Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Okres wielkanocny: co to jest, ile trwa, symbole
Adobe Stock
Wychowanie

Okres wielkanocny – co to jest, ile trwa, symbole

Kiedy zaczyna się okres wielkanocny i kiedy kończy? Jakie uroczystości wyznaczają ramy okresu wielkanocnego w kościele katolickim? I co właściwie oznacza ten czas dla wiernych? Okazuje się, że dla katolików to nie tylko czas radości, ale i pewnych obowiązków.

Sprawdź, co warto wiedzieć o okresie wielkanocnym, o czasie jego trwania i symbolice. Dowiedz się, jakie święta w czasie okresu wielkanocnego są obchodzone w kościele katolickim. 

Spis treści

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Okres wielkanocny: czym jest?

Okres wielkanocny w kościele katolickim to czas między Wielkanocą a uroczystością Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki, Pięćdziesiątnica). Trwa 50 dni. Dla katolików oznacza on 50 dni wypełnionych radością związaną ze zmartwychwstaniem Jezusa.


Z okresem wielkanocnym wiąże się również obowiązek przyjęcia komunii świętej, poprzedzony spowiedzią. Mówi o tym trzecie przykazanie kościelne: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć komunię świętą”. Dawniej w tymże przykazaniu zamiast określenia „okres wielkanocny” widniało „czasy wielkanocne”: „Przynajmniej raz w roku spowiadać się, a w czasach wielkanocnych komunię świętą przyjmować”.

Aktualnie przykazanie przystąpienia do spowiedzi przynajmniej raz w roku stanowi oddzielne przykazanie, lecz wielu wiernych wciąż korzysta z sakramentu pokuty przed przyjęciem komunii właśnie w okresie wielkanocnym. 

Od kiedy do kiedy trwa okres wielkanocny?

Okres wielkanocny rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną. W 2023 roku zacznie się on 9 kwietnia i potrwa do tzw. Pięćdziesiątnicy, czyli niedzieli Zesłania Ducha Świętego, które to święto wypada w niedzielę, 28 maja.

W związku z tym, że Wielkanoc jest świętem ruchomym – Zielone Świątki również wypadają każdego roku innego dnia. Oba święta obchodzone są w niedzielę, dlatego Dzień Zesłania Ducha Świętego nie jest dodatkowym dniem wolnym od pracy czy zajęć szkolnych.

Święta w okresie wielkanocnym

Pierwsze 8 dni okresu wielkanocnego ma wyjątkowo uroczysty charakter – tzw. Oktawa Wielkanocna (łac. osiem – octigenti) to czas, kiedy podczas mszy świętych wierni skupiają się na tajemnicach zmartwychwstania Jezusa.

Katolicy, zgodnie z kalendarzem liturgicznym w czasie okresu wielkanocnego obchodzą też takie święta jak:

  • Wielkanoc – Niedziela Wielkanocna, otwiera okres wielkanocny, to najstarsze i najważniejsze katolickie święto,
  • II Niedziela Wielkanocna – Święto Miłosierdzia Bożego,
  • Wspomnienie św. Wojciecha, patrona Polski – 23 kwietnia,
  • Wspomnienie św. Marka, jednego z ewangelistów – 25 kwietnia,
  • Wspomnienie św. Katarzyny, patronki Europy – 29 kwietnia,
  • Dzień Najświętszej Maryi Królowej Polski – 3 maja,
  • Wspomnienie św. Filipa i św. Jakuba, apostołów – 6 maja,
  • Wspomnienie św. Stanisława, patrona Polski – 9 maja,
  • Wspomnienie św. Macieja, apostoła – 14 maja,
  • VII Niedziela Wielkanocna – Wniebowstąpienie Pana Jezusa,
  • VIII Niedziela Wielkanocna – Zesłanie Ducha Świętego.

Okres wielkanocny: symbole, ciekawostki 

Okres wielkanocny to czas, kiedy księża celebrujący msze święte, noszą szaty liturgiczne w kolorze białym. Wyjątkiem jest dzień Zesłania Ducha Świętego – podczas liturgii kończącej okres wielkanocny, obowiązuje wtedy czerwony kolor szat.

