzie już umiało ustawić swoją pierwszą wieżę, chociaż na razie złożoną jedynie z dwóch klocków. Na razie frajdę sprawi mu burzenie rączką wieży zbudowanej przez mamę albo tatę. Pozwól mu na to: taka zabawa sprawia mu tyle samo satysfakcji, co budowanie.

Zabawka dla niemowlaka na 10. miesiąc: bębenek

Bębenek dla niemowlaka
AdobeStock

Przygotuj się na to, że kiedy maluch już dostanie swój pierwszy w życiu bębenek, to nie wypuści go z rąk przez kilka kolejnych dni (znam małą doboszkę, która ze swoim bębenkiem nie rozstawała się nawet podczas snu). Bębenek pozwala wyładować dziecku energię, a w dodatku, bębniąc, niemowlę czuje, że ma siłę sprawczą. Dziecko myśli sobie: „tworzę dźwięki”, „gram głośniej niż brat”. I ma z tego naprawdę niezłą frajdę! 

Zabawka dla niemowlaka na 11. miesiąc: samochodzik

Samochodzik dla niemowlaka
AdobeStock


Samochodzik wcale nie jest zabawką przeznaczoną wyłącznie dla małych chłopców! Dziewczynki również uwielbiają zabawy autami. Można je np. pchać przed sobą albo ciągnąć na sznurku, warcząc przy tym jak prawdziwy silnik Diesla. Do zabawy w piaskownicy przyda się również duża koparka, którą można przewozić piasek albo kamyki.

Zabawka dla niemowlaka na 12. miesiąc: grube kredki

Kredki dla niemowląt
AdobeStock


Roczne dziecko ma coraz bardziej precyzyjny chwyt, dlatego na pewno poradzi sobie z trzymaniem kredki w dłoni. Nie licz jednak na to, że narysuje już kółko albo nawet linię (to są dopiero umiejętności dwulatka). Oprócz kredek dziecku spodobają się też farbki do malowania palcami. Dotykanie mokrej i lepkiej farby i przyciskanie dłoni do papieru wspaniale stymuluje układ nerwowy dziecka.

Bezpieczne zabawki dla niemowlaka, czyli jakie?

Kupując zabawki dla swojego dziecka, zwróć uwagę, czy są:

 • Wystarczająco duże. Zasada jest prosta: to, co przejdzie przez rolkę papieru toaletowego, łatwo zmieści się także w buzi i gardle malca. Wniosek? Dziecko poniżej 3. roku życia nie powinno się tym bawić.
 • Trwałe. Żaden element nie może odpaść nawet podczas testów, którym maluch podda zabawkę. A testy będą naprawdę trudne: szarpanie, rzucanie, gryzienie albo stukanie o podłogę.
 • Lekkie. Zbyt ciężka zabawka może na przykład spaść na stópkę niemowlęcia i sprawić mu ból.
 • Wykonane z nietoksycznych materiałów. Wszystko, od kredek po klocki, prędzej czy później znajdzie się w buzi dziecka. Pamiętaj o tym i wybieraj dla niego jedynie zabawki opatrzone znakiem bezpieczeństwa CE.
 • Łatwe do utrzymania w czystości. Muszą dać się wyprać, umyć, wytrzeć itd. Dotyczy to także pluszaków, które lubią gromadzić uczulające roztocza.

Jak utrzymywać w czystości zabawki dla niemowlaka?

Wszystkie pluszowe misie i lale powinnaś prać co kilka tygodni, bo to zabawki, na których gromadzą się kurz i roztocza. Natomiast gumowe i plastikowe zabawki możesz myć w wodzie z mydłem. Na rynku dostępne są też specjalne spraye do mycia zabawek, którymi możesz dodatkowo myć kuchenne blaty czy stół. Dobrym sposobem na pozbycie się bakterii jest też mycie zabawek w wodzie z octem, jednak musisz dokładnie kilkakrotnie wypłukać później zabawki z octu. 

Zabawki zrobione przez mamę

Domowe zabawki ucieszą malca tak samo jak te ze sklepu:

 • Plastikowa butelka. Nalej wody mniej więcej do połowy naczynia, wrzuć do środka kilka kolorowych koralików i szczelnie zakręć. Półroczny maluch może taką butelkę toczyć przed sobą i patrzeć, jak w jej środku tańczą koraliki.
 • Tekturowe klocki. Wystarczy, że okleisz puste pudełka po herbacie kolorowym papierem, a powstaną świetne, łatwe do zabawy i, co ważne, bezpieczne (bo lekkie!) klocki.


Zobacz też:

dzieci, prl, zabawy z dzieciństwa
Psychotesty i quizy
Jak dobrze pamiętasz zabawy z dzieciństwa? Quiz
najlepsze zabawki dla dziecka, zabawki edukacyjne, zabawki kreatywne, zabawki dla 1,5 rocznego dziecka
Fotolia
Rozwój
Pudełko do butów lepsze niż zabawka edukacyjna? - wywiad z ekspertem
Specjaliści od sprzedaży wymyślają różne triki, aby zachęcać cię do zakupów. Jak się w tym nie pogubić i kupić taką zabawkę dla dziecka, która rzeczywiście je ucieszy i zajmie na długo? Wyjaśniamy z naszym ekspertem.

