zabawki dla niemowląt
Panthermedia
Rozwój

Zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc: genialne i proste (lista)

Zabawki uczą, wspomagają rozwój i chronią przed nudą. Warunek? Muszą być odpowiednio dobrane do wieku dziecka i jego umiejętności. Wybrać zabawki dla niemowlaka – to wymagające zadanie. Sprawdź, z czego najbardziej ucieszy się malutkie dziecko.

Zanim dziecko sięgnie po zabawki takie jak pilot do telewizora albo twój telefon, przydadzą się wam zabawki dla niemowlaka. Bo „dorosłe” rzeczy w rękach dziecka będą znajdowały się dopiero po jego 1. urodzinach. Na razie, dopóki maluch nie ma jeszcze roku, ucieszą go zabawki przeznaczone dla dzieci w jego wieku. Podpowiadamy, co możesz dla niego wybrać – lista zabawek dla niemowlaka wcale nie jest krótka, a niektóre z nich wspaniale wpływają na jego rozwój.

Czarno-białe zabawki dla noworodka

zabawki dla niemowlaka
AdobeStock


Noworodek jest zajęty głównie spaniem i jedzeniem, ale to nie znaczy, że zabawa go zupełnie nie obchodzi. Obchodzi, ale polega przede wszystkim na obserwowaniu. Nowo narodzone dziecko z przyjemnością będzie przyglądało się przedmiotom w wyrazistych, mocnych kolorach (pastele dla niego na razie nie istnieją), zwłaszcza gdy znajdą się w odległości 20-30 cm od jego twarzy.

Niewykształcony narząd wzroku dziecka sprawia, że nie potrafi dostrzec ono jeszcze pięknych, pastelowych barw. Warto więc w tym okresie stymulować widzenie dziecka poprzez pokazywanie mu książeczek, kart i zabawek o kontrastowych kolorach.

Zabawka dla niemowlaka na 2. miesiąc: grająca karuzela

Karuzela nad łóżeczko dla niemowlaka
AdobeStock

 

 • Dwumiesięczne dziecko dostrzega o wiele więcej niż noworodek.
 • Umie też już śledzić wzrokiem przedmioty w ruchu.
 • Coraz lepiej wyłapuje dźwięki z otoczenia i coraz bardziej interesuje się światem.


Ruchoma karuzelka z wiszącymi zabawkami to prezent w sam raz dla niego. Jej zaletą jest to, że przez kilka miesięcy rośnie razem z dzieckiem. Niemowlę będzie ją najpierw obserwować, po kilku tygodniach zacznie sięgać do niej rączką, a jeszcze później będzie próbować (z marnym zresztą skutkiem!) wkładać wiszące zabawki do buzi.

Zabawka dla niemowlaka na 3. miesiąc: grzechotka

Grzechotka dla niemowlaka
AdobeStock


Zabawki dla 3-miesięcznego dziecka powinny rozwijać, ale dawać też dużo frajdy. Dziecko w 3. miesiącu co prawda nie umie jeszcze samo sięgać po zabawkę ani przekładać jej z rączki do rączki, ale kiedy już włożysz mu grzechotkę w dłoń, ze szczęściem w oczach będzie nią potrząsać. Taka prosta zabawa:

 • sprawia przyjemność, 
 • wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka.


Dlaczego? Ponieważ maluch w trakcie zwykłej zabawy grzechotką przekonuje się, że ma władzę nad przedmiotami (na zasadzie: „Potrząsam nimi, a one dźwięczą!”).

Zabawka niemowlaka na 4. miesiąc: mata edukacyjna

zabawki dla niemowląt
AdobeeStock


To hit niemowlęcych zabawek!

 • Zapewnia dziecku dużo swobody i jednocześnie wspomaga jego rozwój ruchowy – mnóstwo maluchów właśnie na macie wykonało swój pierwszy obrót z pleców na brzuszek albo odwrotnie.
 • Pobudza spostrzegawczość i kreatywne myślenie.


Dziecko może napawać się kolorami, poznawać różnorodne faktury i odgłosy (coś szeleści, grzechocze, piszczy). Najlepsze maty edukacyjne są zrobione z dość grubego materiału, dzięki czemu można je rozłożyć prawie wszędzie: w kuchni, gdy np. gotujesz, w sypialni albo nawet na trawie w parku. Zobacz, jakie zabawki kupować dziecku. Film z podpowiedziami Doroty Zawadzkiej:

Zabawka dla niemowlaka na 5. miesiąc: kaczuszka do kąpieli

Kaczuszka do kąpieli dla niemowlaka
AdobeStock


Prawie półroczne dziecko jest już dobrze oswojone z wodą i kąpiel najpewniej przestała mu się kojarzyć z torturami. Teraz prawdopodobnie nawet zechce dłużej chlapać się w wannie, a jego ulubionymi zabawami staną się:

 • plaskanie rączką o powierzchnię wody,
 • wzbijanie fal nóżkami.


Wybierając kaczuszkę do kąpieli, zwróć uwagę, czy nie ma w niej dziurki, przez którą do środka wlewałaby się woda. W środku takiej zabawki z dziurką łatwo rozwija się pleśń czy bakterie, a wtedy trzeba ją wyrzucić.

Zabawka dla niemowlaka na 6. miesiąc: książeczka

Książeczka dla niemowlaka
AdobeStock


Czytać warto już noworodkowi, ale dopiero w 6. miesiącu życia niemowlę wytrzyma nad książeczką dłużej niż pół minutki. Dla półrocznego czytelnika najbardziej odpowiednie będą książki dla dzieci z dużymi rysunkami. Słowa na razie są w niej niepotrzebne – malucha o wiele bardziej będzie interesować oglądanie obrazków i słuchanie, nawet po sto razy, że krówka robi „muu”, a kotek „miau”. Powtarzanie wyrazów dźwiękonaśladowczych pomaga w nauce mówienia. Taka książeczka to również wspaniały prezent dla półtocznego dziecka.

Zabawka dla niemowlaka na 7. miesiąc: piłka

Piłeczka dla niemowlaka
AdobeStock


Idealna piłeczka dla malucha powinna być:

 • miękka,
 • np. z dzwoneczkiem w środku,
 • lekka,
 • gumowa lub materiałowa,
 • kolorowa.


Kiedy zacznie uciekać, maluszek zrobi wszystko, aby ją dogonić – czyli będzie pełzał, turlał się albo nawet pod koniec 7. miesiąca zacznie raczkować! Możesz też wykorzystać piłkę w inny sposób. Schowaj ją (ale na oczach dziecka) np. za fotel i zapytaj: „Gdzie jest piłka?”. Kiedy niemowlę znajdzie, nagrodź je gorącymi brawami. Ta zabawa uczy dziecko, że przedmioty nie znikają, nawet kiedy ich nie widać.

Zabawka dla niemowlaka na 8. miesiąc: przytulanka

Przytulanka dla niemowlaka
AdobeStock


Przytulanka spełnia wiele funkcji. Dziecko może:

 • przytulać się do niej,
 • ćwiczyć na niej dawanie buziaka,
 • spać z nią.


Fajnym pomysłem jest podarowanie dziecku szmacianej lalki. Należy jednak pamiętać, że pierwsza lalka dziecka powinna być cała wykonana z materiału, mieć włóczkowe włosy i namalowane albo wyhaftowane oczka (te z guzików są zbyt łatwym wyzwaniem dla paluszków i buzi dziecka).

Zabawka dla niemowlaka na 9. miesiąc: drewniane klocki

zabawki dla niemowląt
AdobeStock


Genialne w swej prostocie (w tym twierdzeniu nie ma ani krzty przesady). Chociaż producenci kuszą nas coraz bardziej skomplikowanymi urządzeniami, które mają bawić dzieci, to dla malucha najlepsze są najprostsze zabawki, np. drewniane klocki – którymi można bawić się na wiele sposobów. Kolorowe klocki:

 • uczą dziecko rozróżniania barw,
 • kształtują wyobraźnię przestrzenną (to zabawka w sam raz dla przyszłych matematyków).


Około 1. urodzin dziecko będzie już umiało ustawić swoją pierwszą wieżę, chociaż na razie złożoną jedynie z dwóch klocków. Na razie frajdę sprawi mu burzenie rączką wieży zbudowanej przez mamę albo tatę. Pozwól mu na to: taka zabawa sprawia mu tyle samo satysfakcji, co budowanie.

Zabawka dla niemowlaka na 10. miesiąc: bębenek

zabawki dla niemowląt bębenek
AdobeStock

Przygotuj się na to, że kiedy maluch już dostanie swój pierwszy w życiu bębenek, to nie wypuści go z rąk przez kilka kolejnych dni (znam małą doboszkę, która ze swoim bębenkiem nie rozstawała się nawet podczas snu). Bębenek pozwala wyładować dziecku energię, a w dodatku, bębniąc, niemowlę czuje, że ma siłę sprawczą. Dziecko myśli sobie: „tworzę dźwięki”, „gram głośniej niż brat”. I ma z tego naprawdę niezłą frajdę! 

Zabawka dla niemowlaka na 11. miesiąc: samochodzik

zabawki dla niemowląt
AdobeStock


Samochodzik wcale nie jest zabawką przeznaczoną wyłącznie dla małych chłopców! Dziewczynki również uwielbiają zabawy autami. Można je np. pchać przed sobą albo ciągnąć na sznurku, warcząc przy tym jak prawdziwy silnik Diesla. Do zabawy w piaskownicy przyda się również duża koparka, którą można przewozić piasek albo kamyki.

Zabawka dla niemowlaka na 12. miesiąc: grube kredki

zabawki dla niemowląt
AdobeStock


Roczne dziecko ma coraz bardziej precyzyjny chwyt, dlatego na pewno poradzi sobie z trzymaniem kredki w dłoni. Nie licz jednak na to, że narysuje już kółko albo nawet linię (to są dopiero umiejętności dwulatka). Oprócz kredek dziecku spodobają się też farbki do malowania palcami. Dotykanie mokrej i lepkiej farby i przyciskanie dłoni do papieru wspaniale stymuluje układ nerwowy dziecka.

Bezpieczne zabawki dla niemowlaka, czyli jakie?

Kupując zabawki dla swojego dziecka, zwróć uwagę, czy są:

 • Wystarczająco duże. Zasada jest prosta: to, co przejdzie przez rolkę papieru toaletowego, łatwo zmieści się także w buzi i gardle malca. Wniosek? Dziecko poniżej 3. roku życia nie powinno się tym bawić.
 • Trwałe. Żaden element nie może odpaść nawet podczas testów, którym maluch podda zabawkę. A testy będą naprawdę trudne: szarpanie, rzucanie, gryzienie albo stukanie o podłogę.
 • Lekkie. Zbyt ciężka zabawka może na przykład spaść na stópkę niemowlęcia i sprawić mu ból.
 • Wykonane z nietoksycznych materiałów. Wszystko, od kredek po klocki, prędzej czy później znajdzie się w buzi dziecka. Pamiętaj o tym i wybieraj dla niego jedynie zabawki opatrzone znakiem bezpieczeństwa CE.
 • Łatwe do utrzymania w czystości. Muszą dać się wyprać, umyć, wytrzeć itd. Dotyczy to także pluszaków, które lubią gromadzić uczulające roztocza.

Jak utrzymywać w czystości zabawki dla niemowlaka?

Wszystkie pluszowe misie i lale powinnaś prać co kilka tygodni, bo to zabawki, na których gromadzą się kurz i roztocza. Natomiast gumowe i plastikowe zabawki możesz myć w wodzie z mydłem. Na rynku dostępne są też specjalne spraye do mycia zabawek, którymi możesz dodatkowo myć kuchenne blaty czy stół. Dobrym sposobem na pozbycie się bakterii jest też mycie zabawek w wodzie z octem, jednak musisz dokładnie kilkakrotnie wypłukać później zabawki z octu. 

Zabawki zrobione przez mamę

Domowe zabawki ucieszą malca tak samo jak te ze sklepu:

 • Plastikowa butelka. Nalej wody mniej więcej do połowy naczynia, wrzuć do środka kilka kolorowych koralików i szczelnie zakręć. Półroczny maluch może taką butelkę toczyć przed sobą i patrzeć, jak w jej środku tańczą koraliki.
 • Tekturowe klocki. Wystarczy, że okleisz puste pudełka po herbacie kolorowym papierem, a powstaną świetne, łatwe do zabawy i, co ważne, bezpieczne (bo lekkie!) klocki.


Zobacz też:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak