Ten czas zwykle spędza się w szpitalu, bo porody w innych warunkach zdarzają się rzadziej. Narodziny dziecka tak absorbują mamę, że pewne zdarzenia umykają jej uwadze. A dzieje się sporo. Przygotowaliśmy dla ciebie streszczenie tych wydarzeń.

Reklama

Pierwsza doba życia noworodka

Namacalny dowód twego macierzyństwa pojawił się na świecie. Jak będą wyglądały jego pierwsze chwile.

  • Idealnie, jeśli przynajmniej przez godzinę możesz tulić dziecko w ramionach. Nowo narodzony maluch czuje się wtedy bezpieczne. Gdy pępowina przestaje tętnić, zostaje odcięta. Ale zanim to nastąpi, na jego rączkę zakłada się opaskę z nazwiskiem mamy, płcią, datą i godziną porodu, żeby nie pomylić dzieci.
  • Mama tuli dziecko, a położna może osuszyć je ręcznikiem, okryć pieluszkami, ocenić wg skali Apgar i pomóc w pierwszym karmieniu. Dobrze, by odbyło się ono właśnie teraz, kiedy dziecko ma silny odruch ssania.
  • Czasami na pierwsze wspólne chwile trzeba trochę poczekać, np. jeśli mama przechodziła trudny poród albo dziecko po narodzinach wymagało interwencji lekarza. Przy cesarskim cięciu lub podczas szycia krocza dziecko jak najbardziej może zostać przy mamie.
  • Gdy odbywają się pomiary dziecka, na chwilę musisz się z nim rozstać. W kąciku noworodka położna mierzy je i waży, przemywa oczy solą fizjologiczną, przeprowadza zabieg Credego, czyli wpuszcza do oczu azotan srebra – po to, by zapobiec infekcji, do której mogło dojść podczas porodu. Wszystkie noworodki dostają też zastrzyk z witaminą K, która chroni przed krwawieniem wewnętrznym i uszczelnia naczynia krwionośne (w niektórych szpitalach robi się go na oddziale położniczym).
  • Po około 2 godzinach mama z dzieckiem zostaje przewieziona na oddział położniczy.
  • W ciągu pierwszej doby noworodek zostaje jeszcze wnikliwe zbadany przez neonatologa, który sprawdza, jak pracuje jego serce, mierzy tętno, ocenia sposób oddychania, dokładnie ogląda całe ciało dziecka, by potwierdzić, czy urodziło się zdrowe i czy w czasie porodu nie doszło do jakichś zniekształceń. Przychodzi też pora na pierwsze szczepienia. Dziecko jest szczepione przeciw gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Informacje o każdym szczepieniu wpisuje się do książeczki zdrowia.

Jak karmić piersią - doradza ekspert:

Zobacz także

Druga doba życia noworodka

Choć już bardzo chcesz wracać do domu, warto jeszcze na ten moment trochę poczekać. W szpitalu i ty, i dziecko jesteście pod opieką specjalistów. Z pomocą położnej i lekarzy zmierzysz się z pierwszym karmieniem, zmianą pieluch, toaletą dziecka. Jeśli nie boisz się pytać, możesz bardzo dobrze wykorzystać ten czas i zdobyć mnóstwo cennych informacji.

  • Dziecko przechodzi kolejne badania. W drugiej dobie noworodek jest ponownie badany przez neonatologa. Badanie jest podobne do przeprowadzanego dzień wcześniej. U małych chłopców lekarz sprawdza obecność jąder w mosznie, pyta mamę, czy dziecko siusia i robi kupkę, sprawdza też, jak dajesz sobie radę z karmieniem.
  • W szpitalu dziecko jest codziennie ważone. W ten sposób kontroluje się fizjologiczny, czyli naturalny, spadek masy ciała. Nie powinien w ciągu waszego pobytu w szpitalu przekroczyć 10 proc. masy urodzeniowej, a jego przyczyną jest wydalenie smółki oraz utrata płynów przez skórę i płuca.
  • Lekarz szuka też u dziecka śladów żółtaczki, która zwykle staje się w tym czasie widoczna. Jeśli jest silna, noworodek bywa kierowany na fototerapię. Najczęściej trwa ona półtorej doby, czasem do 3 dni.
Reklama

Kolka u noworodka - ekspert radzi, jak ją pokonać:

Reklama
Reklama
Reklama