Masz dziecko, więc kupujesz zabawki. Razem z Aleksandrą Jasielską, psychologiem i współautorką książki „Dorośli reklamują, dzieci kupują" przygotowaliśmy krótki kurs wybierania ze sklepowych półek najlepszych zabawek dla dzieci . Zabawka, która podoba się tobie, nie musi podobać się twojemu dziecku ...czyli nie daj się uwieść marketingowcom. Decyzje o kupnie zabawek dla dziecka podejmują dorośli i to pod wpływem emocji. To oni buszują między półkami sklepowymi i wybierają coś, co ich zdaniem zachwyci malucha. Dobrze wiedzą o tym specjaliści od zarządzania sprzedażą zabawek. Z tego powodu misie, autka, klocki, kolejki leżące w sklepie na półce, dokładnie odpowiadają gustom pokolenia, które w tej chwili ma małe dzieci. Skoro tata mógł kiedyś tylko pomarzyć o kolejce Piko, dziś chętnie kupi ją swojemu synkowi. I wszyscy będą szczęśliwi, pod warunkiem że dziecko też lubi kolejki i zechce się nimi bawić. Jakie zabawki polecają rodzice - sprawdź opinie! Im zabawka mniej obiecuje, tym lepiej bawi ...czyli nie przywiązuj nadmiernej wagi do opisów na etykietach. Zastanawiasz się, czy lepiej kupić zabawkę edukacyjną czy może jednak kreatywną? Eksperci ze sztokholmskiego Centrum Badań nad Zabawkami uważają, że dziecko tyle samo nauczy się podczas zabawy zabawką edukacyjną, co podczas wielokrotnego zakładania pokrywki na pudełko od butów. Jeśli więc chcesz kupić dziecku proste drewniane klocki zamiast plastikowej pralki, która uczy języka angielskiego, lub wózek dla lalek zamiast zabawkowego laptopa, który pomaga w nauce dodawania, zrób to bez wyrzutów sumienia, że zaniedbasz rozwój malucha. Im prostsza zabawka, np. piłka, kreda, kredki , tym lepiej rozwija wyobraźnię dziecka.   Nieważne, co robi zabawka, ważne, co robi z nią dziecko ...czyli nie przeceniaj elektroniki. Zabawki, które działają na zasadzie: „wciśnij guzik,...

prezenty dla półrocznego dziecka
AdobeStock
Zakupy
Prezent dla półrocznego dziecka. 10 HITÓW wśród rodziców niemowląt
Prezent dla półrocznego niemowlaka wcale nie musi grać i świecić, by dziecko dobrze się bawiło. Zabawki interaktywne oczywiście też się sprawdzą, o ile zachęcają do rozwijającej zabawy. Często dla tak małych dzieci bardziej interesujące okazują się proste zabawki, a nie te, które oferują wiele funkcji.

Prezent dla półrocznego dziecka przyda się na różne okazje: urodziny, imieniny, Dzień Dziecka, święta albo po prostu podczas odwiedzin u niemowlaka bez okazji. Warto przemyśleć zakup prezentu, tak aby półroczna dziewczynka czy półroczny chłopczyk jak najwięcej z niego skorzystali.  Jednym z najważniejszych odkryć 6-miesięcznego niemowlaka jest to, że potrafi coś zrobić samodzielnie. Dlatego dziecko w tym wieku potrzebuje zabawek, które pomogą mu dowiedzieć się więcej o związkach przyczynowo-skutkowych, a także zachęcą do dalszej zabawy. Oto nasze propozycje prezentów – dla dziewczynek i dla chłopców. Spis treści: Jak wybrać prezent dla półrocznego dziecka? Zabawka interaktywna dla półrocznego dziecka Kubeczkowa Wieża Migocząca Hula-Kula Przeplatanka Sensoryczna Labirynt Klocki Sensoryczne Piramidka z kółek Gryzak Żyrafa Sophie Muzyczne kluczyki Disney Smartfon Dziecięcy Wieża Dla Malucha Zabawa interaktywna Mały Odkrywca Lampka przytulanka Żółw podwodny Jak wybrać prezent dla półrocznego dziecka? Warto zwrócić uwagę na potrzeby i zainteresowania dziecka w wieku 6 miesięcy. Jeśli niemowlę wszystko wkłada do buzi, postaw na ciekawe gryzaki . Jeśli interesują je różne faktury i kolory, idealne będą zabawki sensoryczne . A może to dźwięk jest czymś, co zachwyca maluszka? Wybrałyśmy 10 zabawek − idealnych na prezent dla półrocznego dziecka. Zabawka interaktywna dla półrocznego dziecka, Garnuszek na klocuszek, Fisher-Price Garnuszek to niezwykły sorter dla malutkich dzieci. Zabawka łączy w sobie najlepsze cechy zabawek manualnych i rozwijających zdolność myślenia, ucząc liczb i rozpoznawania kształtów. Jak to możliwe? Dziecko wybiera i wkłada do odpowiednich otworów klocki, a Garnuszek w nagrodę mówi, jaki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz