Skala Apgar

Odruch Moro
odruchy noworodka
skala Apgar
badanie noworodka

Odruch Moro: jak wygląda, kiedy zanika?

Występowanie odruchu Moro tuż po narodzinach to objaw zdrowia noworodka. Odruch Moro jest wrodzoną reakcją dziecka na zagrożenie. Zobacz, w jakich sytuacjach występuje i kiedy powinien zaniknąć.
Aleksandra Sokalska
skala Apgar
noworodek
skala Apgar
badanie noworodka

Skala Apgar – co ocenia u noworodka, interpretacja wyników

W skali Apgar lekarze oceniają stan noworodka tuż po narodzinach. Jeśli dziecko otrzyma od 8 do 10 punktów, jego stan jest dobry. Niższe wyniki mogą wskazywać na drobne, przejściowe kłopoty, np. wywołane lekkim niedotlenieniem w trakcie porodu, lub na poważne problemy zdrowotne, które mogą źle rokować na przyszłość. Zobacz, za co noworodek dostaje punkty po narodzinach i jak je interpretować.
Joanna Biegaj
dziecko dostało 0 punktów w skali Apgar
noworodek
skala Apgar
trudny poród

Dziecko dostało 0 punktów w skali Apgar! Kobieta rodziła w skandalicznych warunkach, sprawą zajęła się prokuratura

Mała Elizka dostała 0 punktów w skali Apgar. Prawdopodobnie winę za to ponosi personel medyczny, lekarz nie chciał wykonać cesarskiego cięcia, mimo że były ku temu powody. Dziewczynka jest niepełnosprawna, a lekarze dają jej kilka lat życia.
Joanna Biegaj
dziecko dostało 0 punktów w skali Apgar
skala Apgar

Lekarz do rodzącej: „Umiałaś zrobić dziecko? To teraz masz!”. Dziewczynka nie widzi i nie płacze

Tragedia w szpitalu w Parczewie: mimo prawidłowego przebiegu ciąży noworodek otrzymał 0 punktów w skali Apgar, bo wg relacji matki lekarze popełnili karygodne błędy podczas porodu.
Magdalena Drab
Noworodek
noworodek
skala Apgar
badanie noworodka

Co to jest skala Apgar i co z niej możemy wyczytać? Mówi ekspert [WIDEO]

Punkty w skali Apgar określają stan noworodka po porodzie. Maksymalna liczba punktów w skali Apgar wynosi 10, minimalna – 0. W tej skali ocenia się czynność serca dziecka, oddech, zabarwienie skóry, reakcję na bodźce i zabarwienie skóry, tłumaczy dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover.
Sylwia Niemczyk
Noworodek wazony w szpitalu
poród
noworodek
skala Apgar

Skala Apgar może przewidzieć ryzyko powikłań również dla mamy!

Naukowcy odkryli, że punkty przyznawane dziecku po narodzinach, mogą być pomocne w określeniu stanu zdrowia nie tylko dziecka, ale i matki. Sprawdź jak to możliwe.
Marta Kabulska
noworodek
poród
skala Apgar
inkubator

Prawdziwe historie: w ciężkich chwilach miałam wsparcie męża

Poród był trudnym przeżyciem, ale to co zdarzyło się po porodzie było stokroć gorsze. Mój syn z ciężkim stanie musiał być przewieziony do innego szpitala, do innego miasta. Gdyby nie mąż, nie przeżyłabym tego. Przeczytaj historię Michaliny.
Michalina/ praca konkursowa
śpiący noworodek
karmienie piersią
skala Apgar
siara

Co się dzieje podczas pierwszych trzech dni życia noworodka

Nie zauważyłaś, z wrażenia zapomniałaś, a może dopiero czekasz na te chwile - spróbujemy opisać ci pierwsze bardzo ważne 3 doby z życia dziecka.
Małgorzata Wódz
odruchy noworodka
zdrowie dziecka
skala Apgar

Pierwsze badania noworodka w szpitalu

Sam widok dorodnego noworodka to dla lekarzy za mało. Aby sprawdzić, czy dziecko jest zdrowe, potrzebne są różne badania.
Małgorzata Wódz
bilans zdrowia dziecka
badania
skala Apgar

Bilans zdrowia dziecka – kiedy się go robi, na czym polega?

Bilans zdrowia to bardzo ważne badanie, które pozwala ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i wykryć ewentualne problemy zdrowotne. Bilanse zdrowia dziecka wykonuje się w Polsce od 1976 roku. Zgodnie z rozporządzenie ministra zdrowia dziecko powinno mieć wykonane ok. 10 bilansów do czasu osiągnięcia pełnoletności.
Sylwia Niemczyk