Przez cały czas trwania okresu wielkanocnego w kościołach spotkamy takie symbole jak:

  • Krzyż przewiązany stułą w kolorze czerwonym,
  • Paschał (duża świeca płonąca obok ambony lub w centrum prezbiterium),
  • Baranek wielkanocny (symbol ofiary i zmartwychwstania Jezusa),
  • Figura Jezusa Zmartwychwstałego (przy ołtarzu).

Przez 50 dni trwania okresu wielkanocnego nie odmawia się modlitwy Anioł Pański. W zamian obowiązuje modlitwa Regina Coeli (Królowo Niebios…)

Ciekawostką jest, że obowiązek przyjęcia komunii świętej w okresie wielkanocnym został wprowadzony ponad 800 lat temu, dokładnie w 1215 roku podczas Soboru Laterańskiego IV.

Niektórzy mylą okres wielkanocny z Triduum Paschalnym. Tymczasem triduum paschalne to trzy dni poprzedzające Wielkanoc określane (i obchodzone) jako:

W wielu parafiach, w dniach poprzedzających święto Zesłania Ducha Św., które kończy okres wielkanocny, lub w dniach następujących po nim odbywa się sakrament bierzmowania (dla młodzieży i/lub dla dorosłych).


Zobacz także:

Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Ile trwa i jak wygląda bierzmowanie? Te pytania są często zadawane nie tylko przez osoby podchodzące do sakramentu bierzmowania, ale także przez świadków i bliskich, którzy towarzyszą młodym ludziom podczas przyjmowania sakramentu dojrzałości. Sprawdź, jak przebiega msza pod przewodnictwem biskupa.

Bierzmowanie to jeden z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, poprzez który wierni otrzymują szczególną moc Ducha Świętego. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego bierzmowanie, podobnie jak chrzest, udzielane jest podczas mszy świętej w kościele. Wyjaśniamy, jak wygląda i ile trwa msza z udzieleniem bierzmowania. Bierzmowanie: Ile trwa msza? Jak wygląda msza z udzieleniem bierzmowania – 9 etapów mszy Bierzmowanie: ile trwa msza Msza święta z udzieleniem bierzmowania trwa od 1,5 godziny do 2 godzin. Warto pamiętać, że czas trwania mszy jest zależny od liczby osób przystępujących do sakramentu oraz długości wygłaszanej przez biskupa homilii. Bierzmowanie: jak wygląda msza Msza pod przewodnictwem biskupa składa się z kilku etapów, jednak rozpoczyna się tak jak każda msza święta. Etap 1. Pobłogosławienie wiernych, wspólna modlitwa i odczytanie Ewangelii Etap 2. Dialog wprowadzający (rozpoczęcie sakramentu bierzmowania) Proboszcz lub inny wskazany wcześniej kapłan przedstawia biskupowi kandydatów i kandydatki do bierzmowania zgodnie z przewidzianym w liturgii dialogiem: Kapłan: Czcigodny Ojcze, Kościół święty prosi przeze mnie o udzielenie sakramentu bierzmowania zgromadzonej tu młodzieży. Biskup: Czy młodzież ta wie, jak wielki dar otrzymuje w tym sakramencie i czy przygotowała się należycie do jego przyjęcia? Kapłan: Jestem przekonany, że wszyscy przygotowali się do bierzmowania, uczestniczyli bowiem przez szereg dni w słuchaniu słowa Bożego i wspólnej modlitwie oraz przystąpili do sakramentu pokuty. Biskup: Droga Młodzieży, powiedzcie przed zgromadzonym tu Kościołem, jakich łask oczekujecie od Boga w tym sakramencie? Osoby przyjmujące bierzmowanie: Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do...

Niedziela Palmowa: co to jest, kiedy ją obchodzimy i po co święci się palmy
Adobe Stock
Aktualności
Niedziela Palmowa: co to za święto, kiedy je obchodzimy i po co święci się palmy?
Czym jest Niedziela Palmowa i kiedy przypada? Wyjaśniamy, co oznacza Niedziela Palmowa dla katolików i jakie zwyczaje oraz obrzędy się z nią wiążą. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat ostatniej niedzieli Wielkiego Postu.

Niedziela Palmowa nazywana jest również: Niedzielą Męki Pańskiej, Różdżkową, Wierzbną albo Kwietną. Jak wiele innych świąt chrześcijańskich, ma korzenie w czasach pogańskich. Spis treści: Niedziela Palmowa: co to jest? Kiedy przypada Niedziela Palmowa? Niedziela Palmowa: zwyczaje i obrzędy Niedziela Palmowa: co to jest? Niedziela Palmowa to ostatnia niedziela Wielkiego Postu . To właśnie od niej zaczyna się Wielki Tydzień, w którym jest Wielki Czwartek , Wielki Piątek oraz Wielka Sobota . Niedziela Palmowa upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy. Mimo że Chrystus podróżował na osiołku a nie w karocy godnej władcy – witany jest jak król. Według Biblii, wiwatujący na cześć Jezusa ludzie trzymali w dłoniach gałązki palmowe . Wraz z płaszczami rzucali mu je pod nogi, wołając: „Hosanna” (słowo wyrażające uwielbienie, radość i błaganie o pomoc). Od jak dawna w Kościele obchodzi się Niedzielę Palmową? W Polsce Niedziela Palmowa jest kościelnym świętem od czasów średniowiecza. Najpierw (od IV w.) obchodzona była w Jerozolimie, skąd zwyczaj ten rozprzestrzenił się na chrześcijańskie kraje europejskie. Tradycja ta pojawiła się w miejsce pogańskiego kultu nadchodzącej wiosny. W tym czasie od wieków miały miejsce praktyki związane z kultem „rózgi życia” – młodej, zielonej gałązki, będącej symbolem odżywania przyrody po zimie. Co oznacza Niedziela Palmowa? Tego dnia nabożeństwa rozpoczyna uroczysta procesja i poświęcenie palm. Po co? Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. A trochę też dlatego, by nie było wątpliwości, że kult budzącej się do życia roślinności nie ma nic wspólnego z pogaństwem. Palma wielkanocna symbolizuje mękę i zmartwychwstanie Chrystusa oraz nieśmiertelność duszy. Niedziela Palmowa oznacza, że: do zmartwychwstania...

Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Adobe Stock/DarSzach
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Co to są rekolekcje? Wyjaśniamy, w jakim celu organizuje się rekolekcje wielkopostne, ile trwają, kto je prowadzi i czy udział w nich jest obowiązkowy. Sprawdź, co robi się na rekolekcjach i kiedy są rekolekcje wielkopostne w 2023 roku.

Słowo rekolekcje pochodzi ze średniowiecznej łaciny i oznacza wewnętrzne skupienie. Aktualnie w Kościele katolickim wyróżnia się różne rodzaje rekolekcji i wcale nie chodzi wyłącznie o adwentowe i wielkopostne… Jedno jest pewne: właśnie rekolekcje wielkopostne od wieków mają wyjątkowe znaczenie dla katolików. Spis treści: Jakie są rodzaje rekolekcji (wielkopostne, adwentowe i inne) Rekolekcje wielkopostne: co to jest W jakie dni są rekolekcje wielkopostne i ile trwają? Czy udział w rekolekcjach jest obowiązkowy? Jakie są rodzaje rekolekcji (wielkopostne, adwentowe i inne) Rekolekcje to rodzaj religijnych ćwiczeń, które mogą mieć formę spotkań na mszach, konferencjach lub dniach skupienia. Poruszane podczas nich kwestie mają przybliżać uczestników do Boga. Udział w rekolekcjach pozwala zatrzymać się w codziennej gonitwie i zadbać o swoje duchowe zdrowie. Jakie są rodzaje rekolekcji? Pierwszy podział, jaki się nasuwa, to oczywiście ten na rekolekcje adwentowe (przed Bożym Narodzeniem) i wielkopostne (przed Wielkanocą). Prócz nich wyróżnia się jednak również rekolekcje: zamknięte (dostępne dla określonych osób) i otwarte (dostępne dla wszystkich chętnych), męskie i żeńskie, dla dzieci, młodzieży lub dorosłych, organizowane przez parafie (parafialne), domy rekolekcyjne, klasztory, odbywające się w kościele (domu rekolekcyjnym, klasztorze) lub za pośrednictwem radia, telewizji czy internetu, przeznaczone dla określonych grup, np. dla narzeczonych, nowożeńców, powołaniowe itd. Rekolekcje wielkopostne: co to jest Rekolekcje wielkopostne najczęściej mają formę rekolekcji parafialnych i otwartych. Oznacza to, że organizowane są przez parafię i może w nich wziąć udział każdy. Zgodnie ze swą nazwą, odbywają się w Wielkim Poście . To czas, kiedy wierzący przygotowują...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz